Acasa InternationalExterne Islanda renunţă definitiv la UE

Islanda renunţă definitiv la UE

scris de A.P.
3 afisari

Islanda intenţionează să renunţe definitiv la procesul de aderare la Uniunea Europeană, în condiţiile în care Bruxelles-ul se pregăteşte să-i impună sancţiuni ca urmare a diferendului privind pescuitul, a anunţat joi Ministerul islandez de Externe, citat de AFP.

Negocierile de aderare, începute în anul 2009, au fost suspendate în luna ianuarie a anului în curs pentru a permite desfăşurarea campaniei electorale pentru alegerile legislative. Dar, aceste alegeri au fost câştigate de o coaliţie de centru-dreapta care susţine rămânerea ţării în afara UE şi negocierile nu au mai fost reluate. Actualul guvern a promis un referendum pe această temă, al cărui rezultat probabil ar fi o respingere a aderării, dar unii membri ai executivului susţin o renunţare la aderare fără consultarea populaţiei.
Problema cea mai spinoasă la aceste negocieri este pescuitul. Ministerul islandez de Externe a anunţat joi că l-a convocat pe şeful misiunii UE la Reykjavik pentru a-i cere explicaţii în legătură cu interdicţia privind importurile de hering şi macrou din Insulele Feroe.

Potrivit Uniunii Europene, Insulele Feroe practică pescuitul excesiv în Atlanticul de nord. Până în 2013, stocurile de hering atlantico-scandinav au fost gestionate în comun de Norvegia, Rusia, Islanda, Insulele Feroe şi UE, printr-un plan convenit de gestionare pe termen lung şi o repartizare prestabilită a capturii totale admisibile (TAC).

Cu toate acestea, în 2013 Insulele Feroe au decis în mod unilateral să iasă din acest acord şi au stabilit o cotă autonomă de peste trei ori mai mare decât cea convenită anterior. În mod similar a procedat şi Islanda, care va fi probabil vizată de aceleaşi sancţiuni europene.

Atât Insulele Feroe cât şi Islanda susţin că procesul de încălzire climatică a provocat o migraţie a macroului către nord şi astfel ele estimează că respectivele cote sunt rezonabile.

25 comentarii

urbos 23-08-2013 - 11:17

Norocul lor, ca nici n-au nevoie.

pathfinder 23-08-2013 - 11:30

Sigur ca nu au nevoie…
Sa vedem unde isi vor mai exporta pestisorii dupa ce UE le va impune niste conditii mai draconice.
Si cum se vor scarpina cu mana stanga la urechea dreapta.
Mai mai mai…

urbos 23-08-2013 - 11:34

Ce-ai vrut sa emiti de fapt? Ca te oftici?

pathfinder 23-08-2013 - 11:46

Bre, tu pricepi greu spre foarte greu.
In momentul asta UE importa pestisori din Islanda.
O gramada. Cam 1/3 din totalul importurilor de peste.
Astea in niste conditii preferentiale pentru islandezi.
Ca na, e prietenie.

In momentul in care islandezii astia si-o iau in cap cu nerespectarea anumitor tratate internationale UE poate sa ia niste masuri.
Ca de exemplu:
1. restrictionarea importurilor din Islanda;
2. taxe vamale mai mari spre foarte mari;
3. interzicerea importurilor, s.a.m.d…

Pe cale de consecinta o sa ramana aia cu pestisorii in brate.
Si cu bani mai putini. Mult mai putini.

P.S. Alta data nu-ti mai explic. Mai pune si tu neuronu’ la contributie…

CONGO 23-08-2013 - 14:01

Niste magari! Ne-au limitat deci, noua ca cetateni turistici europeni, accesul la frumusetile pe peisajului islandez.

Glumesc, dar vine tavalugul peste economia europeana, ar fi nivelat toti vulcanii islandezi. Dar asa niveleaza mai ales pe la cizma, spre exemplu.

UnUL 23-08-2013 - 15:00

Islanda nu vrea în UE? Fii liniștit, nici UE nu îi vrea, mai ales după ce au furat (pardon, naționalizat) banii din bănci. Șii să vedem cum se vor descurca.
Mult laudata Islanda este un model de „asa nu”. Revolta unui popor care a hotarat sa nu isi mai plateasca datoriile si sa fure banii bancilor nu este o „revolutie”, si nu se constituie nici intr-un exemplu de morala (furtul nu a fost nicicand moral, si nationalizarea e un furt!) si nici macar intr-un exemplu de inteligenta. Islanda s-a rupt astfel de restul lumii, nu va mai primi nici un fel de imprumuturi, bancile lor vor ramane fara bani si Banca Nationala nu va avea alta solutie decat sa tipareasca bani, ajungandu-se la o inflatie galopanta; iar țara, destul de saraca in resurse, nu poate trai fara importuri. Se va ajunge la o saracie lucie si se vor produce noi revolte – fara obiect, de data asta, caci nu va mai exista nimic de nationalizat.
Ei au, totuși, 2 avantaje : sunt doar câteva sute de mii, trăiesc din pescuit și au energie termală la discreție (cu reversul medaliei că dacă erupe vreun vulcan au încurcat-o). Deci aproape că pot trăi în autarhie, ceea ce nu e valabil pentru nicio altă țară europeană.
P.S. Poporul islandez vrea să elaboreze el noua Constituție a țării. Hai sa fim seriosi! Poporul nu are cunostintele juridice, si nici macar inteligenta necesara (in Tarile romane, timp de secole, se folosea – si nu fara motiv – pentru a desemna poporul, oamenii de rand, termenul de „prostime”)!

Antibasistul 23-08-2013 - 15:16

Numai statele Europei cu cetateni cretini mai fac cereri de integrare in falimentara, dictatoriala UE!

pathfinder 23-08-2013 - 15:27

Corect antidepresivus!
Ar trebui sa ceara integrarea in Uniunea Euro-Asiatica.
Sau in absolut…

urbos 24-08-2013 - 09:25

1 De unde dreacu ai scos-o ca islandezii stau doar in pestisorii aia si nu-i pot vinde decat in UE?
2 Apoi, rapanos ofticos, ideea e daca beneficiile neintrarii in UE, in cazul Islandei, sint mai mari decat pierderile.
Deci pe cale de cacat, ai vorbit ca sa nu taci.

urbos 24-08-2013 - 09:30

Apoi alt talamb, tot ofticos, zice ca nici UE nu-i vrea pe islandezi. Adica sic sic sic. Si ce?
Se observa aceleasi simptome ale bolii basiste.
Numai niste infantili ca voi se puteau uita in gura lu Basecu. Viermi retardati. Hahahaha.

UnUL 24-08-2013 - 09:45

Bine, Bușoșel, explică-mi tu, cel atât de competent, care sunt sursele de venit ale isladezilor.
Și ce treabă are Băsescu cu Islanda, cretinache?

urbos 24-08-2013 - 10:00

Te phoote grija de soarta lor? Poate vor sa fie saraci si liberi, e si asta o optiune.
Bashina este prezent de fiecare data cand un basist deschide gura. Mentalitatea bolnava se observa in toate luarile voastre de pozitie, inclusiv in asta. Mentalitatea slugii, a viermelui, a leprei care uraste libertatea altora, a limbistului gretos, vesnic in cautare de stapan.
Hai c-ai mai invatat ceva azi, gunoiule.

pathfinder 24-08-2013 - 10:13

Urbos scarbos
Tu macar stii unde e pe harta Islanda?
In stilul specific haznalist si habarnist absolutizezi si aiurezi.
Unde am spus idiotel ca islandezii stau numai in pestisorii aia?
Sunt din ce in ce mai convins ca suferi de deficit de atentie/concentrare. Nu esti in stare sa citesti sau sa intelegi o postare pana la capat.
Basca ca nu poti intelege relatia cauza-efect.
La tine se amesteca una cu alta.

Daca
Tot n-ai inteles, NU revin… 🙂

urbos 24-08-2013 - 10:18

Ba sifiliticule, la pestisori te-ai referit tu, nu eu. Uite-te ce ai scris cretinule, e singura ta argumentatie. Hahaha!
Da-ti doua palme si da-mi-l pe „unul”, ca tu esti nervos.

Antibasistul 24-08-2013 - 10:18

Si de data sta te-ai dat de gol basistule ca scri cu mai multe nickuri!

pathfinder 24-08-2013 - 10:29

Idiotel, cuvantul cheie era NUMAI.
Clar.
Deficit de atentie.
Sau de IQ… most probably.

Am mai insistat io pe acilea sa citesti cu atentie dar esti un caz pierdut…
Geaba ti-ai odihnit neuronul…

Antibasistul 24-08-2013 - 10:42

Te-ai adresat lui Basescu?

UnUL 24-08-2013 - 11:04

Eu te-am îmtrebat doar care sunt sursele lor de venit, altele decât pescuitul, ca să mă „luminez” și eu. În rest, evident că nu mă interesează ce fac islandezii, sau ce vor face după ce, sporindu-și în proporție geometrică cantitatea de pește pescuit anual, vor fi provocat dispariția peștilor din zonă. E treaba lor, pot ieși la păscut (deși la clima aia și pe solul acela vulcanic nici iarba nu prea crește).
P.S. Poți liniștit să paști alături de ei, Buboșel.

urbos 24-08-2013 - 11:08

Pai cred ca cel mai simplu e sa te dai cu capu de usa si sa-l trezesti pe cacatfinder sa-ti explice ca nu doar din pescuit traiesc islandezii. Sau da?

UnUL 24-08-2013 - 11:21

Buboșel, am să încerc să îți explic așa ca să pricepi și tu. Contrându-l pe dl Pathfinder, întrebi; citez : „ De unde dreacu ai scos-o ca islandezii stau doar in pestisorii aia si nu-i pot vinde decat in UE?”. Deci tu știi mai bine decât el. Deci aștept lămuririle TALE, ca să mă luminez. În ce mai „stau” islandezii ?

CONGO 24-08-2013 - 01:25

sa nu va suparati ca intreb, este destul de dulce?

ValVerde 24-08-2013 - 03:21

Iti faci griji pentru diabetul lui urbos ??!!

Evaluezi marfa inainte de a te pune la coada !!??
(desi pari baiat destept, numai gindul ca vii dupa lighioana forumului ar trebui sa te faca sa-i privesti cu mai multa ingaduinta pe homosexuali)

pathfinder 24-08-2013 - 10:22

@CONGO
Hai nu te mai da necunoscator…
Este si o vorba pe tema asta: sunt 2 categorii de barbati… aia care reciunosc ca o fac si aia care nu recunosc…
Tu de care esti? 🙂

P.S. JJ

ValVerde 24-08-2013 - 16:13

” sunt 2 categorii de barbati… aia care reciunosc ca o fac si aia care nu recunosc…”

===

Mai e o a treia categorie: cei ca limbricul forumului care doar viseaza sa o faca.
N-au mai prins ceva actiune de pe vremea FSN cind curvele costau 3 dolari ziua si ei duceau electrozi in Turcia. Astia ar vrea sa recunoasca, dar n-au ce.

CONGO 24-08-2013 - 01:22

Dar, oare Romania nu are si ea vulcani si chiar si un ghetar?
Deci se aseamana binisor cu Islanda.

Comments are closed.