Acasa InternationalExterne Preşedintele Bundestag-ului, acuzat de plagiat la doctorat

Preşedintele Bundestag-ului, acuzat de plagiat la doctorat

scris de C.P.
3 afisari

Preşedintele Bundestag-ului (camera inferioară a parlamentului) german, Norbert Lammert, a fost acuzat pe Internet de plagiat cu privire la o parte din teza sa de doctorat, relatează marţi EFE, care aminteşte că acest tip de acuzaţie a condus în Germania în această legislatură la demisia a doi miniştri din guvernul cancelarului Angela Merkel.

Norbert Lammert

Norbert Lammert

Lammert a respins acuzaţiile şi, într-o declaraţie pentru ziarul ‘Die Welt’, primul care a publicat ştirea, a anunţat că i-a cerut Universităţii din Bochum (vestul ţării) să verifice teza pe care a prezentat-o în acest centru în anii ’70. Acuzaţiile au ajuns însă în paginile tuturor ziarelor ţării, întrucât cel care a denunţat plagiatul prezumtiv, sub pseudonimul Robert Schmidt, a fost şi cel care l-a acuzat pe fostul ministru al educaţiei şi ştiinţei Annette Schavan de a fi copiat o parte din teză.

Schavan, una dintre cele mai apropiate colaboratoare ale Angelei Merkel, a demisionat în ianuarie 2013 după ce Universitatea din Düsseldorf i-a invalidat titlul de Doctor, obţinut în urmă cu 33 de ani, considerând dovedit faptul că inclusese în text ‘în mod sistematic şi premeditat’ o creaţie intelectuală care nu era a sa. În martie 2011 demisionase din acelaşi motiv ministrul apărării de atunci, Karl Theodor zu Guttenberg, căruia Universitatea din Bayreuth i-a retras titlul academic de Doctor în Drept din cauza mulţimii de fragmente copiate, descoperite în teza sa.

Norbert Lammert, membru al Uniunii Creştin-Democrate (CDU, a Angelei Merkel), este acuzat de includerea în 42 de pagini ale tezei sale a unor pasaje din alte texte fără a cita în mod adecvat sursele. Lucrarea preşedintelui Bundestag-ului, numit Doctor în 1975 de Universitatea din Bochum, se referă la organizarea internă a partidelor politice la nivel local.

66 comentarii

BULA 30-07-2013 - 15:23

L-a invatat Ponta cum sa faca.

ValVerde 30-07-2013 - 15:27

Timpitzel, nu le ai cu tabla adunarii si a scaderii.
Ponta avea trei anisori cind plagia asta.

BULA 30-07-2013 - 15:33

Am vazut, ma cucoana, dar ideea era sa ma iau de plagiatorul Ponta. Asta le are cu smecheriile din gena de la ma-sa.

ValVerde 30-07-2013 - 15:44

Da, prostulica, dar nu ti-a iesit.
Tot de tine ride lumea.

Antibasistul 31-07-2013 - 14:40

Ba de tine ride!

UnUL 31-07-2013 - 09:19

Spre deosebire de Ponta, după această acuzație (probabil calomnioasă), Norbert Lammert și-a pus pe net întreaga teză, să o poată citi oricine și să verifice dacă e sau nu plagiată. La noi…!!!

mircea 31-07-2013 - 09:47

Sa stii si tu ca presedintele republicii nu este seful opozitiei ci un inalt demnitar care trebuie sa fie un mediator ,nu marlan,instigator sau vataf.bai profesor second hand uitate in fisa de venituri a ta in care se regsesc venituri de peste 246.352 lei in anul 2012 ,pentru ce ce ai produs tu si casta ta ,pentru societatea Romaneasca,numai idioti cu diploma ca EBA,ALMA,IBA,Cotoi,BOC,,,,,,,in care se regaseste bunastare,siguranta si securitate ca est luat de pe drum in ziua mare cu taraf si televiziuni in direct de noua democratie.

UnUL 31-07-2013 - 09:57

Vițeluș, tema articolului se referă la un posibil plagiat în Germania, iar tu o ții gaia-mațu cu președintele României. Pe tema asta discutăm altă dată, la un articol care are legătură cu chestiunea.

mircea 31-07-2013 - 10:10

bai boule cu diploma presedintele Bundestagului este doctor in stiinte,al tau premarit e doctor in mangleli,ciordeli si cordeli.Caractere de vatafi comunisti cu diplome second hand

UnUL 31-07-2013 - 10:48

Băi b o u l e fără diplomă, repet: articolul este despre plagiat (real sau posibil) și despre președintele Bundestagului; deci nu avem ce vorbi aici despre președintele României, care nu a plagiat nimic… Dar tu ai o idee, și aceea fixă !

salut 31-07-2013 - 11:18

O fi articolul despre plagiat, dar mircea are dreptate si despre faptul ca Jigodia nattionala ce ocupa ilegal scaunul de presedinte nu are in job description ca e seful opozitiei.
Dupa cum si tu esti doar un kkt cu ochi, basist platit la postare, nu profesor.

UnUL 31-07-2013 - 13:28

salaud, PRICEPE NAIBII ODATĂ.: NU TOATE ARTICOLELE ÎL AU CA SUBIECT PE DL. BĂSESCU, DECI NU LA TOTE VORBIM DESPRE UNICA VOASTRĂ IDEE FIXĂ (ALĂTURI DE CREA CU EVREII!)V !!! PUNCT.

urbos 31-07-2013 - 13:37

Bai sifiliticule, nu vezi ca matale ai gavarit de Ponta? Ce legatura avea cu subiectu ma circarule? Ai gavarit de Ponta, ai primit o smetie cu Basescu, atata tot.
Si ce nujesti tu ma domn? Starpitura aia in slapi? Hahahahaha!

UnUL 31-07-2013 - 13:49

Sifilitic e tac’tu, Buboșel, de aia ai ieșit tu așa cretin. Cum ce legătură are Ponta cu chestiunea? Tocmai PLAGIATUL!!! Un om acuzat (probabbil pe nedrept) de plagiat își publică teza pe internet. Altul, plagiator dovedit, se folosește de tot soiul de comisii de partid ca să scape de acuzație și nici nu se gândește să-și dea demisia din funcție. Dl Băsescu nu a fost acuzat de plagiat, dacă nu mă înșel (deși pe lângă zecile de acuzații mincinoase și calomnioase, una în plus nu mai conta; și fără îndoiala dacă ar fi avut ideea să își dea doctoratul, se pricopsea și cu acuzația asta, dar așa…)

urbos 31-07-2013 - 13:57

Hahahaha, labagiu batran, aia era legatura cu subiectu? Atunci omu ti-a raspuns ca neamtu era citit, spre deosebire de starpitura ta de Basescu, legatura fiind „cititul”.
Hai gata, mars in mortii ma-tii.

UnUL 31-07-2013 - 13:31

SALAUD, PRICEPE NAIBII O DATĂ: NU TOATE ARTICOLELE ÎL AU CA SUBIECT PE DL. BĂSESCU, DECI NU LA TOATE VORBIM DESPRE UNICA VOASTRĂ IDEE FIXĂ (ALĂTURI DE CEA CU EVREII!) !!! PUNCT. Când vom comenta un articol despre ultimele declarații ale președintelui, vom vedea și cum e treaba cu „opoziția”.

UnUL 31-07-2013 - 14:01

Plagiatul e o legătură clară, cititul – o căutare de nod în papură pentru a reveni la ideea voastră fixă. Dar cum o să priceapă doi do bi to ci ca voi ce este aceea o legătură logică?

urbos 31-07-2013 - 14:28

Ma vierme, subiectul era neamtu, mataluta nu te-ai putut abtine si ai mancat cacat de Ponta. Ti s-a dat peste bot cu Bashina, subiect legat de Ponta. Deci poti sa te omori.

UnUL 31-07-2013 - 15:21

Nu, B O U L E, subiectul era PLAGIATUL.

UnUL 31-07-2013 - 15:24

Și, cum spuneam, habar n-aveți ce e aceea o legătură logică. Oricum pentru voi orice subiect, de la defrișarea pădurii amazoniene până la încălzirea globală are legătură cu…Băsescu și cu evreii.

urbos 31-07-2013 - 15:53

„Preşedintele Bundestag-ului, acuzat de plagiat la doctorat” Care e subiectul in fraza asta?
Apoi, trebuiie sa fii vierme basist, sa faci pe victima, cand, fara legatura cu subiectul, croncani de Ponta.
Pe de alta parte, boala psihica este sa fii obsedat de Antena3, un post privat, nu de o naparca aflata ilegal in functia de presedinte.

UnUL 01-08-2013 - 21:19

Buboșel, ideea principală era PLAGIATUL LA DOCTORAT ĂN CAZUL OAMENILOR POLITICI. E o problemă destul de actuală acum, oameni politici importanți din Ungaria, Germania, etc (inclusiv fostul președinte al Germaniei) dându-și demisia după ce au foat dovediți de plagiat. (În cazul domnului Lammert – care, după cum spuneam, a avut decența să-și pună teza pe net, încă nu e dovedit!) Numai Victoraș se ascunde după corcoduș. CA LA NOI LA NIMENI!

Antibasistul 31-07-2013 - 14:34

Idiotul basist NU-I PROFESOR, MINTE CA E, se vede din postarile lui cretine ca-i om de serviciu, face curațenie!

UnUL 31-07-2013 - 15:22

Faptul că eu sunt profesor e tot atât de adevărat ca acela că tu ești un c r e t i n congenital, Bășinel.

salut 31-07-2013 - 16:01

Deci nu e cretin. QED

mircea 31-07-2013 - 16:25

Un-nULe testi un bou si vei ramane vejnic un bou pe veci,eu recunosc sunt unTAUR

Antibasistul 31-07-2013 - 16:40

Minți de stingi BASISTULE UnUL, ca toți basistii, se vede din postarile tale ca esti om de serviciu, faci curațenie, ASTA-I MESERIA TA!

CONGO 31-07-2013 - 16:50

@ UnUL

Huhu este botanist si pictor cunoscut, are dreptul la respect, chiar daca a fost dat afara din cuib pentru deviere de la politica legionara.

Deci, daca ai ceva de discutat despre gradina si livada, de exeplu, te rog sa-i ceri parerea.

Antibasistul 31-07-2013 - 18:40

Minți de stingi BASISTULE UnUL, asta cum i-ar zishe pezidentele Bundebanfului este desigur plagiator. Pai nu vezi ma evreule ca mi-a copiat doctoratul, shel pe care aproape mi-au dat Novelul. Ce sti tu pui de dac, eu sintem intelijentie nu ca tine ovreiule.

Antibasistul 31-07-2013 - 18:44

Postarea de sus e scrisa de un evreu, NU DE MINE!

UnUL 31-07-2013 - 19:27

– Salaud, ca de obicei ai priceput totul pe dos.
– Mirciulică, și prost și vulgar – nu crezi că ai prea multe calități?
P.S. Mirciulică, tu ai un singur lucru în comun cu taurii : vezi roșu tot timpul, total aiurea.
– Bășinel, te cam repeți. Dar, ca să-ți fac pe plac, mă duc să dau cu aspiratorul.(???!!!)
P.S. Bășinel, obsesia evreilor devine la tine tot mai frecventă și mai delirantă. Cred că niciun psihiatru nu te mai poate ajuta.

Tache 31-07-2013 - 09:28

Lucrarea preşedintelui Bundestag-ului, numit Doctor în 1975 de Universitatea din Bochum, se referă la ORGANIZAREA INTERNA a partidelor politice la nivel LOCAL.

Tache 31-07-2013 - 10:03

In primul si in primul rand NU trebuie sa uitam HOLOCAUSTUL !!!

Holocaustul facut de evreii talmudisti impotriva poporului german, in care au ARS DE VII, incinerati, noua (9) milioane de germani…

Hamburg, iulie 1943. Un tanar baietel a incercat sa scape de furtuna de foc, in bratele unui pompier (aviatia britanica a bombardat Hamburgul pentru a crea o furtuna de foc !).

http://www.thetruthseeker.co.uk/wordpress/wp-content/uploads/2013/07/1943_Fireman_boyvictim_600.jpg

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 31-07-2013 - 14:13

….c r e t i n a c h e ,

Majoritatea pilotilor din R A F erau EVREI TALMUDISTI !?!

De …pashtuni ,NIMIC !

salut 31-07-2013 - 15:48

Colega mea a copiat la lucrarea de control de la Chimie, cls a 7-a

Da, colega mea a copiat la lucrarea de control de la Chimie, cls a 7-a. Altfel ramanea corigenta (profa era cam kuku).
Intre timp, a absolvit CHIMIE intre primele trei din promotia ei; azi e sef de sectie intr-un laborator dintr-o tara occidentala.

Ce facem stimati puristi? Punem tunurile cu noroi pe ea?

Antibasistul 31-07-2013 - 16:47

Foarte bun exemplu!

Antibasistul 31-07-2013 - 16:51

PS. Basistul UnUL e retardat din mosi stramosi, postarile lui o spun, NU-L COMPARA CU COLEGA TA!

CONGO 31-07-2013 - 17:00

Ar fi bine sa fi mai circumspect cu acest Salut, caci a zis clar „profa era cam kuku” deci cu o rima foarte ciudata in acest context de calambur tipic salutist.

UnUL 01-08-2013 - 21:23

Salaud, una e să copiezi la o teză în școala generală, și alta să -ți plagiezi lucrarea de doctorat. DACĂ NU ÎNȚELEGI ACEASTĂ DIFERENȚĂ, EȘTI CHIAR MAI I D I O T DECÂT PARI.
P.S. iar în cazul unui om politic, un plagiat dovedit la doctorat atrage după sine demisia. (plagiat=FURT!!!). Asta în orice țară civilizată. România nu este așa ceva.

digital 01-08-2013 - 21:38

să mori tu de prost ce ești cretin!
cât primești mă pentru furt calificat?!
pârnaie, cretinule, nu contează că ai furat un euro sau câteva milioane! asta în țările civilizate!
morții mătti de băsist împuțit!

CONGO 01-08-2013 - 21:41

Corect!

UnUL 01-08-2013 - 22:00

Aici vorbeam de plagiat, care e și el un furt calificat, dar care nu se sancțtionează cu închispoarea , DAR se sancționează, totuși, nu ca la noi.
Tu despre ce furt bați câmpii pe aici?

digital 01-08-2013 - 22:02

mai te rabzi mult, mă impotentule?!

digital 01-08-2013 - 22:03

recitește-ți inepția de o mie e ori și apoi roagă-te să mori!

digital 01-08-2013 - 22:08

………care e și el un furt calificat, dar care nu se sancțtionează cu închispoarea , DAR se sancționează, totuși, nu ca la noi.

auzi la cretin ce poa să vomite, băsistu dreq!

urbos 01-08-2013 - 22:13

In timp ce naparca de la Cotroceni talhareste o ziarista si-i ia telefonul. Apoi imbecilul se inregistreaza singur, de prost ce e, si oracaie ca e lumea rea cu el facand public ce guitase el pe telefonul furat.

CONGO 01-08-2013 - 22:17

ati ratat momentu, ati fost prosti, recunoaste!
bineinteles ca trebuia matrasit pe chestia cu ziarista!
dar poporul e prost (insa asta e normal) si liderii opozitiei imbecili (cu adevarat grav!)

UnUL 01-08-2013 - 22:18

Măi b o u l e n i lor, voi care nu aveți habar cu ce se mănâncă un doctorat, nu aveți cum înțelege.
P.S. I d i o ț e n i a cu Băsescu „furând„ telefonul unei ziariste e atât de ridicolă încât nu merită răspuns.

CONGO 01-08-2013 - 22:21

Aaa, un UnUL isi plimba coile pe sub limba si bolboroseste kkt-uri? Facim!

UnUL 01-08-2013 - 22:25

Presupun că ultima replică este a unui imund surogat de Congo. Oricum ar fi, cel care a postat-o nu merită decât un scuipat între ochi.

CONGO 01-08-2013 - 22:31

@ c UrUL

Era sa te bag in p iz da matii, dar m-am razgandit, du-te dracu de bou, io nu ma pun cu tem belii, imbecilule!

UnUL 01-08-2013 - 22:34

Reiau ce scriam mai jos :
Congo, tu ești sau una dintre canaliile care bântuie pe forum împroșcând lături și furând nick-uri? Aș opta mai degrabă pentru a doua variantă, tu necoborându-te de obicei până la acest grad de nesimțire și vulgaritate. Ar fi trist să mă înșel.
Oricum, imbecilul nesimțit care este autorul postării semnate Congo merită (doar) o flegmă în obraz și un șut în dos.

CONGO 01-08-2013 - 22:19

Basescu este si ramane un kkt, dar … ESTE CEL MAI DE VALOARE KKT AL ROMANIEI DE PANA ACUM, oricum mult mai de valoare decat Constantinescu!

digital 01-08-2013 - 22:22

vindem!
kumperi?!
că voi cumpărați toți kkții din lume!

CONGO 01-08-2013 - 22:26

care „voi”?
bai, eu sunt dupa 2 sticle bune de bere….
nu ma gadila!

UnUL 01-08-2013 - 22:23

… zise Congo (sau, mai probabil, sosia lui!) din latrina în care își făcea veacul, duhnind cât putea mai tare.

CONGO 01-08-2013 - 22:28

siktir cu Basescu tau, kkt-ul si-a jucat rolu, kkt-ul poate sa dispara!
si nu te pune cu mine, ca o iei la rozeta de ramai cracanat pe veci!

UnUL 01-08-2013 - 22:30

Congo, tu ești sau una dintre canaliile care bântuie pe forum împroșcând lături și furând nick-uri? Aș opta mai degrabă pentru a doua variantă, tu necoborându-te de obicei până la acest grad de nesimțire și vulgaritate. Ar fi trist să mă înșel.

CONGO 01-08-2013 - 22:35

AOLEU ANTIBASISTII M-AU LASAT SINGUR AICI

Pai, bai, daca nu luptati, io o data ii bag in masa pe toti, dar se duce dreaq distractia petru totdeauna, asa ca ganditi-va bine!

UnUL 01-08-2013 - 22:37

IPOTEZA ENUNȚATĂ DE MINE MAI SUS PARE A SE VERIFICA.

UnUL 01-08-2013 - 23:25

la imensa ta inteligență și cultură, confuzia între IPOTEZĂ și IPOTENUZĂ îmi pare absolut normală.
În rest, poți să-ți vifanjezi liniștit „inteligența” și „bunul simț” pe forum, eu mă duc să mă culc.

UnUL 01-08-2013 - 23:41

Bășinel, același repertoriu sărac și penibil, mârlanesc și repetat de-a-nboulea copy-paste. Și aceeași încăpățânare stupidă în agramatism, în ciuda faptului că ți s-a atras de zeci de ori atenția că ești v i t ă :
„VE-i MURII” (???!!!)

CONGO 02-08-2013 - 01:49

@ UnUL

Vezi ca esti fraier? Daca eu scriu o ipoteza pe ipotenuza si cate o concluzie pe fiecare cateta, are nu inseamna ca doua concluzii patrate ca si capul tau fac cat o ipoteza patrata ca si capul tau?

tomi 02-08-2013 - 03:52

CONGO
01-08-2013 at 22:35

AOLEU ANTIBASISTII M-AU LASAT SINGUR AICI

Pai, bai, daca nu luptati, io o data ii bag in masa pe toti, dar se duce dreaq distractia petru totdeauna, asa ca ganditi-va bine!

==============
VAI DA NU FA ASTA AMICE, VEZI CA EU NU TE PARASESC. CE NE-AM FACE FARA SHLEATA LUI PAPURA VODA? SI NU FA TREABA IN MASA CA ESTE CARNAGIU, FA SI TU UNU CITE UNU.

UnUL 02-08-2013 - 07:06

Nu, congolezule. Înseamnă doar că bați câmpii fără grație.

CONGO 02-08-2013 - 02:17

@ UnUL

Bai, ce nick caraghios ai, ia sa-l schimbi imediat ca e greu de scris.
Si nici nu inseamna nimic.
Schimba-l ca altfel deranjeaza!

Comments are closed.