Iranul ameninţă cu Al Treilea Război Mondial | Ziua Veche
Acasa InternationalExterne Iranul ameninţă cu Al Treilea Război Mondial

Iranul ameninţă cu Al Treilea Război Mondial

scris de D.P.
1 afisari

Un comandant al Gardienilor Revoluţiei, armata de elită a regimului iranian, a dat asigurări că un atac al Israelului împotriva Iranului ar declanşa ‘un al Treilea Război Mondial’, avertizând totodată asupra unei posibile lovituri ‘preventive’ a Teheranului.

Armata iraniană, în alertă maximă

Iranul ameninţă cu Al Treilea Război Mondial

Dacă Israelul şi Iranul s-ar angaja într-o confruntare militară, ‘aceasta s-ar transforma într-un al Treilea Război Mondial’, a declarat generalul Amir Ali Hajizadeh, comandantul aviaţiei, pentru postul iranian în limba arabă Al-Alam. În cazul în care un atac israelian ar părea iminent, ‘este posibil să lansăm un atac preventiv. Însă nu vedem acest lucru deocamdată’, a afirmat generalul. Fie că SUA şi-ar da sau nu consimţământul asupra unei lovituri israeliene, Iranul ar ataca bazele americane din Bahrein, Qatar şi Afganistan, a adăugat Hajizadeh, potrivit Agerpres.
Liderii israelieni ameninţă regulat cu lovituri împotriva facilităţilor nucleare iraniene pentru a împiedica această ţară să construiască bomba atomică, în pofida faptului că Teheranul insistă asupra caracterului civil al programului său nuclear.
Israelul, considerat a fi singurul stat din regiune care deţine arma nucleară, apreciază că programul nuclear iranian reprezintă o ameninţare la adresa existenţei sale.

17 comentarii

BULA 23-09-2012 - 19:14

Din amenintare in amenintare, de fiecare parte, pana la prostia finala (de tot).
Adevarul e ca Israelul vrea sa-si mentina suprematia armamentului nuclear (peste 500 focoase, cu care in principiu poate sa rada toata Europa) si face spume pentru ca se doteaza si Iranul cu armament pe masura celui evreiesc.

ANCUTA 23-09-2012 - 23:47

Blestemat sa fi arabule, du-te-n cur-va matii in arabia ta la Allah si Mohamed al tau, sa-i lingi in c-ur. Huhule de n-ai mai prinde ziua de miine, diavole

Huhu Ciu 23-09-2012 - 23:57

PS. e vorba de unirea crestinilor si musulmanilor!

destinul 25-09-2012 - 23:15

Blestemata sa-ti fie soarta paganule!!!!!!!

Huhu Ciu 26-09-2012 - 13:47

Esti rabin, nu preot!

ana are pere 23-09-2012 - 19:38

CONDUCATORII, IMPAIATI PUDRATI SI NATURALIZATI, TREBUI PUSI LA MUSEUL ORORILOR ISLAMULUI !!!!!!
Caci, trebuie sa recunoastem, in vremurile actuale islamul are legi si precepte invechite de peste 1000 de ani, care de fapt sunt crime, daca luam ca referinta regulile din lumea de azi.
Islamul este profund antidemocratic siantiuman.

Huhu Ciu 26-09-2012 - 13:58

Conducatorii evrei ai Revolutiei evreiesti din Rusia, cauza a marelui Holocaust Rosu din lume, care a ucis 120 000 000 de oameni trebuie, pozele acestor monstrii trebuie puse in manualele de istorie, si espuase la un viitor muzeu al ororilor comunismului evreiesc mondial!

Huhu Ciu 26-09-2012 - 15:19

Ma refeream la Revolutia ”bolsevica” evreiasca din Rusia in 1917!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 23-09-2012 - 19:54

Armata de ELITA a invins tot ce le-a stat in cale , in ultimii ani ! Irakul a fost in acest sens ,un exemplu ! Niste papagali care cred ca daca caraie amenintari la adresa cuiva , este suficient !IDF-ul poate aduce linistea in zona in 2,3 zile !Si daca fratia muciulmana devine obraznica ,linistea poate deveni pe un termen mai extins care ar putea devenii de circa 5/6000de ani

US 23-09-2012 - 20:18

Da, Rest In Pieces..

ANCUTA 23-09-2012 - 23:42

Eu nu m-as prea bucura in locul vostru, cred ca ati deschis sampania prea devreme. Eu cred ca Tomi umbla dupa voi, cred ca nu ati uitat ce v-a promis ca in august pleaca in Romania. Mai repede imi vine sa cred ca are sa va duca pieile la Jerusalim la muzeul de animale preistorice. Tare sint curioasa sa va vad mutrele cind va da peste voi bubosilor.

ein deutscher 24-09-2012 - 09:29

Si eu cred ca ai uitat sa-ti iei distonocalmul de dimineata…

basesekoo_1 23-09-2012 - 21:25

In vederea obtinerii unui nivel de echilibru, se impune revenire mea ca moderator impartial . Desigur la solicitarea unor napastuiti ai soartei , ca urbos reactualizat in us .

ANCUTA 23-09-2012 - 23:49

Bine ai venit, era timpul

Ereticul 24-09-2012 - 01:24

Titlul este gresit. Iranul nu ameninta pe nimeni cu nimic, doar avertizeaza ca daca va fi atacat se poate declansa al treilea razboi mondial.

ein deutscher 24-09-2012 - 09:30

asta era pentru tanti ancuta

Comments are closed.