Acasa InternationalExterne Joe Biden şi sufletul lui Putin

Joe Biden şi sufletul lui Putin

scris de A.H.
13 afisari

Vicepreşedintele american Joe Biden a mărturisit că în 2011 s-a uitat în ochii lui Vladimir Putin şi i-a spus că nu are suflet, declaraţia sa intervenind pe fondul indignării în creştere din partea comunităţii internaţionale după prăbuşirea avionului de linie malaezian cu 298 de persoane la bord, care cel mai probabil a fost doborât de o rachetă sol-aer de rebelii din estul Ucrainei susţinuţi de Moscova, după cum relatează CBS.

Joe Biden şi sufletul lui Putin

Într-un amplu interviu pentru The New Yorker, vicepreşedintele Biden şi-a amintit de întâlnirea sa cu Putin în 2011, pe vremea când acesta era prim-ministru. ‘Am avut un interpret, iar când a fost să-mi arate biroul său, i-am spus: E uimitor de ce este capabil capitalismul, nu-i aşa? Un birou magnific’, evocă Biden.

În acel moment, ei s-au trezit foarte aproape unul de altul şi, potrivit vicepreşedintelui american, el i-ar fi spus: ‘Dle prim-ministru, mă uit în ochii dumneavoastră şi cred că nu aveţi suflet‘. Putin s-a uitat la el, a zâmbit şi i-a răspuns reţinut: ‘Se vede că ne înţelegem unul pe celălalt’.

În iunie 2001, preşedintele american de atunci, George W. Bush, a declarat, după o întâlnire cu Putin în Slovenia, că s-a uitat în ochii liderului rus şi a văzut sufletul unui om în care poate să aibă încredere.

Mult mai târziu, în 2008, pe vremea când era senator, Hillary Clinton a taxat această afirmaţie a lui Bush jr., căruia i-a reproşat că, în politica externă a administraţiei sale, a pus un accent prea mare pe relaţiile sale personale cu unii şefi de stat. ‘Aş dori să-i amintesc că Putin a fost agent KGB şi, prin definiţie, nu are suflet’, a spus ea, într-o declaraţie memorabilă, care este frecvent citată de atunci.

19 comentarii

pathfinder 22-07-2014 - 14:45

Asa, si?

Titircă Inimăbună 22-07-2014 - 18:40

pai, daca nu are suflet, si deci e animal, e foarte periculos caci se sterge la fund cu valorile vietii si ale civilizatiei.

apoi, nu are limite, in sensul ca nici o limita morala sau etica nu l-ar retine, este deci imprevizibil

deci trebuie sa moara!

neacsum 22-07-2014 - 15:56

Cine vorbeste de suflet, Joe Biden? E ca si cum Ponta ar vorbi de sinceritate iar Băsescu de respect.

UnUL 22-07-2014 - 16:02

Asta e părerea dumital? „Pe ce te bazezi?”, vorba lui Preda.

ancuta 22-07-2014 - 16:04

ba’ colonelule, esti psihopat!
rau de tot.
ba’ colonele neterminat, cine ulap mea vorbeste aici de mongoloid sau de base?
Ba’ col. tu ai facut vreo scoala militara?
Ca stiu ca la scoalele si liceele meletare mai te invata cate ceva, printre care si „Despre pricepere”.
spune dara, la „pricepere” cat ai avut?

pathfinder 22-07-2014 - 16:06

Si uite-asa incalecai pe-o sa si-mi spusai povestea mea.
Amintirile ma rascoleste….

pathfinder 22-07-2014 - 16:07

Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!
In mai putin de patru minute Neacsu si-a luat-o pe cocoasa voiniceste in trei feluri diferite!

urbos 22-07-2014 - 16:30

A zis laba trista ca n-are ala suflet, auzi. Ce panarama! Hahaha. Americanasii astia sint din ce in ce mai imbecili.

ancuta 22-07-2014 - 16:33

aoleu, se caca iar asta-n drum!

pathfinder 22-07-2014 - 16:40

Stai sa vezi ce rotocoale face.
Caca ca caca da’ daca-i fura cineva prajitura?!?

UnUL 22-07-2014 - 16:49

Tot timpul: lasă o dâră în urma lui oriunde merge.

briel 22-07-2014 - 16:32

Toata lumea citeste faţa lui Putin, e o noua moda. Englezul de la The Guardian face si el o analiza de situatie si de caracter, iar in opinia mea se apropie binisor de realitate.

http://www.theguardian.com/commentisfree/2014/jul/21/putin-save-face-mh17-russian-leader-ukraine-rebels#start-of-comments

briel 23-07-2014 - 16:12

Daa. America a ridicat preşuleţul si acum incep sa impinga gramajoarele de gunoi sub el. In curand il vor lasa jos, sa acopere toata povestea.

Associated Press
http://bigstory.ap.org/article/us-present-intelligence-data-plane-crash-0

Rusia a fost oarecum dezlegata de implicarea in nenorocitul de accident.

Asked about evidence, one of the senior U.S. intelligence officials said it was conceivable that Russian paramilitary troops are operating in eastern Ukraine, but that there was no direct link from them to the missile launch.

In numarul de ieri Washington Post isi domoleste acuzatiile si in final se cade de acord ca a fost o greseala.

In zona cu pricina se continua luptele si doborarea de avioane, daca tot si-au facut mana:

http://online.wsj.com/articles/pro-russia-rebels-down-two-ukrainian-warplanes-ukraine-army-says-1406117307?mod=djemalertEuropenews

hunting season …

briel 23-07-2014 - 16:12

Comentariul tau asteapta sa fie moderat.
23-07-2014 at 16:12
Daa. America a ridicat preşuleţul si acum incep sa impinga gramajoarele de gunoi sub el. In curand il vor lasa jos, sa acopere toata povestea.

Associated Press
ttp://bigstory.ap.org/article/us-present-intelligence-data-plane-crash-0

Rusia a fost oarecum dezlegata de implicarea in nenorocitul de accident.

Asked about evidence, one of the senior U.S. intelligence officials said it was conceivable that Russian paramilitary troops are operating in eastern Ukraine, but that there was no direct link from them to the missile launch.

In numarul de ieri Washington Post isi domoleste acuzatiile si in final se cade de acord ca a fost o greseala.

In zona cu pricina se continua luptele si doborarea de avioane, daca tot si-au facut mana:

ttp://online.wsj.com/articles/pro-russia-rebels-down-two-ukrainian-warplanes-ukraine-army-says-1406117307?mod=djemalertEuropenews

hunting season …

pathfinder 23-07-2014 - 16:25

Mai, tu te-ai trezit cam greu, asa…
Pai tie nu ti-a fost clar de la inceput?!?

Tache 24-07-2014 - 03:29

Avionul malaiezian a fost doborat de catre aviatia ucrainiana, la ordinul guvernului Statelor Unite ale Americii.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2699787/MH17-crash-victims-bodies-tossed-rubbish-trucks-carted-morgue-train.html

briel 24-07-2014 - 02:24

Auzi dom’le ca una (cel putin) din fiicele lui Putin locuieste in Olanda. Se stie si in ce bloc are apartamentul,
http://www.telegraaf.nl/binnenland/mh17/22879437/___Protesteer_bij_dochter_Poetin___.html

Tanara de 29 de ani are un prieten olandez, … adica dac (pl. daci) de-al nostru.

MH17: Dutch mayor wants Vladimir Putin’s daughter Maria deported
Pieter Broertjes called for 29-year-old to be expelled from the Netherlands in wake of plane disaster but later apologised

http://www.theguardian.com/world/2014/jul/23/mh17-dutch-mayor-vladimir-putin-daughter-deport

briel 24-07-2014 - 02:25

?? Auzi dom’le ca una (cel putin) din fiicele lui Putin locuieste in Olanda. Se stie si in ce bloc are apartamentul,
ttp://www.telegraaf.nl/binnenland/mh17/22879437/___Protesteer_bij_dochter_Poetin___.html

Tanara de 29 de ani are un prieten olandez, … adica dac (pl. daci) de-al nostru.

MH17: Dutch mayor wants Vladimir Putin’s daughter Maria deported
Pieter Broertjes called for 29-year-old to be expelled from the Netherlands in wake of plane disaster but later apologised

ttp://www.theguardian.com/world/2014/jul/23/mh17-dutch-mayor-vladimir-putin-daughter-deport

Tache 24-07-2014 - 03:17

Talibanismul jihadist occidental este cunoscut in intreaga lume. Bine ca nu au asasinat-o pana acum……..

Comments are closed.