Acasa InternationalExterne Dosarul nuclear iranian. De ce ar putea abandona Netanyahu calea diplomaticǎ

Dosarul nuclear iranian. De ce ar putea abandona Netanyahu calea diplomaticǎ

scris de Laurentiu Banches
1 afisari

Primul ministru israelian Benjamin Netanyahu amenință că va abandona calea diplomatică dacă negocierile asupra programului nuclear iranian nu sunt destinate desființării acestuia.

Benjamin Netanyahu

Dosarul nuclear iranian. De ce ar putea abandona Netanayhu calea diplomaticǎ

„Unul dintre lucrurile pe care i le va spune primul ministru președintelui Barack Obama în timpul întâlnirii lor este că dacă negocierile cu Iranul nu conduc în cele din urmă la desființarea programului nuclear iranian și doar la supraveghere, Israelul se consideră eliberat de obligațiile sale în acest proces diplomatic între lumea occidentală și Iran„, a raportat corespondentul de la New York, citând surse din anturajul lui Netanyahu. „Înseamnă că Israelul poate decide să atace singur Iranul”, a precizat ea. Netanyahu a plecat duminică dimineață, 29 septembrie, în Statele Unite unde urmează să se întâlnească luni cu președintele Barack Obama. El va rosti marți un discurs la ONU în care va încerca să convingă că amenințarea iraniană nu s-a diminuat.

Președintele iranian Hassan Rohani și-a afișat la Adunarea Generală a ONU de la New York, în această săptămână, dorința de dialog cu Washingtonul pentru a rezolva criza nucleară și condamnă Holocaustul, o schimbare radicală de politică apreciată. Potrivit Agerpres, ȋnainte de a pleca la New York, Netanayhu a criticat „ofensivă de farmec” a președintelui iranian, spunând că el „intenționează să spună adevărul în fața ofensivei de cuvinte frumoase și zâmbete”. Conform unui sondaj publicat duminică seară de canalul 10 al televiziunii israeliene, 78% dintre israelieni cred că președintele iranian nu este sincer când spune că vrea să găsească o soluție la problema nucleară a țării sale și 69% că Washingtonul nu va ajunge la un acord cu Teheranul în acest subiect

31 comentarii

IngerAlbastru 30-09-2013 - 10:45

Sperie el pe Obama sau pe americani cu amenintari??? ii va lua altul locul si e gata si cu el si cu munca de care nu este capabil. Vrea de la cineva aprobare sa inceapa un razboi din care sa nu iasa vinovati de NIMIC, cam nu se potriveste!!!

Antibasistul 30-09-2013 - 13:39

Daca nu sti, iți spun io, in SUA evreii sint stapini, ei fac ceva pe capul lui Obama oricind au ei chef!

Adi 30-09-2013 - 14:20

Daca nu ar fi nici un razboi , tarile arabe ar depasi fara problema Uniunea Europeana si ar ajunge printre cele mai prospere tari din lume. Razboiul e necesar pentru americani si europeni .

pathfinder 30-09-2013 - 14:29

Pana se termina petrolul. N-asa?

By the way, la care tari arabe faci matale referire?
Ca nu-i clar.

tomi 30-09-2013 - 14:29

Adi
30-09-2013 at 14:20 Daca nu ar fi nici un razboi , tarile arabe ar depasi fara problema Uniunea Europeana si ar ajunge pe Luna unde ar coloniza-o. De ce pe luna? pai care este simbolul lor sfint, nu Soarele ci Luna, simbolul noptii si al intunericului. Ar islamiza luna si ar pune un steag mare islamic pe Luna sa se vada de pe pamint.
Ba Adi de unde naiba ai origini, care tara araba te-a kakat, asa de curiozitate. Arabii tai sint analfabeti in proportie de 90%, cu ei vei depasi U.E.? Miine, Adi, Miine…….????

Adi 30-09-2013 - 18:04

Dute in Dubai si ai pentru ce sa te oftici si ai sa vezi acolo jumatate din fostii si actualii parlamentari prin bancile arabilor. Si sunt arabii dumitale pentru ca voi ni l-ati trimis pe Arafat pe capul nostru.

pathfinder 30-09-2013 - 20:47

„Dute”
Da’ „Dute” bre!
Unde vezi cu ochii…

tomi 30-09-2013 - 21:38

Adi
30-09-2013 at 18:04

Dute in Dubai….??// Cred ca ceva nu se potriveste, tu nu?

Adi 30-09-2013 - 21:46

@Tomi: In puii mei, Obama a dato cu arabii si ai ramas de fraier singur in fata unui miliard de tembeli . Pina la urma singura solutie e sa faceti o clona dupa UE in orienul apropriat de genul Uniunea Levantina din Israel, Siria, Liban si Iordania.

Antibasistul 30-09-2013 - 14:34

Iți faci iluzii, tarile arabe fara petrol sint=0

tomi 30-09-2013 - 21:35

IngerAlbastru, continua frumosule sa mai faci progrese in exprimare, ai dificultati serioase cu limba romana.

שׂפֿבּשׂפֿהּשׁ 30-09-2013 - 14:32

In primul rind, trebuie spus ceva foasrte CLAR, si anume : O.N.U. TREBUIE (MUST) IMEDIAT, chiar asta seara, sa introduca in Israel un C.N.A. de tip romanesc, care sa INTERZICA televiziunilor israelie ne libertatea de a efectua sau transmite „sondaje” de „opinie”. Adica, pina unde se merge cu democratia asta, taticu? Cum adica, sa-l intrebi pe Shliwowitz din Haifa ce parere are el despre ce-o sa faca Obama in discutiile cu Iranul? Aud? Ia sa le BAGAM pe git evreilor un C.N.A. romanesc pentru ca televiziunile israeliene sa nu transmita decit „tolc shouri” cu pipitzele lor, ca, slava domnului au cu duiumul. Sa-si scoata la mezat biancele lor si sexi brailencele lor si sa se „produca” pe sticlele televizoarelor „oamenilor de bine” din Israel. Iar la stiri? La „stiri” sa se dea numai cazurile de coruptie a parlamentarilor israelieni, de jaful asfaltatorilor, de felul cum pacalesc comerciantii la gramaj pe amaritii de evrei care nu au nici dupa ce bea apa, sa dea stiri cu faptul ca amaritii de evrei nu au cu ce sa-si plateasca intretinerile, nu au bani de medicamente, nu au de nici unele, ca se anunta noi inundatii si alte alea. Astfel de stiri trebuiesc omului de rind israelian, domnule, si nu cu ce vorbeste Obana cu un cocalar iranian. Netanyahu asta s-a cam rablagit si ar trebui schimbat cu un tip mai tinar, sa zicem Pontascowich, sau ceva asemanator. Prea se da mare ca le stie pe toate. Ce-ai, ba? Ti s-a urit cu binele? De ce televiziunile de stiri nu transmit „live” cozile de la alimentele trimise din ajutoarele UE-ului, unde evreii se calca in picioare de la ora 1 dimineata pentru o kila de uloi, de faina si malai? Asta ar trebui sa se dea la televiziunile evreiesti, si nu chestii hazlii cu Obama si iranienii. ceva-ceva trebuie facut cu evreii astia, domnule, ca prea sunt manipu-lati!

briel 30-09-2013 - 16:24

In loc de banc:

Cica de Yom Kippur (in aceeasi zi cu ziua Crucii la noi) evreii trebuie sa tina post. Aia care-s dependenti de cafeina sau pur si simplu au nevoie de un boost de energie, au folosit supozitoare cu cafeina … ca bagatu’ in fund nu inseamna a manca.

http://www.brooklynpaper.com/stories/33/39/all_caffeinesuppositories_2010_09_24_bk.html

Ingenios …

ValVerde 30-09-2013 - 16:30

Nasol pentru aia dependenti de pepeni verzi !

ancuta 30-09-2013 - 21:58

???

Salut 30-09-2013 - 22:04

Diametrul, bre !
Te-am salvat de la trei saptamani de gandire intensa, n’asa?

pathfinder 30-09-2013 - 22:08

Nu fii sigur…

@Ancuta:
Supozitoare… pepeni…

Salut 30-09-2013 - 22:11

Ajunge un i. Pe bune, dom’ profesorique, chiar asa e: nu FI sigur!

Ia si mata unul : 😉

pathfinder 30-09-2013 - 22:23

Postez de pe telefon…

ancuta 30-09-2013 - 22:24

Zglobiulesalut
Uite ca nu te mai ignor!
fcpuba.

pathfinder 30-09-2013 - 22:25

Ca sa fie si mai clar.
Android, touch, n-am feedback.
Scuze.
Nu are sa se mai intample curand… 🙂

ancuta 30-09-2013 - 22:26

Ma refeream la verde!

Salut 30-09-2013 - 22:31

Sigur, cine se indoia? Verde, ramura de brad !

ValVerde 30-09-2013 - 22:52

@ancuta

Am facut precizarea „verde” pentru ca pepenii galbeni sint mai mici, cu coaja mai aspra si s-ar putea sa le placa.
De unde s-ar naste confuzia de ce spun „nasol pentru…”

ancuta 30-09-2013 - 23:06

Vale,
???=ce mai faci?
P.S.: Cele mai scurte scrisori din lume si-au scris doi colegi, care nu mai stiau nimic unul despre celalalt.
Unul a scris: „?”
Raspunsul: „!”

ancuta 30-09-2013 - 23:09

@ZV,
Mai, da; atenti si scrupoolosi mai esteti, ba, batca domnule!

tomi 30-09-2013 - 21:39

Ingenios …

briel 30-09-2013 - 23:39

Domnilor, domnilor, va rog !

Aici se vorbeste despre un produs de exceptie (si de bagat in fund) care nu este o mancare propriu-zisa, ci un extract de …

La anul de Yom Kippur vor apare supozitoare cu concentrat de supa de pui kosher, sau de chiftelute de vitel in sos de smantana. kosher. Muraturile mai peste vreo doi ani, asa.

un golan 02-10-2013 - 11:25

alo tovarasul Briel … ” chiftelute cosher din vitel in sos de smantana ” ?? probabil ca esti si tu un securist infiltrat pe aici prin tara noastra ca altfel ai stii ca noi evreii nu amestecam carnea cu laptele. RUSINE !!!

briel 02-10-2013 - 13:40

Ametitule, eu sunt gentile si nu-s in tara ta. Descrierea retetei : banc fariseic. Acum e CLAR ???

un golan 02-10-2013 - 14:16

inteles !! sa traiti toarashu !! cu respect !!

Comments are closed.