Acasa InternationalExterne Franţa: Cum speră parizienii să scape de cerşetorii români

Franţa: Cum speră parizienii să scape de cerşetorii români

scris de Laurentiu Banches
14 afisari

Noul prefect al poliţiei din Paris, Bernard Boucault, a anunţat că schimbă strategia în lupta împotriva cerşetoriei, vizând capii clanurilor care aduc cerşetori în capitala Franţei.

Politia din Paris stie cum sa scape de cersetorii din capitala Frantei (foto: euranet.eu)

Având în vedere faptul că strategia aceasta a dat rezultate în alte regiuni ale Franţei, poliţia din Paris este încrezătoare că „Sistemul de clan” va fi distrus de poliţia judiciară pentru a reduce cât mai mult „cerşetoria agresivă”, poliţiştii urmând să multiplice în această vară patrulele în staţiunile balneare pentru a evita escrocheriile legate de actele de caritate sau falsele petiţii. Potrivit unei relatări a postului de radio Europe 1, prezentate de mediafax, în ultimele şase luni, poliţiştii parizieni au dat cerşetorilor peste 2000 de amenzi, care au fost neplătite, în cartierele Champs-Elysees, în marile magazine şi la muzeul Louvru.

Totodată, acest vechi sistem pare limitat, întrucât unii cerşetori au fost arestaţi şi de 90 de ori, fără vreun rezultate, întrucât conform comisarului Guffon, cerşetorii sunt “persoane determinate de şefii lor şi de mizeria în care se află,” care “pentru ajung ca 1000 de euro împrumutaţi, să trebuiască să ramburseze 10.000 de euro sub presiune şi ameninţare”. Până în prezent într-o regiune de la graniţa cu elveţia au fost arestate şapte căpetenii ale unei astfel de reţele, care sunt suspectate că au strâns cu ajutorul cerşetorilor 100.000 de mii de euro care au fost trimişi direct în România.

14 comentarii

Dorin C. 22-06-2012 - 18:01

Asta e adevarul despre Schengen. Astia ne tin in afara respectivului acord.

tomi 23-06-2012 - 01:03

Trupa de pitici veseli,nu cred ca este cazul sa-i enumar pe cei citiva derbedei ai forumului,hai ziceti-mi cind ati vazut sau ati auzit de cazul vreunui cersetor evreu, zic asta ca sa va stric wikendul.
cu admiratie si respect al vostru terminator tomi

Lupu Ardelean 23-06-2012 - 19:54

Evreii originari din Romania aduc numai onoare acestei tari, nu cred ca mai e o alta minoritate care promoveaza in lume imaginea frumoasa a Romaniei, peisajele, arta culinara, muzica , etc, asa cum o fac evreii.
Pe derbedei da-i in ma-sa , nu reprezinta Romania.

jan dinu 23-06-2012 - 20:11

NU va permit sa va luati de romanca MAIA …..atzi inteles …?..-::)))
JD-USA

Huhu Ciu 23-06-2012 - 21:43

La care derbedei te referi, la evreii originari din Romania?

Lupu Ardelean 24-06-2012 - 14:15

Fiecare roman normal stie ca derbedeii sunt tu, sobru, si inca cateva gunoaie de aceasi teapa, care nu au nicio valoare…

urbos 24-06-2012 - 00:11

Ma simt nevoit sa repet ca ji danii din Romania sint niste gonoaie, niste lepre, niste paraziti, ca orice ji dani, profitand de bunavointa tarii gazda, impotriva careia comploteaza ca niste taraturi blestemate ce sint.

jan dinu 24-06-2012 - 01:24

Bai —– urbos —– tu esti
incalificabil ….!
JD-USA

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 24-06-2012 - 11:45

Moshe … ALLzhaimmerE cum sa FIE urbos/sobru (sandeldobrebypogoanele .buzau)….Incalificabil ! GRESEALA PROFUNDA : Dimpotriva a obtinut cu MAGma cum Laudae titlurile de : HOTZ RO. man RASIST si IMBECIL ! din PNL ,carevasazica , dela Antonescu 2 ….

tomi 24-06-2012 - 23:49

Prietene Carpathi ,ia mai da-l in aia ma-si pe urbos cu toate titlurile lui legionare si cu noul antonescu in frunte te asigur ca luna august va fi foarte neplacuta acestui jeg derbedeu si chiar daca prinde functii parlamentare nu are cum sa iasa din miinile mele.

tomi 24-06-2012 - 23:44

@ jan dinu, prietene de ce-l alinti pe tataie urbos -sobru,colonelu crede ca se afla in cocina lui de unitate si da ordine,aici insa a dat de dreacu si si-a semnat sentinta.Te asigur ca nu va muri ca si CEAUSESCU,el a murit ca un erou,jegul asta va avea un sfirsit in genul lui Freddy Krueger .

Huhu Ciu 23-06-2012 - 23:48

Bre B L, autor al articolului aista confunzi romanii cu tiganii care cersesc in Paris si alte capitale vest euroene!
Romanii-s romani si tiganii-s tigani chiar daca au cetatenia romanai!!!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 25-06-2012 - 10:22

NU ,Amice acest derbedeu ordinar este o PATA pe obrazul PNL si a ROMANIEI ! Daca Crin ANTONESCU doreste sincer sa devina PRESEDINTELE ROMANIEI va fi nevoit sa ….curete mizeria si scursura legionara in forma cea mai ordinara !

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 25-06-2012 - 10:24

Era adresata AMICULUI TOMI !

Comments are closed.