Acasa InternationalExterne Jerzy Buzek, Presedintele Parlamentului European, si-a anulat vizita in Romania

Jerzy Buzek, Presedintele Parlamentului European, si-a anulat vizita in Romania

scris de Ziua Veche
1 afisari

 

.Jerzy Buzek, presedintele Parlamentului European, si-a anulat vizita in Romania, ca urmare a tragicului accident in care presedintele Poloniei si o buna parte a conducerii acestei tari si-au pierdut viata. Va informam cu regret ca, in urma tragicei catastrofe aeriene in care si-au pierdut viata Presedintele Poloniei Lech Kaczyński, sotia sa Maria Kaczyńska si numerosi inalti demnitari polonezi, vizita oficiala in Romania a Presedintelui Parlamentului European Jerzy Buzek se amana pentru o data ulterioara„, se precizeaza intr-un comunicat al institutiei europene. Regret ca trebuie sa anulez vizita de acum. Este o catastrofa inimaginabila in Europa. Niciodata nu s-a intamplat ca in Europa sa moara atatia inalti demnitari, atatia reprezentanti alesi democratic, intr-o catastrofa aeriana. Ei au murit servindu-si tara, in drum spre comemorarea uciderii a mii de ofiteri polonezi in Katyn acum 70 de ani. Trebuie sa plangem moartea lor si sa o comemoram„, a declarat Buzek. 


 

Presedintele Parlamentului European urma sa se intalneasca duminica seara cu presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Alma Anastase, la dezbaterea cu tema „Politica externa a Uniunii Europene dupa Tratatul de la Lisabona”, in aula Bibliotecii Centrale Universitare. Luni, inaltul oficial european ar fi trebuit sa participe la mai multe dezbateri si intalniri cu ministrul Afacerilor Externe, Teodor Baconschi, Presedintele Senatului, Mircea Geoana, Presedintele Romaniei, Traian Basescu, si Premierul Emil Boc. De asemenea, Jerzy Buzek ar fi trebuit sa participe si la o sedinta solemna comuna a Camerei Deputatilor si Senatului. Biroul de presa al Parlamentului European anuntase inca de sambata ca vizita oficialului european ar putea fi amanata.

0 comentariu

Vlad 30-03-2010 - 15:52

Astia sunt bolnavi rau .La Balaceanca sa fie internati pana nu-i prea tarziu sa nu contamineaza cati mai multi oameni !Socuri electrice de 6 ori pe zi la diferite intensitati .

gogu 30-03-2010 - 16:59

cei porcaria asta rusine autoritatilor care permit organizatii paramilitare ilegale hai si noi in ungaria sa facem regimentul 2 dorobanti sa vedem ce zic aia. credeti ca ne va permite cineva asa ceva?asta nui democrati ci debandada si uite asa ne trezim ca de la brasov in sus trebuie pasaport ca e democratie nu?

czc 31-03-2010 - 12:36

Si vin legionarii si cer schimbarea la loc in Mihai eminescu ( a numelui strazii). si mai vin apoi varujanii si cer si aia preschimbarea in vartan arachelian. Si apoi se reia tot ciclul:-))

micutzul 21-04-2010 - 22:49

Bunicul meu era din judetul Alba. Spunea ca pe lumea asta i/au placut doua lucruri, jinarsul si femeia unguroaica. Nu putem sa dam numele lui, autostrazii din Ardeal?

micutzul 21-04-2010 - 22:55

Bai fratilor, ma gandeam ca daca Baselu are treaba cu pensiile militarilor care in aburi maritimi sunt nesimtite, iar eu sunt militar care o sa ramana fara bani sa/si plateasca ratele, trebuie sa gasesc de lucru. Asa ca m/am gandit sa purced sa fac o armata care sa lupte impotriva nesimtirii si a tradatorilor de tara Daca vreti pot sa primesc si plutonul vostru si dupa victorie va dau voie sa va faceti party D.

alina 22-07-2010 - 12:45

..Sa ne ajute Dumnezeu daca v-or mai fi indeplinite multe doleante de ale minoritatilor!!
Da, ok legea noastra infecta le permite sa propuna ..asa si? ei sa propuna ce vor, insa autoritatile noastra romane in niciun caz sa nu aprobe asemenea aberatii. Adica, chiar asa vindem tara asta pentru cine da mai mult?! si ce ma intereseaza pe mine ca acele placute, indicatoare turistice au fost platite prin „buna credinta si generozitate” a unei persoane fizice care a insistat sa figureze lb maghiara prima?!!!!!!!!!!!!!!!!!Nu frate! i-as fi zis! din p.m.d .v. acea pers fiz este de origine maghiara care nu a avut decat scopul sa ne arate cine e mai tare!si ca paote sa faca ce vrea in tara noastra, si nu face altceva decat sa ne rada in nas! si are si dreptate, din pacate!!! Mi-am pierdut orice speranta de bine in tara asta!! si ma doar foarte tare..sunt foarte dezamagita dar … atat timp cat unii au ce manca si ce cheltui in Bamboo ce mai conteaza o tara care odata s-a numit Romania!! curand astia or sa vrea sa-i schimbe si denumirea si s-ar putea sa li se aprobe si aceasta mica doleanta care va fi justificata in te miri ce chip!!

alina 22-07-2010 - 12:51

in completare … in timp ce ei cer autonomia lor pe teritoriul nostru, noi o PIERDEM! chiar asa autoritatile abilitate si istoricii nu pot face nimic? NICI NU VREAU SA AUD DE SCHIMBAREA DENUMIRII STRAZILOR NOASTRE.

urbos 22-07-2010 - 19:23

Era firesc ca pe fondul distrugerii sistemului democratic de catre dementul de la Cotroceni, maghiarii sa simta ca pot cere in sfarsit independenta, cu sanse de succes. Cu un asemenea gunoi ca Basescu, intr-o asemenea tara, e natural sa ceri drepturi, e momentul propice pentru a internatgionaliza problema si a trece la actiune.
Dementului de la Cotroceni, asemeni lui Milosevici asta ii va da in mintea lui bolnava, o gura de oxigen, venindu-i manusa pe fondul actualei antipatii, caci va trece la a plusa pe cartea nationalista. Multi romanasi idioti se vor simti atunci solidari cu cretinul, care va creste iar in sondaje. Ca si alti dictatori scelerati, soarta Chiorului e pecetluita, insa Romania risca abia acum in mod real dezmembrarea, caci o tara nedemocratica, corupta si condusa de tradatori si dictatori, nu merita nimic in ochii lumii.