Acasa InternationalExterne Merkel şi oferta UE pentu Ucraina

Merkel şi oferta UE pentu Ucraina

scris de C.F.V.
4 afisari

Cancelarul german Angela Merkel şi-a exprimat miercuri regretul faţă de decizia ucraineană de a nu semna un acord de asociere cu UE, oferind asigurări că oferta este „în continuare pe masă”.

„Regret decizia preşedintelui (ucrainean Viktor) Ianukovici de a nu semna sau cel puţin de a nu semna pentru moment” acordul de asociere între Ucraina şi UE, însă „oferta rămâne în continuare pe masă”, a spus Merkel într-un discurs susţinut în faţa deputaţilor germani, înaintea şedinţei unui Consiliu European la sfârşitul săptămânii.

Cancelarul a anunţat totodată că UE va „studia şi privi atent” acordurile economice cu Rusia, semnate marţi la Moscova de către preşedintele ucrainean. Rusia s-a angajat să investească suma de 15 miliarde de dolari în obligaţiuni ale Guvernului ucrainean şi să scadă cu o treime preţul gazelor naturale pe care i le vinde.

Însă Merkel a îndemnat din nou la o ieşire dintr-o situaţie „în care fiecare decizie adoptată de o ţară situată între UE şi Rusia este interpretată în mod sistematic ca o decizie în favoarea unuia sau altuia”.

În ceea ce priveşte manifestaţiile proeuropene ale opoziţiei împotriva lui Ianukovici, la Kiev, Merkel a îndemnat Ucraina să „garanteze condiţii rezonabile (în vederea exercitării) dreptului de a manifesta”. Noul ministru german de Externe Frank-Walter Steinmeier a declarat marţi că ajutorul propus de către UE Ucrainei în schimbul unei apropieri de Europa a fost insuficient. Am înaintat o propunere de ajutorare financiară şi economică departe de ceea ce este necesar pentru salvarea Ucrainei de la faliment şi asocierii ei economice pe termen lung la Europa„, a declarat Steinmeier.

Merkel şi Steinmeier vor efectua miercuri după-amiaza o vizită la Paris, unde vor participa la o cină de lucru cu preşedintele francez François Hollande, cu scopul de a pregăti summitul european care se va desfăşura joi şi vineri la Bruxelles, unde probleme referitoare la extindere vor ocupa un loc important, alături de proiectul unei uniuni bancare şi Apărării.

14 comentarii

urbos 18-12-2013 - 13:42

Baga-ti-o in cur scroafa comunista.

UnUL 18-12-2013 - 15:14

Merkel nu este scroafă, și în mod sigur nu este comunistă; dar despre tine se poate spune fără putința de a greși că ești un p o r c comunist (adică USL-ist, ceea ce e același lucru!).

urbos 18-12-2013 - 15:18

Vierme lingator de fecale de comunist si securist, cu tata turnator, Merkel a fost si este o scroafavopsita, o comunista din fosta RDG,racolata de servicii. Scroafa defila in formatie alaturi de tinerii comunisti, cuprinsa de elan si abnegatie.
Mars la spanzuratoare.

UnUL 18-12-2013 - 15:43

Turnător ai fost tu și tot neamul tău de gunoaie. În rest, rămâne cum am spus. Și insistând să repeți de-a-nboulea imbecilitatea asta nu faci decât să dovedești încă o dată că ești i d i o t incurabil.

ost 18-12-2013 - 17:22

„un Nul”, continui sa fii NUL, slugoi portocaliu !

UnUL 19-12-2013 - 12:58

TU DE UNDE AI MAI APĂRUT, CRETINACHE ȘI A CUI DUBLURĂ EȘTI ?

salut 18-12-2013 - 16:06

Se pare ca – inca o data – europenii au fost cam tot atat de destepti ca mama mielului. Au crezut ca mai merge cu „revolutia portocalie”. Uite ca popoarele incep sa se trezeasca si sa genereze o clasa politica si lideri care intr-adevar sunt devotati intereselor nationale, sau cel putin, NU SUNT VANDUTI intereselor straine.

Repet o afirmatie deja facuta de cateva ori: pentru Romania, Ukraina este dusmanul natural (asa cum pentru Franta este Germania). Asa ca, cel mai bine ar fi ca Romania sa nu aiba concurenta aici, fie pentru ca Ukraina se micsoreaza, fie pentru ca e prea slaba economic.

Dar trebuie sa recunosc ca sunt invidios. Invidios pe norocul pe care il au ukrainienii de a avea conducatori patrioti – versus ghinionul romanilor de a avea o clasa politica de lepadaturi vandute, cele mai mari lepadaturi si cei mai tradatori ocupand chiar cele mai inalte functii in stat.

Analizand la rece, dincolo de scremetele lui Merkel, de maraielile purtatorului ala de cuvant de la Casa Alba (nu-i semnificativ ca Obama nu se discrediteaza in dosarul asta?), de miorlaielile nefericitei aleia, madame Ashton parca ii spune, ce se ocupa cu nu se stie ce pe la UE …dincolo de banii bagati in manifestantii „noii revolutii portocalii”, ukrainienii au ales ce-i mai bine pentru ei.

Hai sa ne uitam la „contracte” :

Rusia catre Ukraina:
15 miliarde de dolari fara conditii ca ukrainienii sa-si distruga economia. Bonus: alte cateva miliarde de dolari rezultati din pretul preferential la gaze. O sa vorbesc despre un bonus inca nevazut de opinia publica: mentinerea taxelor vamale pentru produsele UE – alte cateva miliarde de dolari. Ramane la inteligenta si harnicia ukrainienilor de cum vor profita de aceste oportunitati.

UE catre Ukraina:
Zero (nula, nada) dolari, euro sau alte ajutioare financiare.
Economia trebuie „sa se integreze” (noi, romanii stim bine ce inseamna asta: distrugere, vanzare pe nimic, somaj, saracie).
Permanenta interventie in afacerile interne ale lui Merkel Jerkel, Nerkel si care or mai fi, comisiei kk-mk, mk-kk, si altele la fel.
Scopul final este cel al controlului absolut al noii colonii, cetatenii ei fiind, evident, cetateni de mana a doua, ceva intre sclavi si iobagi, asteptand perpetuu mila stapanilor pentru „integrare” in Shenghen, Menghen, Kenghen si ce-or mai inventa.

OK. astea sunt perspectivele ! Ce ar fi ales un om normal? Ce ar fi ales un conducator cu un minimum de patriotism?

pathfinder 18-12-2013 - 16:46

Salut,

1. Tu vorbesti e „poporul” ucrainean.
Despre care popor ucrainean vorbim?
Ala din vest, centru sau est?
Foarte serios…

2. Ai fost vreodata in Ucraina?
Foarte serios…

3. Decizia nu a fost a „poporului” ci doar a lui Ianukovici si a guvernului sau.
Stii ce partid reprezinta Ianukovici?
Stii in ce regiuni a castigat? Si ce minoritati l-au votat? Si de ce?

4. Alea cu perspectivele, cetateni de mana a doua si patriotism tin de patologic.
Parerea mea…

salut 18-12-2013 - 17:01

Vrei sa spui ceva, rujatule? Atunci spune, daca esti in stare !

Intrebarile tampite nu ma intereseaza, pastreaza-le pentru dialogul cu VV sau scrie-le pe o lista si iti raspunde NuLUL cand te inlocuieste (emisfera cealalta).

pathfinder 18-12-2013 - 17:08

Nu tu esti „adrisantul”…

pathfinder 18-12-2013 - 17:09

Ba tu esti.
Maaaa da ce semeni cu urbos….
Sa-mi frec una!

pathfinder 18-12-2013 - 17:12

Sa revenim…
Deci nu cunosti nici cat mama omida situatia din Ucraina dar te dai mare filozof daca vine vorba despre UE sau SUA. Imediat tresari…
Asta te manaca pe tine, chipiu.

Am vrut doar sa-ti demonstrez cat de nul esti.
Raspunsul tau: „Intrebarile tampite nu ma intereseaza” dovedeste ca esti un aerian. Dar asta nu e o noutate.

Din nou, trebuie sa inchei postarea cu:
Q.E.D.

salut 18-12-2013 - 17:17

Bine mai rujatule. La subiect ai de spus ceva sau ramai la intrebari tampite de genul „ai fost in Ukraina?” si concluzii asemenea: „Deci nu cunosti nici cat mama omida situatia din Ucraina”…?

Hahaha, iar „demonstrezi” ai? Dumnezeule mare !

pathfinder 18-12-2013 - 17:18

Q.E.D.
Again….

Comments are closed.