Acasa InternationalExterne Referendumul din Crimeea: 93% din locuitori au votat pentru alipirea la Rusia

Referendumul din Crimeea: 93% din locuitori au votat pentru alipirea la Rusia

scris de C.S.
0 afisari

Referendumul din Crimeea s-a încheiat. Potrivit primelor exit-poll-uri, locuitorii Peninsulei au votat în proporţie de 93% pentru alipirea regiunii la Rusia. Prezenţa la vot a fost de 64%. Sovietul suprem al Crimeii (parlamentul local n.r) va formula în şedinţa sa de luni, 17 martie, cererea oficială de intrare a republicii în componenţa Federaţiei Ruse.

93% dintre alegători, pro-ruși.

„Mâine la 10.00 (ora locală) începe şedinţa Sovietului suprem al Crimeii, în timpul căreia vor fi trase concluziile referendumului şi formulată cererea oficială de intrare a Crimeii în componenţa Rusiei”, a declarat viceprim-ministrul guvenului de la Simferopol, Rustam Temirgaliev. „Vrem să mergem înainte cât mai repede posibil, dar cu respectarea tuturor procedurilor legale”, a mai anunţat oficialul pro-rus.

„93% dintre locuitorii Crimeei s-au pronunţat pentru alipirea la Rusia, (iar) 7% s-au pronunţat pentru un statut autonom al Crimeei în cadrul Ucrainei”, potrivit unui sondaj de tip exit-poll, difuzat de autorităţile separatiste din Crimeea și citat de AFP.

Referendumul, denunţat de Kiev şi Occident, se desfăşoară în prezenţa trupelor ruse care deţin controlul asupra regiunii de două săptămâni, alături de miliţii separatiste.

La Sevastopol, un oraş istoric care găzduiesşte Flota rusă la Marea Neagră de peste 200 de ani, alegătorii s-au precipitat masiv la urne încă de duminică dimineaţa. Într-o secţie de votare instalată într-un centru de afaceri şi cultural, votul a început înainte de deschiderea oficială a referendumului. Ulterior, 65 de alegători au votat în decurs de jumătate de oră, a constatat un jurnalist AFP.

În alte secţii de votare de la Sevastopol şi Simferopol, capitala peninsulei separatiste, jurnalişti, inclusiv AFP, au fost împiedicaţi să pătrundă în incintă, în unele cazuri.

Preşedintele Traian Băsescu anunţă că România „consideră ilegal referendumul în curs de desfăşurare în Crimeea şi nu va recunoaşte rezultatele acestuia”, potrivit unui comunicat remis duminică seară de Administraţia Prezidenţială.

Totodată, declară Băsescu, un scrutin organizat sub ameninţarea ocupaţiei militare nu poate întruni normele unui proces democratic care să poată fi recunoscut şi legitimat de comunitatea internaţională. „Rezultatul previzibil şi lipsit de fundament legal al actualului referendum îl reprezintă «anexarea» Crimeei”, susţine preşedintele României.

Uniunea Europeană a condamnat în mod oficial, duminică, referendumul din Crimeea, catalogându-l drept „ilegal şi ilegitim”, şi a anunţat că va adopta sancţiuni luni, potrivit AFP.

La rândul său, Washingtonul „respinge” referendumul care a avut loc duminică în Crimeea, a anunţat Casa Albă.

26 comentarii

digital 16-03-2014 - 22:43

și ce le face ue și usa?!
un beliș pe furiș, cumva?!

Antibasistul 16-03-2014 - 22:47

Gata, s-a terminat, si Crimeea e a dictatorului Putin!!!!!!!!

salut 17-03-2014 - 02:49

E acolo unde trebuia sa fie. Dupa pop.ulatie, dupa istorie, etc. Dictator, nedictator, face un bine Romaniei ca micsoreaza UKR.
Restu-s vorbe. FVL.

UnUL 17-03-2014 - 07:49

După istorie trebuia să fie a tătarilor.

ValVerde 17-03-2014 - 01:53

Mai autorule, 93% din cei care s-au prezentat, nu 93% din locuitori.
Grea aritmetica…
Daca s-au prezentat 64% si daca 93% din ei au votat pentru alipirea la Rusia, atunci 59,5% DIN POPOOLATIE au votat pentru alipirea la Rusia.

urbos 17-03-2014 - 02:02

Ma lindic ma, ma proasto ma, nu te mai da desteapta fa tampito, ca se intelege din articol despre ce e vorba. Asa face presa de doi lei, pune titluri care sa sune mai interesant. Boaito!

UnUL 17-03-2014 - 07:48

Nu, C u r Bubos, precizarea e necesară : tătarii au decis să nu meargă la vot, ucrainienii n-au prea mers nici ei. Deci au rămas cei 60% rusofoni, care au votat pentru alipire. Logic, nu?

salut 17-03-2014 - 02:43

” Preşedintele Traian Băsescu anunţă că România “consideră ilegal referendumul în curs de desfăşurare în Crimeea şi nu va recunoaşte rezultatele acestuia”, potrivit unui comunicat remis duminică seară de Administraţia Prezidenţială.
=========================
Cui ii pasa de ce zice Pu.lifrici! S-a trezit vorbind. Din betie.

UnUL 17-03-2014 - 07:44

Nu, cui îi pasă de ce zice b o u l de Salaud.
Că până una alta președintele României conduce politica externă a țării, așa zice Constituția.

Antibasistul 17-03-2014 - 10:16

Basescu-i demis din vara lui 2012, nu-i presedinte, e impostor!

pathfinder 17-03-2014 - 10:31

Bate fieru’ cat e cald…

Mircea 17-03-2014 - 10:37

„Corect !”” Pacat ca ceilalti sefi de state din lumea asta nu stiu chestia asta (prosti gramada, ce mai) si il trateaza ca pe egalul lor.

salut 18-03-2014 - 02:45
Mircea 17-03-2014 - 06:43

Un referendum organizat sub protectia mitralierelor rusesti…..hm….romanii stiu pe pielea lor ce valoare are (ma rog, nu toti romanii, mai avem si trolli). Doar Rusia o sa-i recunoasca legitimitatea si asta face diferenta dintre tarile civilizate si Rusia.

UnUL 17-03-2014 - 07:45

Ați pus punctul pe i, domnule Mircea. De aceea vor sări imediat rusofilii să vă muște de beregată.

Tache 17-03-2014 - 07:58

Relatiile dintre state se bazeaza pe tratate, fapt neinteles de 99,99% din pitorestii cetateni romani. Unde-i lege nu-i tocmeala !

UnUL 17-03-2014 - 08:47

Da, iar rușii au încălcat grosolan tratatul din 1994, prin care recunoșteau Ucraina în frontierele sale actuale. Dacă Ucraina nu ar fi renunțat – prin același tratat – la armele nucleare, Rușii n-ar fi îndrăznit să-și bage copitele în Crimeea.

Tache 17-03-2014 - 09:07

Cunosti tu toate clauzele Memorandumului de la Budapesta ? Oare acest tratat nu este legat de alte tratate ? Oare nu pleaca toate tratatele de la unificarea Germaniei si dezmembrarea URSS ?

Eu nu cunosc tratatele astea decat superficial, dar mi se pare ca Ucraina este pentru Rusia, ceea ce este Canada pentru SUA. Dealtfel ma astept la o actiune ruseasca in Canada, in Quebec de exemplu, ca represalii la ceea ce au facut americanii in Ucraina.

UnUL 17-03-2014 - 09:10

Așteaptă-te, Tăchiță. Și așteaptă mult și bine!

Tache 17-03-2014 - 08:01

Daca tarile „civilizate” nu vor recunoaste cu maximum de rapiditate acest referendum si deci vor refuza sa recunoasca granitele Federatiei Ruse, se vor intampla urmatoarele lucruri :

In perioada 12-13 martie, Mustafa Djemilev, seful tatarilor din Crimeea, s-a intalnit cu Vladimir Putin si i-a transmis faptul ca nu aproba referendumul si nu il considera legal. Vladimir Putin i-a replicat ca „nici declararea independentei Ucrainei nu a prea fost legala.”

In urma atacului militar neprovocat, al NATO asupra Ucrainei, care a dus la prabusirea ordinii de drept, rezultata in urma unor alegeri libere in aceasta tara…..

Exista o incalcare a Tratatului privind Reglementarea Definitiva cu privire la Germania, din anul 1990 (Treaty on the Final Settlement With Respect to Germany), care din punct de vedere juridic, duce la anularea automata a :

1. Acordurilor de la Belavezha, din 8 decembrie 1991

2. A ratificarii Acordurilor de la Belavezha de catre Sovietul Suprem al RSFS Rusa, din 12 decembrie 1991

3 A declaratiei de la Alma-Ata, din 21 decembrie 1991

4. A Declaratiei Nr. 142-H, a Consiliului Sovietelor Republicilor, din 26 decembrie 1991

Este cunoscut ca, in data de 15 martie 1996, Duma de Stat a Federatiei Ruse a trecut, cu 250 de voturi pentru si 98 impotriva, rezolutia prin care renunta la decizia Sovietului Suprem al RSFS Rusa, din 12 decembrie 1991, de abrogare a Tratatului de constituire a URSS, din anul 1922. Duma de Stat a aprobat o a doua rezolutie, cu 252 de voturi pentru, 33 de voturi impotriva si 5 abtineri, prin care afirma „forta de lege” a referendumului organizat in data de 17 martie 1991, cand cetatenii sovietici au spus un Da covarsitor prezervarii statale a URSS.

Presedintii Alexandr Lukashenko, Vladimir Putin si Victor Ianukovici pot semna Declaratia de anulare a Acordurilor de la Belavezha, la semnare putand participa si Eduard Shervardnadze, fiind nascut in RSFS Transcaucazia, iar Tratatul German ii poarta numele.

In data de 25 decembrie 1991, secretarul generala al PCUS, Mihail Gorbaciov, si-a inaintat demisia. Cum Declaratia de la Alma-Ata este acum nula de drept, secretarul general isi poate retrage aceasta demisie.

Cele de mai sus nu implica ca Dreptul Privat se suspendata in statele care au semnat declaratia. In URSS totalitatea legilor au fost de drept public, neexistand drept privat.

pathfinder 17-03-2014 - 08:21

copy/paste.
Twice.

UnUL 17-03-2014 - 08:49

Tăchiță, mai nou ești și doctor în drept internațional? Sau ți-a suflat toate astea Mândrășescu?

MI-5 17-03-2014 - 09:10

I.V.Stalin:
nu conteaza cine voteaza,
conteaza cine numara voturile…

salut 18-03-2014 - 02:47

Iuropa:
Nici macar cine numara nu mai conteaza, conteaza ce zice komisaru’.

Romeo2110 17-03-2014 - 09:39

Gorbaciov refuză să apere ideea reunificării Rusiei cu Crimeea.

http://www.cotidianul.ro/gorbaciov-refuza-sa-apere-ideea-reunificarii-rusiei-cu-crimeea-233988/

salut 19-03-2014 - 00:30

In afara ca locuieste pe Aleea Pensionarilor, 117b, colt cu Cimitirului, cine-i acest Gorbaciov?

Comments are closed.