Acasa InternationalExterne Macovei: UE să sprijine Moldova, pentru a rezista Rusiei

Macovei: UE să sprijine Moldova, pentru a rezista Rusiei

scris de S. P.
8 afisari

UE trebuie să sprijine mai mult ca oricând eforturile proeuropene ale autorităţilor din Republica Moldova, a declarat Monica Macovei.

macovei

Macovei: UE trebuie să sprijine Republica Moldova, pentru a rezista presiunilor Rusiei

În intervenţia sa, care a avut loc în cadrul procedurii discursurilor de un minut în plenul Parlamentului European (PE) reunit la Strasbourg, eurodeputata Monica Macovei (PDL) a apreciat că acest sprijin este necesar pentru a se evita repetarea unui scenariu de tip Ucraina, ţară care, în noiembrie 2013, cu puţin timp înainte de a semna Acordul de Asociere cu UE, a anunţat că suspendă orice negociere, transmite Agerpres. Tot atunci, Republica Moldova a parafat Acordul de asociere cu blocul comunitar, la summitul Parteneriatului Estic (PaE) de la Vilnius.

Monica Macovei a subliniat că alianţa proeuropeană din Republica Moldova a făcut eforturi considerabile în direcţia Uniunii Europene. „Rezultatul a fost parafarea acordului de la Vilnius şi decizia de liberalizare a vizelor pe care o vom vota în Parlamentul European. Acum, mai mult ca niciodată, UE trebuie să sprijine cu mai multă determinare Republica Moldova ca să reziste presiunilor Federaţiei Ruse. Nu vrem să vedem că se repetă situaţia din Ucraina, care, după ce a parafat acordul de asociere cu UE, nu l-a semnat la termenul stabilit, iar peste două luni de zile, în timpul protestelor de la „Euromaidan”, au fost ucişi peste o sută de oameni. Republica Moldova trebuie să semneze cât mai repede acordul de asociere cu Uniunea Europeană”, a spus Monica Macovei.

22 comentarii

Europeanuul 25-02-2014 - 10:25

Pai UE si Guvernul Romaniei sprijina RMoldova… mai mult ca niciodata 😉

mircea 25-02-2014 - 13:41

pai cum dracu sa-i mai sprijine ca doar i-au pa moldoveni obligat sa voteze ca EBA sa fie IEUROSPARLAMENTAR,poate i-l mai instruiesti pa tov TOLOMAC mare prezident PMP sa va mai aduca un transport de bautura alcoolica ,lui MACOBEI si Basescu din rezervele strategice ale PCUS

Clonul 25-02-2014 - 13:52

Corect !

pathfinder 25-02-2014 - 14:10

Ti-ai gasit nick nou, huhule? 🙂

Antibasistul 25-02-2014 - 14:13

Nu-s io, e CONGO jiidanul nebun!
🙂

pathfinder 25-02-2014 - 13:55

Sa nu te pui cu prostul pentru ca:
1. intotdeauna are dreptate;
2. are „mintea” odihnita.

Clonul 25-02-2014 - 14:17

Daca te referi la mine, MR. Cacatfinger, parca asa vedeam pe domnul Urbos ca va alinta, cred ca ai mare dreptate.

pathfinder 25-02-2014 - 14:24

!

pathfinder 25-02-2014 - 14:26

m!nu

Pribeagul 25-02-2014 - 19:15

o mincinoasa ordinara s-a gasit sa faca pe marele roman si sa „sprijine” moldova. la gunoi, ordinaro!

pathfinder 25-02-2014 - 19:21

In Parlamentul European sunt si membri PSD si PNL.
Aia, daca nu au spus nimic, sunt niste patrioti (!), nu ca „mincinoasa asta ordinara”…

UnUL 25-02-2014 - 19:39

Pribege, ești tâmpit.

Pribeagul 25-02-2014 - 20:08

e o mincinoasa ordinara.

eu cred in om, si imi pace acest lucru. acord fiecaruia sansa lui, pina la proba contrara.

despre tine ce sa mai spun? este ciudat ca un cadru didactic superior, cu martir in familie, este alaturi de tortionarii poprului roman.

UnUL 25-02-2014 - 20:26

Care torționar, puiule, a fost un tânăr procuror pe vremea comunismului, n-a torturat niciodată pe nimeni, nu a instrumentat procese politice… Nu mai urmării calomniile de pe Antene că te faci de râs!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 25-02-2014 - 20:30

De Macobei , numai de bine !
Semna in alb , ordine de arestare !
Ancheta cu predilectie tarani care aveau 2 coceni in haine !
Tac’tu era priponit in zona de servici a fostei procuroare ….Macobei !

UnUL 26-02-2014 - 07:41

Din ciclul. Legende și mituri anteniste

UnUL 25-02-2014 - 20:29

…Și face o treabă excelentă în Parlamentu European, uite dpar ultima dovadă:

Raportul eurodeputatei Monica Macovei (PDL) la Directiva privind punerea sub sechestru şi confiscarea bunurilor obţinute din infracţiuni a fost adoptat astăzi de plenul Parlamentului European (PE) reunit la Strasbourg, cu 631 voturi pentru, 19 împotrivă şi 25 de abţineri.
Comisarul european pentru afaceri interne, Cecilia Malmstrom, a salutat votul din PE, precizând că Directiva va uşura munca poliţiei de a lovi crima organizată acolo unde o doare mai tare, respectiv în profiturile ilicite.
Raportoarea Monica Macovei a declarat în cadrul dezbaterii premergătoare votului că, după adoptarea şi implementarea directivei, confiscarea banilor infractorilor se va face mai uşor şi mai repede şi toată lumea va avea de câştigat.

UnUL 25-02-2014 - 20:29

”ParlamentuL”, evident!

digital 25-02-2014 - 20:38

UnUL
25-02-2014 at 20:29
Directiva va uşura munca poliţiei de a lovi crima organizată acolo unde o doare mai tare, respectiv în profiturile ilicite.

directiva o va ușura pă mătta bă, prostie întruchipată!

așa a zis cecilia, bă, ai fost tu acolo să ți-o pună pe urechile alea clăpăuge cu care mergi la operă?!
du-te bă dreq!

Pribeagul 25-02-2014 - 20:42

basescu si ai lui au asasinat sperantele de prosperitate ale poporului roman. sunt nu numai tortionari ai celor fara de speranta, in timp ce ei si-au facut mausoleuri si, hoti la drumul mare, au luat peste noapte locul vechilor mosieri, sunt asasini ai poporului roman.

macovei, senina, a sustinut in fata parlamentului european cea mai mare minciuna: la referendum s-au fraudat 2 mil de voturi. minciuna a avut costuri incalculabile, suportate de poporul roman.

ValVerde 25-02-2014 - 20:46

Ia te uita ce zice Claudia deasupra ta, Pribege…ca cica ai fost tu acolo sa le numeri?
De unde stii ca n-au fost fraudate ?

UnUL 26-02-2014 - 07:43

@Pribeagul
2 milioane de voturi? Cred că a exageret: AU FOST MAI MULTE.

Comments are closed.