Acasa InternationalExterne UPDATE Ucraina califică drept ilegitimă declaraţia de independenţă a Crimeii

UPDATE Ucraina califică drept ilegitimă declaraţia de independenţă a Crimeii

scris de S. P.
0 afisari

UPDATE 13:14 Ucraina califică drept ilegitimă declaraţia de independenţă a Crimeii.

Crimeea: Parlamentul adoptat o declaraţie de independenţă de Ucraina

Crimeea: Parlamentul adoptat o declaraţie de independenţă de Ucraina(Foto:kyivpost.com)

Ambasadorul Ucrainei la Naţiunile Unite, Iuri Klimenko, a declarat marţi, la Geneva, că declaraţia de independenţă a Crimeii este ilegitimă deoarece autoritatea care a decis-o, Consiliul Superior (parlamentul regional), este ‘total ilegitimă’, informează EFE.

Consiliul Superior (parlamentul regional) al republicii autonome Crimeea a adoptat marţi o declaraţie de independenţă de Ucraina

Totodată, acesta  şi-a reiterat aspiraţia de integrare în Federaţia Rusă, informează AFP şi EFE.

Rezoluţia, care a intrat în vigoare imediat după adoptare, a fost susţinută de către 78 dintre cei 100 de deputaţi ai parlamentului Crimeii, scrie Agerpres.

38 comentarii

digital 11-03-2014 - 13:00

normal, doar acolo e full de ruși, n-o s-o alipească la Guyana!
numai sabin gherman vrea autonomia Transilvaniei!

UnUL 11-03-2014 - 13:16

Autonomie nu înseamnă rupere de România, tâmpițel!

pathfinder 11-03-2014 - 13:47

Intai si intai trebuie sa avem Crimeea in administrare romaneasca.
Dupa aceea putem sa ne gandim si la ce inseamna sau nu autonomia respectiva… 😉

UnUL 11-03-2014 - 16:17

Interesantă idee. (??!!)

salut 11-03-2014 - 16:18

Tocmai ti-a spus ca esti prost, mai talambule! „interesanta idee !”

UnUL 11-03-2014 - 16:21

Nu, boule, a făcut o glu.ă. Dar pentru unii (ca tine) umorul este ca și o limbă străină: fără subtitrare nu înțeleg nimic!

UnUL 11-03-2014 - 16:21

Nu, boule, a făcut o glumă. Dar pentru unii (ca tine) umorul este ca și o limbă străină: fără subtitrare nu înțeleg nimic!

salut 11-03-2014 - 16:26

Daca vroia sa faca o gluma, zicea ca esti destept.

Ramane cum am stabilit.

ValVerde 11-03-2014 - 16:28

Adinc !!

salut 11-03-2014 - 13:41

Pai acum sa mearga neo-nazistii la Merkelitza, s-o pupe in dos, ca pana acum si sa-i ceara Crimeea inapoi. Sau, sa lupte ca barbatii, cu aia din Crimeea, nu sa traga de pe acoperisuri in politai si in ai lor, ca sa se legitimeze.

Dar nu, n-o sa vezi. S-a terminat de joia trecuta, cum am zis, doar ca astia intarzie cu certificatul de deces al UKR.

pathfinder 11-03-2014 - 13:52

Auzi maaa ca au fost rusii aia de au tras in toate directiile.
Cel putin asa sustine ucraineanul de Lvov cu nume polonez spitalizat la Bucuresti.

UnUL 11-03-2014 - 13:55

@paufinder
Salaud nu ar putea crede așa ceva; nu ar fi crezut nici dacă ar fi stat alături de respectivii lunetiști și ar fi vorbit cu ei rusește.

UnUL 11-03-2014 - 13:55

Scuze: Pathfinder

salut 11-03-2014 - 15:23

Mata esti un pic cam prost. Ramai la numarat flegmele lui huhu, sa nu pierzi sirul…academic.

UnUL 11-03-2014 - 16:19

Salaud, nu știu cât sunt eu de prost, dar tu sigur ești cretin, comunist și îmbâcsit de idei fixe și tâmpe.

Antibasistul 11-03-2014 - 16:48

un NUL NEBUNUL BASIST, tu ai recunoscut c-ai fost comunist infect si tac-tu turnator ordinar, ptiu!

digital 11-03-2014 - 16:58

Antibasistul
11-03-2014 at 16:48
unulache nu e-n stare de nimic, nici măcar de comunist infect!

salut 11-03-2014 - 17:01

@ „UnUL
11-03-2014 at 16:19
Salaud, nu știu cât sunt eu de prost…”
============
N-ai cum. Altfel nu ai fi prostul forumului.

UnUL 11-03-2014 - 17:12

@Bășinej, eu nu am fost comunist, am fost membru PCR (simplu membru). NUANCE! Au fost vreo 2 milioane și cveva de membri de partid – elita intelectuală a țării – și vreo 2-300000 de activiști – gunoaiele regimului alături de securiști.
În ceea ce îl privește pe tata, victimă a regimului comunist, nu mai am ce discuta cu tine sau cu alte jeguri ca tine despre subiect.
Bășinel, iarăși „PTIU”? E al 2664-lea scuipat – RECICLAT – doar de când sunt eu pe acest forum. Această salivație în exces e, categoric, o problemă de sănătate extrem de gravă (Chiar dacă, așa cum bine spunea cineva, recuperezi, regurgitezi și refolosești fiecare scuipat de mai multe ori)!

salut 11-03-2014 - 17:17

„Au fost vreo 2 milioane și cveva de membri de partid – elita intelectuală a țării – și vreo 2-300000 de activiști – gunoaiele regimului alături de securiști.”
===================

Adica, mai secatura, „ielita telectuala” era condusa de „gunoaiele regimului”. Ce pupaturi in poola mai trageai si atunci, ca si acum, hehehe…

UnUL 11-03-2014 - 17:18

Frunzuliță măr rotat
Salaud este un rahat,
Degețel e un cretin
Și-amândoi varsă venin
Iară Huhu cel scârboa
Scuipă bale cu folos
Trei jeguri s-au adunat
Și forumul l-au spurcat

salut 11-03-2014 - 17:25

I-a crapat si penultumul neuron slugii basiste. Chemati SMURD-ul cau timp prostila ot Sluj-Napoca isi aduce aminte cum il cheama.

UnUL 11-03-2014 - 17:33

@Salaud
Da, boule. Intelectualilor de elită li se propunea să intre în partid și aproape toți acceptau. (Era riscant să refuzi, și, oricum, nu puteai să-ți dai doctoratul, nu puteai promova, etc. dacă nu erai membru de partid. Aveai deci un carnet roșu și îți vedeai de meseria ta pe care o făceai cât puteai mai bine.) Pe lângă simplii membri de partid existau activiștii, care ocupau funcțiile de conducere, care nu aveau altă „meserie” decât politica (unii, totuși, oameni cu școală, dar carieriști și ariviști care renunțaseră să-și mai practice meseria pentru a se ocupa doar de „politica PCR” și de tămâierea conducătorului). Erau 2 lumi diferite și cel mai adesea paralele. Marea masă a simplilor membri de partid, în afară de ședința PCR lunară obligatorie – în care adesea fiecare se amuza cum putea, citind sau făcând cuvinte încrucișate – și, eventual, cea de învățământ politic pe care nimeni nu o lua în serios, nu avea nicio legătură cu politica. Dacă ești prea tânăr ca să fi cunoscut acele vremuri, încearcă măcar să te informezi și nu te face de râs scriind imbecilități!

digital 11-03-2014 - 17:33

SMURDU-l îl caută pe Iovan, nu are timp de bășiniștii ca unulache!
să crape bine!

salut 11-03-2014 - 17:58

Lasa mai frustratule, nu mai trage spuza pe turta ta.

Despre caracterul tau de sluga e vorba, comunistii au fost cum au fost, si mai buni si mai rai.
Dar tu te-ai facut comunist ca sa parvii, Si tot n-ai parvenit unde ai vrut; tu insuti spui ca „te-au marginalizat”.

Acum un an si ceva, cand ai inceput sa scrii pe forum, poate te-as fi crezut ca ai fost, vai saracul de tine, oropsit si marginalizat, desi am un senzor de ipocrizie montat pe nas.
Dar acum, dupa ce te-ai eSprimat in mii (zeci de mii ?) de postari, orice dubiu a disparut: singurul factor care „te-a marginalizat” in marunta ta viata este prostia. Absoluta, hotarata, adanca, asezata gospodareste, ca la Cluj si, bineinteles, fudula. Asta-i si cauza pentru care – desi ma cert cu multi de pe aici – in cazul tau particular sunt convins ca am de-a face cu prostul absolut al forumului.

Antibasistul 11-03-2014 - 18:45

Salut, FOARTE CORECT, privitor la RETARDATUL basist un NUL!

salut 11-03-2014 - 18:54

Comme toujours, mon ami, comme toujours.

salut 11-03-2014 - 15:22

Da, rusii aveau interes sa-si taie craca de sub picioare. Bun rationament (nu al tau, al ukrainianului de LVOV cu nume polonez, of course!)

pathfinder 11-03-2014 - 15:30

Continuam rationamentul tau…
Dar cine are interesul „sa-si taie craca de sub picioare”?
Aud?

salut 11-03-2014 - 15:48

Ce dreaq, faci ca lindica? Pe subiectul asta pareai mai dezghetat.
Prostii nazisti-ukrainieni s-au increzut (ca imbecilul celalalt georgian care manca cravate acum cativa ani ) in SUA si UE – Fata Morgana.

Astia au vrut sa faca ceva, au initiat ceva (si atunci si acum), au realizat ca nu le merge cu rusii, ca nu mai sunt aia de pe vremea lui Eltzan…si au renuntat (pana data viitoare, bineinteles).

Victimele experimentelor raman prostii (acum cativa ani, georgienii, acum ukrainienii), care se aleg cu tara ciopartita. Nu ca ar fi avut vreun drept moral la Crimeea, doar ca faza.

Se poate intampla si in Romania, d’aia sunt adeptul moderatiei.

pathfinder 11-03-2014 - 15:54

1. 🙂

2. Gasesti in evz declaratia omului.
E la fel de credibila ca orice alta declaratie.
Eu alta nu stiu…

3. Rusii au tot dreptul sa-si ia Crimeea inapoi.
Parerea mea.

salut 11-03-2014 - 16:01

Ce relevanta are declaratia lui Stan Papusa? Clar orientat, clar partinic, unul singur, cu vederi si perceptii limitate, un floc in calea soolii ! Ce tot ii dai cu declaratia lui ala, esti sanatos la cap?

Bineinteles ca rusii au dreptul sa-si ia Crimeea inapoi, dar subiectul era altul: ca daca neo-nazistii nu rascoleau kktul, nu se ajungea aici. Si, cine stie, in 200 de ani, Crimeea ar fi putut fi chiar legitim ukrainiana.

pathfinder 11-03-2014 - 16:12

🙂

Bine, bine…
Ai tu alta declaratie?
De la fata locului?
Sau de la organele abilitate din Ucraina?

Tot o dai cu nazistii lu’ peste.
Cum, la fel de bine, puteau fi rusii lu’ peste.

salut 11-03-2014 - 16:17

Stan cu Fluierul. cu-cuuu !

UnUL 11-03-2014 - 16:23

Voiam ca în loc de ceasul cu cuc să-mi iau un ceas cu Urbos, dar m-am răzgândit : o să-mi iau un ceas cu Salaud, face „cucu!” mai convingător.

ValVerde 11-03-2014 - 16:27

Arunci banii pe dobitoace.
Asta-i bou care crede ca a invatat limbi straine, si le rupe pe pasareste, dar cu-cu il canta cu accent !

pathfinder 11-03-2014 - 16:28

Corect!

Astazi esti distractiv.
Intr-un fel…

pathfinder 11-03-2014 - 16:29

Scuze.
Eu cica-i raspundeam lui salut.

Comments are closed.