Acasa InternationalExterne Reacţia Serbiei la declaraţiile lui Băsescu

Reacţia Serbiei la declaraţiile lui Băsescu

scris de M.A.
0 afisari

Oficialii sârbi au răspuns la declaraţia preşedintelui român, Traian Băsescu, care a criticat atitudinea Belgradului faţă de românii din Timoc, şi au apreciat că drepturile românilor din Serbia au fost îmbunătăţite.

timoc (foto publicmedia.ro)

Reacţia Serbiei la declaraţiile lui Băsescu

Băsescu a spus că Serbia „trebuie să mai ia multe măsuri pentru a deveni un stat democratic”, deoarece pe „plan politic” nu se înţelege că „are o importanţă capitală” să se recunoască minorităţile naţionale.

De asemenea, el a spus că relaţiile dintre România şi Serbia ar putea fi semnificativ mai bune dacă „întrebările românilor din Timoc ar fi fost tratate în mod deschis”. Ministrul sârb de externe, Ivan Mrkic, a spus că Serbia niciodată, nici în principiu şi nici în practică, nu a dus o politică de asimilare a minorităţilor, transmite Rador.

„Conform evaluărilor Consiliului Europei şi ale Uniunii Europene, Serbia ocupă un loc de frunte în ceea ce priveşte respectarea, protejarea şi sprijinirea instituţională a minorităţilor naţionale.

Prin urmare, cred că oricine poate să ne ia drept exemplu” – a spus Mrkic. El nu a dorit să comenteze declaraţia preşedintelui român şi a adăugat că nu crede că Traian Băsescu a avut intenţia de spune ceva rău despre Serbia, pentru că este „un lider care este un mare prieten al poporului nostru”.

Secretarul de stat în Ministerul Justiţiei Serbiei şi copreşedinte al Comisiei Mixte Interguvernamentale RomâniaSerbia, Gordana Stamenic, a spus că Serbia a făcut progrese în trei domenii-cheie: informarea minorităţii române din Serbia de Est, introducerea limbii române în şcoli în acest teritoriu şi încurajarea continuării dialogului dintre Biserica Ortodoxă Sârbă şi Biserica Ortodoxă Română.

Directoarea Biroului guvernamental sârb pentru drepturile omului şi ale minorităţilor, Suzana Paunovic, a subliniat că, în ultimii ani, poziţia minorităţii române din Serbia s-a îmbunătăţit. Paunovic a adăugat că Serbia este unul dintre puţinele state care au o Lege privind consiliile naţionale ale minorităţilor naţionale şi că această lege nu există în unele ţări mai dezvoltate economic decât Serbia.

39 comentarii

Ionel 15-08-2013 - 11:55

Vin alegerile si Base are nevoie de bani de campanei ca sa plimbe autobuzele cu turisti prin sate parasite. La fel si lejionarii.

Antibasistul 15-08-2013 - 12:03

Basescu are bani la Admin. prezidentiala, ia dat Tonta mai multi bani, anul asta!

pathfinder 15-08-2013 - 12:36

Basinel, iar ai dat-o in bara.

Dar….. e prima oara cand spui Tonta. 🙂
Felicitari!
E un mare pas inainte!

Revenind, bugetul administratiei prezidentiale este pe trend descendent:
2011: 29416 RON
2012: 27256 RON
2013: 26009 RON

Sursele:
http://www.presidency.ro/static/ordine/AdmPrez/Bugetul_Administratiei_Prezidentiale-2011.pdf
http://www.presidency.ro/static/ordine/AdmPrez/Bugetul_Administratiei_Prezidentiale-2012.pdf
http://www.presidency.ro/static/ordine/AdmPrez/Bugetul_Administratiei_Prezidentiale-2013.pdf

P.S. Esti pe drumul cel bun. Tine-o tot asa…

Antibasistul 15-08-2013 - 18:44

Ba imbecil basist UnUl, a mia oara te-ai dat de gol ca postezi cu mai multe nickuri, ptiu!

UnUL 15-08-2013 - 22:07

Măîi vită încălțată, nu am intrat pe forumul acestui articol până acum.
P.S. De altfel azi am stat destul de puțin pe forumuri, am avut treabă.

Antibasistul 16-08-2013 - 04:18

Iarasi ai mintit, ca de obicei, porc basist!

UnUL 16-08-2013 - 18:41

…grohăi Bășinel și mai luă un rât de lături din troacă.

Contra 15-08-2013 - 14:05

1. Serbia minte dar asa e corect. Asa face si Grecia, asa face si Franta. (desi Fr va deveni in curand neagra)
2. De ce nu scoate un cuvant despre tratamentul romanilor din Ucraina ?Dar despre tratamentul romanilor din Ungaria?

3. Una peste alta cu Serbia trebuie sa ne avem bine. Macar pt exemplul de demnitate pe care l-a dat!

Ionel 15-08-2013 - 14:52

Incearca sa inveti de la evrei cum isi trateaza diaspora si asta ar trebui sa va fie ca etalon. Ne aveam bine cu sirbii si cind isi stringeau trupele pe granita dupa diktatul de la Viena, cind ne bombardau orasele de pe Dunare si erau ocupati de nazisti, cind atacau granicerii regalisti sau cind taiau gituri la granicerii comunisti. E o traditie.

urbos 15-08-2013 - 15:23

Ji danii la furnal. Vezi-ti de treaba ta.

Ionel 15-08-2013 - 16:50

Daca Hitler cistiga razboiul cu siguranta iesea si o marca de sapun legionar cu aroma de tamaie. Cu ce va au la mina sirbii? Iti spun eu: cu dosarele filierei yugoslave din CIA si pentru asta dansati ca ursul indiferent cite bite in spinare primeste popa Boian.

Europeanuul 15-08-2013 - 16:51

urbosule, de ce sa nu te bagam pe tine la furnal? de sa bagam evreii?

urbos 15-08-2013 - 18:06

Mi s-a parut un raspuns potrivit pentru aia care spun p-aici ca islamistii trebuie omorati. Nu ti-am auzit grohaiala mancatorule de fecale. Nici cand scarba ji daneasca tomi ameninta cu moartea. Asa ca, te rog frumos, dispari fiu de naparca!

Europeanuul 15-08-2013 - 20:33

Atacurile respective, spre deosebire de atacurile tale, au fost limitate la adresa extremistilor fundamentalisti care chiar reprezinta un pericol public. Extremistii islamisti trebuie combatuti cu orice pret, nu ne vom lasa oprimati si terorizati de o mana de imbecili. Nici!

http://www.youtube.com/watch?v=rVthVT8woQ0
ttp://www.youtube.com/watch?v=VkkNWyd8tzQ

Raspunde la intrebare urbosule (nu ocoli subiectul) de ce sa-i bagam pe evrei la furnal?

urbos 15-08-2013 - 20:45

De ce nu?

Europeanuul 15-08-2013 - 16:53

zi mai … de ce sa bagam evreii la furnal?

Antibasistul 15-08-2013 - 18:47

PENTRU CA ESTI CRETIN EV..EU!

UnUL 15-08-2013 - 22:03

Buboșel, mai mari cretini ca tine și neolegionarii tăi nu există pe mapamond. Orice fundamentalism și negare a dreptului celuilalt la existență este nu numai o i m b e c i l i t a t e ci de-a dreptul o crimă.

UnUL 15-08-2013 - 22:04

P.S. Valabil și pentru B ă ș i n e l.

urbos 15-08-2013 - 22:30

Gunoiere, nu e vorba de nici un drept la existenta, e vorba de necesitatea omenirii de a se apara, de a scapa de ciuma. Fara distrugerea parazitului, virusului, intreg organismul este in pericol. Nu e vina celorlalti ca satra voastra e o adunatura de gunoaie care otravesc planeta.

UnUL 15-08-2013 - 23:04

Paraziți sunt fiarele sălbatice ca voi, cu creierul cât o nucă dar cu o intoleranță infinită, care se cred buricul pamântului și singurii care merită să facă umbră pământului, Scârboșel.
P.S. Ce vrei să spui cu „satra voastră”? Ești nițeluș cam confuz : Tu ai o ură patologică și irațiobală la adresa evreilor, ”șatra ” este un element țigănesc, iar eu sunt român 100%, cum ți-am mai spus de 2400 de ori. Ce înțelegi deci prin „voastră”?

Ereticul 15-08-2013 - 23:27

@ UnUL: parazitii umani sunt acele creaturi biologice care consuma mult, dar produc nimic. Sunt recunoscuti de regula prin activitati gen camatarie sau trafic de influenta. Doriti sa facem un raport (in procente) intre numarul de ovrei care traiesc din activitatile numite mai sus si legionarii care fac acelasi lucru? Sau intre ovrei si musulmani, unde camataria este interzisa cu desavarsire?
Cat despre satra, termenul este tiganesc, dar in componenta unei setre se pot regasi si romani tiganizati sau iudaizati. Cu variantele in care respectivii romani au fost furati de mici, sau au fost spalati pe creier, pe principiul „daca pui un mar stricat intr-o lada cu mere sanatoase, niciodata marul stricat nu se va insanatosi; din contra, le va strica / imbolnavi si pe celelalte”.

UnUL 15-08-2013 - 23:39

”Ereticule”, mulțumesc mult pentru explicație : o poliloghie plină de clișee fascistoide și de i d i o ț e n i i.
P.S. Să înțeleg că ești un „alter ego” al lui Bubos-Jegos? Că altfel nu văd de ce te-ai fi repezit să debitezi explicațiii stupide în locul lui.

Ereticul 15-08-2013 - 23:50

@ UnUL: cu placere. Nu sunt „alter ego-ul” nimanui, iar „polologia” nu este nici fascistoida, nici plina de idiotenii. Pur si simplu „incerc marea cu degetul”, in sensul ca inca va mai consider un om rational, care nu aplica orbeste etichete si sabloane si cu care se poate discuta civilizat. Dar, din ce vad in ultima vreme pe forum, va cam lasa nervii (remarc o nervozitate crescuta, combinata cu o tendinta de agresivitate si vulgaritate). Si – din pacate pentru dvs. – nu va ridicati la nivelul d-lui Val Verde.

CONGO 16-08-2013 - 01:11

Nimeni nu se compara cu ValVerde, de cand e forumul forum, el este Moisil-ul si Carageale-le nostru, fara ValVerde cine ar mai posta la Neacsu?

Spre exemplu sobru ii ajunge la talpa sosetelor cand nu posteaza, iar cand o face este de inaltime negativa cel putin un centimetru sub pamant.

Antibasistul 16-08-2013 - 04:05

UnUL, postaeile tale spun ca asti ji dan basist!

Antibasistul 16-08-2013 - 04:11

Basistule, postarile tale spun ca esti evreu fara creier!

Antibasistul 16-08-2013 - 04:25

A fi evreu inseamna sa sti doar sa minti, furi, escrochezi, jefuiesti, omori!

UnUL 16-08-2013 - 07:03

Domnule „Eretic”, probabil că aveți dreptate și mă cam lasă nervii. E normal când vezi luări de poziții antisemite și intolerante până la orbire, „pigmentate” cu înjurături ca la ușa cortului, cum sunt cele ale lui Bubos-Bășinel-Salaud, etc. Și la vulgaritate nu poți răspunde decât cu vulgaritate, așa cum la o încercare de dialog civilizat trebuie să răspunzi la fel. În ceea ce privește „ridicarea la nivel”, nu vreau să mă ridic la nivelul nimănui, ci doar să îmi exprim propriile opinii.
P.S. Poate căutați și răspunsul la întrebarea de ce evreii au practicat cămătăria și alte asemenea activități, informându-vă și aflând câte porți le-au fost închise și câte meserii nu aveau dreptul să practice, conform legilor din Evul Mediu și nu numai. Deci trebuia să trăiască și ei din ceva. (In ceea ce îi priveste pe musulmani, cămătaria e interzisă și e foarte bine, principiile lor morale sunt extrem de solide. N-aș dori, totuși, să trăiesc sub „sharia”, cu tăierea mâinilor la hoți, etc. Și, așa cum spuneam, marele pericol în lumea de azi vine de la fanatismul islamic, nu de la evreii ortodocși!)

UnUL 16-08-2013 - 07:04

Bășinel, postările tale spun că ești idiot, bătut în cap, cu iei puține și fixe și cu o educație deficitară.

UnUL 16-08-2013 - 07:07

P.S. A propos, B ă ș i n e l, înțeleg că azi ți-a sărit somnul din cauza evreilor, sau ești în schimbul de noapte la sediul Grifco.

Ionel 16-08-2013 - 08:20

Parca subiectul era despre spaguiala, scuze relatiile romano-sirbe si in nici un caz despre traditionalul razboi legionar0-iudaic. De ce nu va duceti si unii si altii pe o insula pustie? Scapam si noi de tembeli.

UnUL 16-08-2013 - 09:34

De ce „și unii și alții”, Ionele? Dacă unii nătărăi nu sunt în stare să vorbească despre altceva, trebuie să li se răspundă, nu?

Ereticul 16-08-2013 - 09:48

@ UnUL: „la vulgaritate nu poți răspunde decât cu vulgaritate”
Eu ma ghidez aici dupa o pilda budista: predicand toleranta si intelepciunea, Preafericitul (Buddha) s-a trezit la un moment dat injurat de un discipol, care urmarea sa verifice reactiile predicatorului. N-a reactionat, iar discipolul l-a injurat si jignit de mai multe ori. Intr-un final, Buddha l-a intrebat: Spune-mi, fiule, cui crezi ca se cuvine un cadou refuzat?
Discipolul a raspuns: darul respins revine celui care l-a oferit.
Atunci Iluminatul a replicat: eu nu primesc „darul” tau …
Daca pur si simplu ignorati insultele, participantii la dialog o sa oboseasca „sa-si ia darul inapoi” si o sa schimbe tonul. Cel putin in cazul meu functioneaza perfect.

In privinta pericolelor, orice invazie este periculoasa si daunatoare traditiilor locale. Ca europeni noi vorbim de „pericolul galben” sau „pericolul musulman”, dar nu ne gandim aproape niciodata ce a insemnat pentru alte rase si popoare „pericolul alb”: exterminarea amerindienilor (America), comertul cu sclavi (Africa), razboaiele opiului (China), jefuirea sistematica a coloniilor (India), etc. Dar toate activitatile razboinice ale albilor au avut finantare din partea unei anumite minoritati religioase, care minoritate a stiut intotdeauna sa-si opreasca o parte insemnata din prada.
Iar in zilele noastre, crizele economice nu au aparut nici din cauza musulmanilor, nici a chinezilor. Tot „strainul neasimilabil” poarta responsabilitatea. Si se mira ca nu este privit cu simpatie …

UnUL 16-08-2013 - 09:58

Ereticule, prima parte a postării dumitale este interesantă, dar depinde de la persoană la persoană până unde i se pot întinde nervii fără să explodeze. Eu sunt din fire un impulsiv și nu suport să fiu călcat pe bătpatur. (Probabil că aș fi un budist mizerabil!)
În ce privește a doua postare, ea comporta două elemente, ce necesită 2 răspunsuriȘ
– Prima parte e perfect adevărată, numai că asta a fost cu sute de ani în urmă. Fanaticii islamici sunt ACUM la nivelul la care erau europenii acum 400 de ani, și reprezintă un real pericol pentru civilizația modernă
– În a doua parte a postării regăsesc o mentalitate care ne vine tocmai din Evul Mediu – aceea de a arunca vina pentru toate relele din lume asupra unui singur popor, înzestrat cu toate defectele, lacom, venal, interesat doar de îmbogățire, ticălos, intrigant, etc. care trebuie (și a fost secole de-a rândul) persecutat, masacrat, alungat de ici-colo.

UnUL 16-08-2013 - 10:00

p.S. Scuze pentru tastare : „călcat pe bătături”.

Ereticul 16-08-2013 - 10:10

„numai că asta a fost cu sute de ani în urmă”

Nu chiar. Imperiul Britanic s-a dezmembrat la sfarsitul celui de al doilea razboi mondial (1945). Hong Kongul a fost retrocedat Chinei in 1999. Baze militare americane exista si la ora aceasta in multe parti ale globului.

„a arunca vina pentru toate relele din lume asupra unui singur popor”

Nu arunc vina, incerc sa explic de ce sunt priviti cu antipatie. Nu sunt prea coerent si nici nu reusesc sa sintetizez prea bine explicatiile pentru ca subiectul este foarte vast iar eu scriu in graba, „printre picaturi” (imi termin cafeaua si ma apuc de lucru).

UnUL 16-08-2013 - 10:24

La acest ultim punct nu suntem de acord, dar apreciez dialogul civilizat și cu argumente (chiar discutabile). Aș vrea să avem pe acest forum doar acest gen de dialog.
Vă urez spor la treabă; eu mă bucur de vacanță.

Europeanuul 16-08-2013 - 11:11

@Ereticul

„Doriti sa facem un raport (in procente) intre numarul de ovrei care traiesc din activitatile numite mai sus si legionarii care fac acelasi lucru? Sau intre ovrei si musulmani, unde camataria este interzisa cu desavarsire?”
*******

Contributia angajatilor in sectorul financiar (banci, asigurari, etc) la cresterea PIBului o depaseste cu mult pe cea a legionarilor. Care o fi oare contributia la PIB a forumistilor urbos, digital, saliut & co, a fostului ofitir de armata rosie Neacsu Marin sau a trogloditului Ion Coja?

Astazi (in era informationala) este evident pentru toata lumea ca libera circulatie a capitalului si a marfurilor reprezinta motorul progresului tehnologic, respectiv motorul cresterii economice si al bunastarii. Nu mai da nimeni nici doi bani pe gogomaniile si pe cliseele voastre perverse. Ati ramas fara admiratori 😉

http://vimeo.com/39048998

ttp://vimeo.com/63635193

ttp://www.youtube.com/watch?v=gCuPx9shWT0&list=PLE87165EF5834F779

ttp://vimeo.com/52302939

ttp://vimeo.com/60412041

ttp://vimeo.com/35689825

ttp://vimeo.com/65888557

ttp://vimeo.com/61085633

ttp://vimeo.com/34462285

ttp://vimeo.com/63084310

ttp://vimeo.com/14692378

ttp://vimeo.com/3023360

Comments are closed.