Acasa InternationalExterne Rasmussen: Georgia, partener model, dar nepregătită pentru NATO

Rasmussen: Georgia, partener model, dar nepregătită pentru NATO

scris de Stefan Galai
11 afisari

Secretarul General al NATO, Anders Fogh Rasmussen, a declarat, marţi, că Georgia nu este încă pregătită să devină membru al organizaţiei nord-atlantice, chiar dacă este un “partener model” .

Anders Fogh Rasmussen

Summitul NATO din 2008 i-a promis Georgiei că va deveni la un moment dat membru al organizaţiei, iar această decizie se menţine “cu fermitate”, a declarat Rasmussen presei, după o întrevedere cu preşedintele georgian Mihail Saakaşvili, informează Agerpres, care citează EFE.

Potrivit lui Rasmussen, NATO a realizat “o evaluare foarte pozitivă” a reformelor interne din Georgia, iar alegerile parlamentare care se vor desfăşura în ţară în 2012 vor fi “foarte importante” pentru aprecierea situaţiei.

Rasmussen a salutat prezenţa militară georgiană din Afganistan, a doua ca mărime a unei ţări care nu face parte din NATO. Georgia are în Afganistan 935 de soldaţi.

13 comentarii

digital 03-04-2012 - 21:15

și amărâții ăia se înghesuie să ”iasă” în ”față”,doar,doar le-or mări americănașii ”subvenția” pentru dotare și înzestrare…..
o să trageți mult și bine pentru ”fața” asta pe care v-o doriți,papagalilor!!!

Val Verde 03-04-2012 - 21:30

Da, pentru ca alternativa e sa se lase inghititi de tzarul Putin.
Ai ceva sfaturi pentru georgieni ?
Sugereaza-le niste alternative mai bune, pe care ei in dobitocia lor nu le-au vazut, ca sa nu trebuiasca sa le cinte in struna imperialistilor de la NATO

digital 03-04-2012 - 21:34

poate că ai dreptate,e mai prolific,capitalismul sângeros pentru o țară săracă și destul de necivilizată,decât mojicia rusească…
nu ăsta era președintele care într-un reportaj live,se ascundea de gloanțe în spatele reporterilor?!
dacă nu mă înșel?!

urbos 03-04-2012 - 22:01

Hehehe… georgienii n-au ce face, dar americanasii intretin sperante desarte. Mai mult, impreuna cu ji danii, s-au folosit de ei, de prostul ala mancator de cravate, impingandu-i in aventura aia sinucigasa din Osetia. Cu asa aliati mai bine lipsa.

Val Verde 03-04-2012 - 23:05

Nu vad sugestiile.
Care credeti voi, Fratii Petreus, ca sint alternativele mai potrivite pentru Georgia ??

Am inteles-o pe aia cu creavata…primul pas ar fi sa-si aleaga un presedinte ca nu-si maninca cravata…si apoi ????

urbos 03-04-2012 - 23:09

Cacatel, iar ti-au cazut mucii pe piept. Cum te chinuie prostia, cum sari in sus. Apoi dai vina pe altii. Nu, nu sint eu de vina, nici altcineva.
Inteleg ca ai vrut sa spui ceva. Ia-o de la cap, spune!

digital 03-04-2012 - 21:38

vorbesc de președintele Georgiei,să fiu bine înțeles!

tomi 03-04-2012 - 21:50

Digital nu vrei cumva să vorbesti și cu NAPOLEON, ași vrea să-i transmiti că și-a uitat câteva tunuri în cetatea de la ACCO și dacă este liber de șabat să dea o fugă pâna aici să și le ducă în FRANTA. = pa frumoaso=

digital 03-04-2012 - 23:07

vale,aici nu e cu nici o înghițire,este doar cu o cumpărare ordinară de poziție strategico -militară,de către o superputere ,care are interese,clare de a avea un cap de pod în Nordul OM,la granița cu Russia

Val Verde 03-04-2012 - 23:14

Chiar daca ar fi asa, si tu si urbos ati sesizat-o cu perspicacitate:

SUA a actionat in propriul interes. Asa trebuie sa fie politica externa competenta a oricarei tari.

Americanii isi trag spuza pe turta lor asa cum Rusia isi trage spuza pe turta ei.
Georgia, Romania, I-le Capului Verde au toata libertatea sa aleaga ce vor sa faca.

urbos 03-04-2012 - 23:19

Pai noi vorbeam de Georgia cacatel. Deci din perspectiva intereselor Georgiei. Tu despre ce?
Da, si rusii cand ti-o trag in goarna o fac tot in propriul interes. Lauda-i!

digital 03-04-2012 - 23:20

iar dacă și tu ești cel puțin la fel de perspicace o să sesizezi,că în primul comment îi compătimeam pe fraieri,făcând un pic de aluzie și la ”fraierii” de noi

Val Verde 03-04-2012 - 23:31

urbos, labutza debila, ii raspundeam lui digital care a deviat discutia catre „cumpararea ordinara de catre o superputere”

Daca rusii mi-o trag in goarna, nu-i laud.
Dar inteleg de ce am luat-o in goarna, imi reconsider pozitia si imi reajustez politica.

Daca luatul in goarna nu te face mai intelept, meriti s-o mai iei odata.

Comments are closed.