Acasa InternationalExterne Ianukovici s-a întâlnit cu miniştrii de Externe din Franţa, Germania şi Polonia

Ianukovici s-a întâlnit cu miniştrii de Externe din Franţa, Germania şi Polonia

scris de C.S.
5 afisari

Întâlnirea dintre preşedintele ucrainean Viktor Ianukovici şi miniştrii de Externe din Franţa, Germania şi Polonia este „în curs de desfăşurare”, a declarat purtătorul de cuvânt al preşedinţiei de la Kiev.

Ianukovici s-a întâlnit cu miniştrii de Externe din Franţa, Germania şi Polonia.

„Întâlnirea este în curs de desfăşurare. Cei trei miniştri sunt prezenţi la discuţii”, a declarat purtătorul de cuvânt.

Miniştrii de Externe din Franţa, Germania şi Polonia au sosit joi dimineaţa la Kiev, în încercarea de a convinge puterea şi opoziţia să găsească o soluţie la criza din ţară.

Anterior, presa a relatat că această întâlnirea ar fi fost anulată din motive de securitate, după ce violenţele au reizbucnit joi la Kiev, provocând moartea a cel puţin 17 manifestanţi.

În pofida convenirii unui armistițiu între președintele Viktor Ianukovici și opoziția, violențele au fost reluate joi în centrul Kievului, mișcările radicale declarând că nu recunosc niciun fel de ‘armistiții false’, după cum informează ITAR-TASS.

Funcționarii guvernului ucrainean au primit ordin să evacueze de urgență clădirea executivului din strada Grușeveski.

În centrul Kiev-ului au fost trase focuri de armă cu muniție de război, cel puţin 15 manifestanţi fiind împuşcaţi mortal. Ciocnirile au provocat joi dimineaţă un mort şi 29 de răniţi în rândul poliţiştilor.

41 comentarii

salut 20-02-2014 - 17:46

Renuntand la principiile democratice, Iuropa a mai bagat un fitil de praf de pusca in zona.

Dupa „rezolvarile” din:
– Grecia („ajutorul” a dus datoria externa de la aprox 300 miliarde in 2008 la aprox 400 miliarde actual ), Romania (referendum)
– Romania (conform „democratiei” iuropene, 400 de mii e mai mare ca sapte milioane)
– Siria (inarmarea fortelor „anti”) … a dus la modesta cifra de 90.000 de victime in vreo doi anisori
– Nabbucco vs South GasStream
….

… iata ca a venit randul Ukrainei. Numai cu ajutorul Iuropei se poate coace d’un razboi civil si pe acolo, iar lucrurile spre asta se indreapta.

Bineinteles, foarte curand Madame Ashton si alte pasarici diplomatice iuropene isi vor manifesta profunda ingrijorare, empatia cu victimele, regretele adanci, samd.

Da, sigur, vor injura Rusia ca le-au propus alora un ajutor financiar si ei, iuropenii, au venit cu palma-n coor.

Cine pune pariu ca, in curand, „rebelii” vor gasi niste depozite de armament …”guvernamentale”, bineinteles…in care se vor afla miraculos mitraliere de productie recenta, germana, ceha, etc?

pathfinder 20-02-2014 - 17:49

cipcirip-cipcirip-cipcirip

urbos 20-02-2014 - 17:53

Hai da-o dracu c anu Europa ii omoara p-aia.
Iar de sustinut, ai dreptul sa sustii pe cine vrei. Se pune problema ulterior, daca sustii pe cel care are acoperire morala pentru actiunile lui sau nu.

salut 20-02-2014 - 18:15

Iuropa a inflamat situatia. Nu-i greu nicaieri in lume sa gasesti cateva mii de nebuni si dezaxati care sa puna foc, „sa cucereasca” institutii, etc. Platiti corespunzator, astia fac orice; reteta clasica a loviturilor de stat deghizate in „revolutie”.

Din cate imi aduc aminte, puterea actuala din UKR e rezultatul unor alegeri democratice; aciasi Iuropa confirmandu-le. Ce face apoi Iuropa? Ca si in cazul Romaniei, isi baga picioarele in ea de democratie, ca „saptamana asta nu-i e favorabila”. Cand se schimba astrele, readuce refrenul democratic pe tapet.

In plus, si dpdv geostrategic, politica externa a Iuropei e o mare varza. Daca aveau niste oameni mai destepti pe acolo, tinand cont de diviziunea aproape egala a UKR, le-ar fi spus contestatarilor: „va ajutam sa luati puterea pasnic, dar asteptati-va randul”. Iuropenii au preferat sa faca „revolutie”. Vor pierde mult mai mult asa; stai pe faza si o sa vezi.

PS:
Sunt un egoist. Sunt convins ca Romaniei ii e mai bine cu doua (sau mai multe) UKR, si toate in afara UE. Asa ca, pana la urma-urmei, cu exceptia victimelor (majoritatea idioti utili, gen rujatul), ma bucur ca situatia din UKR se degradeaza. Asta e.

pathfinder 20-02-2014 - 18:19

cipcirip-cipcirip-cipcirip

Manifestanti platiti la Kiev?
Si la Lvov?
Si la Cernauti?
Si oriunde in centrul si vestul Ucrainei?

„Iuropenii au preferat sa faca “revolutie”.”
Numai rahaturi gen teoria conspiratiei.
Ai vorbit bai idiotule cu un singur ucrainean sa intelegi prin ce trec oamenii aia?

Esti cu pluta…

salut 20-02-2014 - 18:29

Mai rujatule rusofil, tu n-ai priceput nimic din postarea mea mult mai simpla in care numeam o autoritate de supraveghere „politisti” – cu un sens mai mult decat evident, expresie folosita de milioane de ori inaintea mea.

De ce mi-as bate capul sa-ti raspund la postarea asta cand se vede din avion ca n-ai priceput nimic din ea?

Ti-am mai zis, da-ti doua palme si lasa-l pe NuLul sa iasa la suprafata, poate neuronul celalalt e mai odihnit, mai „de loc” / „deloc”.

pathfinder 20-02-2014 - 18:34

Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!

Nimic despre basmele alea de la 18:15?
Hai ca poti mai mult…

pathfinder 20-02-2014 - 18:36

Rusofil?
Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!

Vezi ca confunzi cu rusofob…
Desteptule!

pathfinder 20-02-2014 - 18:22

Cum platesti mai idiotule 100000 de oameni?
(Euro-Maidan, Decembrie)
Doar in Kiev ca daca aduni toti nemultumitii care au iesit in strada se fac milioane…

Cretin iremediabil…

salut 20-02-2014 - 18:37

Cretin, necretin, iubita ta Ukraina isi da duhul. Iti dau voie sa sarbatoresti cu un prelung pupat in koor a trei ukrainieni, rujatule, maine pe la ora pranzului.

Chiar atat de prost trebuie sa fii, sa crezi ca fiecare din cei 100.000 despre care pomenesti tu pe acolo isi primeste cecul in euro? Dumnezeule mare !

PS: da-ti doua palme si lasa-l pe NuLul sa iasa la suprafata, poate neuronul celalalt e mai odihnit…

pathfinder 20-02-2014 - 18:43

Bai idiotule,

Tu iti dai cu presupusul despre situatia din Ucraina la modul cel mai tampit.
Si de fapt habar nu ai despre ce vorbesti.

Dupa aia bagi si placa cu teoria conspiratiei si europenii cei rai. Asta-ti place tie cel mai mult.

Si nu e draga mea Ucraina.
Eu unul imi doresc sa se sparga cat mai repede!

ValVerde 20-02-2014 - 21:02

Salut infirma teoria evolutiei.
Pentru prima data, in zoologie, un caz documentat de mobiliatate intre subspecii.
Barierele au cazut !

Boul care sta capra….

Tache 21-02-2014 - 03:23

SUA este responsabila de situatia actuala din Ucraina si nu Uniunea Europeana, care daduse inapoi, caci are totusi nevoie de petrol si gaze rusesti. Rusia nu va alimenta cu petrol si gaze dusmanii ei.

Victoria ” fuck the EU ” Nuland a impins lucrurile in directia asta.

ValVerde 21-02-2014 - 05:26

E premeditata, bai Tache.
The marines trag in popoolatie ca sa faca haos, apoi SUA va invada Ukraina.

Vor sa puna stapinire pe conducta care aprovizioneaza Europa cu gazul rusesc.
Dupa aia, in intelegere secreta cu Chevron, vor lua gazul de sist din Romania si il pompeaza cu pompele alea speciale de la Deveselu (ce, credeai ca sunt radare si scuturi ? frectii !) asa dar iau gazul si il sufla in contrasens pe conducta pina inapoi in zacamintele rusesti.

Il sufla cu atita putere ca fractureaza formatiunile geologice si practic blocheaza intreaga industrie extractiva a lui Putin. (cutremure, apa in flacari, dezastre ecologice…tot tacamul)

Rusia intra in degringolada, economia colapseaza si americanii dau intreaga Rusie Chinei in schimbul datoriei.

Dupa care dau drumul la productia de gaze, dar chinezii si-o iau la ei acasa.

Europa ingheata de frig, Bush e reales si joaca Europa la biza cu chinezii.
Chinezii cistiga, (Bush n-a fost niciodata bun la biza, el le are cu Lapte Gros).

Asa ca in 2-3 ani China ia in stapinire Europa si o vinde pe nimic Ecuadorului.

Cum iti plac bananele verzi ?

UnUL 21-02-2014 - 08:01

@ValVerde
Minunat răspuns la aberațiile antiamericane ala lui Tache
Și, desigur, după el Rusia și președintele Ianukovici (prietenul lui Ponta!) nu au nicio vină pentru sângele ce curge acum în Ucraina.

urbos 20-02-2014 - 18:21

Pai nu, acolo mai vorbeai si de Siria de exemplu.

salut 20-02-2014 - 18:33

Da, am extins un pic, dar acolo situatia e diferita: alta cultura, alt mediu, alte mentalitati pe care Iuropenii iar nu le-au inteles si s-a ajuns unde s-a ajuns CU ARME IUROPENE .
Exemplul se referea la ipocrizia Iuropenilor.

urbos 20-02-2014 - 18:44

Irelevant cu ce arme se ajunge, cum am spus, ai dreptul sa sustii pe cine vrei. Conteaza daca ala pe care il sustii e ala „bun” sau ala „rau”. Nici chestia cu cultura nu e foarte relevanta, daca la canibali se pregateste gatirea unui individ, poti interveni pentru el. Cu o singura conditie, sa strige dupa ajutor, sau sa se revolte. Altfel nu!
Cu ipocrizia s-a vazut…
In acelasi timp, nici ipocrizia nu poate scuza ORICE fel de reactie a puterii din Ucraina. Asta ca idee generala, ca nu stiu deocamdata cat de justificate sau nu, sint actiunile autoritatilor.

pathfinder 20-02-2014 - 18:49

@urbos
Am sa-ti raspund eu la nelamurire, chiar daca nu imi place ce spun.

„cat de justificate sau nu, sint actiunile autoritatilor”
Din punct de vedere legal sunt justificate.
Din punct de vedere moral au dreptate demonstrantii. Si nu numai…

S-a ajuns si s-a trecut de punctul critic in ceea ce priveste suportabilitatea.

urbos 20-02-2014 - 18:54

Suportabilitatea a ce?

pathfinder 20-02-2014 - 19:08

Repede ca-s pe fuga.
Suportabilitatea in ceea ce priveste (si nu doar): nivelul de trai, libertatile, lipsa oricarui orizont favorabil, oligarhia omniprezenta, promisiunile neonorate si minciunile prin omisiune ale politicienilor.

Treaba aia cu Europa a fost doar scanteia.
Nemultumirile sunt mult mai adanci si mai vechi…

ValVerde 20-02-2014 - 22:37

Mai boule salut, tie nu-ti place in Europa?
Prea mult asfalt?
Prea putine pasuni ?

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 20-02-2014 - 22:46

Faci ce Facki , toot la Bhouleanu , ajungi !
Asta-i mai …bland, si mai incet la …minte ca bhoul ustry !
De pe la noi, o incasezi , si nu te mai tine …cochoasa!
Vai de …poola ta , pardon zgarciu!

salut 20-02-2014 - 22:48

Ce stii tu, fa paupero, despre Europa? Stai in rulota ta din TX si freaca-ti lindicu’ …sa afli adevarul; asta-i metoda ta.

N-ai avut niciodata bani sa ajungi in Romania in 30 de ani de cand te-ai imbatat si ai pierdut vaporu’, iar acum vorbesti despre Europa? Amarato ! Mizeria te urmareste; asta-i cauza pentru care jubilezi de fiecare data cand se scriu articole negative despre romani.

PS: si da, cand scriu peiorativ Iuropa si Iuropenii, ma refer la factorul politic si kkt-ul ala care subjuga (si) Ro si se numeste UE.
Despre Europa culturala scriu cum trebuie.

Hahahaha, auzi, amarata, da lectii despre Europa !

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 20-02-2014 - 22:52

Charles ar fi mandru , de tine!
Evolutia speciilor , confirmata !
DAR Winn!

ValVerde 20-02-2014 - 23:14

Dar de ce nu ne mai povestesti glorioasa evolutie a Argentinei in lupta cu Imperialismul nemilos ?

De altfel nu ai spus nimic…te intrebam daca nu-ti mai ajunge iarba in Europa, si tu te lansezi in tirade bovine.

urbos 20-02-2014 - 23:20

Pai nu ba lindicule, povesteste tu realizarili marete ale FMI, pe unde s-a plimbat. Cacatule, cacatule…

salut 20-02-2014 - 23:44

Proasta nu are nimic de spus pe subiect (mai precis, pe orice subiect), e incapabila sa sesizeze despre ce se vorbeste, care-i subiectul unei discutii, cum se trag concluziile si care-s argumentele partilor, dar isi preaca lindicu’.

La un moment dat, frecatul asta „ii releva adevarul”. Tot ce-i ramane de facut e sa caute printr-un coltisor de internet vreo definitie, ceva (ce se potriveste ca nuca in perete, dar trebuie sa para citita) si sa-ti dea cu ea in cap.

Daca interlocutorul ii pune in fata numeroase argumente credibile, din surse multiple, independente, (vezi disputa cu Tache de ieri), lindica spune ca pur si simplu nu exista. Dincolo de lindicu’ ei nu exista realitate.

Pe firul asta, discutia e despre Ukraina si Europa; ea cauta Argentina.

digital 20-02-2014 - 23:48

salut
20-02-2014 at 23:44

păi vezi, de aia trebuie doar futută-n plisc și nimic altceva!

ValVerde 21-02-2014 - 02:33

Boul salut, iar n-ai spus nimic, bai rumegatoare baloasa.

Si nici nu ai inteles. Ai nevoie de o cura de clorofila.
Argentina se leaga in conversatie ca pentru ca arata puterea ta de discernamint si judecata-ti gaunoasa.

Acolo tipai impotriva FMI, aici iti dau mucii pe nas de grija UE.
Esti intotdeauna de partea gresita a argumentului.
Acum intelegi, cornuta nevolnica?

PS Ieri am acceptat ca Tache are dreptate.
Unor cretini locali de la Chevron le-a basit mintea, si Tache a preluat stirea, care era adevarata.
Asta nu inseamna ca Tache s-a insanatosit, ci ca exista imbecili mai mari ca el la Chevron.
Noteaza te rog ca nu acuz peste 60000 de oameni care SUNT Cevron, ci vreun sefuletz local care nu stie pe ce lume se afla.
Daca conducerea companiei nu se dezice de ce a facut boul ala, atunci Tache are dreptul sa vorbeasca despre Chevron in general.

Nu ai inteles, nu e asa?
Hai baga mare pe aia cu rulota ca se pare in cazul vostru „wishful thinking” va da orgasme.

„the green, green grass of home…..”!

salut 21-02-2014 - 03:09

Da, mai vaco, cand vorbesti despre FMI, Chevron, si inca vreo doua subiecte d’astea, e ca in fotbal, tii cu Steaua, orice ar face. Si mai spui ca nu judeci cu lindicu’.
Si daca se vorbeste despre U Craiova, tu tot la Steaua te intorci. Si o iei de la capat, cu lindicu’….
Freaca amarato, freaca!

ValVerde 21-02-2014 - 05:11

Zdrobitor !
Logic, elocvent, ordonat si cuprinzator !
Comentariu demn de mintea ta.

PS Esti marunt si infatuat, rumegatoareo.
Combinatia perfecta pentru a te umple de un ridicol hazliu (pentru altii, pe tine te face mai furios si mai incoerent)

Vine, vine priiimavaraaaa…cu iarba proaspata cum iti place tie si cu burta plina…ai motive sa razi si tu….

jan dinu 20-02-2014 - 18:46

— Presedintele RUS – VLADIMIR PUTIN ar putea
da vina pe oficinele straine implicate in evenimentele din
— UCRAINA — care vor s-o destabilizeze prin razboi civil
intre – homosexualii vestici shi oamenii normali ucrainieni!
Atentie : sunt multe atacuri prin spate….shi de aceia EL oricind
poate veni c-o declarattie spre a imflama shi mai mult situatia
scapata de sub control !! EL a mai sustinut in trecut ca
statuia – bolsevicului LENIN – a fost data de jos din KIEV
datorita acestora care-l considera shi pe LENIN homosexual !
Care este adevarul e greu de stiut …
JD-USA

pathfinder 20-02-2014 - 18:51

Am urmarit ieri si alaltaieri un stream live pe youtube.
Sunt foarte multi rusnaci care posteaza live si baga fitile.
Foarte multi!!!

jan dinu 20-02-2014 - 19:05

E—- shi YO ashi baga fitile la rusoaice decit s-a apuce pe mAna
chinezilor prin Siberia ,d’aia lupt ca shi ele sa ajunga in EUROPA
s-o cucereasca cu armele lor la picior pina nu moare
termiata de – hommoAmor – …
JD-USA

Ionel 20-02-2014 - 22:08

Stie careva care e diferenta dintre rusa si ucrainiana? Eu nu am reusit sa fac diferenta intre ele si suna la fel! Acolo e petrol si chinezii au inceput sa faca un imens CAP de cateva milioane de hectare din care toate produsele sa fie exportate direct in China. Si cera mai mare problema pentru UE sunt fabricile de armament (tancuri , blindate si tot ce vrei) care nu au fost taiate si le produc multi someri europenilor.

briel 21-02-2014 - 00:39

Dom’le, europenii ca europenii, da’ americanii mesteca in bors cu amandoua mainile.
Madam secretara Nuland s-a deplasat la Kiev de 3 ori in 5 saptamani si este foarte incordata si interesata ca Ukraina sa intre in UE … chiar si cu picioarele inainte.
Tot ea afirma (min. 7 si ceva) ca US a cheltuit $5 billion ca sa ajute Ukraina sa adere la UE, iar cei 5 ani de munca pregatitoare nu vor fi lasati sa se iroseasca, pentru ca a sosit momentul „sa ducem treaba pana la capat”.
Si pe deasupra (min.5) vrea cu orice pret ca Ukraina sa faca impumuturi serioase de la FMI ca sa-si puna economia pe picioare. Cu bosii nu te joci !

http://www.youtube.com/watch?v=2y0y-JUsPTU#t=473

salut 21-02-2014 - 00:51

Hehehe, comentariile de sub video spun tot ce e de spus.

Tache 21-02-2014 - 02:46

…….and in essence blacklisting the real reasons behind the western-instigated revolt, which focus on the geopolitical isolation of Russia.

………………………………………………………………………………..

The „inspiration” behind the documentary was none other than Larry Diamond, a Council on Foreign Relations member. The Council on Foreign Relations is considered to be America’s “most influential foreign-policy think tank” and has deep connections with the U.S. State Department. (documentarul ” I am a Ukrainian „)

…………………………………………………………………………………

The National Endowment for Democracy is considered to be the CIA’s „civilian arm” and has been deeply embroiled in innumerable instigated uprisings, attempted coups and acts of neo-colonial regime change since its creation in 1983, including the contrived 2004 „Orange Revolution” that brought US puppet Viktor Yushchenko to power in Ukraine.

…………………………………………………………………………………….

…….a series of supposedly grass roots revolts that were in fact organized and managed by some of the most powerful western institutions on the planet.

http://www.propagandamatrix.com/articles/february2014/200214_kony_scam.htm

Tache 21-02-2014 - 03:08

1. National Endowement for Democracy
2. Freedom House
3. Open Society Institute

George Soros peste tot. In Ucraina se incearca o schimbare de regim, asa cum s-a intamplat in 1989 cu Romania lui Ceausescu. Metodele aproape ca nu s-au schimbat, de aceea este extrem de interesant de urmarit ce se va intampla, pentru a face asocierile necesare. Acum putem intelege mai bine si de ce americanii au insistat ca Romania sa secretizeze documentele legate de „revolutia” din 1989.

ValVerde 21-02-2014 - 05:33

🙂

Comments are closed.