Masacrul din Newtow: 30 de persoane împuşcate, dintre care 20 de copii | Ziua Veche
Acasa InternationalExterne Masacrul din Newtow: 30 de persoane împuşcate, dintre care 20 de copii

Masacrul din Newtow: 30 de persoane împuşcate, dintre care 20 de copii

scris de Șt. C
14 afisari

Un incident armat a avut loc, vineri dimineaţă, la o şcoală generală din oraşul american Newtown, în statul Connecticut. Aproape 30 persoane au murit, inclusiv atacatorul şi 18 – 20 copii, a anunţat poliţia, fără a preciza numărul exact al victimelor, informează CNN.Conform postului CBS, bilanţul atacului este de cel puţin 27 de morţi, dintre care 18 copii. Acest bilanţ încă nu a fost confirmat de poliţie.

Masacrul produs vineri dimineaţă într-o şcoală din Connecticut (nord-estul SUA) s-a soldat cu „mai mulţi morţi, dintre elevi şi profesori„, a afirmat purtătorul de cuvânt al poliţiei Paul Vance în cursul unei conferinţe de presă, fără să prezinte un bilanţ exact, transmite AFP. „Au fost mai mulţi morţi la locul incidentului, dintre elevi şi profesori”, a declarat el, precizând că un bilanţ mai complet va fi comunicat ulterior.  „Atacatorul a murit în şcoală”, a mai spus el, fără să elucideze condiţiile morţii acestuia, subliniind că poliţia se ocupă de profilul acestui bărbat.

Conform unui bilanţ prezentat de canalul CBS News, tragedia s-a soldat cu cel puţin 27 de morţi, dintre care 18 copii. Poliţia locală a fost alertată în jurul orei 09.30 (14.30 GMT), a adăugat Vance. Imediat, a cerut ajutorul poliţiei statului care s-a deplasat la rândul ei la locul faptelor. „Obiectivul nostru principal a fost să evacuăm pe cât de repede şi eficient posibil toţi elevii şi angajaţii instituţiei. Şcoala a fost cercetată în amănunt. Totul a fost dus la îndeplinire”, a continuat el.

Poliţia „a trecut imediat după sosire la cercetarea completă a clădirii pentru a-l găsi pe atacator. Toate uşile, toate colţurile, toate cotloanele şcolii au fost verificate”, a dat asigurări poliţistul.  „Zona a fost pusă sub pază”, a adăugat el.  „A fost creată o zonă tampon unde au fost duşi elevii şi membrii personalului. Ei au putut foarte repede să-şi regăsească părinţii şi pe cei apropiaţi”, a continuat Vance.  „Echipa de criminalişti a poliţiei statului, poliţia din Newton, procurorul din Danbury şi mai mulţi agenţi lucrează împreună pentru a răspunde la toate întrebările ce însoţesc această tragedie”, a ţinut el să amintească.

Ryan Lanza

Atacul s-a produs vineri dimineaţa la şcoala Sandy Hook, din micul oraş Newtown, cu numai 27.000 de locuitori, situat la circa 128 kilometri de New York. Autorul atacului a fost identificat drept Ryan Lanza, un bărbat în vârstă de 24 de ani, care a murit în incident. Poliţia nu a precizat numărul exact al victimelor, anunţând că cercetările continuă şi că locaţia a fost securizată. Agresorul înarmat a intrat în clădirea principală a şcolii. Un agent de poliţie a scos din şcoală un elev care prezenta plăgi prin împuşcare şi care era în stare gravă. Şcoala are 39 de profesori şi aproximativ 650 de elevi. Zeci de agenţi de poliţie au ocupat poziţii în jurul şcolii, iar restul instituţiilor de învăţământ din district au fost închise.

Autorul atacului ar fi tatăl unui elev, un bărbat în vârstă de 20 de ani originar din statul New Jersey. Bărbatul a pătruns în şcoală cu două arme de foc, îmbrăcat în negru şi având o vestă antiglonţ. Cadavrul presupusului atacator zace într-o sală de clasă. Printre victime se numără membri ai conducerii şcolii din New Town, oraş situat la aproximativ 100 de kilometri nord de New York.

51 comentarii

jan dinu 15-12-2012 - 13:18

Din ultimele informatii de la noi, un ziar local din Newtown comunica cum ca ar fi dovezi certe ca Ryan Lanza se convertise la islam in urma cu un an, iar gestul sau criminal feroce este motivat printr-o scrisoare gasita asupra criminalului ca ar fi vrut sa fie demn de a intra in rai cu cele 72 de fecioare. La ei este o cinste cu cit ucid mai multi crestini spre a fi primiti in rai.
JD-USA (unicul original)

BULA 15-12-2012 - 13:30

Atunci de ce ii sustin americanii pe islamistii care vor sa-l dea jos pe Assad ? Si de ce au bombardat Iugoslavia si le-a dat nas islamistilor din Kosovo si Bosnia ?

geek-a-contra 15-12-2012 - 13:48

jane esti in error: ryan lanza, despre care se spune ca a trecut la islam, este fratele lui adam lanza ucigasul….

Salut 15-12-2012 - 15:11

In primul rand, Dumnezeu sa-i primeasca pe toti cei ucisi si sa-i ajute pe ceilalti sa treaca peste aceasta tragedie. Pacat, pacat, pacat.

In ceea ce priveste poostarea lui si raspunsul tau:

Nu e deloc in eroare. Jid_anizatul asta o face intentionat sa submineze societatea in care traieste (mana care ii da sa manace), asa cum au facut sute de generatii inaintea lui pe oriunde au trecut. El are o alta agenda si o face trecand peste cadavre, la propriu. Pe el il intereseaza sa-si rezolve frustrarile personale cu musulmanii, nu sa puna in discutie adevaratele intrebari legate de acest subiect, nu sa contribuie cu ceva ca aceste tragedii sa nu se repete.

O jigodie jid_anizata, nimic mai mult.

jan dinu 15-12-2012 - 17:32

-:))) Ziarul a facut o confuzie ,ADAM nu Ryan este faptashu !
Chiar shi scrisoarea nu este autentica ,se pare ca sheful
Sherifilor i-ar fi bagat scrisoarea in buzunar spre a fi declarat
— terorist — pentru a elimina cu acesta ocazie chiar shi
armele de vinatoare clasice (vechi ) de pe timpul lui G.Washington
Alte propuneri sunt : se elimina shi Junk F*Tul pe motivul ca
disturbeaza creierele „degenerate shi degenetizate …
JD-USA

Ghita Bizonu' 15-12-2012 - 13:55

Buba la cap! Asta are America !!! Ca nici Billy the Kid nici Capone nu au indraznit sa isi faca de cap cu armele prin scoli!! Ca ei erau oameni decenti nu ca astia …
Acu insa se pune intrebarea : ce s-a schimbat in Amrlocia in anii astia ? Prea multe arme sau prea multa nsesimtire?!?! (asa la mica barfa – in IOrqacu lu Sadam AKM ul era instrument casnic … ALM automat cum e interzis in SUA.. Cate mascare au avut lic in scolile din Irac?! Pai vedeti ?!?)

BULA 15-12-2012 - 15:53

Si in Romania va fi la fel ca la americani, daca e sa judecam dupa cat armament a ajuns pe mana tiganilor. In timpul razboiului din Iugoslavia se vindeau (in zona Strehaia) AKM-urile cu 20000$.

ValVerde 15-12-2012 - 15:59

Mai Bula, sigur nu te-ai incurcat in zerourile alea ?
Cu douazeci de mii de dolari se vindea tancu’, cu echipaj cu tot, nu AKMu’
Crede-ma ca stiu, mi-am cumparat si eu vreo trei…

digital 15-12-2012 - 16:03

hahaha!
akm cu 20,000 de cocoi!
dotezi aproape o companie cu atâta bănet!
înseamnă că cine te-a țepuit, a făcut afacerea vieții lui!

BULA 15-12-2012 - 16:23

Pe mine nu ma pasioneaza armele, pentru ca sunt impotriva violentei (si fata de animale, nu numai impotriva oamenilor). Dar asa se zicea prin targ, la vremea respectiva. Probabil ca acele arme treceau prin multe maini de bisnitari, care fiecare ridica pretul. Ce pot sa va spun la sigur, e ca in perioada ’91-’95, un ucrainian (fizician la o fabrica de fotodiode si panouri solare), care vindea in targ tot felul de electronice, s-a scremut sa gaseasca cumparator pentru o luneta cu vizor in infrarosu si cu dioda laser, cu care se vedea noaptea pana la 300 metri. Cerea 400$ pe ea, dar n-a gasit pe cineva interesat.

ValVerde 16-12-2012 - 08:25

Uite Bula preturile pentru un Kalashnikov din 1985 incoace.

E pe regiuni. Ai sa vezi ca la vremea respectiva cumparai un AKM cu citeva sute de dolari.
De la citeva sute la 20 de mii, e-o cale atit de lunga ca mii de ani ii vor trebui lui Bula s-o inteleaga.

Zi-le alora care vorbeau prin tirg, ca-s prosti.
Iar tu, sa nu mai crezi ca un mocofan tot ce auzi prin tirg.

ttp://www.smallarmssurvey.org/fileadmin/docs/A-Yearbook/2007/en/Small-Arms-Survey-2007-Chapter-08-summary-EN.pdf

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 16-12-2012 - 08:38

INAPTUL bulache confunda kalasnicovul cu ZB! El a tras la garzile muncitoresti ,ca om de serviciu de la INSTITUT ( SUTE de CARTUSE )…Tarbii ,dupa zaiafetul lor vindeau cu 200 una buc,bonus oferit3 incarcatoare si 2 grenade defensive !Da bou-oou !

BULA 16-12-2012 - 13:43

@ValVerde

La voi se vand kalashnikoavele la tutungerie, dar noi le putem cumpara doar de pe piata neagra, cu mari riscuri, de asta preturile difera atat de mult.

BULA 16-12-2012 - 14:07

@Parpanghel

Am tras sute de cartuse cu ZB-ul, cu pusca GECO (5,6mm) si cu o arma cu luneta derivata din AKM. Eram prieten cu proful care raspundea de armele de la PTAP. Cand mergeam la trageri, in fiecare toamna, la poligonul de la marginea localitatii (situat la baza unui deal impadurit), il ajutam la transportul armelor (cu un ARO) si la numatarea tuburilor de cartuse trase (trebuia sa le predea). Profii (cam 80 in total) trageau cu armele de razboi, iar elevii (cam 2000 de bucati) trageau cu arma de calibru redus. Erau multi care nu veneau la tragere si trageam noi cartusele ramase, sa raportam ca au fost toti prezenti. Am casapit broastele dintr-o balta situate in apropierea locului de tragere.

Acum pot sa spun, fapta fiind prescrisa (anii ’80, cand nu se gasea nimic in magazine), ca am asistat cand proful responsabil cu armele (vanator autorizat) impusca gaini in curtea liceului, in timpul vacantelor, cand nu era nimeni pe acolo. Gainile veneau pe sub gard de la o unitate militara vecina cu liceul (le cresteau ofiterii de acolo, care si ei faceau foamea). Folosea niste cartuse de 5,6mm, de pistol, care nu faceau zgomot mai mare decat o arma cu aer comprimat. Eu asteptam la coltul caminului unde era sala de arme, cu sacosa. Proful scotea teava pustii pe fereastra salii de arme, situata la parterul caminului, si tragea in gaina. Ciudat era ca gaina nu murea pe loc, desi trecuse glontul prin ea. Doar ramanea pitita in gardul viu si nu putea sa mai fuga. Asta se intampla pe la ora 11. La ora 14 ma prezentam la prof acasa, sa facem pomana gainii.
Am amintiri placute si din perioada aia de rahat, cand pe rafturile de la Alimentara nu erau decat sticle de otet si pungi cu fidea.

ValVerde 16-12-2012 - 15:59

„La voi se vand kalashnikoavele la tutungerie, dar noi le putem cumpara doar de pe piata neagra, cu mari riscuri, de asta preturile difera atat de mult.”

===

Deci tu continui sa crezi ca un Kalashnikov se vindea cu US$20,000….. 🙂 🙂

Nu prea stii sa citesti un grafic.

ValVerde 16-12-2012 - 16:22

Bula: „Pe mine nu ma pasioneaza armele…”

===

…decit daca sint gainile altora prin preajma !

ValVerde 16-12-2012 - 16:25

@Bula

„Am amintiri placute si din perioada aia de rahat, cand pe rafturile de la Alimentara nu erau decat sticle de otet si pungi cu fidea.”

===
Continuati gindul, Bula

„Dar atunci aveam fabrici si uzine…
Muream noi de foame, dar occidentul ne invidia…”

digital 16-12-2012 - 16:41

bă bulane,tu ești din ce în ce mai simpatic,dar și foarte nărod!
zice bulanu,fiți atenți:Pe mine nu ma pasioneaza armele, pentru ca sunt impotriva violentei (si fata de animale, nu numai impotriva oamenilor).
după care tot el ne povestește…..Proful scotea teava pustii pe fereastra salii de arme, situata la parterul caminului, si tragea in gaina. Ciudat era ca gaina nu murea pe loc, desi trecuse glontul prin ea. Doar ramanea pitita in gardul viu si nu putea sa mai fuga.

așa e bulane,ăsta masacru adevărat nu ăla din Newtown!!!!

digital 15-12-2012 - 15:27

Autorul atacului a fost identificat drept Ryan Lanza, un bărbat în vârstă de 24 de ani, care a murit în incident.

băi retardaților,ryan este fratele ucigașului!
te mai miri că unii mor ca proștii,nici nu știu despre ce-i vorba în propoziție!
dați-vă dreq de handycapați!

MI-5 15-12-2012 - 15:56

Aceasta este civilizatia americana…

civilizatie pe care gitenschwein vrea sa o introduca si in Ro…

bezhumor 15-12-2012 - 17:49

„Autorul atacului ar fi tatal unui elev, un barbat in varta de 20 de ani, originar din statul New Jersey” ?!? Bre, nene „st.c”- autorule, oare stii sa citesti ? de scris vad ca scrii ca un consumator matinal ( postare la ora 08,22)de ceaiuri cu ethnobotanice … Relatarea unei tragedii se transforma in „humor” negru sub „pana” unui jalnic exemplar al asa-zisei mass-media rrromanika !

jan dinu 15-12-2012 - 17:53

—- AUTISM —-
Cind pui copii pe — PROZAC– uri pompindu-i cu
medicatie sedativa devin —- BLEGI — !
Lipsa totala a vitaminei — B6 — este cauza reala a
acestui flagel national american !
Dar cine se opun „bijjjnitarilor de medicamente ”
pot sa-shi pericliteze cariera medicala
—- DEZASTRU —- se salveaza cine devine self doctor in familie !!
JD-USA

BULA 15-12-2012 - 19:21

Vitaminele sunt extrem de necesare copiilor, dar trebuie sa stii sa le dozezi.
Daca le dai in exces, pot sa se produca necazuri mari. Supradoza de vitamina B6 produce neuropatie periferica ireversibila, dozele de B1 mai mari de 30mg pe zi duc la hipertiroidism (s-a aflat de curand si cei mai multi medici nu stiu asta), excesul de vitamina C poate sa duca la deces (hemoglobina din sange se coaguleaza si se astupa vasele capilare de la creier sau inima), vitamina D duce la piatra la rinichi, excesul de vitamina A genereaza ciroza hepatica, etc. Din pacate, nici acum nu se stie care sunt dozele corecte. Dar in pastilele cu multivitamine si minerale dozele sunt mici si nu sunt riscuri.

Eu am dat de belea mare, de la un tratament cu supradoza de vitamina A, cand eram in clasa a 10-a. Aveam acnee severa si un medic din Iasi mi-a recomandat sa iau 1,5 milioane de UI de vitamina A uleioasa, in fiecare dimineata, timp de o luna sau doua. O pastila de vitamina A avea 10000 UI, ca sa iti dai seama ce doza am luat eu. In cateva luni de la „tratament” ai aparut necazurile (stare de rau, varice pe picioare pentru ca se fibrozase ficatul (ciroza toxica) si era ingreunata circulatia sangelui. Mai tarziu am dat in depresie, care a durat pana dupa terminarea facultatii, in total cam zece ani. Am intrerupt liceul un an si nu am mai facut armata (ANC la razboi) din cauza asta. M-am casatorit dupa varsta de 30 de ani, dupa ce mi-am mai revenit.
La vremea aceea nu se stia ca excesul de vitamina A produce ciroza. Si in prezent se foloseste un derivat al vitaminei A pentru tratarea acneei (http://en.wikipedia.org/wiki/Isotretinoin), dar care da deprsie severa si firma care l-a produs initial l-a scos din productie (au existat multe procese cu pacientii care au avut de suferit). Se zice ca fiul lui Florin Calinescu s-ar fi sinucis dupa un astfel de tratament.

ValVerde 16-12-2012 - 02:12

Bula, sursa timpeniilor pe care le scrii e tot d-na de la Posta, sau de data asta e d-nul Gogu, pensionarul de la cealalta scara a blocului, ala de va rupe la table, ca da 6:6 de parca le pune cu mina?

Sa legi depresia de supradoza de vitamina A e la fel de ignorant ca vindecarea apendicitei cu biciul si rugaciunea unui popa.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 16-12-2012 - 07:26

…SURSA IDENTIFICATA la bulache ; LA debla !

ValVerde 16-12-2012 - 07:43

Bulica, traduci cu Google?

Accuten e medicamentul pentru acnee.
Nu provoaca depresie, dar daca se noteaza stari depresive, incetati tratamentul.
Vitamina A accentueaza efectele secundare (gura uscata, mincarime de piele, etc) ale Accuten.

Tu ai luat Vitamina A, asa ca ai invelit-o intr-o forma atotcuprinzatoare:
Vitamina A cauzeaza depresia !!!

Mai Bula, ce faci tu cu tine insuti, cum te tratezi, ce crezi, ce pastile iei etc., e problema ta.
Dar daca iti impui punctul de vedere cuiva care nu e in pozitie sa ia decizii de unul singur (ex, un copil de-al tau) ar trebui sa fi arestat pentru tentativa de vatamare sau omor.

tomi 16-12-2012 - 15:05

Ce-ai facut ma-i omule? Daca se pune tembelul acum sa se spinzure de frica puscariei? Te-ai pus si tu sa-l invinuiesti de tentativa de omor si mai sti daca nu te ia in serios si-si pune capat zilelor.Mai si efectul depresiv al celor citeva zeci de kilograme de vitamina A ce le-a ingerat si il dam si pe BULA disparut ca si pe huhu.

BULA 16-12-2012 - 20:23

Tov. colonel de la SECU, desi m-a ferit Dumnezeu si n-am facut armata, am tras mai multe gloante decat matale.

Cercul 16-12-2012 - 21:51

Bratul inarmat al Partidului Comunist Roman, armata de trei milioane la revolutie?
Pana la urma daca ai avut pusca si uniforma a statului tot armata ai facut. Dupa tine numai aia care faceau la MApN, faceau armata? Comunistii au vrut sa infiinteze un nou organ de ordine dandu-i denumirea de Militie, ca sa dea impresia ca- popular dar tot de stat era. Singurele grupari armate care ar intra intr-adevar in categoria asta sunt militiile din SUA(grupari de voluntari auto organizati pentru aparare si necontrolati de stat).

tomi 16-12-2012 - 22:02

Bun patriot BULA , daca nici armata n-ai facut-o, nu ti-ai servit patria ma si intreb cum de ai atitea pretentii de la stat. Eu si daca am facut la TR ca toti absolventii de facultate, dupa cele 8 luni de termen am facut si cei trei ani in continuare ca ofiter activ iar aici in Israel am facut ca toti cetatenii armata plus in fiecare an luna de rezervist. Eu vad cam strimb pe cei care fug de armata, mai ales ca la noi si fetele fac doi ani de serviciu militar, aici chiar ca cei care nu servesc in armata au destul de multe probleme daca vor sa capete servici de stat, in industrii legate de industria aeronautica,militara sau orice fel de functii guvernamentale.

BULA 17-12-2012 - 04:35

Armata e pentru idioti si deraiati mintal. S-a facut un studiu de catre o echipa de psihiatri si psihologi americani, care sa studieze ce procent din militarii trimisi pe front au omorat oameni, si s-a stabilit sa doar un sfert din ei se pretasera la crime de genul asta. Iar aia declarati eroi, cu multe crime la activ, erau toti cu o doaga sarita.

Tom Cc 17-12-2012 - 05:45

mare inteligent !! mai ai frati acasa ???

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 17-12-2012 - 11:03

@TOMCc E, sa ma aibe ALLIEN a Tu Bula; I M P O S I B I L , nici chiar natura nu repete GRESELILE MAJORE !

ANCUTA 17-12-2012 - 23:06

corect!

tomi 17-12-2012 - 13:50

Ma BULA zau inceteaza ca si eu ma pis pe mine de ris ,eu cred ca ai sarit rau de pe fix. Ma boule daca armata romana ar fi instruita dupa principiile tale rusii ar trebui sa atace Romania cu trotinete si inarmati cu pusti de lemn si prastii cu foc automat. Cu rezistenta”pacifista” a lui Bula in 24 de ore ar ajunge cu trotinetele lor la granita ungara si ar lasa in urma toata armata romana cu capetele sparte de acele sofisticate prastii. Ma BULA vad ca vitamina A ti-a daunat in mod serios.

Cercul 18-12-2012 - 18:12

Am o obiectie vis-avis de, citez:
” in industrii legate de industria aeronautica”
De ce sa nu lucreze acolo? Pana la urma avioanele au fost idei ale civililor, de care au beneficiat si militarii(abuziv si datorita STATULUI). Dupa mine n-ar trebuie sa aiba parte de nici o creatie a mintii lor. Adica clasa de unde a aparut conceptul, sa nu lucreze acolo. Sa lucreze militarii, sa vedem daca aduc vreo idee mai avansata decat sula-in-mizda.

ValVerde 16-12-2012 - 07:50

Excessive Vitamin A intake usually occurs through consumption of large amounts of Vitamin A supplements. Vitamin A is used in the body for vision, immunity and bone and tissue growth and maintenance. Excessive Vitamin A use during pregnancy may increase the risk of birth defects. Vitamin A overdose can cause symptoms such as orange skin, blurred vision and nausea. Vitamin A toxicity can cause more severe symptoms such as growth retardation, hair loss and enlarged spleen and liver and even death. Retinol and beta carotene both belong to the Vitamin A family. The body automatically removes excess beta carotene so it is impossible to overdose on this type of Vitamin A

Sursa: RightDiagnosis.com

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 16-12-2012 - 08:08

…Din pcdv strict medical ar fi de facut o constatare : Se pare ca in cazul amintit mai sus nu este o stare de cauzalitate dintre vitaminele enumerate ,recte A si E , mai degraba F ! caci sindromul descris este din F atare , personajul fiind declarat , imediat dupa …avortare ca OLI go FREEN !

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 16-12-2012 - 08:14

Bulisor , ne-ai produs de dimineatza o buna dispzitie , exagerata cu postarile tale pline de o vasta cunoastere in lumea medicala. Dar te rog ,fa o pauza! Nu mai am o retentzie urinara de atat RAS , aproape ca …ne-am phisat pe noi !

BULA 16-12-2012 - 20:45

Depresia poate fi produsa de orice cauza care afecteaza metabolismul neuronilor. Excesul de vitamina A afecteaza ficatul, iar suferinta hepatica afecteaza neuronii. Ca sa nu mai zic ca insasi starea de rau permanent, generata de boala hepatica, poate sa duca la depresie.

Un coleg de serviciu, diabetic, a dat in depresie grava pentru ca fost in ecursie in Mexic si a facut o criza. A lesinat in strada si pana sa vina Salvarea sa-i faca injectia cu insulina, i s-au bulit neuronii prin insuficienta de glucoza in sange. S-a si speriat puternic si a crezut ca moare de la treaba aia.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 16-12-2012 - 07:35

—- Mai tarziu am dat in depresie, care a durat pana dupa terminarea facultatii, in total cam zece ani. Am intrerupt liceul un an si nu am mai facut armata (ANC la razboi) din cauza asta. M-am casatorit dupa varsta de 30 de ani, dupa ce mi-am mai revenit.—-DIAGNOSTICUL meu ramane VALABIL;” Psihopatie maniacal depresiva pe fondul unui major complex de inferioritate cu manifestari agresiv distructive in forma agravata” acesta-i diagnosticul pacientului Bula !

BULA 16-12-2012 - 20:34

Esti slab pregatit. Nu stii meserie cat ar trebui. Exista si sindromul distimic, adica depresie moderata si permanenta, fara faze maniacale. Se pare ca sindromul maniaco-depresiv e legat de o suferinta a glandei tiroide. Faza maniacala ar corespunde perioadelor in care se produce distrugerea de tesut tiroidian, prin boala autoimuna, si eliberarea de tiroxina (hipertiroidism tranzitoriu), iar faza depresiva ar corespunde perioadelor mai lungi de hipotiroidism.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 17-12-2012 - 11:21

Da bPu.lache dar la o analiza atenta si strict profesionista la talutza depresia majora instalata demultisor si tratata superficial (mai exact la nivel de RO.manica)este la stadiul …cu pierdere de IDENTITATE si asta rezulta si din temele predilecte insiruite de-a valma si fara logica. (Eventual logica este in retardul neuronal , unde informatia externa la nivelul sinapselor neuronale este respinsa s-au denaturata. Cazul tau este eclatant )NU te fa de RAS cu caracter permanent , abtine-te !

jan dinu 16-12-2012 - 09:56

— VITAMINELE –Importante sunt ingredientele de calitate care
produc produsul finit shi totodata IU (unitatea de masura ) combinarea
compozitiei pentru a da rezultate .
Un exemplu bun :LIFE MINERAL ,high bioactivity by Source Naturals
No iron – barbati
Iron femei …
JD-USA.

BULA 15-12-2012 - 19:37

Se pare (adica nu am dovezi, ca nu dispun de laborator de analize) ca firma care produce laptele praf MILUMIL, ar fi introdus luminal (fenobarbital) in lapte, ca sa doarma copiii tot timpul si sa nu-i deranjeze pe parinti. O cunostinta de-a mea o patise cu copilul de la laptele asta. Si-a inghitit limba in timpul somnului si era sa moara sufocat. Au reusit sa i-o scoata cu un creion, pana sa vina Salvarea. I-am dat si eu copilului (cand avea cateva luni de la bastere) o cutie (de 1kg) de Milumil si initial am fost fericit pentru ca nu mai facea scandal si dormea mult. Dar mi-am dat seama ca ceva era in neregula, pentru ca atunci cand il trezeam sa manance nu ma mai recunostea si era ca drogat. L-am trecut pe Similac, dar nici laptele asta nu e grozav, pentru ca are multi inlocitori de soia, imprificati cu substante care ataca glanda tiroida si care blocheaza folosirea zincului de catre celulele creierului.
Initial ii dadusem lapte praf arabesc (mai ieftin), care mirosea puternic a oaie, dar care se pare ca a fost cel mai sanatos.

Deci, autismul copiilor poate sa vina si de la aceste produse comercializate de escroci.

jan dinu 16-12-2012 - 09:22

— Flu shut —
Atit de contraversatul vaccin contra gripelor folosit pe scara larga
de mult timp aici alaturi de atitea alte vaccinuri ce se cer obligatorii
la inscrierea in scoli a copiilor ,avem acum rezultatele care …(doar aparent )
n-au nicio legatura cu acest tragic deznodamint care a intristat shi revoltat
toata tzara . Era prin 1992 in Dallas prin februiarie ,shi mergind la doctor
fara o problema deosebita la rugamintea lui (insistenta ) mi-a DAT treapa …
(preventiva …-:)))… Dupa citeva zile m-a apucat -BOALA – cum nu mai
o simtisem pina atunci ! Reactie alergica ,subrezirea systemului
„ideologic -imunologic” mi-a tras niste spaime deosebite .
Eram atunci mai increzator in – doftoru – profesional …
Am avut insa „instinctul supravituirii ” telefonind la un – farmer – care avea
lapte de capra undeva la o ferma in afara orasului .
M-am dezintoxicat …imediat dupa cura extensiva( TRAIASCA CAPRA ) …!!
De atunci …cind m-a ademeneste cu „shutu”…ii zic ….”vraciului „::
Doctore ,daca itzi dau o PALINKA de Bistritza te scoala shi dupa moarte …
shi te face barbat ca le – regulezi – pe toate !…-:))
Am apreciat sinceritatea ta despre cele intimplate shi pasiunea
cunoasterii de exceptie intr-o tzara de ignoranti shi contristi
cum se observa aici cu replicile lor …
EI au un „spectru ” limitat rationind dezordonat …
Consulta – Dr Mercolla …privind „probitatii in domeniul atit de complex al
medicinii . Sinceritatea shi competenta lui pentru binele public i-a adus un bun renume .
JD-USA
JD-USA

BULA 16-12-2012 - 13:34

Gloaboo, inca din anii ’70 se stie ca excesul de vitamina A provoaca ciroza. S-a descoperit la o ferma din Spania, unde mureau vacile pentru ca furajele aveau prea multa vitamina A.
Iar ciroza da multe complicatii.

Cercul 16-12-2012 - 14:00

Se pare ca n-ai avut o sanatate solida, de vreme ce sursa de vitamine era artificiala.

BULA 16-12-2012 - 14:25

N-ai inteles ca mi-a fost prescris un tratament pentru acnee, cu supradoza de vitamina A ?
Asa se stia atunci, ca vitamina A ar ajuta la vindecareaa acneei. Si acum tot pe varianta asta se merge, cu un derivat din vitamina A (http://en.wikipedia.org/wiki/Isotretinoin), care da si asta necazuri mari. Iar acneea am mostenit-o dupa tata. Toate rudele lui au avut acnee, dar au fost si cu IQ mai mare decat media. Am fost si usor hipertiroidian la adolescenta. Se pare ca e o legatura intre acnee si excesul de hormoni tiroidieni sau androgeni. Am povestit aceste aspecte personale, pentru ca informatiile date ar putea sa le fie utile altor persoane.

Cercul 16-12-2012 - 15:28

Nu credeam ca doar pentru estetica, te-ai dus la doctor. Barbatul trebuie sa fie oleaca mai frumos ca dracu. Crize de isterie fac doar pitipoancele cand li se strica tenul, si femeile care cred ca nu se marita din cauza nasului in forma de cosor. Si hipertiroidismul parca tot cu estetica e ca da ochii exolftamici.

ValVerde 16-12-2012 - 16:18

Cauzele comune ale aparitiei cirozei: (Mayo Clinic)

A number of causes of liver damage
A wide variety of diseases and conditions can damage the liver and lead to cirrhosis, including:

Chronic alcohol abuse
Hepatitis B
Hepatitis C
Cystic fibrosis
Destruction of the bile ducts (primary biliary cirrhosis)
Fat that accumulates in the liver (nonalcoholic fatty liver disease)
Hardening and scarring of the bile ducts (primary sclerosing cholangitis)
Inability to process sugars in milk (galactosemia)
Iron buildup in the body (hemochromatosis)
Liver disease caused by your body’s immune system (autoimmune hepatitis)
Parasite common in developing countries (schistosomiasis)
Poorly formed bile ducts (biliary atresia)
Problems storing and releasing energy your cells need to function (glycogen storage disease)
Too much copper accumulated in the liver (Wilson’s disease)

Doze mari de Vitamina A, nu e pe lista.
Dar sa spunem ca daca la o ferma in Spania s-a intimplat ce s-a intimplat, si vacile au murit de ciroza, acelasi lucru ti se poate intimpla si tie.

Ce nu inteleg eu, e cum se leaga asta de depresie ????????
Ne spuneai ca Vit. A produce depresie….sa trag concluzia ca ciroza produce depresie ???

Comments are closed.