Acasa InternationalExterne EXPLOZIE în New York. Două clădiri din Manhattan s-au prăbușit. 7 morți și 68 răniți (update)

EXPLOZIE în New York. Două clădiri din Manhattan s-au prăbușit. 7 morți și 68 răniți (update)

scris de C.S.
8 afisari

UPDATE: Cel puţin şapte persoane au murit şi alte 68 au fost rănite, după ce două clădiri s-au prăbuşit miercuri dimineaţă la New York în urma exploziei provocate de o scurgere de gaze. Explozia a avut loc la ora locală 9.30 (15.30, ora României).

La peste 24 de ore de la explozia produsă în New York, echipele de salvare caută în continuare printre dărâmături persoanele dispărute. Peste 250 de pompieri au verificat verificat ruinele în urma prăbuşirii celor două clădiri, unde se aflau 15 apartamente.

Explozie puternică la New York. O clădire s-a prăbușit complet.

Deflagrația a avut loc la intersecţia 116th Street şi Park Avenue, unde echipele de salvare au intervenit pentru a stinge focul şi a acorda ajutor persoanelor care au fost prinse sub dărâmături.

„A avut loc o explozie şi o clădire s-a prăbuşit”, a declarat pentru AFP un purtător de cuvânt al poliţiei din New York, fără alte precizări.

„Am fost informaţi la ora 09.34 (16.34 ora României). A fost o clădire rezidenţială. Pompierii din New York sunt pe cale de a stinge focul”, a adăugat un alt purtător de cuvânt al poliţiei.

Clădirile aflate în vecinătatea locului unde a avut loc explozia au fost evacuate.

Potrivit unui oficial citat de CNN, compania de distribuţie a gazelor Con Edison a primit un apel telefonic privind o posibilă scurgere de gaze cu puţin timp înaintea exploziei.

Oficialul a declarat că firma a primit sesizarea la 09.13 de la o persoană care a declarat că a simţit miros de gaz. Oficialul a declarat că a fost trimisă o echipă după două minute, dar aceasta nu ajunsese la faţa locului în momentul în care s-a produs explozia.

Circulaţia tututor trenurilor care vin şi pleacă de la terminalul Grand Central, situat în apropierea locului exploziei, a fost suspendată temporar, a anunţat Metropolitan Transportation Authority.

Imaginile difuzate de televiziuni arată un nor gros de fum negru în jurul clădirii şi în cartierul East Harlem.

Pompierii din New York au declarat pentru AFP că au mobilizat 168 de persoane la faţa locului.

Un martor ocular a explicat pentru CBS că „multe persoane” locuiau în această clădire cu şase etaje, dintre care unul dintre prietenii lui. „Îmi este teamă, îmi este teamă. Am ieşit ca să văd ce s-a întâmplat”, a lansat el.

„Am văzut o doamnă alergând în pantofi. Este o nebunie, ai zice că este zonă de război”, a comentat un alt martor ocular. „Iniţial am crezut că este un cutremur”, a adăugat el.

Nu există nicio informaţie privind o conexiune între ceea ce s-a întâmplat la New York şi un atentat terorist.

15 comentarii

urbos 12-03-2014 - 19:00

Bomba din pantof?

pista laszlo 12-03-2014 - 22:02

a dat o negresa batrana si grasa o bashina

UnUL 12-03-2014 - 23:06

O fi trecut Salaud pe acolo și a suflat pe ea.

urbos 12-03-2014 - 23:09

S-a terminat vizita medicala, gata?

UnUL 12-03-2014 - 23:18

Vizită medicală la ora asta? Buboșel, ești chiar mai dus cu pluta decât credeam.

urbos 12-03-2014 - 23:29

Ti s-a administrat medicamentu bosorogule, vad ca macar esti unu singur acuma. Sa vedem cat te tine.

UnUL 12-03-2014 - 23:45

C u r Bubos, spre deosebire de tine care suferi de schizofrenie (deci de dedublarea personalități) eu sunt întotdeauna UNUL SINGUR

urbos 12-03-2014 - 23:49

Pe cine pacalesti lepadatura?

UnUL 12-03-2014 - 23:53

Nu păcălesc pe nimeni, vită. Nici nu vreau să păcălesc. Clarific doar lucrurile.

salut 12-03-2014 - 23:53

In plus esti si Prostia absoluta pe forumul asta, mai NuLule.
Tot asa ti-a stat ceasul, cu „doua milioane de voturi furate” ai, tot „servita” asta o pui?
Dupa aproape doi ani, nu te-ai intrebat cum se face ca in tot acest timp vajnica Justitie independenta laudata de Basescu nu a descoperit nici 1/1000 (o miime) din frauda pretinsa?

Sigur, la tine asta-i semn de mare desteptaciune, pesemne.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 13-03-2014 - 10:05

A N A L I Z a pe T E X T(u r a ):

==================================
UnUL
12-03-2014 at 23:53
Nu păcălesc pe nimeni, vită. Nici nu vreau să păcălesc. Clarific doar lucrurile.
==================================

1. AFIRMATIA: Nu pacalesc pe nimeni, vita ,
1. EXPICATIA: Nu gasesti , fraieri ( mai fraieri ….)
—————————————————————
2.AFIRMATIA;Nici nu vreau sa pacalesc.
2.EXPLICATIA ;Doar sa ,manipulezi tipic bhasanist

———————————————————————–
3.AFIRMATIA;Clarific doar lucrurile.
3. EXPLICATIA ;Salutar ar fi ,sa incepi la …DEBARAUa ,privata !De acolo diferenta intre derapajul mental grav si ticalosia ereditara sant greu de stabilit ca …proportie !

—————————————————————

Mois- meme , singurul amic al tau , dear dolby !

UnUL 13-03-2014 - 10:20

„Moi-même (fără s!)
În rest, analiza ta scârțâie pe la toate încheieturile.
Și mai lasă sofisticăriile și stilul pseudo-științific și doct, să ești ridicol!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 13-03-2014 - 15:15

Sigur ca da !
Cu poezele cu mesaj si exprimare elevata
Cu nelipsitul si ermeticul ,,frunza verde ….”
Cu copiatul exprimari altora si folosirea lui ,
Este intradevar high lewel …telectual !
Frizezi ,penibilul !

UnUL 13-03-2014 - 15:26

„Copiatul EXPRIMĂRII”, cu 2 i, nătărăule
Și nu e niciun copiat e :
1. Citare (cu toate trimiterile științifice necesare) din ziariști serioși
2. Autocitare.
P.S. Regret că nu-ți place folclorul, dar asta e treaba ta : „de gustibus”.
Oricum, cum spuneam. este clar că maxima: „Pentru unii umorul este ca și o limbă străină: fără subtitrare nu înțeleg nimic!” ți se potrivește ca o mănușă.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 13-03-2014 - 15:36

Dobitockule , natarau a fost tac’tu ,legionaru ,
Pe care dealtminteri l-ai si turnat !
Si , corecteaz-o pe dna . matta !
care te- a scos oligofren si autist !

Comments are closed.