Acasa InternationalExterne Progrese lente ȋn dosarul nuclear iranian

Progrese lente ȋn dosarul nuclear iranian

scris de Laurentiu Banches
4 afisari

Discuțiile între experți referitoare la aplicarea acordului încheiat la sfârșitul lunii noiembrie la Geneva privind controversatul program nuclear iranian „progresează, însă lent”.

Progrese lente ȋn dosarul nuclear iranian (foto: freedomoutpost.com)

Aceste discuții cu caracter tehnic între reprezentanții Iranului și marile puteri, demarate joi la Geneva, „au fost extinse la cea de-a treia zi”, a adăugat viceministrul iranian de externe, Abbas Araqchi, la postul național de televiziune de la Teheran. Încă o zi suplimentară este avută în vedere pentru duminică, a lăsat să se înțeleagă demnitarul iranian, care nu participă la convorbiri, citat de agenția oficială IRNA. Experți din Iran și ai Grupului 5+1 (Statele Unite, Marea Britanie, Franța, Rusia, China și Germania) s-au întâlnit deja pentru patru zile de negocieri, la Viena, întrerupte în cursul nopții de 12 spre 13 decembrie.

Pe 12 decembrie, Washingtonul a anunțat că a adăugat pe lista sa neagră mai multe firme și persoane suspectate de încălcare a programului de sancțiuni internaționale împotriva Iranului, determinând astfel întoarcerea prematură a experților iranieni la Teheran. Iranul a acceptat să revină la masa negocierilor după ce Înaltul reprezentant al Uniunii Europene pentru afaceri externe și politică de securitate, Catherine Ashton, care reprezintă Grupul 5+1, a dat asigurări că marile puteri sunt ‘hotărâte să pună în aplicare acordul de la Geneva’.

Acordul încheiat pe 24 noiembrie la Geneva între Grupul 5+1 și Iran, un progres diplomatic major, prevede limitarea îmbogățirii uraniului în Iran pe o perioadă de șase luni în cursul căreia nu vor fi puse în aplicare noi sancțiuni, potrivit Agerpres. Iranul este suspectat, în pofida dezmințirilor sale, că încearcă să se doteze cu arma nucleară sub acoperirea programului nuclear civil.

66 comentarii

tomi 22-12-2013 - 11:50

Israelul a primit sarcina de a rezolva prolema nucleara iraniana. Conform vechilui proveb romanesc ” cui cu cui se scoate ” !!

digital 22-12-2013 - 21:18

cui pe cui….băi boule, cucuie ai tu pe creier!

UnUL 22-12-2013 - 21:33

Degețel, măcar dl. Tomi are creier, ceea ce ție îți lipsește cu desăvârșire. Dacă te doare uneori capul, e pentru că ai acolo, vorba poetului, „un vid dureros”.

digital 22-12-2013 - 21:44

dl. Tomi…..
hahaha!
dl. ..llă!

UnUL 22-12-2013 - 22:32

El e domn, tu ești mitocan.

Antibasistul 23-12-2013 - 01:08

Iote cine vorbeste, cretinul, mirlan, retardat basist un NUL!

UnUL 23-12-2013 - 01:13

Eu sunt mârlan doar cu mârlanii; tu așa te-ai născut, la fel și Degețel, Bubos, Salaud, etc.

Antibasistul 23-12-2013 - 01:38

Tu ai fost proiectat din burta mă-ti, mîrlan, cretin, retardat!

UnUL 23-12-2013 - 08:13

@Bășinel, toți am fost proiectați dintr-o burtă, bine sau prost. Tu ai fost proiectat mizerabil.
P.S: „M ă-t ii cu 2 i, cretinule !

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 23-12-2013 - 08:28
- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 23-12-2013 - 08:29

http://bookfuny.com/video/0/59

…serbanel care zilnick te …..,nitzel!

Antibasistul 23-12-2013 - 09:46

un NUL, tu vorbesti ma cretin, retardat, fara creier, ca toți basiștii, ma PROSTUL INTERNETULUI?!

UnUL 23-12-2013 - 13:37

???

UnUL 23-12-2013 - 13:38

@Antinumaiștiuce
Cum spuneai, Bășinel? Vorbeai de prostie? Hai să recapitulăm :

Antibăsistul – greşeli:
• „Sti bine” (cu un singur i în loc de 2 !); „nu ști” (tot cu un singur i!); Sti de la pretinul tau (tot cu un singur i !!!); „tu nu ști” (tot cu un singur i !!!); „NU STI SA CITESTI?” (tot cu un singur i !!!);
• „vor murii” (cu 2 i în loc de unul!!!); variantă : „vei crăpa, murii” (tot cu 2 i!). GREȘEALA REVINE DE ZECI DE ORI.
• „acei monştrii” (cu 2 i în loc de unul, cum e corect!!!)
• „sînt ” (cu î din i !), de altfel folosirea lui î din i este generală la Bășinel.
• „persoana nongrata”
• „intrii pe net” (cu 2 i în loc de unul, cum e corect!!!)
• „poliția argentinEană”
• „să scri”, respectiv „ scri” (cu un singur i în loc de 2 !), „scri cu mai multe nick-uri” (tot cu un i !!!)
• „ mai bine te omora-i”
• „ Tu ţi şi foarfeca-n creier” (?!)(cu un singur i în loc de 2 !)
• „ar trebui sa fi” (cu un singur i în loc de 2 !)
• „dacă scri în englezeste, nu e bine, se poate crede ca vrei sa codifici mansoneria” (?) [de altfel „scrii” e adesea scri cu un singur i !!!]
• „toţi banii care-i aveţi” (corect „PE CARE”)
• „Porcii si puii care-i cumperi” (corect „PE CARE”)
• „şase raţe au scapat vi” (VII scris cu un singur i în loc de 2 !)
• „i-al dracului pe Băsescu la voi” (în loc de „IA-L”)
• „TOMI v-a veni” ( VA scris cu cratimă !!!)
• „înapoi să nu mai vi!” (conjunctivul „SĂ VII” scris cu un singur i în loc de 2 !)
• „Tare bine le sti tu (ÎTII scris cu un singur i în loc de 2, cum e corect!)
• „…esti un prost, susti niste teorii imbecile” (SUSŢII scris cu un singur i în loc de 2, cum e corect!)
• „împușcați vor sfârșii” (SFÂRȘI scris cu 2 de i în loc de unul, cum e corect!)
• „Postarile două de deasupra-s scrise” (???!!)
• „Evreii bolsevici a creat și impus cu forța comunismul” (în loc de AU creat)
• „Polul prostiei și marii ticăloși” (în loc de « ticăloşii », cu 2 i !!!)
• „Toți basisti-s cretini, NU ve-ți găsi NICIODATA inteligența la ei!” (VEȚI scris cu cratimă !!??)
• „A MINȚII” (infinitivul scris cu 2 I !!)
• „Ve-ți vedea” („VEȚI” scris cu cratimă !!!)
• „nu ai voe să vorbești urît” (în loc de „nu ai voie să vorbești urât”)
• „aș fugii de acolo (FUGI scris cu 2 i !!)
• „am avut cetațenia australiana care am pierdut-o” (în loc de PE CARE am pierdut-o, cum e correct !!!)
• „Pupo” (scris fără cratimă!)
• „ei au provocato” („Provocat-o scris fără cratimă !!!)
• „numerele astea (c)are le scri” (în loc de „Numerele astea PE CARE le SCRII !!!)
• „China poate venii” (VENI scris aiurea cu 2 i !!)
• „L-E CUMPĂRĂ” (LE scris aiurea cu cratimă !)
• „ au pus stapînire forumul” (în loc de „PE FORUM” !!!, bașca î din i în loc de â din a !!!)
• „SE VA DOVEDII” (ortografiat aiurea cu 2 i !!!)
• „ Indivizi care cred orbeste în Basescu, toate minciunile și prostiile care [corect „PE CARE”!!!] le vorbesc, scriu pro Basescu se numește băsism!” [FRAZĂ FĂRĂ CAP, FĂRĂ COADĂ, FĂRĂ LOGICĂ, FĂRĂ ACORD ÎNTRE SUBIECT ȘI PREDICAT, etc. !!!???]
• „băsiștii… nu au umor pentru ca nu-i duc mintea!” (correct : „nu-I DUCE mintea”)
• „va putrezii” (scris aiurea cu 2 i !!!)
• „nu mai minții” (scris aiurea cu 2 i !!)
• „Moartea te va infășca” (în loc de ÎNȘFĂCA, cum e corect)
• „Vorbesti prosti” (cu un singur i – în loc de „Vorbești PROSTII”)
• „POPORUL ROMAN NU-I CRETIN, NU-L PUTEȚI PĂCĂLII” („păcăli” ortografiat tâmpește cu 2 i !)
• „ființele vi (în loc de „VII” cu 2 i, cum e corect).
• „SUA are datori ENORME la China” (în loc de DATORII”, cu 2 i!!)
• „din burta m ă-t i” (scris aiurea cu un singur i !)

Antibasistul 23-12-2013 - 13:46

un NUL nebunul, orice ai, zice, scrie, tot PROSTUL INTERNETULUI ramîi!

UnUL 23-12-2013 - 13:49

Mai citește o dată „perlele” de mai sus! Exemplu mai clar de imbecilitate nu e posibil, „titular de masterat (??!!) ce ești !

Antibasistul 23-12-2013 - 13:57

virgula dintre ai si zice, e greseala cauzata de viteza

UnUL 23-12-2013 - 13:58

Nostim, și, având în vedere contextul și cunoscând persoana – neverosimil.

Antibasistul 23-12-2013 - 13:59

PROSTUL INTERNETULUI e un NUL nebunul, postarile lui idioate-l dau de gol!

UnUL 23-12-2013 - 16:32

„postările lui îl trădează/ dau de gol” – copy-paste nr. 133

salut 22-12-2013 - 22:20

Mai tomica, ultima data cand v-ati dat prin Liban, plangeati ca amaratii aia nu lupta cu fair play, ca, in loc sa dea cu pietre, asa cum v-ati obisnuit, dau cu niste vechituri de rachete rusesti, de v-au facut prag parcul de automobile Merkava (doar in emisiunile umoristice asa ceva e numit tanc).

Mai pe la nordul hartii, brava armata antrenata si dotata de voi, am numit armata georgiana, a reusit performanta sa reziste aproape doua zile in fata a trei divizii rusesti…ba inca Israelul a protestat diplomatic, ca rusii, mai strangatori din fire, au luat fara autorizare, de pe un aeroport cucerit in juma’ de ora, vreo trei drone georgiene, totusi inca neplatite de nebunul georgian.

Eu am inteles succesele deosebite ale Tzukalului impotriva copiilor palestinieni ce dau cu pietre, totusi, ce te face sa crezi ca, fara ajutor american, acelasi Tzukal ar avea altceva decat „succesuri georgiene” daca ataca Iranul?

Doar fudulia?

tomi 23-12-2013 - 00:26

…….ce te face sa crezi ca, fara ajutor american, acelasi Tzukal ar avea altceva decat “succesuri georgiene” daca ataca Iranul?

Doar fudulia?
======================
Nu tataie, meseria !
Iar cunostintele tale despre armele noastre este identica cu cit cunosti tu de fizica quantica. Fara americani am dezvoltat cea mai performanta industrie militara, dar un fascist ca tine si parerile lui idioate fix in kur ma dor. Armele israeliene sint cerute de toate statele, insa se vind cu grija si doar celor care dau garantie ca aceste arme nu vor ajunge in miinile arabilor.

salut 23-12-2013 - 00:32

Hahahaha, meseria de pus cozi la castraveti…cu softul ala minune, in care cozile israeliene ale castravetilor cresc intr-un an cat cresc cozile naturale in cinci !

Da, am vazut…armele voastre minune. Am si exemplificat mai sus.

Pleaca mai fudulie, plimba-teeeeeeee !

tomi 23-12-2013 - 00:42

Ba SULICA unde ai vazut armele noastre? Ba LAE, acolo la talciocul din Obor ce ai vazut tu erau armele de plastic de la firma Mercenarul din Constanta. Ba da bou poti fi, cu cit insisti devi tot mai caraghios. Nu-mi pierd vremea cu tine bestie sa stau sa-ti dau explicatii;, un imbecil retardat ca tine ar fi prea onorat sa-l bag in seama.

salut 23-12-2013 - 00:52

Mai Fu-DU-LIE, tu stii sa citesti? Ai citit postarea mea?

Automobilele alea pe care voi le numiti tancuri, Merkava, sareau in aer ca floricelele cand au fost folosite in alta parte decat in confruntarile cu copiii palestinieni ce dadeau cu pietre.
Amaratii aia care faceau sa sara Merkavele ca floricelele foloseau niste amarate de rachete rusesti de 30 de ani.
Te lasa memoria, „viteazule” ?

UnUL 23-12-2013 - 00:56

Saluad, văd că te pricepi la fel de bine la tancuri și la ortografie. Există oare vreun domeniu la care să nu te pricepi? Vezi că mai era unul care se pricepea la toate și a fost împuscat exact acum 24 de ani.

salut 23-12-2013 - 01:05

Da mai Nulule. Alea unde NU ma pricep. Intelegi?

PS: si lasa-ti stapanul sa raspunda, si-asa e destul de incurcat, saracul. Nu ai invatat ca rolul slugii NU e sa se bage in discutiile dintre stapani?

UnUL 23-12-2013 - 01:14

Eu nu am și nu am avut niciodată stăpâni, cretinache.

UnUL 23-12-2013 - 01:17

Oricum, eu mă duc să mă culc că pe fusul meu orar e noapte; pe fusul în care te-au tras americanii, nu.

urbos 23-12-2013 - 01:20

Tu te duci in mortii ma-tii, de parca intereseaza pe cineva ce faci si unde te duci. Mars!

tomi 23-12-2013 - 01:36

1.Citeste vita, iti mai acord cinci minute pina te bag in pi7da matii, nu am timp pentru degenerati mintali. Sa nu zici cumva ca nu am fost domn si nu ti-am raspuns, am vazut postarea ce i-ai aruncat-o profesorului. Ma vrei pe mine personal, citeste vita:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Armata_Israelian%C4%83

tomi 23-12-2013 - 01:38

2.Citeste vita, iti mai acord cinci minute pina te bag in pi7da matii, nu am timp pentru degenerati mintali. Sa nu zici cumva ca nu am fost domn si nu ti-am raspuns, am vazut postarea ce i-ai aruncat-o profesorului. Ma vrei pe mine personal, citeste vita:
Armata Israeliană
De la Wikipedia, enciclopedia liberă
Salt la: Navigare, căutare
Armata israeliană
Badge of the Israel Defence Forces.svg
Stema și steagul
Fondată 1948
Categorii de arme Israeli Army (Land Arm) Flag.svg terestră
Israel Air Force Flag.svg aviația
Naval Ensign of Israel.svg marina
Conducere
Comandantul Suprem al Armatei Rav Aluf Benny Gantz
Ministrul Apărării Ehud Barak
Resurse umane
Vârsta de recrutare 18 ani
Serviciu militar obligatoriu 3 ani (bărbații)
Disponibili pentru
serviciul militar 1.554.186 bărbați, vârsta 17–49 2000 est.,
1.514.063 femei, vârsta 17–49 (2000 est.)
Apți pentru
serviciul militar 1.499.998 bărbați, vârsta 17–49 (2000 est.),
1.392.319 femei, vârsta 17–49 (17–49)
Număr anual de persoane care
împlinesc vârsta necesară 54.148 males (2000 est.),
47.996 femei (2000 est.)
Personal activ 176.500[1] (locul 34)
Personal în rezervă 445.000[1]
Cheltuieli
Buget 50.6 miliarde șekeili (~13.5 miliarde $)[2] (2012)
Procent din PIB 6.9% (2011)[3][4]
Industrie
Furnizori externi United States (1968-prezent)[5]

Republica Cehă[6][7]

Africa de Sud (înainte de 1990)[8]

Germania[9]

Franța (1955-1966)[10]
Alte articole
Istorie Istoria militară a Israelului

Armata israeliană (ebraică צְבָא הַהֲגָנָה לְיִשְׂרָאֵל, Tzva Hahagana LeYisra’el, cu sensul de Armata de Apărare a Israelului) (cunoscută sub acronimul צה”ל, Tzahal) reprezintă forțele militare ale statului Israel. Este formată din forțele terestre, marina și aviația.

Tzahalul este în subordinea Șefului de stat major, Ramatkal, subordonat Ministrului Apărării din Israel, Rav Aluf. Beni Gantz este Șeful de stat major din 2011. Armata israeliană s-a format din ordinul lui David Ben-Gurion în data de 26 mai 1948 din grupurile paramilitare Hagana, Irgun și Lehi. Tzahalul a participat în toate conflictele militare ale Israelului. Participarea Tzahalului la atât de multe conflicte de graniță și războaie, a făcut să fie una din cele mai bine antrenate armate din lume.[11][12] Armata israeliană este diferită de cele mai multe dintre armate din lume. Diferențele includ:

înrolarea femeilor
structura, care subliniază legătura strânsă între forțele terestre, marina și aviația.

Armata israeliană folosește mai multe tehnologii dezvoltate în Israel, ca de exemplu: tancul Merkava, sistemul de apărare contra rachetelor și proiectilelor Iron Dome, sistemul activ de protecție Trophy, carabinele de asalt IMI Galil și Tavor. Pistolul-mitralieră Uzi este tot invenție israeliană și a fost folosit de Armata israeliană până în decembrie 2003, după un serviciu care a început din 1954. După 1967, Armata Israeliană are o colaborare strânsă cu SUA, incluzând dezvoltarea avionului de vânătoare F-15I, sistemul de apărare laser THEL și sistemul de apărare antirachetă Arrow.

tomi 23-12-2013 - 01:39

3.Citeste vita, iti mai acord cinci minute pina te bag in pi7da matii, nu am timp pentru degenerati mintali. Sa nu zici cumva ca nu am fost domn si nu ti-am raspuns, am vazut postarea ce i-ai aruncat-o profesorului. Ma vrei pe mine personal, citeste vita:
Armata Israeliană își are rădăcinile în organizațiile paramilitare de pe vremea imigrației din perioada 1904-1914. Prima astfel de organizație paramilitară a fost Ben Giora, fondată în septembrie 1907. Organizația s-a transformat în Hashomer în aprilie 1909 care a activat până în anul 1920, Mandatul britanic pentru Palestina. Hashomer era o organizație elitistă și avea un scop îngust, acela de protecție împotriva bandelor de hoți. În timpul Primului Război Mondial predecesorul Haganei/Armatei Israeliene a fost Legiunea evreiască (1917-1921), parte a Armatei Britanice. În timpul răscoalelor arabe împotriva evreilor din aprilie 1920 conducerea Yishuv-ului a considerat oportună creearea unei organizații de apărare pe plan național. Astfel a fost fondată Hagana în iunie din același an. Hagana a devenit forță de apărare redutabilă după Revoltele Arabe din Palestina (1936-1939), cu o structură organizată din trei unități: Hish, HIM și Palmach. După cel de-al Doilea Război Mondial succesorul Legiunii a devenit Brigada evreiască. Armata Israeliană a fost fondată după Creearea Statului Israel în baza ordinului din 26 mai 1948 al lui David Ben-Gurion.

tomi 23-12-2013 - 01:43

4.Citeste vita, iti mai acord cinci minute pina te bag in pi7da matii, nu am timp pentru degenerati mintali. Sa nu zici cumva ca nu am fost domn si nu ti-am raspuns, am vazut postarea ce i-ai aruncat-o profesorului. Ma vrei pe mine personal, citeste vita:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Merkava

Merkava în ebraică מרכבה Car este un tanc mediu în dotarea armatei israeliene. Dezvoltarea tancului a început în 1973 intrând în serviciu prin 1978. Au fost dezvoltate patru variante de bază. Merkava a primit botezul focului în Războiul din Liban din 1982.

Prin proiectare s-a acordat atenție deosebită pentru:

posibilitate de reparare rapidă a avariilor suferite în luptă
capacitate bună de supăraviețuire
cost de producție mic
performanțe bune pe teren neasfaltat
protecția deosebită a echipajului (singurul motor de tanc din lume care este dispus în fața echipajului și ușă în spate pentru a se putea părăsi rapid tancul).
Putere de foc

Tancul Merkava Mark I și Mark II au fost dotate cu tun de 105 mm M68. Mark III, Mark III Dor Dalet BAZ kassag, și Mark IV sunt dotate cu tun IMI 120 mm cu țeavă lisă.

Fiecare model Merkava are două mitraliere antiinfanterie de 7,62 mm. O altă caracteristică unică prezentă la fiecare model de Merkava, este mortierul de 60 mm care se poate încărca în interior și se poate trage cu el din interior.
Mobilitate

Viteza maximă a tancului Merkava IV este 64 km/h.
Protecție

Prioritatea tancului Merkava este crearea condițiilor de supraviețuire a echipajului.
Mk IV a intrat în serviciu la 24 iunie 2004 ca o versiune ameliorată al lui Mk III. Tunul lui de 120 mm poate să tragă muniții de mare putere cum ar fi APFSDS-FS sau noua rachetă LAHAT. Încărcătorul este automat. Sistemul de tir a fost de asemenea îmbunătățit cu un sistem nou de conducere a focului cu care este capabil să doboare elicoptere cum sunt de exemplu elicopterul francez Gazelle, sau elicopterul rusesc Mil Mi-24 ambele folosite de vecinii arabi, calculator balistic, sistem de observare zi/noapte, sistem de stabilizare rapidă a tunului. Mk IV este echipat cu un nou sistem de comunicare și de gestionare a câmpului de luptă. Mk IV a fost proiectat pentru în așa fel, încât reparațiile să fie rapide și ieftine. Este dotat cu armură modulară care poate fi reparată și schimbată ușor. Prețul unui tanc este de 4,5 milioane de dolari, preț semnificativ mai mic ca în cazul altor tancuri din această categorie.

urbos 23-12-2013 - 01:43

Tzucalu e o organizatie criminala, terorista, care trebuie sa dispara de pe fata pamantului.

salut 23-12-2013 - 01:47

Mai FU DU LIE, am citit. Bla-bla-bla general despre Tzukal.

Cu ce raspunde postarea ta intrebarii puse de mine?
Repet intrebarea, ca n-ai tinere de minte:

In conditiile in care Tzukalul s-a facut de ras in confruntarea de acum cativa ani cu amaratii aia de prin Liban, ce te face sa crezi ca atacand o tara la cateva mii de km, acelasi Tzukal va avea mai mult succes decat atunci cand a atacat niste militii -quasi militare imediat peste granita?

Tu intelegi intrebarea, nu-i asa? Nu trebuie desene ca pentru Nulitate, este?

PS: Bine ca ti-ai trimis sluga la culcare. Era indecent sa-ti pupe fesele in public.

tomi 23-12-2013 - 01:49

5.Citeste vita, iti mai acord cinci minute pina te bag in pi7da matii, nu am timp pentru degenerati mintali. Sa nu zici cumva ca nu am fost domn si nu ti-am raspuns, am vazut postarea ce i-ai aruncat-o profesorului. Ma vrei pe mine personal, citeste vita:
Un pic si despre efectivele tehnicii miltare israeliene, o parte din dotarea armatei care este permisa publicarii:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Armata_Israelian%C4%83

Tehnologie militară
Tancuri

tancul greu Merkava 1–4
tancul Magach 1–7
tancul M50 Super Sherman
tancul Harkov T-55
tancul Nagmachon
tancul Nikpadon
tancul Sabra
tancul Sabra MKII
tancul Sho’t
tancul Tiran
tancul AMX–13

Blindate ușoare

AM General HMMWV
Land Rover Defender
AIL Desert Raider
Ram
Ram 2000
Wolf
Rhino M-462
Storm
Abir
Commandcar
BTR–152
Eagle Eye
Rakoon/Stalker II

Artilerie

Sholef 155 mm
M109
Rochev
Doher
Romach M107
Makmat 120 mm-es
M72
Rascal
ATMOS 2000
LAR160
GRADLAR
MAR-290
MAR-240
MAR-290
MAR-350
M270 MLRS
Katiușa israeliană
Kilshon
Keres

Avioane și elicoptere

McDonnell Douglas F-15 Eagle Baz 2000 (A,B,C,D)
Boeing F-15I
339 buc. Lockheed F-16A,B,C,D,I
274 buc. F-4E Phantom II
12 buc. RF-4E
Mazlat (UAV)
Socata TB-20 Trinidad (în ebraică: `Pashosh`)
Raytheon A36 Bonanza(Hîn ebraică:`Hofit`)
Beechcraft King Air
GROB G-120A
Aerospatiale HH-65A (în ebraică: `Dolphin`)
Boeing AH–64 Apache(în ebraică: `Peten`, `Saraph`)
Eurocopter AS–565 Panther
Sikorsky UH–60 Black Hawk
Yas’ur 2000
Fairchild F24R Argus
Benes Mraz Sokol
Heliopolis Gumhuria

Marina israeliană

Fregate, vedete rapide, nave de patrulare, submarine

tomi 23-12-2013 - 01:58

6.Citeste vita, iti mai acord cinci minute pina te bag in pi7da matii, nu am timp pentru degenerati mintali. Sa nu zici cumva ca nu am fost domn si nu ti-am raspuns, am vazut postarea ce i-ai aruncat-o profesorului. Ma vrei pe mine personal, citeste vita:
Si acum vita legionara, cimatul dreacului mars la culcare si viseaza cind va fi dotata armata romana cu a suta parte din dispozitivul militar israelian. Ba loaza ce crezi ca nu stiu ca te joci de-a baba oarba cu mine, stiu bine ca esti la curent cu puterea militara a Israelului ca urmind dupa USA, Rusia, si China fiind pe locul patru din lume. Ti-am facut jocul, esti multumit? Ca plesneste fierea in tine de invidie ciuda si ura asta-i treaba ta, tu ia-ti cugirul in spinare si du-te de te lupta cu rusii, aveti sanse sa va opuneti fix 48 de ore, timp care le-ar lua rusilor sa traveseze tara fara opununere militara. Cu lupta armata si aruncarea intregului efectiv militar in lupta le vor trebui 48 de ore si 2 minute. Fara opzitie le vor lua doar 48 de ore.

salut 23-12-2013 - 02:02

Mai FU DU LIE, multumesc pentru informare. Sunt impresionant de inventiile militare israeliene; aia cu usa de la spatele tancului e tare!.
Sper ca si pantalonii maro au fost bagati in dotarea Tzukalului. Poate ca nu-i cazul in confruntarile cu copiii palestinieni ce dau cu pietre, dar, cine stie ce rezerva viitorul. E sigur ca in luptele cu militiile alea nemancate de o saptamana, pantalonii maro ai Tzukalului se pot dovedi de un real folos la mai putin de 50 de km de inamic.

tomi 23-12-2013 - 02:11

salut
23-12-2013 at 01:47

Mai FU DU LIE, am citit. Bla-bla-bla general despre Tzukal.

Cu ce raspunde postarea ta intrebarii puse de mine?
Repet intrebarea, ca n-ai tinere de minte:

In conditiile in care Tzukalul s-a facut de ras in confruntarea de acum cativa ani cu amaratii aia de prin Liban, ce te face sa crezi ca atacand o tara la cateva mii de km, acelasi Tzukal va avea mai mult succes decat atunci cand a atacat niste militii -quasi militare imediat peste granita?

Tu intelegi intrebarea, nu-i asa? Nu trebuie desene ca pentru Nulitate, este?

PS: Bine ca ti-ai trimis sluga la culcare. Era indecent sa-ti pupe fesele in public.
================================
Ba PIEDIETZ tu chiar ma vezi naiv, sa sti ca nu ma supara, ma simt chiar alintat. Dar ca sa incerci in mod imbecilic sa afli de la mine cu ce mijloace putem desfiinta armata iraniana si elimina 90% din instalatiile lor nucleare asta sa-l intrebi pe urbos si digital ca ei stiu si-ti vor spune. Eu am depasit deja cele cinci minute care ti le-am promis, de acum apeleaza la specialistii tai din legiune, ei este destepti, ei este culti, ei este fascisti, ei este timpiti, hai valea ca dimineata merg la servici.

salut 23-12-2013 - 02:27

Vezi mai fudulie? Cum te scutur putin, cum nu ramane nimic din fudulia ta. Pentru ca fudulia asta e doar efectul secundar al prostiei.

Eu iti ceream sa fii in stare sa-ti sustii cu argumente logice o afirmatie facuta chiar de tine, cum ca Tzukalul ar face si ar drege.

„Marile vostre secrete” militare sunt ….usa din spate a tancului si pantalonii maro dati ostenilor cand se apropie la mai putin de 50 de km de inamic. Nu ma intereseaza, nu intereseaza pe nimeni de pe aici.

Dar ar fi fost cu totul si cu totul interesant ca cineva sa detecteze o umbra de gandire in postarile tale. Cum te scoate cineva din poezia cu „legionari, fascisti, holocaust”, cum esti un impotent intelectual.

Culmea e ca tu esti considerat printre aia destepti; imi dau seama ce dezastru e pe la aia „nu atat de destepti” .

Hai, asteapta sa plec de pe forum ca sa te lauzi iar cu maretele realizari ale Tzukalului. Azi nu ti-a mers. Stai sa-ti mai vina niste slugi in ajutor, ai vazut ca schizofrenicul iobag s-a dus sa se culce !

Pa…pa…papagalule !

UnUL 23-12-2013 - 08:05

Buboșel, cine dreaku a vorbit cu tine?

tomi 23-12-2013 - 13:49

salut
23-12-2013 at 02:27 Vezi mai fudulie? Cum te scutur putin, cum nu ramane nimic din fudulia ta. Pentru ca fudulia asta e doar efectul secundar al prostiei.
…………………..
Hai, asteapta sa plec de pe forum ca sa te lauzi iar cu maretele realizari ale Tzukalului. Azi nu ti-a mers. Stai sa-ti mai vina niste slugi in ajutor, ai vazut ca schizofrenicul iobag s-a dus sa se culce !

Pa…pa…papagalule !
=======================
============
Ba ciocirlie, tu chiar esti timpit, pina acum credeam ca te prefaci.
De la inceputul postarilor mele ti-am scris ca sa nu traiesti o clipa cu impresia ca te iau in serios si stiu ca intrebarile tale sint doar de forma sa dai impresia ca „ma umilesti” . Ba loaza, inca iti scriu in fiecare postare ca ai in total 5 minute ce ti le acord pina fac copy paste din Viki. Dupa ce termin postarile vii tu victorios cica m-ai dat praf, ai aflat si unde este motorul tancului, de fapt cel mai bun din lume, insa asta nu-i treaba ta, deci dupa mintea ta cit bobul de fasole esti mindru si incintat ca m-ai fact praf. Ba PIEZDETZ, tu trebuie sa te mai nasti odata ca sa ajungi macar sa stai in umbra mea.
In continuare iti promit ca iti voi raspunde la toate intrebarile cu conditia ca de fiecare data dupa ce ti-am scris sa umpli o pagina intreaga cu postari victorioase si cu superba ta superioritate asupra mea, nu uita sa specifici de cel putin trei ori cit sint eu de redus ,eu care sint cel mai destept dintre ji danii aia primitivi.

Ad 23-12-2013 - 15:16

@Tomi: Ai aici aviatia legionara in actiune:
http://youtu.be/rGolgC5bWs

Ad 23-12-2013 - 15:19

Am gresit in puii mei:
http://youtu.be/r-GolqC5bWs

tomi 24-12-2013 - 00:40

Ad, daca bine am inteles pilotul legionar din clipul ce- l postezi are in partea superioara a fuselajului un cablu in forma de S cu puf la capat ceea ce desigur este antena dirijabilului. In fata am vazut ca tine in mina o bazuka si are o casca blindata pe cap. Ai uitat sa specifici cine este pilotul, urbos digital salut sau tache?

Tache 24-12-2013 - 03:04

Cadavrele romanilor erau asa de uscate, datorita frigului uscat, incat mortii romani de pe frontul de est au fost arsi precum vreascurile……..

Eu am dobandit credinta ca romanii sunt poporul lui Israel, caci multi dintre ei au ars in FOC !!

Tache 24-12-2013 - 03:09

Majoritatea evreilor UNGURI si-au gasit asa SFARSITUL!!! De unde si aparitia mitului HOLOCAUSTULUI !!

Titircă Inimăbună 24-12-2013 - 03:54

@ Tache

pai vezi e si mai simplu acum, tu vei vorbi ei te vor asculta iar apoi te vor aplauda si totul va fi bine, da dar tot e greu caci Nu era cel ce-mi dadea puterea de a continua,cel ce-mi zgarma orgoliul si-mi `ridica semne de intrebare si ma conducea spre perfectiune, acum ma voi balaci intr-o frumoasa poezie in care eu ma voi preface un bun conducator

era o zi frumoasa de vara. marele Da tocmai se sculase si astepta nerabdator intalnirea cu NU. vechiul si bunul lui prieten Nu, cel ce in toate discutiile oamenilor

sa fie adevarat oare sa fie chiar Nu sa ma fi parasit sa ma fi lasat intr-o lume in care toti se aproba si-n care nimeni nu neaga, o lume in care nimic negatie nu-si mai au sensul

nu nu pot sa apar acum acolo ma simt nesigur, ma simt singur si najutorat, ma simt gol si lipsit de sentiment,doar el doar le imi poate reda increderea in mine,

Titircă Inimăbună 24-12-2013 - 03:59

@@@ TACHE TACHE TACHE

Cadavrele romanilor erau asa de uscate, de la gopota cred ca fiecare se temea in un timp sau altul…chiar si eu asa mai cu mai multa masa de muschi si statura tot ma temeam de ei la un timp anumit…dar similar, ochiul lui critic e tot ce-mi lipseste…doar atat si in fond de ce a plecat?”

Tache 24-12-2013 - 04:06

@ Titirica inima nebuna

Cuvintele isi au rostul lor, dar ACTIUNEA este hotaratoare. Deocamdata NU traim intr-o lume filozofica !!! Atunci cand vom trai, TU vei fi SUPERPUTERE !!

Deocamdata, daca EU, prin PUTEREA mea, care vine din VOINTA si SUFERINTA. asa cum s-a intamplat intotdeauna in ultimii 6000 de ani consemnati in documentele pe care le putem citi, voi DISPUNE ceva….. VOINTA mea va fi indeplinita…

Asa functioneza lumea in peninsula Europa…nu stiu cum este in peninsula India….

Titircă Inimăbună 24-12-2013 - 05:52

Ki-Wen-Tsen se gândea de trei ori inainte de a actiona; Confucius a spus: “De doua ori este suficient!”.

UnUL 23-12-2013 - 00:56

Scuze : Salaud.

Tache 24-12-2013 - 05:46

Nu va mai bateti si ACCEPTATI CRACIUNUL !!!

http://www.youtube.com/watch?v=2lhQ_hBT7lA

tomi 24-12-2013 - 09:22

Da Tache, aici unde s-a nascut, a trait, s-a luptat contra tiraniei zbirilor bisericesti care in orice loc ar fi, fura si amagesc poporul sarac, acest erou al poporului evreu-acest prim CHE, Hristos legat pe veci de numele a doua localitati Israeliene, Nazeret si Betlehem, este pregatit sa fie aniversat prin Sfinta sarbatoare a Craciunului. Hristos, cel mai renumit fiu al neamului evreiesc, recunoscut de evrei ca fiu al poporului sfint, a avut meritul imens ca a deschis ochii saracilor la minciunile si ticaloseniile rabinilor. El a promis poporului evreu viata buna pe aceasta lume nu pe cea de apoi care o promiteau solii bisericii. Am avut placerea sa vad si sa ating locurile sfinte pe care le-a atins si Hristos, ciudat si emotionant sa vezi inapoi cu 2000 de ani, sa vezi maslinii cu diametru de 3 -4 metri, de 2000 de ani, de pe vremea lui, la umbra carora statea si gindea la binele poporului evreu. Slavita sa-i fie amintirea acestui erou al neamului evreu.

Ad 24-12-2013 - 09:35

@tomi: Nu era erou al poporului evreu pentru ca toti evreii erau cetateni ai imperiului roman si noi ca urmasi ai imperiului roman venim si revendicam Ierusalimul ca oras roman-romanesc. Vezi ca nu e rau sa ai cetatenia romana ca dupa ce luam Ierusalimul o sa-ti cerem pasaportul.

Tache 24-12-2013 - 11:57

Inseamna tomi ca esti rezistent si esti pregatit pentru Weihnachtsmusik

http://www.youtube.com/watch?v=F4kFVhew35g

tomi 24-12-2013 - 15:18

@Ad , ai bulit-o, acu sa te vad, EU ca cetatean roman de doua ori odata ca roman a doua oara ca evreu aplic regula Cuza Voda si ma declar domnitor al Ardealului , Munteniei, Moldovei si al Israelului. Declar Republica Unita al tinutului dintre Marea Rosie si Marea Baltica. Acu sa te vad frate cum o scoti la capat.

Ad 24-12-2013 - 15:30

@Tomi: Atunci cum mai scapam de legionari? Ii trimiteam si noi la Ierusalim ca oricum aveti si voi acolo destui tembeli……

tomi 25-12-2013 - 00:17

Da @ Ad, nu ducem lipsa de imbecili, deci consider sa-i ingopati pe ai vostri acolo, la poalele dealului. Sti dece chiar acolo? Pentru ca au pus cimitirul fix acolo. Am avea placerea sa ne „jucam” un pic cu urbos si digital, dar cred ca ne-ar face mare greata sa-i atingem, asa ca in cazul ca-i va strivi un camion ce va urca din „greseala” pe trotoar, ar fi mult mai elegant pentru o versiune intimplatoare a disparitiei lor.

Ad 23-12-2013 - 07:51

@salut: Chiar nu conteaza unde e pusa usa pentru ca razboaiele nu se castiga cu rugaciuni si defilari. adica poti sa defilezi la un razboi dar direct in rai.

mircea 23-12-2013 - 09:17

dar de ce vreti numai in rai??,otomanilor vreti sa scapati de baligosu-uN-NUL,pai unde mai gasiti un asa neam prost?????

UnUL 23-12-2013 - 13:36

mirciulică, văd că ;ș tu ai o obsesie : subsemnatul. E clar ca ai nevoie urgent de un psihiatru bun ca să scapi de sindromul maniacalo-obsesiv care te bântuie..

UnUL 23-12-2013 - 13:36

Scuze : „și tu ai…”

Tache 24-12-2013 - 04:15

NU este DELOC suficient „Titirica” sa le „dati romanilor ceea ce vor”, acum ca v-ati speriat de ei…

NU, titirica, romanii sunt un INSTRUMENT AL FORTELOR SUPERIOARE !!! titirica…..

Si cum traim in Apocalipsa, veti face cunostinta cu aceste FORTE SUPERIOARE….l

Tache 24-12-2013 - 05:36

TITIRICDA inima buna…. Stiii bine ca NUMAI GERMANII pot inventa ceva…. Cred ca stiu si evreii ….

Sucul se extrage NUMAI din cap GERMAN””””

Voi NU aveti capacitatea GENETICA sa inventati CEVA !!!

Comments are closed.