Acasa InternationalExterne În UE acționează în jur de 3.600 de grupări criminale

În UE acționează în jur de 3.600 de grupări criminale

scris de A.B.
7 afisari

În țările Uniunii Europene există în jur de 3.600 de grupări criminale internaționale, care provoacă economiei europene prejudicii de miliarde de euro. Potrivit ediției de duminică a săptămânalului Der Spiegel, aceste date sunt prezentate într-un raport al Comisiei speciale pentru crimă organizată, corupție și spălare de bani a Parlamentului European, relatează ITAR-TASS.

Experții estimează că aproximativ 880.000 de oameni trăiesc și muncesc în UE în poziția de sclavi, iar dintre aceștia 270.000 se află practic în stare de sclavie sexuală. Numai traficul cu ființe umane le aduce bandelor criminale aproximativ 25 de miliarde de euro pe an, iar încă 18-26 de miliarde provin din comerțul ilegal cu organe umane și ale unor animale sălbatice exotice.

Prejudiciul cauzat prin infracțiunile cibernetice este estimat la 290 de miliarde euro. O amenințare serioasă o reprezintă corupția din cauza căreia economia UE pierde anual aproximativ încă 120 de miliarde de euro.

Potrivit Der Spiegel, Parlamentul European va discuta raportul comisiei speciale la 23 octombrie.

12 comentarii

CONGO 13-10-2013 - 21:43

Sper ca legionarii sunt sus in cap pe lista.
Poza articolului sa cred sa fie cu urbos, dar nici mult nu mai este.

digital 13-10-2013 - 22:06

ai și tu un fix, mă pooolă!

urbos 13-10-2013 - 23:16

Mintea usturoiatului cea de pe urma…

Antibasistul 13-10-2013 - 23:52

Congo-i un jiidan impuțit!

tomi 13-10-2013 - 23:59

Iata c-a iesit si secretarul de la closet. Ai tras ba loaza apa dupa tine?

Gisela 14-10-2013 - 22:30

si tu Tigan=rrom

tomi 13-10-2013 - 23:58

digital
13-10-2013 at 22:06

ai și tu un fix, mă pooolă!
urbos
13-10-2013 at 23:16

Mintea usturoiatului cea de pe urma…
============
mai cioroflecilor voi postati de pe acelasi post de la clubul legionarilor sau sinteti frati gemeni. Vad ca secretarul vostru HUHU nebunu era ocupat de ati fost nevoiti sa interveniti personal in lichidarea lui CONGO. Aveti grija cum vorbiti cu el ca de cind am aflat de la HUHU ca este mama mea am obligatia sa-i port de grija si sa-l respect. vai de fula lu ala care se ia de el.

tomi 14-10-2013 - 00:10

Taci din gura mama, alea-s catusele ce le-am adus asta vara pentru huhu, varu urbos si matusa digital.

Antibasistul 14-10-2013 - 00:15

Allahu Netanyahuuuu Tomicuuuu!

tomi 14-10-2013 - 00:21

Acum pot sa ma culc linistit, HUHU a intrat in criza de paranoia, si dupa cum se manifesta i-a pleznit o mica vena pe creieri, nu cred ca mai prinde dimineata. Huuuhhuuullleee, somn usor si lung.

IngerAlbastru 14-10-2013 - 03:45

Bine ca au timp sa numere bandele si pagubele ce provoca plus banii care-i castiga din prostitutie dar n-au timp sa faca ceva impotriva lor!!!

UnUL 14-10-2013 - 08:32

Și din câte dintre ele fac parte și cetățeni români? Presupun că din vreo 70%, pe puțin.

Comments are closed.