Acasa InternationalExterne NATO ar putea trimite trupe militare în România

NATO ar putea trimite trupe militare în România

scris de C.S.
14 afisari

NATO ar putea trimite trupe militare în România și Polonia, scrie stareanatiunii.com. Ipoteza a fost lansată de Barry Pavel, fost director pentru apărare şi strategie în cadrul National Security Council (NSC) de la Casa Albă.

NATO trimite trupe militare în România.

Înaltul oficial american crede că NATO nu va interveni militar în Ucraina, însă spune că organizaţia ar putea trimite trupe în Polonia şi România, pentru a transmite un nou mesaj de forţă Kremlinului. “Utilizarea directă a forţei militare nu e o soluţie. Dar decizia de a trimite temporar trupe în estul nervos al NATO, în Polonia şi România, este o soluţie viabilă.”

Preşedintele SUA, Barack Obama, a ordonat ridicarea nivelului de alertă al Flotei a VI din Mediterană, anunţă Vocea Rusiei. Două nave de elită ale Marinei SUA se află deja în Marea Neagră. Este vorba despre distrugătorul USS Ramage (DDG 61) şi nava de comandă USS Mount Whitney (LCC 20), ultima fiind nava amiral a Flotei a 6-a din Marea Mediterană.

USS Mount Whitney este considerată vârf tehnologic în ce priveşte sistemele de control şi comandă în operaţiuni maritime şi dotată cu cele mai sofisticate sisteme de ascultare şi interceptare a comunicaţiilor, dar şi de ghidare operaţională pentru misiuni navale sau aeriene.

În august 2008, Mount Whitney a fost prima navă care a efectuat, sub comandă NATO, transporturi militare (echipament şi trupe) în portul georgian Poti, în timpul conflictului de pe teritoriul Osetiei de sud.

În acelaşi timp, anunţă Ria Novosti, portavionul George Bush (CVN 77), aflat în Marea Mediterană, este pus în stare de alertă.

Surse avizate anunţă că armata turcă şi forţele NATO din regiunea Mării Negre au fost şi ele plasate în stare de alertă, iar o navă militară de tip Aegis se îndreaptă spre portul Constanţa, România.

36 comentarii

salut 03-03-2014 - 16:45

Bun prilej pentru NATO sa mai studieze tacticile, tehnologiile, frecventele, comunicatiile rusilor. In Georgia nu au avut timp; dupa trei zile, dementul local isi terminase provizia de cravate de mancat si a capitulat.
Altfel, se mai plimba si militarii aia NATO, mai vad frumusetile patriei… Desi nu cred ca vor trimite prea multi, Iuropa n-are bani sa treaca strada.

digital 03-03-2014 - 18:45

ai vrut să zici România, nu are bani de hotel pentru fițe!

neacsum 03-03-2014 - 20:03

Constabta a inceput deja sa primeasca vizita unor ” barci” care acosteaza cu diferiote probleme de ordin „tehnic, turistic” de aprovizionare. Cand zicea Obama ca incep sa retraga oamenii din Afganistan prin Kogalniceanu? Cati aduc, 3000 odata? S-ar putea ca perioada de ” carantina” sa dureze mai mult iar militarii sa nu fie numai din Afhanistan. In timpul asta, noi ne trimitem militarii sa moara in Republica Centrafricana, ca nu vrea nimeni sa se bage acolo cum nu a vrut nimeni sa fie cobai cu celebrul Codex Alimentarius. Cine a spus ca nu sunt buni de nimic romanii ?

salut 03-03-2014 - 20:11

Stai liniştit, nu fac americanii si ruşii razboi pentru trei fascisti ukrainieni si cativa Iuropeni frustrati si disperati de neputinţă.

neacsum 03-03-2014 - 20:17

Cine a spus asa ceva ? Doamne fereste! i pun pe altii sa se bata. Romanii deja au anuntat prin gurile celor doi coabitanti ca sunt gata sa participe la orice stabileste mama Europa.

salut 03-03-2014 - 20:24

Daca sunt destul de prosti sa moara pentru fascistii ukrainieni, IMPOTRIVA interesului Romaniei, isi merita soarta. Oricum, tradarea intereselor romanesti a devenit o obisnuinta a regimului Basescu.

urbos 03-03-2014 - 20:27

Bashina s-a apucat sa guite de unu singur ca Ucraina TREBUIE sa se imprumute la FMI.

UnUL 03-03-2014 - 20:48

Fascist ești tu, Salaud; pardon, ești comunist, ceea ce e și mai rău.

urbos 03-03-2014 - 20:22

„Iuropenii” si ce zici acolo, aia sint pioni americano-ji danesti.
Asa e si tovarasa Merkel. Astia sint anti-europeni, slugi americano-ji danesti.
Extinderea UE trebuia(si trebuie) sa se opreasca la granita Romaniei, unde este si granita culturala a Europei. Turcia sau Ucraina nu aveau si nu au ce cauta in UE. Americanii, tocmai pentru slabirea Europei, au insistat pentru extinderea UE cu astfel de state.
Ucraina sper sa ramana cu totul la rusi.
Deci americanasii sint implicati pana in gat si „ioropenii” aia nu-s europeni. Americanii si ji danii sint interesati ca Europa „sa nu poata”, numai ca nu mai pot nici ei.

salut 03-03-2014 - 20:29

Suntem pe aceiasi linie. Cu singura deosebire ca eu nu-i consider atat de inocenţi pe Iuropeni. Dimpotriva, americanii or avea partea lor, dar prostia, lacomia si fudulia tampa a Iuropenilor e cauza principala.

urbos 03-03-2014 - 21:01

Conceptul de Europa Unita se refera la o Europa independenta, scapata deci de influenta americana. Americanii vor o Europa slaba, vasala, ca sa o poata injura orice ji doavca la telefon.
Tu injuri Europa cand acum e condusa de o clica de jigodii, asa cum cineva ar injura Romania condusa de Basescu. Asa o fi din exterior, pentru un european insa, e alta imagine(referindu-ma la cei care inteleg ca unitatea europeana e, nu doar o necesitate strategica, ci si un fenomen natural).

PS Evident ca o Europa Unita nu poate sa stea sub rusi.

salut 03-03-2014 - 22:26

Conceptul ala de Europa unita, Europa a Natiunilor, l-am salutat si eu candva. Dar e mort si ingropat. Acum e ceva intre al patrulea Reich si al treilea Imperiu Napoleonian, un rahat de concept cu „natiuni conducatoare” si untermenscheni tolerati. Americanii si-au promovat interesele, firesc; evreii au sapat la radacina, ca deobicei, dar rahatul in care a ajuns conceptul european apartine si e opera Iuropenilor (aici ma refer la clasa aia politica de ev mediu – conti, baroni si contisori … altoiti cu stalinisti – komisari), NU A AMERICANILOR, NU A EVREILOR.

Inclusiv in cazul UKR, nu americanii i-au incurajat cel mai tare pe fascistii din Maidan. Ci madame Ashton, madame Merkel si alte nef.utute d’astea.

ValVerde 03-03-2014 - 22:35

Ferma animalelor….

urbos 03-03-2014 - 23:20

Esti in eroare. Americanasii, prin cozile de topor au impins la situatia din Ucraina. Lucrurile astea nu sint de ieri. Ti-am spus ca in mod normal nici macar nu trebuia sa se puna problema intrarii Ucrainei in UE. Cu Turcii au lasat-o mai moale. Asta face parte din planul american de izolare a Rusiei.
Obama are libertate de miscare limitata, n-a castigat puterea cu totul.
Actuala „conducere” a UE este scremuta de leprele americanesti, in urma „ofensivei” in razboiul „antiterorist”.

UnUL 03-03-2014 - 20:46

Fascist ești tu, vericule; pardon, ești comunist, ceea ce e și mai rău.

salut 03-03-2014 - 20:50

Taci mai iobag de kkt. Intra in curul chiorului, unde te simti bine! Aici vorbesc oameni. Cand oamenii vorbesc, sluga tace!

UnUL 03-03-2014 - 20:51

Tu nu ești om, tu ești un gunoi, un rahat puturs și o jigodie.

Antibasistul 03-03-2014 - 21:22

Io-te, gunoiul infect basist un NUL, îndrăznește sa vorbeasca!

UnUL 03-03-2014 - 21:27

…duhni pe forum fecala Bășinel.

neacsum 03-03-2014 - 20:15

Apropo de Republica Centrafricana, domeniu de interes al francezilor, care i-au supt pana le-au iesit ochii, acolo este un conflict interetnic, intre crestini si musulmani. Ghiciti de care parte se vor afla trupele romane, si cate vieti ne va costa noua cruciada. Basescu Inima de Leu se va adresa Parlamentului pentru a obtine aprobarea trimiterii trupelor. Bineinteles ca Parlamentul va aproba daca e ordin de la UE, ce nu fac ei, parlamentarii nostri pentru pace si stabilitate ? Ca si UDMR-istii, se vor sacrifica si vor da unda verde interventiei. Dusa deja a cerut suplimentarea stocului de sicrie si steaguri, ca si de cartuse de manevra.Doamne, ce poze o sa mai faca pe aeroport. Parca vad comunicatele de presa” ” ministrul Dusa la primirea trupurilor neînsufleţite ale cadavrelor celor decedaţi in Republica Centarfricana”

digital 03-03-2014 - 20:20

chiar să-l faci pe kior, Basescu Inima de Leu, nu mă așteptam, dar înseamnă că știi tu ceva!

salut 03-03-2014 - 20:32

Detalii, link, ceva?

neacsum 03-03-2014 - 22:34

detalii link la ce?

salut 03-03-2014 - 22:41

La aia cu Centrafricana.

neacsum 03-03-2014 - 22:52

Da un sarci pe goagale si afli. Sau mai citeste si tu niste almanahe. Daca nu, stai maine geana pe tv ca va vorbi Chioru in Parlament.

salut 03-03-2014 - 22:55

Las-o balta. Ai ceva sau doar vorbesti ca slujanul?

neacsum 03-03-2014 - 22:57

Citeste mediafaxul Bibicule, nu te mai ratoi d epomana. Daca nu stii si iti e lene sa cauti, atunci lasa ciocul mic .

salut 03-03-2014 - 23:09

Ti s-a defectat o tigla?
Te-am intrebat frumos.
Si nici macar nu te-am intrebat ca ala din accelerat pe ala de pe peronul garii „Aici e Caracalul?”. La care ala de jos raspunde „Ba prost esti tu !”

neacsum 03-03-2014 - 23:12
ValVerde 03-03-2014 - 23:33

hahahahah demna de gradina zoologica…

Unul zice: am o stire senzationala.
Celalt cere detalii.
Primul face referire la un articol pe care l-a scris tot el, pe alt blog 🙂 🙂

PS UE va trimite intre 500 si 1000 de soldati intr-o misiune de mentinerea pacii in Rep. Centrafricana, sa se alature celor 2000 de francezi deja acolo.

Intre tarile care s-au oferit sa trimita trupe: Finlanda, Estonia, Grecia, Austria, Lituania, Romania.
Toti carne de tun, ca si francezii aia.

salut 03-03-2014 - 23:39

Daca taceai, pareai desteapta.
Omul are niste link-uri in articolul lui. Nu apreciez foarte mult ca nu le-a dat direct, dar nici sa-l bestelesc ca m-a trimis la blogul lui nu pot.

Pe bune, ce ti-o fi venit sa intri in discutia asta? Doar sa te bagi in seama?

neacsum 03-03-2014 - 23:49

@Salut, Asa se baga ea cand e nebagata. Sufera de nebagare de seama . Da, ai vazut ce trebuia, este acolo si linkul de la media. Ti-am dat insa linkul asta pentru ca am vrut sa te fac si eu sa zambesti, mi-a placut bancul tau si am considerat ca trebuie sa iti intorc favoarea.

ValVerde 04-03-2014 - 00:45

Pe bune, ce ti-o fi venit sa intri in discutia asta? Doar sa te bagi in seama?

===

Tu de ce te duci la gradina zoologica ?
Mie imi place sa ma uit la boi si la maimutzoi.

CONGO 04-03-2014 - 00:48

da Centafricana aia are gazu de sist, sau e la misto?

Paul din Ohio 04-03-2014 - 03:03

Napoleon Bonaparte a spus (inainte de a face si el greseala pe care o fac toti grandomaniiii):
‘Never interrupt your enemy when he is making a
mistake.’,

Paul din Ohio 04-03-2014 - 03:05

Erata:
Prea multi i la sfarsitul cuvantului grandomanii(2 ar fi fost de ajuns bineinteles)

Comments are closed.