Acasa InternationalExterne Focarul de Ebola din Africa de Vest, scăpat de sub control

Focarul de Ebola din Africa de Vest, scăpat de sub control

scris de C.P.
6 afisari

Focarul de Ebola din Africa de Vest a scăpat de sub control, a avertizat directorul de operațiuni al organizației Medici Fără Frontiere, Bart Janssens.

Focar de Ebola, in Africa de Vest.

„Această epidemie este fără precedent, absolut scăpată de sub control, iar situația se înrăutățește, deoarece se extinde, mai ales în Liberia și Sierra Leone, cu focare foarte importante”, a declarat Janssens.

„Suntem extrem de preocupați de turnura pe care a luat-o situația în special în aceste două țări unde există o lipsă importantă de vizibilitate a epidemiei”, a adăugat el.

Epidemia, în curs de la începutul anului, a fost declarată pentru prima dată în Guineea înainte de a se extinde în Liberia și apoi în Sierra Leone, două țări vecine, care, la 23 iulie, totalizau 1.201 de cazuri, dintre care 672 mortale, potrivit ultimului bilanț al OMS.

Virusul Ebola se transmite prin contact direct cu sângele, fluidele biologice sau țesuturile persoanelor sau animalelor infectate și în prezent nu există niciun vaccin aprobat împotriva ei.

71 comentarii

BULA 30-07-2014 - 19:25

Sa impuna carantina severa, sa nu ajunga in Europa. Dar prin USA, printre nemernicii care vor razboi atomic cu Rusia, sa ne termine pe toti, n-ar strica putina Ebola.

tomi 30-07-2014 - 22:50

Ma imbecile tu esti total scapat de sub control. Nu-i iubesc pe americani dar nici pe rusi insa nu pot dori nimanui o epidemie de 50% mortalitate. Ma BULA te va pedepsi Dumnezeu pentru gandurile tale satanice. Sapa-ti buncar antiatomic bestie. Esti mort de frica bombelor atomice, tu vei muri inaite de razboi de infarct. Eu am de doua ori pe zi cel putin alarma si aud exploziile rachetelor lovite de antaeriana noastra, dar niciodata nu am fugit in buncar. Dumnezeu ma pazeste, la ce are rost atuci sa fug in buncar. La noi in fabrica sant buncare speciale cu filtre si pompe de aer la fiecare suta de metri in mod special pentru profilul in care lucram. niciodata nu am intrat in buncar. Ti-asi dori sa stai la noi acum de cand au lansat peste noi cam 3000 de rachete sa te vad cum te-ai caca pe tine curajosule, sant convins ca te-ai vindeca de antisemitism.

Cioxe 30-07-2014 - 23:01

Ala negru din poza seamana cu tine dupa ciordelile facute la Arad !
Nici tablele alea doua nu ti le-au lasat pa umeri…. 🙂

UnUL 30-07-2014 - 23:02

Bulișor ar face caca în nădragi și dacă un copil s-ar juca în spatele lui cu o pocnitoare.

BULA 31-07-2014 - 00:05

Mai Tomi, eu ti-am mai explicat ca evreii adevarati (sefarzii) nu le au cu violentele si sunt destepti si placuti, cauta sa se impace bine cu aia pe care ii bisnitaresc. Evreii nici n-ar trebui sa aiba o tara a lor, ca n-ar avea cui sa vanda marfurile la suprapret. Ei trebuie sa fie risipiti in toata lumea, cativa aici, alti cativa in tara vecina, etc, sa nu se calce pe bataturi unii pe altii. Dar voi, aia din Israel, sunteti genetic khazari, oameni pusi pe rele, ca stramosii vostri, inruditi cu turcii si tatarii, care au trait din atacarea si jefuirea tarilor vecine.
Uita-te la tine, ca nu ai preocupari evreiesti. Lustruiesti suruburi la fabrica si te visezi cu sabia in maini, taind capete. Astia sunteti voi khazarii, niste ciume care au intrat in contact cu evreii si au preluat de la ei religia si obiceiul de a face bisnita si camatareala. Dar ati ramas agresivi, cum aveti inscris in gene.

Cioxe 31-07-2014 - 01:07

Nazistii au fugit in America de sud…. aia de-au fost kapo prin lagare au inventat Israelu’ si-acum se antreneaza din nou , ca se plictisesc .
Na, ca iar o sa ma faca Tomi antimagnetic si-n toate felurile !

jan dinu 31-07-2014 - 06:22

Da de unde mai aparushi shi tu ??
Cite baliverne indrugi nu te intrece nici
macar Nazdralah muftiul !
Stiu ca vei injura nitel dar tot degeaba …!
JD-USA

Cioxe 02-08-2014 - 04:06

Pa tine nu te-njur ba anormalule…te foot direct in gura !

UnUL 02-08-2014 - 07:51

Numai să poți, animal infect.

Titircă Inimăbună 02-08-2014 - 17:09

SFATUL MEDICULUI – Cum sa faci pipi in mod sanatos

Foarte lume crede ca treaba mica, mai ales la barbati poate fi facut cam in

orice directie se orienteaza putza, si nu mai ales spre N unde este Moskova

izvorul tuturor cremlinariilor.

Complet gresit! Statistici vechi de peste 200 de ani arata ca cine nu se pisa

bine face pietre la rinichi sau sub cap cat este in lagar, si mai ales pe langa

sicriu dupa ce nu mai este.

De aceea, pe cat posibil tot romanul trebuie sa faca pipi cat mai spre nord.

Totusi, nu este nevoie de busola, important este sa crezi (sa-ti imaginezi) ca

faci pipi in directia Piatii Rosii. Valabil pentru toate sexele.

Pentru copii, urmatoarea poezioara mnemonica, va ajuta la educarea in spirit

sanatos:

hei tu, moscovioara mea
-ia tezaur d-acilea!

Ionel 31-07-2014 - 09:08

@Bula: Ce fece? Tomi lucreaza in fabrica? Nu cred! Asta e paznic pe granita si face pe desteptul pe aici. E ca in bancurile alea de dinainte de 1989 in care un emigrant din Romania se pozeaza in fata primariei si spune ca si-a luat o vila, se pozeaza la o statie de taxiuri de lux(limuzine) si spune ca si-a luat masina si dupa aia se duce la fotograf si se pozeaza cu doi palmieri in spate si spune ca a fost in Mexic, se pozeaza la intrarea in fabrica inaintte sa-l goneasca paznicii si dupa aia spune ca e director….

UnUL 31-07-2014 - 10:36

Ionele, tu crezi prostii ca de obicei. Întâmplător (sau nu) știu unde lucrează dl. Tomi, și te asigur că bați câmpii.

Ionel 31-07-2014 - 10:42

Daca avea o functie mportanta nu mai pierdea timpul pe forumuri pana la trei dimineata, asa ca e u cred ca asta minte de ingheata apa care nu exista din desert. Banuiesc ca e coplesit de frustrari pe care nu poate sa le mai pastreze in el si de aia face pe desteptul si de aici vine temperamentul violent din comentarii.

UnUL 31-07-2014 - 13:17

Ionele, tu crede ce vrei, eu știu ce știu.
Oricum, bănuielile tale sunt total aiurea.

tomi 31-07-2014 - 13:50

Auzi Ionele, tata-to a fost cel care lustruia cizmele lui horia sima? Ati ramas cu poza „marelui comandant ” pe perete deasupra patului intre pozele cu icoane cumparate de la talcioc ?
Auzi bestie fascista fix in coor ma doare si nici acolo de ce crezi tu. Un lucru este clar ca in viata ta si nici in cele viitoare daca vei primi dreptul la ele nu te vei apropia de nivelul meu profesional si de munca. Doi# pot sa-mi permit la functia mea sa merg la servici cand vreau asa ca incep ziua pe la 8-9 dimineata si plec acasa pe la 18-19 seara. Domnul UnUL stie ce fac in viata si crede-ma ca nimeni nu-ti da salar de 5000-6000 de dolari adica pe la 18000-20000 sekeli fara sa faci ceva serios. Programul meu lejer imi permite sa ma culc la ore mici ca dorm dimineta, asa ca nu-mi plange tu de mila. Ionele hai ca-ti dau un sfat bun pentru sanatatea ta +++ SAPA TATAIE IN ALTA PARTE CA S-AR PUTEA SA TE ARZI LA MANUTZE. CLAR TATAIE ?

Cioxe 02-08-2014 - 04:08

hahahaha….. da, cred ca cam asa este plotoneru’ asta bolnav !

Cioxe 02-08-2014 - 04:10

Bey Tomi, ori te doare , ori nju dar eu cred ca te doare….. de la negrii aia de la Arad…..:-)

Cioxe 02-08-2014 - 04:15

Ioane, eu cred ca Tomi asta al nostru o arde pa la fo cherhana din Haifa, cu toate ca stiu sigur ca Israelul nu primeste toate primatele, si vinde guvizi pa la romanii aia pofticiosi.
Adevarul ca si eu as cumpara vreo citiva ,da poti fi sigur ca teroristu-i la pescuit in ziua aia si nu maninca copii ?

Cioxe 02-08-2014 - 04:20

NULule…. panorama asta de Tomi nu lucreaza cumva la IOL ?

UnUL 02-08-2014 - 07:50

Ce dreak e IOL?

Ionel 02-08-2014 - 07:54

@Tomi: 5000-6000 de dolari castigai doar daca dansai la bara intr-un grup de gay arabi palestinieni ca sa vada si ei cum i-o trag unui mosadist. De aici a inceput razboiul intre Thasal si Hamas, e o chestie de frustrari si de dureri….

UnUL 02-08-2014 - 08:06

Ionele, dacă tu ai câștigat atâta făcând chestia aia ai avut un noroc chior, în general nu se plătește nici pe departe așa de bine: mi-au spus-o Curbos și Salaud.

Ionel 02-08-2014 - 08:09

@UnUL: Eu nu am fost in Israel , asa ca nu stiu cum e.

UnUL 02-08-2014 - 08:12

Atunci de ce faci presupuneri aiurea?

Ionel 02-08-2014 - 08:16

@UnUl: Tomi s-a dat de gol pentru ca nu are cum sa castige atat un fost securist pensionar cu tot Mosadul lui. Si nu lucreza la nici o fabrica , minte de ingheata apele in desert.

UnUL 02-08-2014 - 08:24

Erepet, Ionele, l-am cunoscut pe dl. Tomi, am vorbit cu el, știu foarte bine cu ce se ocupă, așa că nu pot decât să mă amuze alegațiile tale.
Securist a fost prea puțin; de profesie e inginer, absolventul celei mai prestigioase Politehnici din România.

UnUL 02-08-2014 - 08:26

„REPET”

ValVerde 02-08-2014 - 09:39

„absolventul celei mai prestigioase Politehnici din România.”

===

Si care ar fi aia …???

UnUL 02-08-2014 - 09:49

Singura ale cărei diplome erau recunoscute aproape peste tot în lume chiar și pe vremea comunismului – la fel cu cele ale Medicinei din Cluj. (singurele din România pe vremea aceea).

Ionel 02-08-2014 - 10:00

@UnUl: Singurele diplome recunoscute in Israel erau cele de la Stefan Gheorghiu si Frunze. Ce dracu spui acolo? Majoritatea evreilor care plecau in Israel erau ingineri si doctori. Facea avioane cu diploma lui de la Politehnica in fata celor de la Harvard si Oxford, paznic la chibut, ce naiba! Am mai avut un vecin ofiter in Thasal care se lauda in cartier ca a fosty mare colonel si a fugit in urmarire generala prin Interpol la ce minuni a facut pe aici si asta se lauda la fel ca era mare si tare de era tatal meu pe jos de ras de idiot!

UnUL 02-08-2014 - 10:16

Ionele, de unde ai scos imbecilitatea asta?
În ceea ce privește diplomele universitare românești de pe vremea aceea, ai dreptate; MAJORITATEA ABSOLVENȚILOR DE UNIVERSITĂȚI ROMÂNEȘTI DE PE VREMEA COMUNISMULUI, ODATĂ PLECAȚI DIN ROMÂNIA (dacă izbuteau!) ÎȘI PUTEAU FOLOSI DIPLOMA DREPT HÂRTIE IGIENICĂ. (E drept că nu era o senzație foarte plăcută, diplomele fiind cam țepene pentru acest scop 🙂 ). Au existat, totuși, două excepții: două universități românești se bucurau de un asemenea prestigiu – pentru seriozitatea studiilor făcute acolo – încât diplomele lor erau recunoscute în foarte multe țări, sau cel puțin echivalate destul de ușor: Medicina din Cluj și o anume Politehnică.

ValVerde 02-08-2014 - 11:02

Chestiunea cu medicina din Cluj e relativa.

Majoritatea lumii civilizate ii faceau pe absolventii ORICAREI facultati de medicina din Romania sa treaca un examen deosebit de dur, daca vroiau sa practice in tara respectiva.

Era cunoscuta Politehnica din Bucuresti.
De asemenea, in tarile civilizate, cu o diploma de inginer de la oricare facultate din Romania, era intre tine si angajatorul privat daca te contracta ca inginer, sau nu.

O diploma, chiar si in zilele noastre, nu este nimic mai mult decit o carte de prezentare. Dupa care postul ti-l cistigi/retii prin competenta proprie.

Daca vrei recunoastere profesionala si drept de semnatura pentru lucrari de interes public, trbuie sa treci un examen separat. (In US, Professional Engineer, PE)

UnUL 02-08-2014 - 11:08

Nu, domnule ValVerde, nu e de loc relativă. Medicina din Cluj și Politehnica în chestiune – CARE NU ERA CEA DIN BUCUREȘTI – beneficiau de un statut special.

UnUL 02-08-2014 - 11:10

Nu știu ce vârstă ai și în ce măsură ai trăit acele vremuri, dar eu am avut o grămadă de prieteni mediciniști care s-au realizat pe vremea aceea foste bine și foarte ușor în Germania, Franța, etc.

ValVerde 02-08-2014 - 11:17

Prietenii medicinisti pe care ii mentionezi au fost suficient de bine pregatiti sa treaca examenul de care vorbeam.
Nimeni nu i-a angajat, si permis sa practice medicina, in baza unei simple diplome din Romania, indiferent de la ce universitate.

Sunt in cauza, cunosc pe piele proprie procedura din US si din spusele prietenilor procedurile din Italia.

Repet: nici o tara din fostul „occident” nu te lasa sa practici medicina exclusiv pe baza diplomei obtinute in Romania.

Intreaba-ti prietenii !

ValVerde 02-08-2014 - 11:20

„beneficiau de un statut spécial.”

===

🙂
Asta e o propozitie declamativa demna de Bula !

Poate elaborezi ce inseamna „statut special” si pe ce te bazezi cind afirmi asta !

pathfinder 02-08-2014 - 11:24

1. Tomi a terminat la Poli Timisoara.
2. Treaba cu diplomele e universala si in toate directiile.
De exemplu, inginerii de IT din US sunt sub cei din RO.
Sau Rusia.
Sau India.
Deci ciocu mai mic…

UnUL 02-08-2014 - 11:27

@ValVerde
Exact ce spuneam. diplomele se recunoșteau sau se echivalau foarte ușor, spre deosebire de cele alor TUTUROR celorlalte universități românești. Mai informează-te !

pathfinder 02-08-2014 - 11:34

Completari…
1. Medici ca cei din Cluj nu mai gasesti pana la Viena.
2. „Lumea civilizata” inca este Europa.
Oricat s-ar strofoca US le mai trebuie inca cateva sute de ani.
Daca Europa ar sta pe loc…

ValVerde 02-08-2014 - 11:37

@UnUL
🙂 Exact pe dos !
Diploma se evalua si se determina daca universitatea era acreditata de statul roman. Asta punea medicina din Cluj pe aceeasi treapta ca medicina din Tg. Mures (sa zicem).
Amindoua erau institutii acreditate de statul roman, cu acelasi program de studii.
Dupa care, examenul de echivalare era absolut similar pentru absolventii medicinei din Cluj, din Tg. Mures sau din Sri Lanka.

Promovarea examenului depinde EXCLUSIV de competenta individuala.

Deci nu exista „statut special” pentru nici o facultate din Romania.

ValVerde 02-08-2014 - 11:40

„De exemplu, inginerii de IT din US sunt sub cei din RO.
Sau Rusia.
Sau India.”

===

Asta este o opinie personala, subiectiva, la care ai tot dreptul.

Aici insa vorbeam de proceduri si reguli obiective.

Ionel 02-08-2014 - 11:40

@UnUl: Diplomele se recunosteau foarte usor doar daca erau agenti CIA, Mosad sau MI5 si multi au profitat de ocazia asta. Daca vezi un doctor cu o diploma de Cluj Napoca care a inceput sa practice medicina la o luna dupa ce a ajuns SUA, Franta sau Germania anului 1982 deja e dubios si pune semne de intrebare si mai ales daca nu stie sa vorbeasca nici o limba straina.

UnUL 02-08-2014 - 12:07

Pe naiba, ValVerde. Nu știu ce înțelegi tu prin „acreditare” (Acreditarea în forma actuală nu exista pe atunci), dar Europa Occidentală (Nu știu cum se întâmpla în America, dar America nu era pe vremea aceea – și nici cum nu prea e! – o destinație de predilecție pentru medicii români!) nu dădea doi bani pe statul român și pe acreditările lui. Ce o interesa era nivelul de pregătire a specialiștilor, și singurele facultăți din România considerate pe vremea aceea în Vest ca fiind aproape de nivelui universităților occidentale – deci furnizând specialiști ce puteau fi accepați în occident fără serioase „recalificări” – erau cele două de care vorbeam.
P.S. La cretinismele lui Ionel – care habar n-are de nimic – nu am ce răspunde.

UnUL 02-08-2014 - 12:08

Erată: „acceptați”

UnUL 02-08-2014 - 12:18

Iar domnul Pathfinder are dreptate: medicii absolvenți de Cluj sunt printre cei mai buni din Europa.

ValVerde 02-08-2014 - 13:29

Mda…confunzi, ca si Pathfinder, impresiile, parerile si opiniile personale cu regulile si procedurile obiective.

Evaluarea diplomelor, atunci ca si acum (banuiesc), se stabilea pe doua criterii: organismul care omologa institutia de invatamint superior, pe atunci Ministerul Invatamintului, si programa de studiu (pe atunci programa unica)

In baza acestor criterii (care puneau pe acelasi plan toate institutiile de profil similar din Romania)
se stabilea dreptul candidatului de a participa sau nu la examenul de omologare.

Examenul era acelasi pentru toti candidatii.

Fanteziile cu „statut special” sunt efuziuni regionale cu iz de „wishful thinking”

In afara de povestile unuor prieteni, mai ai alte argumente sa-ti sustii opiniile ?

Ionel 02-08-2014 - 13:55

@UNUl: Termina naiba cu mofturile astea ca nu sunteti decat un mic orasel de provincie . Vai de capul tau, de parca ai sta in Londra anului 1800 capitala imperiului britanic, ca a trebuit sa vina Ceausescu ca sa va aduca in seciolul 20 ca nu stiai ce e aia canalizare si te spalai in copaia gastelor si ratelor. Te-ai domnit acum cu fundatiile soroiste ce bantuie prin facultati in cautare de lingai.

Ereticul 02-08-2014 - 14:21

@ UnUL: „singurele doua facultati” sunt de fapt mai multe. O facultate cu diploma recunoscuta de la infiintare si pana in prezent la nivel international – fara examene suplimentare – este cea de Geologie (din Bucuresti). O alta facultate cu aceeasi recunoastere ca si geologia este Facultatea de Geodezie (de la Constructii, tot din Bucuresti).

UnUL 02-08-2014 - 14:35

@Ereticul
Pate nu sunt eu suficient informat, dar știam că facultățile din București nu le inspirau nicio încredere occidentalilor pe vremea aceea
@Ionel
Dragă tâmpițel, dincolo de faptul că Clujul este al doilea oraș ca număr de locuitori. în România, că are o veche și excelentă tradiție universitară (spre deosebire de amărâtul tău de Mazăreburg. care le are cu învățământul și cultura – excepție făcând excelenta școală de marină – cam cât am eu cu aclimatizarea palmierilor în Siberia !), medicii clujeni sunt apreciați peste tot în lume, cum spuneam.
La ora actuală prestigiul internațional al UMF Cluj este confirmat de faptul că peste 1700 de studenţi străini studiază aici medicina la liniile franceză (6-700) și engleză. E universitatea cu cel mai mare număr de studenți străini din România. (De fapt Clujul e orașul din România cu cel mai mare număr de studenți francezi din țară.)
La concursurile de rezidențat UMF Cluj se situează constant pe locul întâi pe țară.

UnUL 02-08-2014 - 14:37

„POATE”, evident.

ValVerde 02-08-2014 - 15:06

(Nu știu cum se întâmpla în America, dar America nu era pe vremea aceea – și nici cum nu prea e! – o destinație de predilecție pentru medicii români!)

===

🙂 🙂 🙂

S-au dus toti in Olanda sau strugurii sunt acrii ??

ttp://b-i.forbesimg.com/theapothecary/files/2013/05/DoctorPay.png

Ereticul 02-08-2014 - 15:16

@ UnUL: nu este vorba de incredere ci de recunoasterea diplomei fara examene suplimentare (de echivalare sau de orice alt gen). Cunosc personal multi geologi si geodezi (si topografi) care au lucrat in strainatate pe vremurile comunismului. Este adevarat ca majoritatea au lucrat in tari africane sau arabe, dar in functie de specializare au avut contracte si in Canada sau Norvegia (Marea Nordului).
Fiecare centru universitar din tara se bate cu pumnul in piept ca „e cel mai tare” dar in realitate centrele universitare (Universitatile) din Bucuresti si Iasi au avut intotdeauna un prestigiu mai mare decat cele din Cluj si Tmisoara. Dvs. va laudati cu francezii (ma intreb cat de albi sunt respectivii studenti), noi va putem raspunde cu numarul mare de studenti greci, arabi si israelieni.

UnUL 02-08-2014 - 15:57

Ereticule, Iașul, poate, la unele specialități. La București nu s-a prea făcut niciodată carte serioasă, s-a promovat adesea pe șpagă, etc.

Ereticul 02-08-2014 - 16:03

@ UnUL: topul universitatilor din Romania la

http://www.gandul.info/scoala/primele-10-universitati-ale-romaniei-835611

Daca nu deschideti linkul va dau eu un scurt rezumat: Iasiul este pe locul 1, iar Bucurestiul (locul 3) este „singura instituţie de învăţământ superior românească ce figurează într-un top internaţional de prestigiu”.
Clujul (UBB, locul 2) este „Cea mai mare universitate din România, după numărul de studenţi”.
„Poli Timisoara” este depasita in clasament atat de UP Bucuresti, UT Iasi si chiar si de U Targoviste.

UnUL 02-08-2014 - 16:05

Și cine a făcut clasamentul ăsta și după ce criterii?

Ereticul 02-08-2014 - 16:19

@ UnUL:

„AdAstra este singura asociaţie ce a realizat un clasament al universităţilor româneşti. Fiind la cea de-a treia ediţie, Topul AdAstra ierarhizează instituţiile de învăţământ superior, în funcţie de numărul de articole ştiinţifice produse într-un an, raportat la numărul de cadre didactice.”

UnUL 02-08-2014 - 16:35

UBB, locul 3 în România, în topul SIR Global 2013
23 octombrie 2013

Patru universităţi din Cluj-Napoca, UBB, UTCN, UMF şi USAMV, sunt în topul instituţiilor de învăţământ superior realizat de cea mai mare bază de date pentru evidenţierea publicaţiilor ştinţifice din lume, Clasamentul SIR Global 2013.
Clasamentul ia în considerare cantitatea și calitatea producției științifice publicate: numărul articolelor publicate în revistele științifice de specialitate, ponderea articolelor publicate în colaborare cu autori din instituții din alte țări, numărul de citări, calitatea publicațiilor (procentul publicat în cele mai influente reviste), rata de excelenţă şi alţi indicatori.
Cercetătorii din Universitatea „Babeş-Bolyai” (UBB) au adus medalia de bronz în clasamentul celor mai active instituţii de învăţământ superior din ţară, potrivit raportului pe 2013 al Scimago Institutions Rankings (SIR Global 2013), dat recent publicității. UBB ocupă a treia poziţie în topul universităţilor din România, după Universitatea Politehnică din Bucureşti şi Academia Română.
„Conform SIR Global 2013, realizat în rândul universităților și institutelor de cercetare din România, UBB ocupă, cu 3910 publicaţii, poziţia a 2-a în ceea ce privește numărul de articole publicate în revistele științifice de specialitate, respectiv a 3-a poziție în ceea ce privește colaborarea internațională. În cadrul aceluiaşi clasament, UBB ocupă a 3-a poziţie în ceea ce privește raportul dintre impactul științific mediu și impactul mediu mondial al articolelor din domeniu”.
La nivel global UBB se situează pe locul 880 în lume, luând în considerare atât universităţile, cât şi institutele de cercetare.
Din România, în Clasamentul SIR Global 2013 sunt nominalizate 22 de universităţi şi institute de cercetare. În afară de UBB, în acest top mai regăsim : pe locul al VIII-lea – Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, pe locul al XIII-lea – Universitatea de Medicină şi Farmacie „Iuliu Haţieganu”, iar pe locul al XXII-lea – USAMV, singura universitate de profil agricol şi de medicină veterinară din ţară prezentă în acest clasament.

Ionel 02-08-2014 - 18:26

@UnUl: Din aia 1700, cati sunt din lumea a treia ( nigerieni, palestinieni si iraqieni) care vin aici pentru cetatenia romana si o taie in Germania?

UnUL 02-08-2014 - 19:53

Destul de puțini.
DIN ZIARUL DE CLUJ

Cei mai multi straini inregistrati in Cluj la sfarsitul anului trecut erau francezi, depasindu-i la numar chiar si pe cei de din republica Moldova. Dincolo de oportunitatile pe care le ofera scoala clujeana de medicina studentilor din Franta, Clujul are atractii si oportunitati care il ridica deasupra Bucurestiului, in ochii imigrantilor francezi, mai ales daca sunt oameni de afaceri. Totusi, sunt si lipsuri cu care ne pot bate obrazul: de la utilitatile in parcurile industriale la drumurile de toata rusinea, lipsa de meseriasi calificati sau a trenurilor rapide.

5759 cetateni Non-UE si cetateni ai statelor membre ale Uniunii Europene, Spatiului Economic European si Confederatiei Elvetiene, proveniti din 111 tari ale lumii erau inregistrati in evidentele Serviciului pentru Imigrari al judetului Cluj la sfarsitul lui 2013. In 2012 erau inregistrati 5533 cetateni straini. Cei mai multi cetateni straini aflati in judetul Cluj, provin din Franta (667), Republica Moldova (628), Italia (560) Germania (445) si Tunisia (437). Au fost depuse pe parcursul anului trecut 146 de invitatii, dintre care 123 au fost admise iar 23 cereri au fost respinse. De asemenea, au mai fost inregistrate 7 cereri pentru reintregirea familiei, fiind aprobate 6 din acestea.

Cei mai multi dintre francezii din Cluj studiaza la Universitatea de Medicina si Farmacie (UMF) „Iuliu Hatieganu”, potrivit lui Pascal Fesneau, consul onorific al Frantei la Cluj si om de afaceri.

„Sunt, de fapt, aproximativ 1.000 de francezi la Cluj, din care vreo 800 sunt studenti, in tot ceea ce inseamna domeniul medical. Vin aici pentru ca e o universitate francofona, se preda in franceza, iar diploma este recunoscuta in Uniunea Europeana. Unii ales Romania pentru ca nu au putut sa se inscrie la universitati de medicina din Franta sau au avut probleme in timpul studiilor si au fost nevoiti sa renunte. Acolo nu te mai poti inscrie inca o data, asa ca studentii care patesc asta nu au de ales, trebuie sa vina la alta universitate din UE”, explica Fesneau.

Cioxe 30-07-2014 - 23:04

Ba Bula, cred ca niste frizeri i-ar inspaiminta mai tare !

Cioxe 30-07-2014 - 23:21

Distractie mare cu baietzii astia care incearca sa ne convinga ca crimele sint legale !

Comments are closed.