Acasa InternationalExterne Putin către Obama: Referendumul respectă dreptul internaţional

Putin către Obama: Referendumul respectă dreptul internaţional

scris de S. P.
1 afisari

Preşedintele rus Vladimir Putin i-a repetat duminică omologului său american Barack Obama că referendumul din Crimeea a fost „în deplină conformitate” cu dreptul internaţional.

Putin: Referendumul respectă dreptul internaţional

Putin: Referendumul respectă dreptul internaţional

Referendumul „a fost în deplină conformitate cu principiile dreptului internaţional şi cu Carta ONU, şi a luat în considerare în special precedentul Kosovo„, provincia sârbă cu majoritate albaneză devenită independentă cu sprijinul Occidentului, a declarat Putin. „Locuitorii peninsulei /Crimeea/ au avut garanţia de a-şi exprima liber voinţa”, a adăugat Putin despre referendumul denunţat de occidentali, în care 95% din locuitorii acestei regiuni rusofone a Ucrainei s-au pronunţat pentru realipirea la Rusia, potrivit rezultatelor preliminare.
Vladimir Putin a subliniat incapacitatea şi lipsa de voinţă a puterii actuale de la Kiev de a opri micile grupuri ultranaţionaliste şi radicale care destabilizează situaţia şi terorizează populaţia, inclusiv populaţia vorbitoare de limbă rusă”, a mai indicat Kremlinul, potrivit AFP.

În legătură cu posibilitatea evocată de occidentali de a trimite în Ucraina mai mulţi observatori ai Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa /OSCE/, Putin a subliniat că punctul său de vedere este că „activitatea unei astfel de misiuni ar trebui extinsă în toate regiunile ucrainene”.

Putin şi Obama au convenit că „în ciuda diferenţelor de apreciere, este necesar să se caute împreună toate mijloacele pentru a stabiliza situaţia din Ucraina„, a mai declarat Kremlinul, subliniind că discuţia telefonică a avut loc la iniţiativa preşedintelui american.

14 comentarii

UnUL 17-03-2014 - 09:01

Ce era să spună, săracul: că referendumul a fost ilegal și sub amenințarea tancurilor?

Tache 17-03-2014 - 09:20

Cum au amenintat prezumtivele tancuri participarea la referendum si rezultatul final ?

UnUL 17-03-2014 - 09:30

Votează du cu kalashnikovurile sub nas și vei vedea dacă te vei simți la largul tău și îți vei exprima liber opțiunea!.

salut 18-03-2014 - 03:00

Astia traiesc intr-o lume a lor: auzi, „amenintarea tancurilor”. Slugi, latrai.

UnUL 18-03-2014 - 07:58

Vorbește cu taică-tău (sau cu bunicu-tău !) care au votat în 1946, să-ți spună cât de liber se votează sub ocupația sovietică, cretinule!

salut 18-03-2014 - 08:31

Cu Burebista, mai sluga, cu Burebista trebuie stat de vorba. Auzi la handicapatul impotent, incapabil sa aiba o parere proprie: cica sa intrebi alte slugi retardate, alea care i-au transmis gena prostiei si a delatiunii.
Hahahaha, mai iobage, mai !

Tache 17-03-2014 - 09:25

Dupa alipirea Crimeei la Rusia, care va avea loc probabil in urmatoarele zile, veche Ucraina inceteaza sa mai existe. Ce va face Romania ?

In trecut, fostul presedinte Emil Constantinescu, a fost acuzat de catre securistii naimiti care lucreaza in slujba unor tari straine, ca a tradat si a recunoscut granitele Ucrainei, parca prin 1998, la 4 ani dupa semnarea Memorandumului de la Budapesta, prin care Rusia, SUA si Marea Britanie garantau frontierele fostei Ucraine.

Ce vor face ei acum, caci Memorandumul de la Budapesta este mort si ingropat ?

UnUL 17-03-2014 - 09:28

Mda, l-au omorât și îngropat rușii.
Ce va face România? Păi ce va face UE și NATO, suntem parte a unor organizații internaționale, nu?

Mircea 17-03-2014 - 09:38

Putin e liber sa spuna ce doreste. Ramine o singura intrebare vis-a-vis de dreptul INTERNATIONAL:
– cite state recunosc acest referendum ? Sau cu alte cuvinte cite state recunosc „dreptul international” al lui Putin ?

pathfinder 17-03-2014 - 09:46

Transnistria, Abhazia, Osetia de Sud si Nagorno-Karabah!!!
Pai astea nu-s state?!?

Mircea 17-03-2014 - 09:59

Ai dreptate. Se pare ca trebuie sa restudiez dreptul international cu pixul lui Putin in mina.
😉

salut 18-03-2014 - 03:04

Ce sa faci tu, mah? „Sa restudiezi dreptul international”? Mai gluma a naturii, tu n-ai trecut de cartea de cEtire!

Hahahaha, auzi la el, glumetul !

UnUL 18-03-2014 - 07:59

Tu vorbești, Salaud? Hai, fii sincer, tu ai măcar bacalaureatul luat?

Tache 18-03-2014 - 08:36

UnULica, sa tii minte,………IN ROMANIA NU ESTE CA IN ISRAEL !!!

Comments are closed.