Acasa InternationalExterne Egipt: Hosni Mubarak, condamnat la închisoare pe viaţă

Egipt: Hosni Mubarak, condamnat la închisoare pe viaţă

scris de A.B.
7 afisari

Fostul preşedinte egiptean Hosni Mubarak a fost condamnat la închisoare pe viaţă. El a fost găsit vinovat de moartea a 850 de manifestanţi în timpul revoltei care a dus la înlăturarea sa.

mubarak

foto: aljazeera.com

Fostul preşedinte egiptean Hosni Mubarak a sosit sâmbătă dimineaţă cu elicopterul la tribunal. Mubarak, întins pe o targă, a fost ulterior transferat într-o ambulanţă pentru a fi transportat spre sala de audieri. Potrivit agenţiei Mena,  fostul ministru de Interne Habib el-Adli şi şase foşti oficiali de rang înalt din serviciile de securitate, de asemenea judecaţi, au sosit şi ei la şcoala de poliţie unde îşi are sediul tribunalul.

Acuzarea a cerut pedeapsa cu moartea împotriva lui Mubarak, în vârstă de 84 de ani, primul dintre liderii înlăturaţi de la putere de primăvara arabă care compare personal în faţa judecătorilor.Tribunalul însă l-a găsit vinovat de moartea a aproape 850 de manifestanţi în timpul revoltei populare care a dus la înlăturarea sa de la putere anul trecut iar verdictul a fost ca fostul lider al Egiptului să fie condamnat la închisoare pe viaţă. Adli şi cei şase foşti colaboratori ai săi sunt judecaţi pentru acelaşi motiv. Alaa şi Gamal Mubarak sunt judecaţi pentru corupţie, acuzaţie care l-a vizat şi pe tatăl lor.

42 comentarii

Ciu Huhu 02-06-2012 - 15:49

Dictatorul Basescu cind va fi condamnat la inchisoare?

Traian Basescu 02-06-2012 - 16:25

Cand o zbura porcu’ 😉 :- ) 🙂

Ba tu iti imaginezi ca eu sunt Nastase? 🙂 🙂 🙂

Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă, Hă…

Ciu Huhu 02-06-2012 - 17:53

Fraierule Mache esti de risul lumii, nu o mai fa pe dictatorul Basescu, retardatule!

urbos 02-06-2012 - 16:49

Daca nu va muri mancat de cancer sau nu va fugi in Ji dania unde va muri mancat de cancer, securistul imputit Basescu va ajunge in puscarie.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 02-06-2012 - 18:08

Aka-kaT OVICI te ia TOMI la ISRAEL sa te spanzure ! Asta in cazul FERICIT , ca de Punne MAndelu .branca pe tine , esti argasiit in 3 saptamani si se satura si cainii din Ploiesti ! Turnatorule ,pe cati ne-ai ascultat inainte de 89 si dupa !

Ciu Huhu 02-06-2012 - 18:43

ALOOO CENZURA ZV, DE CE NU BANATI PE NEBUNUL PARPANGHEL CARE AMENINTA CU MOARTEA PE FORUMISTI, ALLOOOOO, DE CEEEE???????

vodka 02-06-2012 - 18:52

da de unde, l-a amenintat cu viata, deci nicidecum cu moartea, dar psihoticii vad pe dos, cand le convine

vodka 02-06-2012 - 18:53

JOS BASESCU MARTAFOIULE NENOROCIT DE CHINEZ

vodka 02-06-2012 - 18:56

HEY, JIDOCIU HUHUDAN, PUISOR DE CAL BALAN!

Mache 02-06-2012 - 19:04

Bubosule,

Sa nu uiti sa ne scrii cand se va intampla asta, ca sa nu ratam cumva momentul 😉 🙂 🙂

Aia cu fuga in Israel se va produce mai repede decat crezi. Asa mai prin Decembrie cand veti umbla dupa Victoras sa-i luati gatul ca a pierdut alegerile, omul isi va aminti brusc de originea sa evreiasca si va cere azil politic in Israel 😉

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 02-06-2012 - 20:40

TURNATORULE cu o PENSIE de4000 (patrumii) de RONI, tot in TOMBERON vei sfarsii!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 02-06-2012 - 20:47

Farmacia ,unde chiar si ASPIRINA sareacuului este disponibila nu este desigur la:Piata 1 Decembrie 1918
Ploiesti, Prahova…..Pharmacista dna . Neacsu ! Aspirina este folositoare si previne …..

DXN 03-06-2012 - 19:35

Carpatianule,
Dobre nu are nicio legatura cu Bibcu Cucernicu Neacsu.
NICIUNAAAAAAAA!

BULA 02-06-2012 - 16:09

O sa stea la parnaie in Bahamas.

vodka 02-06-2012 - 18:37

JOS BASESCU SI MODERATORII !!! Caci, ce a fost Basescu, daca nu tot un moderator?

un crestin 02-06-2012 - 20:36

Am si eu o intrebare:
daca Mubarak este inchis pe viata pentru moartea a 85o de egipteni, Iliescu pe cate vieti va fi inchis pentru moartea a peste 1000 de romani la revolutie ? Plus mineriadele ?

Ciu Huhu 03-06-2012 - 08:35

Dar dictatorul Basescu pentru moartea a zeci de mii de pensionari prin infometare si frig, citi ani trebuie sa stea la inchisoare?

Mache 04-06-2012 - 02:01

Ciuciule,

Lasa ca acum e vara. O fi pe cale sa crapi de foame si frig abia prin Noiembrie sau Decembrie cand inflatia lui Ponta si alte roade ale guvernarii sale te vot atinge la mir pe tine si pe ailalti milogi. Doar un pic de rabdare… 😉 🙂 🙂

Mache 04-06-2012 - 06:04

Ehei, plotoner Bubosu,

Intr-adevar au trecut ani foarte multi de cand nu mai stiu ce e inflatia, asa incat o sa astept rabdator sa-mi povestesti tu cum e de indata ce te va trazni in moalele capului 😉 :- ) 🙂

In ce priveste pensiile si lefurile de stat o sa va explice Ponta la toti cum ca ele nu sunt drepturi, ci privilegii (ceea ce e 100% adevarat) asa incat la vremuri de profunda stramtoare, bla, bla, bla… A inceput deja cu taxa de solidaritate (la mai putin de o luna de la preluara puterii !) – insa eu voi astepta binevoitor si vesel sa aflu de la tine si de la ailalti milogi toate aceste lucruri pe masura ce va vor fi lamurite si indesate pe gat pe cale oficiala 😉 🙂 🙂

Sa traiesti bine Bubosule! 😉

Mache 04-06-2012 - 06:22

Cum Bubosule, tocmai tu fost plutonier de militie nu stii asta?!

Bunul Ponta Ben Nahum a anuntat ca toate lefurile si pensiile de stat de peste 3000 sau 4000 de lei (nu mai retin suma exacta, poti sa o verific si tu – nu cred ca te afecteaza inca) vor fi impoztate suplimentar cu inca 16%. Urmeaza dupa aia si aia mai necajiti, pe masura ce se degradeaza situatia…

Sa traiesti bine! 🙂 🙂 🙂

P.S. Dupa cum le spuneam nenorocitilor de Liviu si Bula, am o placere deosebita sa va vad pe voi bolsevicii rascopti cum blestemati si va zvarcoliti disperati. Guiturile voastre in agonie sunt muzica celesta.

Ciu Huhu 04-06-2012 - 17:43

MACHE esti 100% nebun securistule basist slugoi al dictatorului Basescu, tocmai voi bastii securisti cu chiorul vostru sef va zvircoliti disperati si guitati in agonie pentru ca stiti sigur ca pierdeti alegerile si ve-ti fi inchisi multi ani la puscarie pentru imensele voastre hotii si jafuri!!!!!!!!

DXN 03-06-2012 - 19:36

Bibicule, Milosule,
TACIIIIIIIIII!

preot vasilescu 03-06-2012 - 08:30

Aici posteaza o majoritate de pacatosi necredinciosi,
inculti,demeenti si anticristi.O pleava a Romanilor!

Ciu Huhu 03-06-2012 - 08:33

Tu esti rabin Vasilescu, nu preot!

preot vasilescu 03-06-2012 - 18:40

Mai cretinel…stii ceva din istoria religilor?
Intreb asa,ca sa te exclud din regnul antisimitismului tau cronic….!!!
Am inceput sa va cunosc………e bine sa va spovediti cat mai e timp!

urbos 03-06-2012 - 18:45

Ji dane, totusi macar atata bun simt sa ai sa nu-ti mai dai nume romanesc. Da-ti numele de animal, ok?

DXN 03-06-2012 - 19:40

Dobre,
Vezi ca PARAIPAN abia asteapta sa ti-o traga!
Idiot cum esti, cred ca ne dai, voie sa credem ca esti asa, nu-ti dai seama de ce doamna Dobre mai are sincope de program!
Tomi, deja, e in zona de vreo saptamana.
Chiar daca e mai grasuta e totusi buna cand te gandesti ca trebuie s-o faci cu femeie unui prost. INCHIZI OCHII msi devii erou.
😉

PARAIPAN 03-06-2012 - 19:55

DXN,
Te rog sa ma crezi, da’ nu mai prezinta interes pentru mine.
Daca vreti voi -tu si cu tomi- treaba voastra!

Ciu Huhu 03-06-2012 - 18:46

Esti un diavol rabin din Iad, de acolo intrii pe Net, Tomi evreule!!!!!

preot vasilescu 03-06-2012 - 18:49
- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 03-06-2012 - 18:55

Baga tare ,atotturnatorulle! Dead-man!

Ciu Huhu 03-06-2012 - 18:56

Nu a fost omorit nici un roman in Siria, retardatule Tomi, autoritatile romane au verificat….!

preot vasilescu 03-06-2012 - 22:46

Subscriu D-le Tomi!!!
Este o pura realitate,sa ne fereasca Dumnezeu de ziua in care va triumfa islamul acesta barbar si inuman,primitiv si ucigator……….

Paul din Ohio 03-06-2012 - 23:18

Draga „vasilescule” esti cam dur, foarte neiertator si generalizezi NEPERMIS la fel ca admiratorul dumitale, tomi. Daca te dai drept preot, ar trebui sa fii mai atent.

tomi 04-06-2012 - 19:34

Auzi tataie PAUL DE OHIO -mocirlestii de vale-,eu zic sa stai cuminte acolo in ohio de Braila, sa nu ne punem noi sa te generalizam si pe tine si daca chiar te maninca limba iti recomand o lingurita de sare de bucatarie vezi poate ajuta.
tomi

tomi 04-06-2012 - 19:33

Stimate “preot vasilescu” continui sa va admir pentru curajul cu care combateti acesti derbedei,urmasi ai familiilor de legionari familii murdare ce poarta in singe ura si dusmania.Au supt de la mamele lor venin in loc de lapte,asa canalii nici bunul DUMNEZEU cu toata ingaduinta si iertarea de pacate nu va putea sa-i puna pe calea cea buna. Creaturi ale diavolului,legionari ce posteaza sub denumiri ce prin simbol sint insasi satanice ca asa zisii urbos,ciu huhu,digital,salut,nu vor scapa de pedeapsa iar daca nu vor fi loviti de Cel de Sus voi avea grija eu ca sa nu uite in veci ca au ridicat mina peste poporul DOMNULUI. Iar pedeapsa ce le-am pregatit-o nici in cosmarul cel mai groaznic nu si l-au imaginat aceste bestii fasciste.
tomi

tomi 04-06-2012 - 19:33

CITESTE BOU-LE SA VEZI CE AM SCRIS IERI, NENOROCIT DE LEGIONAR. EU AM SUSTINUT CA FEMEILE AU FOST UCISE? BOULE CITESTE SUSTIN CHIAR INVESUL,PROPAGANDA ARABA CE VREA SA ASMUTA LUMEA IMPOTRIVA LUI ASSAD ESTE FAURITOTRUL CRIMELOR MINCINOASE.
=========================
tomi
03-06-2012 at 00:29

Iata ca ajungem sa sprijinim moral pe cei din guvernul legal al Siriei, si noi care cunoastem mai bine ca oricine ce sta in spatele asa ziselor masacre si al luptatorilor antiguvernamentali elemente teroriste el quaida fara nici o exceptie ce au ca scop islamizarea totala a lumii arabe, stim bine ce va urma dupa caderea tuturor guvernelor moderne ale statelor arabe,scenariile deja se vad in Libia, in Tunisia, in Egipt teroristi al islamului extremist ce au stat in spatele maselor bovine ce se lasau asmutite si prostite de jegurile el quaida au sa manince mult ca-cat in viitor pina ce nu vor reveni guvernele pro-vestice deschise vietii democratice si moderne.
Iata dovada mirsava a dezinformarii opiniei publice mondiale de catre fanatici ca acel bou de islamist jeg al terorimului arab,Preşedintele comunităţii siriene din Timişoara, Ziad Mashalmeh care in scopul atacarii de catre NATO al guvernului legal sirian face munca murdara ce o aplica astazi toti cei implicati in acea nenorocita primavara araba cea mai mirsava si mai periculoasa miscare in lumea araba de la aparitia terorismului incoace. Cifrele mincinoase declarate de insurgenti sint umlate la nesfirsit ,daca sint doi morti ei declara 20 daca nu sint morti ii creaza ei nu este voie sa va si imaginati ca ostasi ai armatei nationale siriene vin si masacreaza copii cu cutite, asta este o aberatie montruasa de care doar islamul este capabil si in mod sigur ca majoritatea crimelor sint facute de acei asa zisi revolutionari, elemente teroriste el quaida venite din Libia si Iran sa-l doboare pe ASSAD, care ca medic si om cu studii in Londra nu mai corespunde pricipiilor islamului fanatic. Imaginile filmate de revolutionarii islamisti sint trucaje si inscenari in proportie de 90 %, zecile de corpuri ingropate sint cirpe si saci goi,ca sa-si atinga scopul sint in stare sa faca orice fel de inscenari mirsave asa cum faceau si in Israel cu inmormintari false filmate pe viu, iar cind apareau jipurile armatei fugeau toti, aruncau targa cu “mortul” care se scula frumos in picioare si fugea mai repede ca ceilati vii. Cine-i crede este partas la crime internationale si sper ca dupa terminarea circului sa vina comisii ale ONU sa deschida acele gropi comune sa vada ce zace in acele gropi commune, in sacii cu presupusele victime facute de armata siriana. Sper ca va sosi clipa ca opinia mondiala sa puna la colt propaganda islamica ce se foloseste de naivitatea de credibilitatea vesticilor in asi atinge scopurile, trebuie pina nu va fi tirziu sa se vada citi sint acei 15000 de morti declarati de islamisti poate 150, poate 500, poate mai mult de 15000 insa cineva extern va trebui sa verifice nu sa-i creada pe acei teroristi islamici. Bosnia este primul stat Islamic creat pe inscenarea din aceacea piata cu 100 de cadavre in care grupele musulmane au tras acel obuz si nu armata sirba,fapt ce a dus la interventia NATO impotriva sirbilor,iar miseii au cistigat meciul.Blestemati fie cei ce au lovit in poporul frate sirb (am un bunic sirb) si stiu ce oameni curajosi si cinstiti sint,iar prietenia romano sirba este puternica si bilaterala.
Deci prieteni nu cadeti in plasa islamicilor mininosi si ticalosi ca acel Preşedinte al comunităţii siriene din Timişoara, Ziad Mashalmeh jeg al ismamului ce ar trebui expulzat de urgenta din ROMANIA. Este un instigator islamist si se foloseste de teritoriul statului roman spre a face declaratii mincinoase in favoarea el quaida si probabil este un terrorist cu mult singe pe miini.
tomi

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 04-06-2012 - 02:31

NEXT STEEP ! TARGETs!

Mache 04-06-2012 - 04:55

Bubosule,

Poate n-ar fi rau sa te duci sa canti partitura asta antisemita pmiului ministru evreu al Romaniei, pe numele sau Victor Ponta Ben Nahum, care iata ca tocmai a inceput operatiunea „Jupuirea Prostilor”. Tu nu vei fi uitat. Si nici Ciuciu 😉 🙂 🙂 O sa va lucreze Victoras gospodareste si pe voi 😉

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 03-06-2012 - 19:00

Urbos/sobru exx-col din fosta secu , cu o genealogie in structuri , unchi , si tatal cu functii, el sareaqu cu o PENSIE de 4000 (patru mii) de RONI !

PARAIPAN 03-06-2012 - 19:41

Carpatule si io cre k Neacsu nu e Dobre.

vodka 04-06-2012 - 20:03

nu stiu daca democratia este pregatita pentru popoarele berbere, dar stiu ca berberii nu-s inca gata pt democratie, poate in 2-3 sute de ani, dar nu e sigur

Comments are closed.