Acasa InternationalExterne Naufragiu ȋn Lampedusa: Bilanț tragic – sute de morți și dispǎruți

Naufragiu ȋn Lampedusa: Bilanț tragic – sute de morți și dispǎruți

scris de Z.V.
15 afisari

Insula sicilianǎ Lampedusa a cunoscut joi, 3 octombrie, cea mai gravă tragedie a imigraţiei din ultimii ani când peste 130 de migranţi au murit şi alţi 200 sunt daţi dispăruţi în urma naufragiului unei ambarcaţiuni.

Naufragiu ȋn Lampedusa: Bilanț tragic – sute de morți și dispǎruți (foto:europe.chinadaily.com.cn)

Autoritǎțile au anunțat cǎ nava plecată din Libia transporta între 450 şi 500 de imigranţi şi doar în jur de 150 au fost salvaţi, ceea ce sporeşte teama faţă de un bilanţ al victimelor mult mai ridicat. Cel puţin 40 de noi cadavre au fost descoperite de către scafandrii pazei de coastă, înăuntrul şi în jurul ambarcaţiunii care se află răsturnată la o adâncime de 40 de metri. Presa vorbea de o sută de corpuri dintre care multe de femei şi copii, ridicând bilanţul anterior de 93 de morţi.

„Este tragic să vezi corpurile copiilor”, a declarat pentru televiziunea Sky TG24 Pietro Bartolo, un resposabil sanitar din insulă, foarte emoţionat. Lampedusa „nu are suficiente sicrie” şi a fost nevoită să le aducă cu avionul, a declarat el. Roma a decretat vineri „doliu naţional” şi un minut de reculegere va fi ţinut în toate şcolile precum şi înaintea tuturor meciurilor de fotbal din campionat.

Accidentul s-a produs „la 0,3 mile nautice (550 de metri) de coastă”, a declarat acesta. Ambarcaţiunea de pescuit a început să ia apă şi „de teamă că se va scufunda, imigranţii au dat foc unei pături (pentru a atrage atenţia, n.r.), însă aceasta a provocat un incendiu, iar apoi nava s-a răsturnat”, conform vicepremierului Angelino Alfano.

Primarul din Lampedusa, Ginsi Nicolini i-a trimis o telegramă amară premierului Enrico Letta cerându-i să „vină să numere morţii cu (ea)” şi a acuzat Europa că „îşi întoarce privirea (…) de la masacrul a nenumăraţi nevinovaţi care a avut loc în faţa insulei (sale)”. Potrivit mediafax, aceasta a amintit că Lampedusa, mai apropiată de coastele nord-africane decât cele ale Siciliei, este „de ani de zile” destinaţia imigranţilor clandestini.

„Este o dramă europeană, nu doar italiană”, a explicat Alfano, cerând ca Italia, în care au intrat 25.000 de imigranţi anul acesta (de trei ori mai mulţi ca în 2012) să îşi poată extinde patrulele „dincolo de apele sale teritoriale”. Ministrul Integrării Cecile Kyenge, originară din Republica democratică Congo şi prima persoană de culoare dintr-un guvern italian, a cerut o coordonare europeană pentru a instaura „spiritul umanitar cu scopul de a face mai sigure aceste traversări pe baza cărora speculează organizaţiile criminale”.

46 comentarii

IngerAlbastru 04-10-2013 - 11:25

„între 450 şi 500 de imigranţi şi doar în jur de 150 au fost salvaţi”

Nu se stie numarul exact al calatorilor??? 50 de persoane e deja un grup mare!!!
Libertatea costa scump cateodata! Pacat.

pathfinder 04-10-2013 - 11:42

Logica loveste tare Olga. Sau Volga…

Pai tu Olguto crezi ca aia s-au inregistrat la imbarcare in barca aia de pescuit?!? 🙂
Asa ca pe un transatlantic?
Sau „air carrier” (sic)…?

Ofofofofof

IngerAlbastru 04-10-2013 - 11:53

Imaginez ca au cumparat bilete de calatorie macar. De unde sa stiu ca a fost o barca de pescuit??? Asta n-a fost specificat desi am citit si in engleza stirea. Daca erau gasiti in ape internationale in ocean, ori care carrier le-ar fi ridicat si salvat din ghearele mortii, chiar si in Mediterana daca era in apropiere si erau chemati in ajutor. A mai fost un caz asemanator mai demult undeva in Asia.

pathfinder 04-10-2013 - 12:25

Bilete de calatorie? 🙂

„De unde sa stiu ca a fost o barca de pescuit???”
Din text Olguto, din text, ia uite ce spune textul:
„Ambarcaţiunea de pescuit a început să ia apă…”

IngerAlbastru 04-10-2013 - 21:53

Daca in acea ambarcatiune au incaput extra 450-500 de calatori, nu prea era o barcuta invizibila!!!

tomi 05-10-2013 - 02:00

IngerAlbastru
04-10-2013 at 11:25

“între 450 şi 500 de imigranţi şi doar în jur de 150 au fost salvaţi”

Nu se stie numarul exact al calatorilor??? 50 de persoane e deja un grup mare!!!
Libertatea costa scump cateodata! Pacat.
===========
NU VREAU SA FIU CINIC, UN OM MORT INAINTE SA-I VINA VREMEA ESTE O TRAGEDIE, DAR ESTE FRUMOS CA VOI PLINGETI SI CONDAMNATI VINOVATII DE MOARTEA A 200-300 DE OAMENI, ASA ESTE CORECT.! SI DE CE AVETI ATUNCI PRETENTII DE LA MINE, MA INSULTATI SI MA ATACATI CU TOT FELEL DE JEGURI MISELESTI CIND RIDIC TONUL SI INTRU IN CONFLICT CU ACELE BESTII CARE MOR DE RIS SI ISI BAT JOC DE 6 MILIOANE DE EVREI UCISI IN LAGARELE FASISTE IN MARELE HOLOCAUST.?!? VA SPUN DOMNILOR, NU VA MIRATI DACA NU VOI RAMINE DOAR LA LIMITA PEDEPSELOR VERBALE SI CITIVA TOVARASI LEGIONARI VOR PLATI MULT MAI GREU INSULTELE SI ATITUDINEA LOR CRIMNALA ANTISEMITA. SINT CRIME CARE NU POT FI IERTATE CHIAR DACA SE PRETIND A FI IN CADRUL „LIBERTATII DE EXPRIMARE”, EU CONSIDER ALTFEL, CA SI CUVINTELE POT UCIDE, DECI PEDEAPSA ESTE O SOLUTIE.

IngerAlbastru 05-10-2013 - 08:05

Eu nu plang pe nimeni, acei oameni trebuiau sa stie ca vasul este prea incarcat si e cu risc, nu cred ca au ajuns pe jos in Lybia din Congo sa n-aibe deloc cunostinte minime de nimic practic din viata. Este o drama sau tragedie insa si cei care le-au lasat pe vas sint vinovati de accident.

Adi 05-10-2013 - 11:38

De ce nu iei la tine in casa vreo 200 de somalezi ? Atunci hai sa primim 80 de milioane de nigerieni , somalezi si afgani ca si asa romanii pleaca cu milioanele de aici.

IngerAlbastru 05-10-2013 - 11:56

Al naibii sa fiu daca inteleg ce vrei sa spui cu mesajul de mai sus!!! Ce am eu cu somalezii sau altii??? Precum romanii fug de saracie, ei fac la fel, doar cu mai putin noroc cateodata.

Antibasistul 05-10-2013 - 15:24

Au fost ucisi in lagare sase sute de mii de evrei, nu sase milioane!

UnUL 05-10-2013 - 15:33

I-ai numărat tu personal, Bășinel?

Antibasistul 05-10-2013 - 16:40

Iarasi vorbesti neintrebat bou basist, ma-ta nu te-a invațat ca nu ai voie sa vorbesti neintrebat cretinule!

CONGO 05-10-2013 - 16:52

atunci sa te ia toti chinezii la ranga, si sa-i numeri tu cu popoul

UnUL 05-10-2013 - 18:05

Dar pe tine, cretinache?

tomi 05-10-2013 - 16:54

Antibasistul
05-10-2013 at 15:24

Au fost ucisi in lagare sase sute de mii de evrei, nu sase milioane!
=============
TOT IDIOT, TOT IDIOT, HUHULE, NU DAI NICI UN SEMN DE VINDECARE, CRED CA PINA LA URMA VOI FI OBLIGAT SA-TI ASTUP EU GURA, SI STI BINE CA AM SA O FAC, NU SINT RUSINOS DIN FIRE SI NICI N-AM TEAMA DE NIMENI PE LUMEA ASTA.
TACI BESTIE PINA NU-TI TAI BEREGATA, IMBECIL DEGENERAT CE ESTI. si acum dai drumul la reclamatii, loaza imputita.

Adi 05-10-2013 - 18:19

Si din spatele monitorului apare un individ de 120 kg cu dioptrii de +5 fan Star Trek si cu 5 pisici.

urbos 05-10-2013 - 18:22

L-ai descris foarte bine pe lindic zis valverde, sobolanul „tomi” e o caricatura pistruiata de un metru jumate inaltime.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 05-10-2013 - 18:32

@ ….aka kaT urboashe;
Concentratia de kkt pe flatt , intrece
Media ,admisa ! Ai 3 minute sa dispari
Impreuna cu celelalte loaitre legionare !
( Nu face bine la ca Ca rau, e in crestere,
iarasi retezati picioarele somnambulului!)
Ponymai , viermme colorectal de la PNL …

Antibasistul 06-10-2013 - 01:53

Ba NU iți e frica ca viu eu primul si platesc un arab sa-ti taie beregata jiidane Tomi, E GRATIS, ORICE ARAB O FACE GRATIS!

Antibasistul 06-10-2013 - 02:10

Porc jiidanesc Tomi, ma costa doar avionul dus-intors si hotelul in Israel, arabul care-țț beregata o face GRATIS!

Antibasistul 06-10-2013 - 02:15

Arabul care-ți taie beregata o face gratis, jiidane Tomi!

CONGO 05-10-2013 - 16:55

dar sa tii contabilitatea f atent, ca verificare sa le sugu macaroana

tomi 05-10-2013 - 17:51

huhule tu mereu ai avut deficiente cu zerourile. Citi au omorit comnunistii, imbecile,? acolo vad ca esti larg cu cifrele. Iei citeva zerouri de la victimele holocaustului si-i adaogi la ideile tale imbecile cu victimele comunistilor. Ma fula, daca comunitii aia erau asa de rai, creaturi ca tine de mult nu mai erau aici sa vomite pe forum.== Citi au ucis comunistii, 120.000.000 de milioane?==

digital 05-10-2013 - 20:44

tu ai deficiențe cu kapul!
vezi pe la proirctarea aia, poate-ți găsești dreq vreun dovleac și tu, ca lumea, handylăule!

tomi 06-10-2013 - 01:27

Degetel-gica ceausu- bestie degenerata cu paranoia in faze terminale (adica poti comanda cosciugul), vezi ba idiot cine scria acesasta cifra(PERLA SECOLULUI) crezi ca eu pot fi asa de”intelijent” ca frate-to nebunu de huhu? Citeste imbecilule ce sinteti in stare, voi, cretinii de fascisti sa debitati, si curcile rid de voi:
==========
Antibasistul
21-08-2013 at 04:26

120 000 000 milioane de oameni au fost omoriti in lumea comunista dictatoriala criminala creata de evreii bolsevici prin lovitura de stat din 1917 in Rusia!
==
Antibasistul
21-08-2013 at 08:43

Du-te dracului ji dane nu mai falsifica cifrele, Adevarul!
==
tomi
21-08-2013 at 22:56

Antibasistul
21-08-2013 at 04:26

120 000 000 milioane de oameni au fost omoriti in lumea comunista dictatoriala criminala creata de evreii bolsevici prin lovitura de stat din 1917 in Rusia
======================
Ba sula, imbecil te-o mai kakat ma-ta huhule. Daca ai fi atit de inteligent pe cit esti de timpit cred ca ajungeai al doilea Einstein. Ba cretinopatule tu scri ce gindesi sau gindesti ce scri? De fapt este tot una, tragic este oricum.
IMBECIL, TU STI CIT ESTE 120 000 000 MILIOANE?
Uite eu stiu aritmetica din clasa a doua, si ea zice cam asa,
120 000 000milioane = 120 000 000 000 000 persoane, indivizi.
Deci evreii au ucis in lume 120 000 000 000 000 de nevinovati.
Huhule daca eu eram in starea ta psihica, pe onoarea mea, daca vrei ma jur pe Biblie ca asi bea un litru de soda caustica sau m-asi arunca sub acceleratul de Craiova. Fa si tu ceva in genul acesta, zau ca esti un suferind imbecilule. Ai ajuns la mila publica timpitule.
Iata huhule ciu ciu ma-tii, iata ADEVARUL de care tot pomenesti, esti un infirm, atit si nimic mai mult.
==
pathfinder
22-08-2013 at 12:57

huhule,
120 000 000 de milioane…

Daca taceai filozof ramaneai. 🙂
==
AUZI GICULE, DACA CHIAR NU VREI SA VA DUCA CINEVA IN CAMASA DE FORTA PE LA OSPICII FA BINE SI DISPARETI DE PE FORUM. MA OMULE, TATAIE VOI SINDETI COMPLET DUSI CU BILA, CITE CLASELE NAIBII ATI FACUT IMBECILILOR?

Antibasistul 06-10-2013 - 01:58

BOULE EVREU BOLSEVIC TOMI, EVREII TAI BOLSEVICI AU UCIS 120 MILIOANE DE OAMENI, 120 000 000 OAMENI NEVINOVATȚI, BESTIILOR CRIMINALE EVREIESTI BOLSEVICE!!!!!!!

Antibasistul 06-10-2013 - 02:24

Vechiul vostru Testament zice ca pedeapsa pentru criminal TREBUIE SA FIE DINTE PENTRU DINTE!
Deci idioților criminali bolsevici evrei AȚI UCUS 120 MILIOANE OAMENI in Marele vostru Holocaust Rosu, dinte pentru dinte e ca si din voi evreii trebuie executați CU ACTE IN REGULA 120 milioane jiidani! IN VIITOR!!!

Antibasistul 06-10-2013 - 02:28

UCUS=UCIS

Antibasistul 06-10-2013 - 02:41

Vechiul vostru Testament al jiidanilor spune ca pedeapsa criminalilor e DINTE PENTRU DINTE, eu va las sa VA PEDEPSEASCA DUMNEZEU CRIMINALILOR EVREI BOLSEVICI, O FACE MULT MAI CUMPLIT SI MA RAFINAT DECIT OAMENII!!!!!!!!

UnUL 06-10-2013 - 08:38

Bășinel, văd că insiști de-a-nboulea cu cei 120 de milioane. Reiau postarea pe care ți-am trimis-o deja de vreo 3 ori, și o s-o reiau până pricepi că sursele tale sunt de tot rahatul:
Mă intreb de unde au scos unii c r e t i n i cifra de 120 de milioane de victime ale „holocaustului rosu„; însumând victimele celui mai Cumplit criminal comunist, Stalin, si a discipolilor lui din țările comuniste nu obținem nici pe departe o asemenea cifră. Stéphane Courtois, autorul „Cărții Negre a Comunismului” și unul dintre cei mai mari specialiști mondiali în problemele dictaturilor comuniste (alături de Vladimir Tismăneanu!) vorbește de un număr total de 94 de milioane de morți fără să fie numărate și „decesele în exces” (scăderea p o p u l a ț ie i cauzată de scăderea natalității). Numărul de decese dat de Courtois este urmatorul:
• 65 de milioane în Republica P o p u l a r ă Chineză
• 20 de milioane în Uniunea Sovietică
• 2 milioane în Cambodgia
• 2 milioane în Coreea de Nord
• 1,7 milioane în Africa
• 1,5 milioane în Afganistan
• 1 milion în statele comuniste din Europa de Est (aici, poate, cifra este prea mică, cred că cifra reală ar putea fi dublă!)
• 1 milion în Vietnam
• 150.000 în America Latină
• 10.000 de decese în urma acțiunilor mișcărilor comuniste internaționale și a partidelor comuniste care nu erau la putere.
Și, evident, nu există aberație mai mare decât să pui aceste morți pe seama evreilor. Evident, pentru unii antisemiți i m b e c i l i, și pentru crimele din China, Coreea de Nord, Cambogia lui Pol Pot sau Africa au fost de vină tot evreii… (??!).
Mare este grădina ta, Doamne!

Ionel 06-10-2013 - 09:42

Iarasi vorbiti timpenii! In primul rind ar trebui sa stiti ca cei 2 milioane din Coreea si un milion din Vietnam sunt produsi de bombardamentele americane la fel cum si Romania a fost bombardata de americani in al doilea razboi mondial. la cifra de 65 de milioane de morti in China intra si cei omoriti de armata japoneza.

Adi 04-10-2013 - 18:28

Romii de la noi sunt urcati pachet in avioane si trimisi in Romania si in schimb ei primesc pe oricine din Africa si nu conteaza daca peste o luna se arunca in aer plini de dinamita in trenurile din Spania.

pathfinder 04-10-2013 - 18:39

Tara lor.
Dreptul lor.

Daca urcau in avioane romani curati ca lacrima (d.p.d.v. legal vorbesc) aveam si noi la ce protesta.
Da’ asa?
Zi si tu…

digital 04-10-2013 - 19:54

curați ca tine, nu?!
ia zi-i tu ești curat ca lacrima sau ca latrina?!

auzi la cretinu dreq……(d.p.d.v. legal vorbesc) aveam si noi la ce protesta.

tomi 05-10-2013 - 16:59

gica ceausu , tu in cite acte de sabotaj ai fost implicat? esti prea novice daca toti stim ce activitati criminale faci peste hotare, doar in Spania ai facut doua boomm-uri serioase.
vai de capul tau daca vei fi prins, crezi ca zece acte diferite de identitate au sa te salveze?

digital 05-10-2013 - 17:10

așa e bă cretinule!
nu ca tine care-ți bagi zi de zi castraveți în ghăoz și zici că faci cercetare-proiectare!
dă-te dreq de handycapat koklit!

tomi 05-10-2013 - 17:44

gicule, pici tu pe mina mea, bestie, dar nu-ti promit nimic bun dupa aceea, tu si inca doi trei imbecili legionari veti da de dreacu, asta este cert, nimeni de pe lume nu are sa vina sa va apere, fi sigur.

urbos 05-10-2013 - 17:56

O sa se cace arabii pe hoiturile voastre arzande sobolane, iar restul omenirii va fi in sarbatoare.

digital 05-10-2013 - 17:57

bă prostule, tare aș vrea să le-o freci legionarilor ăia pe care ți-i dorești tu, păcat că nu mai sunt că aveai ce freca, cretinoidule!
dă-te dreq de papagal!

UnUL 05-10-2013 - 18:12

Nimeni nu „dorește” legionari, le e doar scârbă de voi.

digital 05-10-2013 - 21:09

UnUL
05-10-2013 at 18:12

așa un pic, tot vă doriți, dați-vă dreq de retardați!

UnUL 05-10-2013 - 23:33

Regret, Degețel, dasr un om normal nu poate dori o asemenea monstruozitate.

Antibasistul 06-10-2013 - 02:01

Unul handicapat mintal basist NU AI VOIE SA VORBESTI NEINTREBAT, IDIOTULE!

UnUL 06-10-2013 - 08:40

Copy-paste nr 145?

ovidiu19 05-10-2013 - 20:39

Ce mai cauta si astia? E full! Nu e de lucru.Nici pentru etnicii francezi! E si frig. Cel putin, in Africa, nu platesti curent,gaz,apa si chirie. Un netot negru, ce emigreaza, da toti banii ca sa o scoata pe ziua de maine,la „Pariz'” Cu , „Dieu done’e”.

digital 05-10-2013 - 20:46

ce știi tu mă ovidel, cum e cu ziua de poimâine!

Comments are closed.