Acasa InternationalExterne Hoţii de la Paris: români deghizaţi în turişti

Hoţii de la Paris: români deghizaţi în turişti

scris de A.H.
9 afisari

Cele aproximativ 12 persoane implicate în furturi comise în principal la Muzeul Luvru şi în jurul Turnului Eiffel şi arestate marţi dimineaţa, lângă Paris, după o anchetă care a durat mai multe săptămâni, provin din România şi au vârste cuprinse între 21 şi 35 de ani, relatează miercuri Europe1.

Cele aproximativ 12 persoane implicate în furturi au fost reţinute marţi dimineaţa în camerele lor de hotel la Saint-Denis, în apropiere de Paris, scrie Europe1 în pagina electronică.

Ziua desfăşurării operaţiunii de reţinere nu a fost aleasă la întâmplare, ţinând cont de faptul că mai multe muzee naţionale sunt închise marţi, în Paris. Toate persoanele au fost plasate în custodia unui serviciu special (SIT) din cadrul poliţiei franceze.

Potrivit Europe1, românii arestaţi se deghizau în turişti şi operau ca hoţi de buzunare în locuri turistice din capitala Franţei, în special la Muzeul Luvru şi în jurul Turnului Eiffel. Alături de ei, organizaţi într-o reţea „extrem de bine structurată”, figurează şi un agent de pază al acestor obiective turistice, suspectat că a ajutat reţeaua.

Timp de mai multe luni, problema securităţii turiştilor în capitala franceză, teatrul mai multor agresiuni comise de hoţi de buzunare, a preocupat autorităţile pariziene. O echipă condusă de comisarul Stéphane Gouaud i-a supravegheat pe membrii reţelei, mai ales la Luvru, unde turişti originari din Asia erau ţinta lor preferată.

„Ei îşi însuşeau cu multă agilitate portmoneele unor turişti, în special asiatici”, a precizat comisarul Stéphane Gouaud, adăugând că „erau bine îmbrăcaţi, cu accesorii specifice unui turist, ca aparatul de fotografiat”.

Într-o zi „bună”, aceşti hoţi de buzunare puteau să fure până la 2.000 de euro, ceea ce le permitea să se deplaseze cu taxiul sau să stea la hotel.

Recrudescenţa furturilor comise la Muzeul Luvru a generat o grevă a personalului instituţiei, în luna aprilie. Greva a avut ca rezultat iniţierea unui plan special conceput de Poliţia din Paris cu scopul de a lupta mai eficient împotriva acestor infractori.

19 comentarii

Olga Khan 19-09-2013 - 04:07

Nu inteleg deloc, cum arata un turist ca „românii arestaţi se deghizau în turişti” ???
N-am stiut ca turistii sint o categorie aparte si imitabila de fiinte umane … da’ cum arata hotii in civil as fi curioasa???

Antibasistul 19-09-2013 - 04:41

Cele 12 peersoane hoațe reținute, din Romania-s rromi, țigani.

Lupu Ardelean 20-09-2013 - 16:30

Astia nu-s tigani…

„Fraudsters from Romania are responsible for 92 per cent of all crime at cashpoints in Britain, according to british police.

In one of the most notorious cases, ­criminal ­Gheorge Banu stole £643,000 from customers accounts after obtaining their security details.”

Antibasistul 20-09-2013 - 17:28

Nici astia nu-s țigani.
Sint evreii cei mari hoți din lume care fura multe miliarde tocmai din interiorul banciilor lumii unde lucreaza!
Cel mai celebru si mai mare hoț e evreul B. Madoff care a furat multe miliarde $!

Lupu Ardelean 20-09-2013 - 18:55

Madoff e cetatean american , a furat in America si a furat de la prietenii evrei, , pe cand romanii fura in fiecare tara in care sunt acceptati, asta-i adevarata ticalosie…

urbos 20-09-2013 - 19:12

Fura tiganii, care-s la fel ca scarbele ji danesti, nomazi, fosti robi, traitori in satra, invatati sa paraziteze societatile gazda.
Nu tine ji dane.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 20-09-2013 - 19:17

Nu ai dreptate , Lupule!Nu asta-i
adevarata ticalosie!

E doar traditie multi milenara la

rrumanasi !

Antibasistul 20-09-2013 - 19:17

Nu ai citit cu atenție postarea mea, evreii fura multe miliarde de euro din interiorul bancilor LUMII, in TOATA LUMEA!

Madoff e evreu cetațean american!

Lupu Ardelean 20-09-2013 - 19:46

Sobru, date-n poola mea, de cand se pricep tiganii la computer?

Lupu Ardelean 20-09-2013 - 18:58

‘The figures show the 27,725 arrests of ­Romanian suspects were in connection with 142 rapes, 10 murders, 666 sex crimes, 303 robberies, 1,370 burglaries and 2,902 offences of violence.”

Antibasistul 20-09-2013 - 19:19

Cifrele care le dai sint mincinoase!

Lupu Ardelean 20-09-2013 - 19:41

Cifrele sunt din presa engleza.

Antibasistul 20-09-2013 - 19:50

Da sursele.

Antibasistul 20-09-2013 - 20:07

Deci sint mincinose cifrele lupului evreu!

Antibasistul 22-09-2013 - 01:14

Si ce vrei sa zici Lupule ardelan, ca noi sintem hoti? Cei 12 romani prinsi erau o banda, , ce-i aia 12 nevinovati care-si completau fondurile cu munca grea si riscanta?. ceilalti 70-80 de hoti lucreaza in gupuri mai mici in Franta deci nu se simte vreo paguba serioasa prin munca lor. Desigur ca in Italia sint cam 340 de hoti din Romania in evidentele politiei italiene, dar ce dreac, si ei trebuie sa traiasca din ceva, iau si ei ce la cine are prea mult. In Germania nu sint multi hoti romani, la asa o suprafata imensa si atita venit national, cei 780 de hoti romani inregistrati de politie este o nimica toata. Dar voi, evreii, voi sinteti hoti, adevarati, uite-l pe Einstein, a furat Teoria Relativitatii de la Sandu alu Petroaie din Furestii de Vale, chiar cind romanul voia sa ia premiul Nobil.

Antibasistul 22-09-2013 - 01:18

Postarea de sus e scrisa, cu nickul meu, de jiidanul Tomi!

Antibasistul 22-09-2013 - 01:20

Postarea de sus este scrisa de evreul Congo care-i beat, Tomi doarme la ora asta. Nu este exlus nici Ciufulici sau UnUL care mai nou si ei posteaza pe nickurile mele.ptiuu..

bibi 19-09-2013 - 12:52

TIGANII se deghizau in turisti romani !! Hai ca-i tare !!

jan dinu 20-09-2013 - 19:28

— TZIGANII — sunt cei mai talentati shi continuu inspirati !
EI trebuie sa-shi imbunatateaca shi largeasca sfera activitatilor :
— BANCILE — sunt un imens prilej ce le dau ocazia (dar shi noua )
sa stapinim lumea fara razboaie inutile …!
Acum sa vezi competitie …shi jale din partea clasicilor in domeniu
JD-USA

Comments are closed.