ONU. Israel, Palestina, Iran. Ce zic Netanyahu şi Abbas | Ziua Veche
Acasa InternationalExterne ONU. Israel, Palestina, Iran. Ce zic liderii Netanyahu şi Abbas

ONU. Israel, Palestina, Iran. Ce zic liderii Netanyahu şi Abbas

scris de A.H.
2 afisari

Benjamin Netanyahu, primul ministru israelian, a cerut în faţa ONU stabilirea unei “linii roşii clare” cu privire la îmbogăţirea uraniului de către Iran, subliniind că “timpul presează” în cazul dosarului nuclear iranian.

Cum vrea Israelul să-şi extindă teritoriul

ONU. Israel, Palestina, Iran. Ce zic liderii Netanyahu şi Abbas

“În faţa unei linii roşii clare, Iranul va ceda”, a asigurat Netanyahu. El a denunţat de asemenea “discursurile defăimătoare” rostite de la aceeaşi tribună a Adunării Generale a ONU de către preşedintele palestinian Mahmoud Abbas, care mai ales a calificat “rasistă” politica de colonizare israeliană în teritoriile palestiniene.

Guvernul Hamas din Gaza a denunţat, tot joi seară, “contradicţiile” discursului preşedintelui palestinian Mahmoud Abbas la ONU, văzând în el anunţul eşecului procesului de pace cu Israelul lansat prin acordurile de la Oslo din 1993. “Acest discurs anunţă eşecul programului politic de la Oslo”, a declarat pentru AFP, potrivit Agerpres, Taher Al-Nunu, purtătorul de cuvânt al guvernului condus de Ismail Haniyeh, calificând ”emoţională” intervenţia lui Abbas.
“Discursul conţine contradicţii, el vorbeşte despre eşecul procesului de pace de la Oslo, pentru a chema apoi la reluarea negocierilor’, a subliniat purtătorul de cuvânt al guvernului Hamas. “Repetăm că ar fi fost mai bine dacă Abu Mazen /Mahmoud Abbas/ proclama avizul de deces al negocierilor şi procesului de compromis’, a estimat el. “Noi chemăm la un consens privind un program naţional palestinian global pentru a restabili drepturile palestinienilor”, a adăugat Al-Nunu.
La New York, Abbas a cerut ca “Adunarea Generală să adopte o rezoluţie ce consideră statul Palestina ca un stat nemembru al Naţiunilor Unite în timpul acestei sesiuni”, care se încheie în septembrie 2013, în discursul său în faţa Adunării Generale a ONU.

15 comentarii

Huhu Ciu 28-09-2012 - 16:50

Ptiu!

Huhu Ciu 28-09-2012 - 16:51

Ptiu!!

Lupu Ardelean 28-09-2012 - 20:56

Pe cine intereseaza ce zice Abbas?! De ce nu au cerut arabii din Palestina un stat independent intre 1948 si 1967 cand nu erau ocupati de Israel , ci de Egipt si Iordania? Unde era atunci asa zisul „popor palestinian”?

Huhu Ciu 28-09-2012 - 21:09

ALAH is great!!!

preot vasilescu 29-09-2012 - 22:17

ce paiatza esti domnule !!

Huhu Ciu 30-09-2012 - 20:01

Adevarul supara, Allah is great!

vali 30-09-2012 - 19:45

iranul nu are in fata cui sa cedeze si nici nu va ceda.Netaniahu este un debil mintal si a uitat ca ONU nu mai are nicio autoritate si nici legitimitate in lumea asta

US 30-09-2012 - 20:01

Daca Ji dania va fi obligata sa renunte la armele de distrugere in masa, atunci sa fie obligat si Iranul.

DXN 30-09-2012 - 20:38

ψhodobresandu,
Daca „Ji dania” nu ar exista, atunci nici Hristosul n-ar mai fi!
Neterminatuleeeeee!

US 30-09-2012 - 21:07

Ji daniii l-au ucis pe Hristos ma blestematule. Mars la groapa comuna.

DXN 30-09-2012 - 20:42

Gandeste, gandeste, gandeste!
Altfel, vei fi sub nada lu’ batcoi!
😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉

Huhu Ciu 30-09-2012 - 21:04

Allah akbar!

DXN 30-09-2012 - 21:20

Pentru psihododresandu:
Cand nu exista Dumnezeul si Hristosul, exista allah-ul!

Cica e „akbar”!

>:) :O) =))

Lupu Ardelean 01-10-2012 - 03:16

Iata stimati camarazi ai legiunii de brinza, cit de multa liniste se asterne brusc si instantaneu peste vijelia antisemita ajunsa in faza de dementa colectiva ce se desfasura aici pe acest mic si nevinovat subiect in urma cu citeva minute. Toata echipa de dementi au gasit brusc un alt subiect la dezbaterea publica si va faceti ca aici, unde mai mai ca innebunirati cu totii a dat ploaia. Nu bagati nici macar in seama cit sinteti de idioti nenorocitilor. Bestiile de urbos, digital si huhu au plecat brusc sa-si faca omleta de noapte si sa duca laturile in cocina porcului, de ce sa-i facem, oamenii se mai ocupa si de gospodarie mai ales cind incep sa capete suturi mai dure in coor. HEHEHE !

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 01-10-2012 - 12:09

@ SEA WOLF: Escuze-mois Lupule ai vazut tu VIERMI ca alde sandukobre&oligoElementalamicu sa consume altceva decat cafeniu ? Care omleta Bree’h? Sample kkT!

Comments are closed.