Acasa InternationalExterne Marea Britanie amenință că se retrage din Uniunea Europeană

Marea Britanie amenință că se retrage din Uniunea Europeană

scris de C.S.
8 afisari

Marea Britanie ar putea părăsi Uniunea Europeană prin referendum, dacă un amplu proces de reformare nu va demara până în 2017, amenință ministrul englez al Finanțelor, George Osborne.

Marea Britanie amenință cu ieșirea din UE și din zona euro.

„A venit vremea reformării Uniunii Europene şi relaţiei cu Marea Britanie, înaintea deciziei poporului britanic. Vrem să rămânem într-o Europă reformată sau preferăm să ieşim?”, a declarat Osborne.

Ministrul britanic nu s-a oprit aici, subliniind importanța adoptării unui set de măsuri privind protejarea țărilor din afara zonei euro: Europa are nevoie urgentă de reforme economice. Uniformizarea reglementărilor în zona euro este necesară pentru supravieţuirea monedei unice; protejarea drepturilor statelor UE care nu sunt în zona euro este necesară pentru păstrarea pieţei unice”.

„Retragerea noastră dintr-o Europă care se va reforma ar fi dezavantajoasă pentru Marea Britanie; iar ieşirea unei ţări de talia şi importanţa globală a Marii Britanii ar fi de rău augur pentru Uniunea Europeană„, a conchis George Osborne.

33 comentarii

urbos 15-01-2014 - 20:15

Adios! Doamne ajuta!

ancuta 15-01-2014 - 20:33

Ce vorbesti gica?

liciuiu 16-01-2014 - 01:58

Poate in sfarsit ROMANI NU vor mai asculta in DISPERARE (zi si noapte) muzica englezeasca, nu vor mai cumpara produse britanice. Va pierde si UE dar sigur ca si Marea Britanie.

digital 15-01-2014 - 21:03

ce să mai reformezi?!
ue a fost o găselniță gândită de amerloci pentru a controla în exces piața economică și mai ales financiară deoarece știau că bătrânul continent este sensibil la schimbări majore de alianțe și uniuni, iar cozile de topor nu au lipsit, din contră !

ValVerde 15-01-2014 - 21:55

Pina nu de mult semidocti ca tine topaiau de bucurie, ca in sfirsit europenii s-au trezit, s-au unit si mama, mama, ce-o sa le-o mai traga peste ochi amerlocilor…
Acum, cind cu acelasi grad de competenta credeti ca nu a functionat, ati intors-o ca la Ploiesti: e inventia amerlocilor.

Hahahaha 🙂

PS Papagalule

digital 15-01-2014 - 22:02

știam că o să apari, vitălăule, nu reziști la atacurile directe, ești ca otrepele de pe centură, cum vezi un tir, haț cu cu gura la prohab !
după ce o sugy te ștergi cu hârtie igienică sau te-ai modernizat, ești din usa doar, avem pretenții !
hahaha!

pathfinder 16-01-2014 - 10:39

Nu ai spus nimic.
Nici macar nu ai incercat sa negi cele afirmate de VV.
Tipul asta de „discurs” tine de patologic.

Ceva, ceva ai spus tu acolo: vitălăule, otrepele, prohab…
Cum dracu de semanati asa de mult la IQ voi astia sustinatorii maretului USL?!?

Mircea 16-01-2014 - 10:44

Cine se aseamana se aduna.

digital 15-01-2014 - 22:13

băi, muyst principal, în primul rând, ue-băse, că eu nu am fost niciodată adeptul uniunii, că nu mă pasionează grămada ordonată, iar în al doilea, degeaba încerci să-i scoți basma curată pe criminalii care au pus bazele statului așa-zis democratic-amerloc, că doar retardații ca tine mai pot crede baliverne de genul, american dream !
așa că muyuț plin îți doresc, vitălău cretin ce ești !

ancuta 15-01-2014 - 22:18

plotonere, iar vorbesti singur!
Puroiul, puroiul gras hemoroiDANVIOREL!
ma debilule, incerci sa-l copii pe gica fila de poveste, da’ n-ai „chimia” lui!
Asta-i!

digital 15-01-2014 - 22:22

ce-i umflato, iar te pompă băse?!
pfui, ce puți!

ancuta 15-01-2014 - 22:26

Multumesc de atentie! tu imi acorzi atentie, nu esti ca scarna veritabila, care refuza sa „dialogheze”, esti copypaste, mai … copie, mai taranpeata!

digital 15-01-2014 - 22:27

îți dau și muye, nu numai atenție, cred că observi, nu?!

ancuta 15-01-2014 - 22:28

Nu, deloc.

digital 15-01-2014 - 22:30

atunci poate simți, dar la nesimțirea ta ce mai contează o muye-n plus sau în minus !

ancuta 15-01-2014 - 22:33

korekt plotonere: nu simt nimic!
Daca tu plotonere simti, atunci e clar: FACI LABA!

digital 15-01-2014 - 22:43

cum dreq s-o simți în gât, făi proasto, tu guști cu gâtul sau cu limba, idoato?!

pathfinder 16-01-2014 - 10:40

Hai nu zau…
Asa scurta e memoria la idioti?

Tache 15-01-2014 - 21:18

English horror….membra a parlamentului britanic, prinsa intr-o retea de pedofilie.

http://therebel.org/news/aangirfan/female-mp-in-pedophile-ring/

ancuta 15-01-2014 - 22:15

„Marea Britanie amenință că se retrage din Uniunea Europeană”
Titlul este imbecilizat si imbecilizant!
Mai Cristi, noi am mai avut contre de astea, dar tu NU si NU!
Titlul corect: Marea britanie doreste un amplu proces de reformare, demarat până în 2017!
Simplu.

digital 15-01-2014 - 22:25

titlu corect e așa, făi cretino: mătta dorește un amplu proces de regulare, demarat din spatele curții până la cotețul Rozicăi !
ai priceput făi proasta dreq!?

ancuta 15-01-2014 - 22:27

Nu.

digital 15-01-2014 - 22:29

atunci, mai stai o dată !

ancuta 15-01-2014 - 22:30

Hai, debilule!

digital 15-01-2014 - 22:31

hai, făi cretino !

ancuta 15-01-2014 - 22:34

Ma plotonere: nu simt nimic!
Daca tu plotonere simti, atunci e clar: ti-o freci!!

digital 15-01-2014 - 22:41

normal că mi-o frec de gâtul tău, ce credeai!

Antibasistul 15-01-2014 - 22:40

DUCA-SE DRACULUI, Imperiul Masonic-evreiesc UE!

un golan 16-01-2014 - 13:14

am fost si sunt admiratorul imperiului britanic.
spre deosebire de alte imperii ( sumerian, maiash , tatar, lapon, etc ), britanicii nu s-au limitat la ocuparea militara a diferitelor zone ci au contribuit activ la civilizarea acelor zone.
au construit drumuri, poduri, centrale hidroenergetice, scoli, facultati si institute de cultura, toalete publice si private, statii de televiziune si redactii ale unor ziare de renume mondial cum ar fi : New York Post, The New Yorker, The New York Observer, The New York Financial Tribune , Pentru Patrie, Urzica, Pravda, etc.
drept recunostiinta limba oficiala in lume este azi engleza – cu accent new yorkez, ma rog – iar mancarea nationala pe aceasta planeta este hamburgher cu pizzza asortata cu zmeura de afine si orez.
muzica britanica domina topurile mondiale ( cine nu a dansat vreodata pe ritmurile de hip hop ale lui Vagner , Bach, Vivaldi, Bee Gees, Anna Kerenina, Pussy Riot si alte formatii folk progressiv arhicunoscute ?
cine nu s-a umplut de hrana spirituala vizitand locasuri britanice de cultura vestite pretutindeni si in multe locuri cum ar fi de ex : Disney World, Circuitul de Formula din Monaco, Luvrul, Piramidele lui Keops, Muzeul de Arta Bucuresti unde am donat si noi niste tablouri da nu mai sunt sigur tre sa ma uit pe lista de donatii sa-mi aduc aminte, Zona 51, Polivalenta, Maraccana, etc etc, ba chiar si Westminster – preferatul meu loc de reculegere unde merg de fiecare data cand am vizitat Anglia acum 14 ani, he he.
care copil pe lumea asta n-a crescut cu biberonul de gin legat de gat cu funie de canepa si cu scutecele in carouri Dumpers ?
ca sa nu mai pomenim de piesele de teatru vestite in lume de ex : Sa-i imbracam pe cei goi , Azilul de noapte, Godzilla, Un tramvai numit dorinta, Un metrou numit speranta, O diligenta numita trasura, etc.
cat despre sportul britanic nu cred ca mai trebuie comentat ceva , toata copilaria am fost un fan infocat al lui Lazzio, Bayern Munchen, Bayern Tancabenii din deal, Chicago Buulleess , Rapid East London , Petrolull Giant Hamm, etc.
va urma.
D.P.

Ewiak Ryszard 16-01-2014 - 22:38

O dezintegrare a Uniunii Europene este doar o chestiune de timp. Biblia spune: „La timpul fixat [regele cel de la miazănoapte = Rusia] va întoarce” (Daniel 11:29a). Aceasta înseamnă, de asemenea, cutremur economice şi geopolitice, dezintegrarea Uniunii Europene si NATO. Multe ţări din fostul bloc de Est va reveni în sfera de influenţă a Rusiei.

ValVerde 16-01-2014 - 23:06

„regele cel de la miazănoapte = Rusia”

===

De ce crezi tu ca Rusia e regele de la miazanoapte ???
Te-ai uitat pe harta?…Mai curind Norvegia, Suedia sau Finlanda….

(Sau tu crezi ca Daniel in 11:29a nu prea le avea cu geografia si il corectezi ???)

pathfinder 17-01-2014 - 12:46

Astia care citeaza din cartea de povesti nu prea le au cu punctele cardinale. Asa sunt ei mai dezorientati…

Nici gramatica nu le e prietena:
„cutremur economice şi geopolitice”
„Multe ţări … va reveni”

pathfinder 17-01-2014 - 12:47

De unde stii tu ma cocalare cand e timpul ala fixat?
Ai vorbit cu Doamne-Doamne dupa o portie de etnobotanice?
Sau cum?

Comments are closed.