Acasa InternationalExterne Parlamentul din Crimeea, dizolvat de Ucraina, cu o zi înaintea referendumului

Parlamentul din Crimeea, dizolvat de Ucraina, cu o zi înaintea referendumului

scris de C.S.
2 afisari

Parlamentul din Ucraina a dizolvat sâmbătă legislativul Republicii Autonome Crimeea. Decizia, care intră în vigoare imediat, a fost adoptată cu 278 de voturi, din cei 296 de deputaţi prezenţi.

Măsuri drastice luate de autoritățile de la Kiev. (foto: agerpres)

Rezoluţia adoptată de Parlament prevede că încetarea anticipată a puterilor legislativului regional se adoptă în baza avizului Curţii Constituţionale a Ucrainei, care vineri a declarat neconstituţional referendumul convocat de regiunea autonomă Crimeea pentru a determina integrarea sa în Rusia.

În plus, Curtea Constituţională a dispus încetarea activităţii tuturor comisiilor electorale care pregătesc consultarea în regiunea autonomă şi a interzis autorităţilor din Crimeea să finanţeze referendumul.

Ignorând deciziile luate la Kiev, autorităţile pro-ruse din Crimeea se pregătesc pentru referendum, la care locuitorii trebuie să decidă dacă doresc integrarea regiunii în Rusia sau menţinerea ei în Ucraina.

Locuitorii Crimeii sunt chemaţi să răspundă la două întrebări: „Sunteţi de acord cu reunificarea Crimeii cu Rusia, ca subiect al Federaţiei Ruse?” şi „Sunteţi de acord cu revenirea la aplicarea Constituţiei Crimeii din 1992 şi cu statutul Crimeii ca parte a Ucrainei?”.

Populaţia care trăieşte în peninsula din Marea Neagră este formată din aproape 60 la sută ruşi, 25 la suta ucraineni şi 12 la sută tătari, notează EFE.

De la sfârşitul lunii februarie, soldaţi fără semne de identificare au preluat controlul aproape asupra întregului teritoriu al Crimeii, desfăşurare denunţată de autorităţile din Ucraina ca fiind o agresiune militară a Rusei.

Preşedintele rus, Vladimir Putin, a negat că aceşti soldaţi aparţin forţelor armate ruse, dar în acelaşi timp a declarat că îşi rezervă dreptul de a interveni militar în Ucraina pentru a-i apăra pe etnicii ruşi şi populaţia vorbitoare de limbă rusă din regiune.

24 comentarii

urbos 15-03-2014 - 18:06

Un astfel de referendum, care priveste soarta unei natiuni, comunitati etc, nu are si nici nu trebuie sa aiba vreo legatura cu vreo Constitutie. Nu poti decat sa iei act de vointa oamenilor. Pa si pu!
Referendumul bate Constitutia. Asta daca vrei rezolvari pasnice, daca nu, nu.

Antibasistul 15-03-2014 - 18:56

Corect!

UnUL 15-03-2014 - 20:38

„corect!” – copy-paste nr. 110

BULA 15-03-2014 - 19:46

Regula asta nu se aplica si ungurilor din Romania, sa faca enclava in centrul tarii. Pentru ei e valabila varianta purificarii etnice, cel mai bine prin expulzare in Bozgoria, sau chiar in Asia, la stramosii lor.

digital 15-03-2014 - 19:51

ce regulă mă,în Transilvania sunt peste 60% români, ești bou?!

MI-5 15-03-2014 - 21:39

In toata Romania mai traiesc putin peste 1.300.000 unguri din care peste 200.000 in Bucuresti…
(datele de la UDMR…)

digital 15-03-2014 - 21:44

păi tu cu datele lor lucrezi?!

An Total Români Maghiari Germani
2011 6.789.250 70,6% 17,9% 0,4%

Pribeagul 15-03-2014 - 22:43

@digital

Datele se refera la Romania, Transilvania… „? Si mai ales, sunt corecte? Ce-i 6.789250?
O clarificare ar fi binevenita.

digital 16-03-2014 - 09:12

Pribeagul
15-03-2014 at 22:43

da pribeagule, Transilvania-România, an-2011!

UnUL 16-03-2014 - 10:00

@Degețel, de unde ai cifrele astea? Că rezultatele recensământului nu au fost date pe regiuni istorice.

digital 15-03-2014 - 19:58

l-a dizolvat în marea Neagră!
hahaha!
euromaidanezii in action!
hahaha!

ValVerde 15-03-2014 - 20:21

Degetica, de ce dai tu tircoale calului lui CONGO??
Parca era invers….

digital 15-03-2014 - 21:12

păi calul congolezului era a-cuplat cu mătta, ești prost?!

ValVerde 15-03-2014 - 21:14

Ma, tu esti indragostit !
Ce te-ai imbujorat asa ?

digital 15-03-2014 - 21:20

mă-nbujoră mătta, eram la saturday-disco cu individa și apărui tu!

ValVerde 15-03-2014 - 21:36

„aparusi” ma leguma !

Boogie-boogie ?

digital 15-03-2014 - 21:39

ValVerde
15-03-2014 at 21:36

nu mă, swing-swing!

ValVerde 15-03-2014 - 21:41

Te-ai dat in leagan ?
Sa te dai si-n barci !

digital 15-03-2014 - 21:51

ValVerde
15-03-2014 at 21:41

cu mătta, oriunde și oricând!

Ewiak Ryszard 15-03-2014 - 21:25

Unde mergem? Biblia spune: „Şi [regele nordului = Rusia] se va întoarce în ţara lui cu multe bunuri [1945], iar inima lui va fi împotriva legământului sfânt [ostilitate față de creștini]. El va acţiona [mare activitate în arena internaţională] şi se va întoarce în ţara lui [dezintegrarea Pactului de la Varșovia și a Uniunii Sovietice. Un militar rus s-au întors în ţara lor]. La timpul fixat se va întoarce [cutremur economice şi geopolitice, dezintegrarea Uniunii Europene si NATO. Multe ţări din fostul bloc de Est va reveni în sfera de influenţă a Rusiei]. Şi va intra la sud [cel mai probabil Georgia], dar nu va mai fi ca prima [2008 – Georgia] şi a doua dată [și acum Ucraina]” (Daniel 11:28,29).

Dar a treia oară va fi interventia SUA și război nuclear la nivel mondial (Daniel 11:30a; Matei 24:7; Apocalipsa 6:4).

ValVerde 15-03-2014 - 21:42

Biblia nu zice asta !
Panglicarule !

Ionel 15-03-2014 - 21:45

Planeta asta e suprapopulata si e necesar un razboi nuclear pentru protejarea mediului . O bomba nucleara in Budapesta ar salva Dunarea de la poluare la fel cum una in Bucuresti ne-ar salva de conducatori dementi oricare ar fi ei. Nu ar strica inca una in Belgrad sau Viena ca sa nu se mai planga lipovenii ca nu le mai iese ciorba de peste de la atata prostie europeana.

ValVerde 16-03-2014 - 04:42

Sau una mica, mica, la tine sub pat !

briel 15-03-2014 - 22:07

Stiri calde sau chiar fierbinti pe reddit.com, … rusii au intrat pe teritoriul Ukrainei, incepe veselia.

http://www.reddit.com/r/worldnews/

Comments are closed.