Acasa InternationalExterne Gaddafi a rămas doar cu Tripoli. America desfăşoară armata

Gaddafi a rămas doar cu Tripoli. America desfăşoară armata

scris de Adrian Pătruscă
14 afisari

Planul anti-Gaddafi al ţărilor occidentale a intrat în faza finală. După două săptămâni de revolte fără precedent împotriva liderului libian, comunitatea internaţională studiază opţiunea militară.

America desfăşoară armata contra lui GaddafiStatele Unite au început o mobilizare spectaculoasă de resurse armate. Forţe aeriene şi navale sunt în plină desfăşurare în jurul Libiei. Washingtonul vrea să dărâme regimul de la Tripoli şi ia în considerare “toate opţiunile”, inclusiv o zonă de interdicţie aeriană care să-l împiedice pe Gaddafi să folosească aviaţia împotriva populaţiei. Acesta este mesajul pe care Hillary Clinton l-a transmis comunităţii internaţionale luni la Geneva, cu scopul de a defini de urgenţă, împreună cu aliaţii europeni, africani şi arabi, o strategie de forţă pentru protejarea populaţiei de represiunea regimului de la Tripoli şi aplicarea loviturii de graţie lui Gaddafi.

“Golan” – un cuvânt bun la orice revoluţie

În ajun, Clinton nu a exclus “orice formă de asistenţă” pentru opoziţia libiană. Gaddafi recurge la “mercenari şi golani” pentru a-şi elimina propriul popor, a acuzat secretarul de stat, în faţa Consiliului ONU pentru Drepturile Omului . De unde se vede că termenul “golan” e departe de a-şi fi încheiat glorioasa carieră revoluţionară.



Clinton ameninţă cu armata

Hillary Clinton şi Mutassim Gaddafi, fiul inamicului nr. 1



Gaddafi a fost ameninţat şi cu Tribunalul Penal Internaţional, în faţa căruia el şi anturajul său “vor trebui să dea seamă”.

Clinton nu a ascuns că administraţia americană se gândeşte deja la epoca post-Gaddafi. “Ţinem activ legătura cu cei care în Libia lucrează să pună pe picioare un guvern care să respecte drepturile poporului libian.”

Senatorii republican John McCain şi democrat Joseph Lieberman fac presiuni pentru înarmarea opoziţiei şi declararea unei zone de interdicţie aeriană. Dar Administraţia se mulţumeşte deocamdată cu ameninţarea, crezând că este suficient pentru moment.

Câmpurile de petrol sunt în mâinile opoziţiei

După două săptămâni de la începutul revoltelor, regimul Gaddafi nu mai controlează decât capitala Tripoli şi zona din jur. Potrivit Comisarului European al Energiei Gunther Oettinger, principalele câmpuri de petrol libiene sunt „sub controlul triburilor şi al forţelor provizorii care au luat puterea”. Opoziţia a anunţat iminenta reluare a exporturilor de petrol din estul ţării pe care îl controlează. În afara părţii de răsărit, opoziţia revendică şi controlul a numeroase oraşe din jurul capitalei şi din vest, printre care Nalut (230 de km vest de Tripoli) şi Zawiah (60 de km vest de capitală). Oraşele strategice Misrata, în est, şi Gherien, la sud, par să fie şi ele în mâinile opoziţiei.

În faţa presiunii crescânde a comunităţii internaţionale, Gaddafi este inflexibil: “Poporul meu mă adoră. Şi-ar da viaţa ca să mă apere”, a declarat el pentru canalul ABC. Afirmaţiile sale au fost calificate drept “delirante” de către ambasadorul american la ONU, Susan Rice.

33 comentarii

Huhu Ciu 01-03-2011 - 18:00

Gaddafi dictatorul libian-evreu conform damnei Buaron din Israel, evreica de origine din Libia!

george 01-03-2011 - 22:02

Si ce te ustura in cur din cauza asta,idiotule?
Nu ai alte subiecte mai relevante si inteligente
legate de existenta ta?????
Unul ca tine si ca altul ne face de rusine si ne scoate pe noi romanii
ca neam de calitatea 3-a……

roman 01-03-2011 - 22:05

Lasa-l ma incolo pe chinezul asta,e nascut debil la minte,ce il cunosti de azi?
Fi atent ,imediat o sa vezi cum vine si te injura……

urbos 01-03-2011 - 23:41

Aha deci mancatorul de cacat de la curul lui Basescu zis” george” e un imputit de sobolan usturoiat. Ceea ce nu e de mirare.
Se pare ca mai scrie zicandu-si si „roman”.
Ma spurcaciune ji doveasca, nu ti-am zis sa nu-ti mai dai nume romanesti? Ma parazit nascut prin gauri puturoase, spune ma ce esti, ti-e rusine cu natia ta infecta?
Si nu v-am zis de atatea ori ca va tradeaza mirosul?
Mars si sapa la groapa comuna, ca vine clipa.

Huhu Ciu 02-03-2011 - 15:58

Tu nu esti roman rahat cu ochi George, esti un monstru evreiesc ca Gaddafi si alti evrei mostrii din PDL, ptiu!

Huhu Ciu 02-03-2011 - 22:15

Este foarte clar ca Gaddafi este un monstru dictator evreu la fel ca alti monstrii dictatori evrei din istorie, de exemplu ca cei circa 90% dintre conducatorii bolsevici ai Revolutiei din 1917 care erau evrei si au instaurat o teroare cumplita!i

un crestin 02-03-2011 - 01:07

Ahaaaaaaa
Deci Urbos si Huhouciu este unul si acelasi.
Da’ ce rau ti-a facut tie poporul Domnului ?

urbos 02-03-2011 - 01:13

Sobolane circumcis, si cu religia ta de cacat ti-e rusine de te dai crestin?
Ce neam de scarbe mai sinteti nene. Pute pamantu sub voi.

un crestin 02-03-2011 - 01:21

Mie nu mi-e rusine de religia mea iudeo-crestina !
Si fii atent ca in America toti nou nascutii de parte barbateasca ( cu mici exceptii) se circumcid .
Daca te-ai fi nascut aici, ala erai 🙂

urbos 02-03-2011 - 01:34

Animalule, nu exista religie „iudeo-crestina”, cretinismele astea sa le spui lu ma-ta si eventual americanasilor retardati, dar pana si ei incep sa-si dea seama ce gunoaie au crescut la san.
Ji danismul este anti-crestin. Neamul tau de animale il condamna pe Hristos si astazi pe baza acelorasi legi barbare care-ti caracterizeaza religia primitiva. Mars ma taratura.

urbos 02-03-2011 - 01:40

Apropo, papagalii astia de la ziar au facut in asa fel incat sa nu mai apara cuvantul „J I D A N”. Iar ati facut reclamatie scerbele dreaq?
Cat despre papagali, lasitatea merge mana in mana cu limbismul.

un crestin 02-03-2011 - 05:56

Pe Hristos il condamni tu toata ziulica si-L rastignesti a cata oara ?
Pocaieste-te omule !

Isus Hristos evreul 02-03-2011 - 09:30

Acest pacatos Urbos,nici in iad nu va fi iertat,se apropie vremurile cand Dumnezeul nostru si Isus Hristos,vor judeca si vor pedepsi pe toti acesti mancatori de matraguna,vor vi ciupti din bucatica,de bucatica carne pe viu si vor crapa in chinuri grele.
Poacaitiva si cereti iertare inainte de a fi prea tarziu.,sobolanilor de Ploiesti……
Amin!!!!

urbos 02-03-2011 - 14:59

Hehehe, ji dan spurcat, ce te mai scremi.
Ce inteligenti va imaginati ca sinteti, parazitii dreacu, cu faze d-astea. Dar cine sa se uite in gur avoastra puturoasa in afara de d-alde mache sau valverde?
Neam degenerat de schizofrenici.

Huhu Ciu 02-03-2011 - 16:09

Sugeti pu..a jeguri blestemate evreiesti, in VECII VECIILOR AMIN!
DUMNEZEEU A HOTARIT ACEASTA DATORITA FAPTELOR VOASTRE AMOBINANIBILE IN DECURSUL A MULTOR MII DE ANI, MONSTRILOR CU CHIP UMAN!!!!!

Huhu Ciu 02-03-2011 - 16:12

Sugeti pu..a jeguri blestemate evreiesti, in VECII VECIILOR AMIN!
DUMNEZEEU A HOTARIT ACEASTA DATORITA FAPTELOR VOASTRE abominabile nu AMOBINANIBILE I

Nashu 02-03-2011 - 13:03

Crestine, uita-te bine:
Urbos e totuna cu sobru, si cu puncte-puncte…
Huhu e totuna cu Ho Ciu Tzi si cu Hokusai San
Doua gunoaie – dar diferite… nu confunda rahatu’ cu cacatu’

urbos 02-03-2011 - 15:01

Schizofrenicule, ia zi, sub cate nickuri scrii? Lasa ma ca te vindeci in curand.
La cativa metri sub pamant.

un crestin 02-03-2011 - 15:20

Nashule,

poate tu-i cunosti mai bine. Eu atata am observat ca umbla unul dupa altul. Cand apare Urbos, apare si Huciu. Amandoi cu Basescu si cu evreii.

Acestea fiind spuse, ce bine ar fi sa fii tu chiar Nashu. Ne-am fotografia cu televizorul si am castiga o casa…

Huhu Ciu 02-03-2011 - 16:17

Sugi pu…a jegosule imputit-retardat portocaliu Nashu, spurcatule pedelist faci propaganda mincinoasa basista, sictir in ma-ta!

Huhu Ciu 02-03-2011 - 16:03

URBOS si HuhuCiu nu este unul si acelasi ma bou crestin, Urbis e tinar si io-s o leaca mai in etate, amindoi sintem penelisti spurcatule securist-portocaliu, idiotule retardat portocalui, ca toti portocalii!!!

urbos 02-03-2011 - 16:10

Da-i ma dreacu, nu le mai da explicatii ca nu merita.
Astia scriu intr-adevar sub mai multe nickuri. Sint bolnavi psihic.
Mai tii minte si Udrea care se dadea propriul admirator intr-o emisiune TV!!! Hahaha! Astia-s dementi.

Huhu Ciu 02-03-2011 - 16:20

Asa-i dar trebuie atentionati cei ce citesc escrementele acestor jeguri pedeliste-securiste-portocalii pe Net, sa nu le ia in serios!

Huhu Ciu 02-03-2011 - 22:21

Poporul Domnului?
Esti nebun, faptele acestui popor spun ca este poporul lui Satana!!!

Nashu 02-03-2011 - 15:26

Neshte rebuturi, Crestine… sa-ti fie teama daca te aproba.

Huhu Ciu 02-03-2011 - 16:29

Nashule securist-portocaliu-pedelist-comunist, jeguri si rebuturi umane mai mari decit voi pedelistii-portocalii-securisti- comunisti, NU EXISTA IN UNIVERS!!!

Aolica 02-03-2011 - 18:17

sugi pixu!

Aolica 02-03-2011 - 18:16

bai Huhule, ce temb.. esti mai bou.. castrat, parca vad ca o sa te jupoaie si sa-ti puna pielea covoras de sters picioarele la intrare in Cotroceni. Mare imbe… mai esti, toata ziulica ii sugi pu.. lui urbos, dar sa sti ca nu asa faci vitamine in corp.

Huhu Ciu 02-03-2011 - 20:56

Aolica, tu evreu ”roman”, si evreu Hokusai sugeti pu…a la infinit!

roman 02-03-2011 - 19:39

Traiasca Basescu,traiasca evreii cei mai destepti oameni din lume si moarte chinuita pentru toti antisemitii romani care ne distrug stima si respectul in lume.
Apropo ma cretinilor..stiti ca francezii ne-au futu de bani si de respectare de termene pentru lucrarile de poduri peste Dunatre la Cernavoda.La vara plecam cu elicopterul la mare.
Hai sictir excrementelor comuniste-fasciste!!!!!!!!!!!!!!!

Hokusai San 02-03-2011 - 19:46

Detectez un pic de contradictie in mesajul dvs.

Huhu Ciu 02-03-2011 - 21:06

Sugi pu-a la INFINIT evreule”roman”, fals roman, ptiu!

dragu 06-03-2011 - 09:12

deci gadafi a recucerit libia zdrobind si incercuind armata americana ,engleza si basista lasandu-i in curul gol le da apa decolonie sa bea

Comments are closed.