Acasa InternationalExterne Conflictul din Gaza: Bilanț dupǎ 21 de zile – 1113 palestinieni uciși

Conflictul din Gaza: Bilanț dupǎ 21 de zile – 1113 palestinieni uciși

scris de Laurentiu Banches
2 afisari

1.113 de palestinieni ar fi fost uciși de la începutul operațiunii israeliene în Fâșia Gaza în data de 8 iulie, dintre care 26 în primele ore ale zilei de marți, 29 iulie.

Conflictul din Gaza: Bilanț dupǎ 21 de zile - 1113 palestinieni uciși (foto:directmatin.fr)

Cei 26 de palestinieni, dintre care 9 femei și 4 copii, au fost uciși în loviturile asupra orașului Rafah (în sud) și prin tiruri de artilerie asupra taberei de refugiați de la Bureij (centru), a indicat Ashraf al-Qoudra, purtător de cuvânt al serviciilor de intervenție în Fâșia Gaza. Bombardamentele s-au intensificat luni seara și marți dimineața în Fâșia Gaza, armata israeliană aplicând mai multe lovituri orașului Gaza, în special asupra zonei universității islamice, relatează serviciilor de intervenție palestiniene, citate de France Presse.

Armata israeliană a înregistrat și ea pierderi. Patru tanchiști au fost uciși luni printr-un tir de mortier lângă frontiera cu enclava palestiniană. Presa israeliană a relatat inițial despre victime civile. Atacul a fost revendicat de Hamas. Un al cincilea militar căzuse în luptă în Gaza anterior, în cursul aceleiași zile. În total, zece militari israelieni au fost uciși luni, 28 iulie, ceea ce a determinat armata să-și intensifice tirurile asupra Fâșiei Gaza.

Israelul a pierdut în total 48 de soldați (53, potrivit unor surse), acesta fiind bilanțul cel mai încărcat de la războiul împotriva Hezbollahului libanez în 2006. Potrivit Agerpres, trei civili israelieni au fost uciși prin tiruri cu rachete și obuze de mortie

43 comentarii

UnUL 29-07-2014 - 13:14

Ca să parafrazăm o afirmație celebră a unui lider nazist, un islamist bun e un islamist mort.

Antibasistul 29-07-2014 - 14:00

un basist NUL bun, e un basist NUL mort!

UnUL 29-07-2014 - 14:19

Pune „anti” în față!”

Ereticul 29-07-2014 - 23:28

@ UnUL: de fapt parafrazati un proverb american la moda prin 1800 – „The only good Indian is a dead Indian”.

http://www.dickshovel.com/ind.html

urbos 29-07-2014 - 23:36

Da-l in mortii ma-sii de usturoiat necitit, iti mai bati capu cu el?

UnUL 29-07-2014 - 23:55

Mulțumesc pentru informație, eu credeam că expresia a fost lansată de un lider nazist, referitoare la evrei.

Cioxe 29-07-2014 - 23:49

Incet -incet te dai pa brazda…”universitarule” ! hehehe….

UnUL 30-07-2014 - 00:03

Mă dai pe brazdă în ce sens, prostovane?

urbos 29-07-2014 - 17:29

Ji danii vor trebui omorati toti deodata, nimic s anu mai ramana. Unu sa nu scape.

UnUL 29-07-2014 - 17:32

Aș. cei care ar trebui omorâți sunt cretinii congenitali ca tine.

urbos 29-07-2014 - 17:36

Piei ma animalule.

UnUL 29-07-2014 - 18:28

Tu vorbești de animale, târâtoare scârboasă?

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 29-07-2014 - 17:46

Amandoi , ma’h !
Grijania , anafura si PAstele mamelor voastre de skurshori !

UnUL 29-07-2014 - 18:31

… își scurse Parpanghel lăturile pe forum.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 29-07-2014 - 18:34

Fatza de ce meritzi si primesti , de la …altzii ,
IO ….sant FINUTZ cu tine …gonoiere kaptiv!

UnUL 29-07-2014 - 18:43

Dacă vrei să spui că nu ești singurul imbecil, nesimțit, mitocan și jigodie de pe forum, nu era nevoie; m-am convins de asta de mult.

tomi 29-07-2014 - 22:44

– – प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD
==============
Ma potz de curaj, tu ai iesit din dulap? Ia mai lasa-l pe domnul UnUL cu fitzele tale ca te baga in buzunarul mic de la spatele blugilor. Zece ca tine cu trei diplome nu au nici dreptul sa-i curete pantofii. Ma bucur ca l-am cunoscut personal, si am fost surprins cand povestind de anii studentiei mi-a spus ca a fost sportiv in echipa de box categorie grea la facultate. Asta daca-ti linge una nu vei mai avea nevoie de medic ci de rabin.

UnUL 29-07-2014 - 23:57

🙂

Cioxe 29-07-2014 - 23:58

Tomi, plotonerule, timpitule , deci i-ai dus cadou o pereche de blugi fomistului ala de NUL ?…
pai cum ai plecat , hahalera ia vindut ca sa-i cumpere amantei un cercel de pus in nas !
Si sa mai si lauda pin piata …. astia-i am de la Tomi plotoneru din Sekelia , ala da-ngheatza apa daca se descaltza !
Ai dreaq’ da patrupezi !!!

jan dinu 30-07-2014 - 00:07

EL nu trebuie atins …
Cade singur in abis …
EL e printz imaginar
Cade mort de un pahar !
Limba lui intortochiata
Este strimba shi’mbatata
Daca totushi se indreapta
Ai dam sigur alata soarta !
JD-USA

UnUL 30-07-2014 - 00:10

@Cioxe
„I-a vândut” cu cratimă, tâmpițel!
Interesantă povestea cu blugii. Ai o imaginație bogată, deși cam bolnavă.

tomi 29-07-2014 - 22:09

urbos
29-07-2014 at 17:29

Ji danii vor trebui omorati toti deodata, nimic s anu mai ramana. Unu sa nu scape.
==============
DA, asa-i, perfect adevarat urboase, vom omora toti legionarii, neofascistii si bestiile antisemite ca voi. Corect besttie, uite ca am ajuns sa fim de acord cu ceva.

urbos 29-07-2014 - 22:27

Ai terminat groapa aia sau esti in pauza?

tomi 29-07-2014 - 22:46

Da! porti sa intri ! Vrei cu cosciug sau fara?

tomi 02-08-2014 - 01:37

Deocamdata la furnal se coc fratii tai din hamas si te asigur ca vei avea soarta lor. Promitem solemn ca in Gaza nu va mai ramane in viata pui de hamasnic. Se duce la dreacu urboase papica ce o primeai de la teroristii tai. Au terminat pe veci fondurile primite de la iran si siria. Du-te cretinnule si te spanzura, Israelul va exista inca 3000 de ani dar nu in forma actuala ci in aceea de acum multe mii de ani pe tot teritoriul Orientului Mijlociu. Suje-ti pulla urboase, calculele tale sant valabile doar cand mergi la psihiatru si-i povestesti suferintele tale sufletesti, si ce-ti zice medicul?”, lasa tataie, va fi bine, asa cum vrei tu”.,iar cand iesi din cabinet striga la asistenta” lu asta mariti-i doza de medicatie la dublu, este tot mai rau”.

jan dinu 29-07-2014 - 22:31

Cind se moare’n Palestina
Nimeni nu-shi asuma vina
Stim ca acolo e razboi
La TV privim shi noi
Tragedia e umana
Unii pe unii se inseala
Prin religii inventate
Mereu ele aduc doar moarte !!
JD-USA

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 30-07-2014 - 08:05

@ The Szarr GAY!
the Szenkihazzy, mikor eghy biboldo hulye .akor nagyon hulye,
De te nem vagy biboldo —The Szarr
GAY!

UnUL 30-07-2014 - 08:19

Scuze: în maghiară nu te pot corecta, că nu prea știu această limbă.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 30-07-2014 - 08:25

Mintzi ,si de data asta ! Cu vecini de la bloc , vorbesti ungureste !

UnUL 30-07-2014 - 08:29

Ba minți tu, minciuna fiind modul tău de existență; la maghiară nu am depășit niciodată stadiul cumpărării unui kilogram de morcovi la piață – și acolo exprimându-mă cu greșeli.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 30-07-2014 - 08:36

Zau , mincinosule !
AI postat si sub nick-name Jancsi si ai

postat , cu inca 20 de nick-namuri !
De ce oare , puscariabile!

UnUL 30-07-2014 - 08:39

Și care dracu e legătura? Dacă îmi semnez postarea Fu-Man-Chu însemnă că sunt chinez?
În ceea ce privește nick-urile, am mai explicat de 5 ori., încât putea pricepe chiar și un imbecil ca tine, nu mai revin.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 30-07-2014 - 08:43

Da , de unde ! Inseamna ca esti …un GONOI !
Si asa , te stie toata lumea de pe forum !
Un G O N O I !

UnUL 30-07-2014 - 08:45

Nu puișor: înseamnă că tu ești un porc, un deșeu uman, un mincinos patentat și o jigodie.

tomi 30-07-2014 - 23:26

Amice UnUL, hai ca-ti dau un sfat. Lasa-l in massa pe acest imbecil, este un ticalos instigator poate mai afurisit decat urbos ,digial, tache, salut.
La inceput se dadea mare medic in USA, apoi ajunge la Arad brusc, unde ma vede la sinagoga, chit ca in anul trecut nu am ajuns acolo, iar el nu are habar de Arad si de sinagoga nici pe atat. Te ia pe dumneta per nominal dupa cartea de telefon al Clujului ca poate trage lozul cel mare. Pe mine ma ataca cu informatii prezentate in postarile mele ce le centralizeaza ca un imbecil. Se joaca de-a securistul, dar singura lui tangenta cu securitate a fost cand l-au arestat si anchetat de complot impotriva puterii de stat comuniste. A scapat usor ca si-au dat seama ca este nebun si i-au transferat dosarul la psihiatrie. Matale sti bine ca am lucrat in Securitate dupa facultate, ai vazut doar cartea de munca ce am luat-o de la arhivele statului. Cei cativa ani ce am lucrat la ei a fost sufiucient sa am relatii pe viata in Romania, si sa stiu cine este acest imbecil de se da tzigan. Nu este domnule!, tot minciuna.
Ia din Arad strada cea mai lunga, fostul Bulevardul Republicii acum Revolutiei si trage la sorti numerele unde cica asi sta la socri. O da in balta ca nu stau pe Revolutiei si acum poate sa testeze restul de 2500 de strazi din Arad. Ma ia ca-mi storc socrii de bani. Desigur ca-i storc de aceea am fost in prima zi cum am ajuns la Arad sa le cumpar un televizor LED tip Sharp de 38 de inci cu 1200 de lei ca sa crape bestia de ciuda ca-mi exploatez socri. Am vrut sa le cumpar si aer conditionat dar batrana nu vrea sa auda ca-i gaurim peretii asa ca temporar ideea a cazut, ca noroc au traznit cateva zile de caldura torida cat am fost in tara si in final a acceptat ca la anul sa-i montez aer conditionat.
Asa ca va sfatui ca unul cat de cat in tema in domeniul informatiilor sa renuntati la orice discutii cu bestia de parpanghel, aduna tot ce spuneti, le pune cap la cap, mai adauga de la el si incepe sa va santajeze cu baliverne create de mintea lui bolnava. Lasati-l in pace cu diplomele lui, nu a vazut in viata lui o facultate, lasati-l sa vindece cancerul, in curand va lua Nobelul.

UnUL 31-07-2014 - 00:20

Prietene Tomi, ai perfectă dreptate. Într-o vreme îl pusesem la index pe acest gunoi, ca și pe infectul de Salaud, și le răspundeam doar prin tot soiul de „hieroglife”. Pate ar trebui să fac cum spui.

tomi 30-07-2014 - 22:59

Az a budos curva anyad aki osze basta magat a fele tzigaysagal o a GAY, es te egy budos piskos olajt tuzre onto gazember vagy. Baszom aszt a huje pofadat marha bozgor, tudos a harom egyetemeidel.

jan dinu 30-07-2014 - 08:55

— Femeile noastre palestiniene — acum pot „lucra ”
la intuneric (fara electricitate ) mai abitir sa recuperam
pierderile omenesti sacrificate ! Daca vor fi numiti martiri
ori camicazisti depide de fiecare … cum a cazut din intimplare !
Acum depinde cum –Parpanghelus — daca mai aduce catuse
pe ecran shi cit doreste sa RAMINA bagabont ori simplu golan …
JD-USA

briel 30-07-2014 - 16:14

Astazi am citit ceva care m-a luat prin surprindere.

http://www.richardsilverstein.com/2014/07/27/ronen-bergman-confirms-idf-soldier-deliberately-killed-by-his-own/

Sgt. Guy Levy was killed by the IDF in order to prevent his capture by Hamas fighters during a battle in Gaza.

… mercy killing.

Titircă Inimăbună 30-07-2014 - 21:46

in poza se vede clar cel putin un bloc in picioare, deci ori nu era nici un hamas in blocul ala, ori IDF-ul n-are tinta.

sau prostit rau de cand batranii ca Dayan si Sharon nu mai tin haturile.

Titircă Inimăbună 30-07-2014 - 21:50

ce e aia natiune palestiniana sau palestinioasa?
e un kkt, asta e!

Comments are closed.