Acasa InternationalExterne Franţa nu suspendă livrările de armament către Moscova

Franţa nu suspendă livrările de armament către Moscova

scris de S. P.
2 afisari

Ministrul francez de externe a precizat că ţara sa nu are în vedere deocamdată o suspendare a contractelor pentru livrarea de armament către Rusia.

Laurent Fabius: Franţa nu suspendă livrările de armament către Moscova

(foto: telegraphng.com)

Acceptul preşedintelui rus Vladimir Putin pentru constituirea unui ‘grup de contact’ în vederea soluţionării crizei din Ucraina, dacă se confirmă, ar fi un ‘progres’, consideră ministrul francez de externe, Laurent Fabius, care a precizat însă că ţara sa nu are în vedere deocamdată o suspendare a contractelor pentru livrarea de armament către Rusia, în ciuda acţiunilor militare ale acesteia din urmă în Ucraina, transmite AFP.

Guvernul german a anunţat duminică seara că preşedintele rus Vladimir Putin a acceptat, în timpul unei conversaţii cu cancelarul Angela Merkel, crearea unui ‘grup de contact’ pentru a iniţia un dialogul politic mediat de Organizaţia pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE) în vederea soluţionării crizei din Ucraina. ‘Dacă este adevărat, ar fi un progres’, a declarat luni şeful diplomaţiei franceze la postul de radio RTL. El a adăugat că, potrivit omologului său german, Frank-Walter Steinmeier, Moscova ar urma să confirme luni oficial acceptul pentru constituirea acestui grup de contact.

‘Crimeea se află de fapt sub control rus’, a remarcat Fabius comentând ultimele evoluţii din această republică autonomă a Ucrainei. ‘Evident că intervenţia într-o ţară împotriva dreptului internaţional înseamnă încălcarea legilor internaţionale’, a adăugat el referindu-se la recentele incursiuni militare ruse în Crimeea.

Cu toate acestea, şeful diplomaţiei de la Paris consideră că suspendarea contractelor pentru livrarea de armament francez către Rusia este prematură. ‘Încă nu am ajuns aici. Deocamdată, încercăm să oprim acţiunile Rusiei în Ucraina şi să începem un dialog’, a răspuns el când a fost întrebat despre contractul de vânzare a unei nave de război Mistral către armata rusă.

‘Integritatea Ucrainei trebuie păstrată, este în interesul Rusiei, întrucât este foarte implicată economic în Ucraina’, a continuat Fabius. El a a mai spus că a avut mai multe discuţii telefonice cu omologul său rus Serghei Lavrov şi a precizat că aceasta din urmă este aşteptat miercuri la Paris pentru a participa la o reuniune internaţională legată de Liban, la care va asista şi secretarul american de stat, John Kerry, potrivit Agerpres.

41 comentarii

pathfinder 03-03-2014 - 12:42

Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!

briel 03-03-2014 - 15:57
salut 03-03-2014 - 16:05

@ briel

In afara faptului ca e o gluma. Armamentul francez comparat cu ala rus. Hahaha, de la Napoleon incoace, singurul produs francez intr-adevar competitiv intr-un razboi serios (Nu cand bombardeaza Libia si raman fara bombe dupa 2 saptamani, hahaha)…
… deci de la Napoleon incoace, singurul produs militar francez intr-adevar competitiv sunt pantalonii MARO ! Prietenii stiu de ce !

pathfinder 03-03-2014 - 16:09

🙂

pathfinder 03-03-2014 - 16:12

“As vrea sa am , mai curand, o divizie germana in fata mea , decat una franceza in spatele meu.”
Generalul George S. Patton

“A merge la razboi fara Franta este ca si cum ai pleca la vanatoare de caprioare fara un acordeon.”
Norman Schwartzkopf

“Singura ocazie cand Franta ne invita la razboi este atunci cand armata germana este deja in Paris, sorbind cafea.”
Regis Philbin

“O veche zicala spune : Ridica o mana daca iti plac francezii…Ridica ambele maini daca esti francez.”

– Cum poti face Franta sa se predea ?
– Declara-i razboi.”

“- Cum vindeci un soldat francez de constipatie ?
– Ii dai o pusca .”

Ereticul 03-03-2014 - 16:16

Criminala aia cu acordeonul 🙂 🙂 Rad de cinci minute fara oprire.

ValVerde 03-03-2014 - 16:31

I: De cite brigazi e nevoie ca sa aperi Parisul ?
R: Nu se stie, nu s-a incercat niciodata.

I: De ce nu au jocuri de artificii la EoroDisney ?
R: De cite ori le-au avut, francezii au incercat sa se predea.

Germany has pulled its forces out of NATO over Libya. When the Germans don’t want to fight and the French do, the whole world is upside down.” –Jay Leno

The British government sent a warship to France to bring home stranded Britons. There was an embarrassing moment — when the ship pulled up to the port, the French immediately surrendered.” –Jay Leno

Barack Obama gave a speech in Germany and 200,000 people showed up. There were so many Germans shouting and screaming that France surrendered just in case.” –Craig Ferguson

Antibasistul 03-03-2014 - 16:51

:)) Doamneee, ce-am ris!

PS. Si Napoleon a sfirsit lamentabul!

UnUL 03-03-2014 - 16:54

Ești rău: Franța a făcut față onorabil Germaniei în primul război mondial (vezi celebra bătălie de pe Marna). În al doilea nu l-au ascultat pe De Gaulle care vorbea de importanța blindatelor și au încasat-o rău de tot (la „drole de guerre). Dar rezistența Franceză le-a făcut zile fripte nemților, cu mijloace puține și cu mari sacrificii.

Antibasistul 03-03-2014 - 16:56

lamentabil, nu lamentabul

Antibasistul 03-03-2014 - 16:56

Doamneee, ce-am ris!

PS. Si Napoleon a sfirsit lamentabul!

Antibasistul 03-03-2014 - 16:57

) Doamneee, ce-am ris!

PS. Si Napoleon a sfirsit lamentabul!!

Antibasistul 03-03-2014 - 16:58

lamentabil, nu lamentabul!

Antibasistul 03-03-2014 - 17:00

lamentabul, nu lamentabil !

UnUL 03-03-2014 - 17:00

Da, Bășinel, după ce a cucerit întreaga Europă, a fost învins de armatele reunite a trei imperii (70 000 de francezi împotriva a 260 000 de dușmani).

Antibasistul 03-03-2014 - 17:01

A reinceput jegul evreu CONGO sa scrie cu nickul meu, blestemat sa fie IN VECI, EL FAMILIA LUI SI NAȚIA LUI!!!!!!!!

ValVerde 03-03-2014 - 17:03

@UnUL
Ești rău: Franța a făcut față onorabil Germaniei în primul război mondial

===

Sunt glume 🙂
Oricum, intelepciunea popoolara zice ca „nu iese fum fara foc…”

UnUL 03-03-2014 - 17:32

@ValVerde, sunt de acord cu tine că performațele militare ale Franței din ultimul secol nu au fost strălucite, și apreciez umorul. Dar sunt francofon și francofil și am ținut să fac câteva precizări.

UnUL 03-03-2014 - 17:35

@Bpșinel.
Că scrie cineva în locul tău, cu nick-ul tău, posibil, nu ești singurul care a pățit-o; dar poate îmi explici și mie cum ai făcut ca să descoperi cine e acela!

UnUL 03-03-2014 - 17:35

Scuze : „BĂȘINEL”!.

urbos 03-03-2014 - 17:45

Bosorog infect, mai zi-ne cum e cu „informatia fiabila”. Hshaha!
Cacatuleeee!

UnUL 03-03-2014 - 17:59

Își mai explic o dată, boulene: era o glumă, dar bazată pe etimologia cuvântului. Cuvânt de origine latină (de la „fides”, însemnând siguranță, încredere), el a intrat în limba română din franceză, unde îți păstrează ca prim sens sensul latinesc de „demn de încredere”.
Vezi ce scriam mai sus, luat dintr-un dicționar francez, francoafonule!

fiable, adjectif
Sens 1 A qui l’on peut se fier. Anglais reliable
Sens 2 Qui présente un certain degré de fiabilité.
fiable : 2 synonymes.
Synonymes CRÉDIBLE, sûr.

UnUL 03-03-2014 - 18:00

Erată : „ÎȘI păstrează”

UnUL 03-03-2014 - 18:02

P.S. N-AI DECÂT SĂ DAI DIN GURĂ ÎN CONTINUARE, A 3-A OARĂ NU ÎȚI MAI EXPLIC ȘI NU MAI ABORDEZ SUBIECTUL, INDIFERENT CE IMBECILITĂȚI AI MAI DEBITA.

urbos 03-03-2014 - 18:06

Termina secatura cu vrajeala, cacanar imputit. Hahahahaha!
Orice analfabet poate sa spuna c-a glumit dupa ce scrie tampenii.
Bosorog de cacat!

Antibasistul 03-03-2014 - 18:10

Bosorogule BASIST un NUL, avem mare noroc cu tine pe forum, FARA TINE NE-AM FI PLICTISIT DE MOARTE!!!!!!!!!!

UnUL 03-03-2014 - 18:41

De kkt ești tu, idiotule: mai studiază naibii latina și franceza. că parcă ești C ă c ă r ă u care nu știe nicio limbă străină!
De idiotul congenital Bășinel, care nu știe nici românește dar a fost „mare traducător” nu mai e nimic de spus.

urbos 03-03-2014 - 18:44

„Informatie fiabila”? Hahahaha, bosorog sclerozat, analfabet idiot.

urbos 03-03-2014 - 18:45

Si pana la limbi straine, invata scarnavie limba romana. Dar mai bine uit-o, ca nu meriti s-o vorbesti, slugoi limbist.

UnUL 03-03-2014 - 19:01

Bla-bla-bla! Ești nițeluș obsedat, cretinache, și extrem de greu de cap. Dar am pus definitv punct discuției. Popa nu repetă de 10 ori predica pentru un moș surd. Delirează în continuare liniștit (sau mai degrabă neliniștit!), filologul lui pește!

UnUL 03-03-2014 - 19:14

P.S. Uite și ce scrie în Le Petit Robert :
fiable : de „se fier” (= a avea încredere, N. B.)
1. Doué de fiabilité. Machine fiable
2. À qui (à quoi) on peut se fier : Personne fiable, Information fiable.

urbos 03-03-2014 - 19:22

Scarnavie sclerozata, tu faci pe corectoru pe forum, analfabet infect.

UnUL 04-03-2014 - 07:38

@C u r Bubos. Da, și am perfectă dreptate. Corectez greșeli flagrante de ortografie, nu caut aiurea nod în papură ca tine.

ValVerde 03-03-2014 - 16:04

🙂
Europa are mana de fier !
Poate acum se lamuresc si maidanezii pentru ce si-au pus pielea’n saramura….
Grea alegere…de o parte Rusia, de partea cealalta muhaielele de la UE….

Ar fi de ris daca n-ar fi de plins…

Ereticul 03-03-2014 - 16:22

Prima data „maidanezii” trebuie sa realizeze cine i-a manipu.lat cel mai tare. Pielea in saramura o aveau oricum.

ValVerde 03-03-2014 - 16:33

Cine i-a manipoolat ?
Ca sa le spunem si lor….

Ereticul 03-03-2014 - 16:42

Ambele „tabere” (si SUA si Rusia). Ramane de vazut care dintre manipu.latori va avea de castigat mai mult. In oricare din variante ucrainienii sunt carne de tun.

ValVerde 03-03-2014 - 16:43

Va bazati pe ceva concret sau e doar o intuitie geniala ?

Ereticul 03-03-2014 - 16:46

Ma bazez doar pe articolele din presa romaneasca si internationala citite in ultima vreme. Subiectul nu ma intereseaza in mod deosebit, exceptand latura geografica a conflictului (faptul ca sunt periculos de aproape de granita noastra).

salut 03-03-2014 - 16:53

Nu pare sa fie asa. Nu prea inteleg de rusii si-ar fi distrus propria victorie diplomatica alimentand Maidanul; implicarea americana – oficiala – e aproape inexistenta. In schimb Iuropenii au facut carare batuta spre maidan.
Asa ca, le-or avea americanii pe ale lor, dar aici nu sunt ei : sunt tampitii de Iuropeni. Pasarica aia avea dreptate cand vorbea asa despre ei.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 03-03-2014 - 23:57

am avut , o zi prea grea , dar nu pot sa nu te intreb , in legatura cu tema , capodoperei in curs de elaborare , desigur!
Sa nu confunzi cu articolele depeacilea si sa ne copiezi, ca draqi sant pi tini !

Comments are closed.