Acasa InternationalExterne Cum răspunde Ungaria la declaraţiile lui Băsescu

Cum răspunde Ungaria la declaraţiile lui Băsescu

scris de M.A.
5 afisari

Ungaria şi România împărtăşesc interesul protejării minorităţilor etnice, iar Ungaria este angajată într-un dialog constructiv cu România în privinţa acestui subiect, a afirmat luni seara Ministerul ungar de Externe, răspunzând unor declaraţii ale preşedintelui român Traian Băsescu.

Cum răspunde Ungaria la declaraţiile lui Băsescu

Cum răspunde Ungaria la declaraţiile lui Băsescu

Ambasadorul ungar în România Oszkar Fuzes a prezentat poziţia ţării sale Ministerului român de Externe, se arată într-un comunicat al ministerului ungar. Fuzes a transmis că Ungaria este angajată în menţinerea stabilităţii în regiune şi în garantarea drepturilor omului şi drepturilor minorităţilor etnice.

Ministerul ungar a reacţionat astfel în urma unor declaraţii ale preşedintelui român Traian Băsescu, care a spus luni, la un forum în ţinutul secuiesc, că Ungaria a devenit un „focar de instabilitate” în privinţa problemelor minorităţilor etnice şi că România îşi va asuma rolul „punerii la punct a Budapestei”, transmite MTI, citata de Mediafax. De asemenea, Băsescu a apreciat că „politicieni unguri de elită” care au participat la evenimente culturale maghiare au „depăşit limitele decenţei”, un lucru „care ar urma să nu se mai repete”.

Potrivit MTI, ministerul ungar subliniază totodată în comunicat că Guvernul de la Budapesta a susţinut în mod constant doleanţele etnicilor maghiari din România, exprimate în mod democratic şi respectând normele şi practicile europene.

20 comentarii

mosionroata 13-08-2013 - 14:34

vorbe, vorbe, vorbe…

שׂפֿבּשׂפֿהּשׁ 13-08-2013 - 20:06

CEL MAI LAS SI ORIBIL POPOR SUNT UNGURII ASTIA. Cind ii lasi in pace, fac scandal ca vor aia, ca vor ailalta, ca o vor pe ma-sa, ca-l vor pe tac-su. Dupa ce intrec orice masura si le dai una peste bot, schelalaie ca o şarlă Huhu-izdă! 🙂

digital 13-08-2013 - 20:32

hai că nici cu voi nu mi-e rușine!

Antibasistul 13-08-2013 - 20:36

M-ai jignit!
Daca nu-ți ceri scuze te bag in ma-ta URGENT!

PS. Nu-s bozgor, sunt roman!

Antibasistul 13-08-2013 - 21:03

Postarea nu-i pentru digital, e pentru ala de deasupra postarii lui!

Antibasistul 13-08-2013 - 21:03

Postarea nu-i pentru digital, e pentru ala de deasupra postarii lui!

Antibasistul 13-08-2013 - 21:32

Postarea de deseptul lui digital e pentru digital, nu e pentru ala de deasupra postarii lui! rectificare!!!

ValVerde 13-08-2013 - 21:32

ce daca esti bozgor !?
Noi tot te iubim.

Antibasistul 13-08-2013 - 21:33

Proasta tu esti surda, nu este clar?
Postarea de deseptul lui digital e pentru digital, nu e pentru ala de deasupra postarii lui! rectificare!!!

ValVerde 13-08-2013 - 21:37

Nu-s bozgor, sunt roman!

===

Te dai mare, mincinosule !

Antibasistul 13-08-2013 - 21:35

Si nu sint bozgor sa fie clar! Mama este unguroaica si tata sas, atit, eu sint roman, clar?

ValVerde 13-08-2013 - 21:38

Ciufulici e bozgor sau evreu?

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 13-08-2013 - 21:47

@Wakka

Ciuhabu este ,doar NYE>BUN !

Antibasistul 13-08-2013 - 22:25

POSTAREA se deasupra a lui ValV. nu e a mea, e a unui ji dan!

Antibasistul 14-08-2013 - 00:18

POSTAREA se deasupra a lui Antibasistul. nu e a mea, e a unui ji dan tzigan, sluga a ji danilor. Cu cit te platesc ji danii ca le tiii partea.

ciufulici 14-08-2013 - 00:49

Postarile sunt postite de postatori, sa fie clar!

UnUL 16-08-2013 - 18:47

Genial, „ciufulici”!

Antibasistul 16-08-2013 - 20:15

Toate postarile de deaupra mea nu sint ale mele sint ale ji danului ciufulici. Nici aceasta postare nu este a mea, este al asistentei de la spitalul nr 9 care posteaza in locul meu, stiti ei am miinile ocupate si nu pot clampani pe taste.

UnUL 16-08-2013 - 21:04

Bășinel, am râs în hohote citind postările de mai sus, apărute sub semnătura ta. Categoric, cineva de pe acest forum (evident, nu ești tu acela!) are extrem de mult umor.

ValVerde 16-08-2013 - 21:15

E CONGO/ciufulici cind se simte bine.

Cind cade din pat semneaza „Tache” si cind se aseaza din greseala pe un c..(ou), „urbos”.

In rest e neacsum

Comments are closed.