Acasa InternationalExterne România-Bulgaria. Probleme cu minorităţile şi delimitarea platoului continental

România-Bulgaria. Probleme cu minorităţile şi delimitarea platoului continental

scris de M.A.
2 afisari

România-Bulgaria. Probleme cu minorităţile şi platoul continental. Kristian Vigenin, ministrul bulgar al Afacerilor Externe, a declarat că delimitarea platoului din Marea Neagră este „o problemă” în relaţia cu România.

România-Bulgaria. Probleme cu minorităţile şi platoul continental

România-Bulgaria. Probleme cu minorităţile şi platoul continental

Oficialul bulgar doreşte ca aceasta să fie rezolvată cât mai repede, având în vedere importanţa sa „politică şi economică”, transmite Mediafax. „O problemă este şi delimitarea platoului maritim din Marea Neagră dintre cele două state. Ambiţia mea este să rezolvăm această problemă cât mai repede pentru că are aspecte politice şi economice”, a afirmat Kristian Vigenin, într-o conferinţă de presă comună cu omologul român, Titus Corlăţean.

De asemenea, el a arătat că o altă problemă în relaţia cu România este cea a minorităţilor, în special cea privind slujba religioasă în limba bulgară pe teritoriul românesc, însă are încredere că aceasta va fi rezolvată în conformitate cu standardele europene, într-un spirit de cooperare fără a se da voie ca aceasta să „fie hrană pentru naţionaliştii din ambele ţări”.

Ministrul Corlăţean a arătat că a discutat cu Vigenin despre problema „fostei biserici bulgare din Bucureşti” şi despre liceul bulgar din România, dar şi despre liceul român din Bulgaria şi interesul exprimat de asociaţiile minorităţii româno-vlahe pentru respectarea dreptului la educaţie şi religie în limba maternă. „Important este că le discutăm într-un spirit de cooperare, deschis şi am convingerea că putem avansa în direcţia cea bună”, a mai spus Titus Corlăţean.

Ultima rundă de negocieri bilaterale privind tematica delimitării spaţiilor maritime ale României şi Bulgariei în Marea Neagră despre care MAE român a comunicat public s-a desfăşurat în perioada 29-30 mai 2012 la Bucureşti. Conform ministerului român, negocierile au urmărit „convenirea unei linii de delimitare între spaţiile maritime ale României şi Bulgariei din Marea Neagră care să fie echitabilă şi conformă cu normele dreptului internaţional în materie”.

37 comentarii

Ionel 22-08-2013 - 18:56

Nimic despre ,,restitutio in integrum” in Cadrilater?

UnUL 22-08-2013 - 19:01

Măcar Balcicul să ni-l dea înapoi.

Antibasistul 23-08-2013 - 13:25

Peste o mie de ani, poate.

CONGO 23-08-2013 - 13:50

Dar oare Balcicul nu este teritoriu UE, si deci deja al nostru? Oare ar trebui sa declaram acum Muntenia, de exemplu, cucerita pt ca tot nu o sa ne opunem?

Clio 22-08-2013 - 19:25

Cadrilaterul a fost romanesc doar o scurta perioada, asa ca bulgarii nu au ce sa ne dea inapoi. Ar fi utila consultarea unui capitol din istorie.

UnUL 22-08-2013 - 19:57

Da : 1913-1940.

CONGO 22-08-2013 - 19:59

da? dar toate ciorile care mai fac greseala sa zboare peste Dunare si le prind sa le halesca? ceva tot trebuie sa dea.

na poftim, ca malul lor e mai inalt, sa aiba defilare de fete goale sambata de la 1 la 2 dupamasa in locuri prestabilite. sa vezi ce de bani facem din turism!

Pribeagul 22-08-2013 - 21:20

„el a arătat că o altă problemă în relaţia cu România este cea a minorităţilor”

Este ceva de speriat cu oamenii astia. Intregul spatiu actual bulgaresc a fost tracic si protoromanesc, iar acum protoromanii reclama problema minoritatii bulgare din Romania.

ValVerde 22-08-2013 - 21:37

Sa-ti spun un secret…dreptul la un teritoriu nu se stabileste in functie de cine a fost primul acolo, ci cine e ultimul !

UnUL 22-08-2013 - 21:47

Domnule ValVerde, adevărul e undeva la mijloc și soluția e extrem de greu de găsit.Vezi situația din Kosovo – leagănul nașterii poporului sârb, azi locuit în majoritate de musulmani – a Israelului și Palestinei, etc.

ValVerde 22-08-2013 - 21:59

Nu vad nici o contradictie.
„Noi am fost primii aici” sint lozinci popooliste care agita hormonu’ patriotic si au tot atita greutate cit judecata lui Huhu.

Nimeni nu o sa renunte la un teritoriu pe care il stapineste doar pentru ca vine altul si ii spune: „Te rog frumos du-te mai incolo ca eu am fost aici inaintea ta. Il ai tu acum si esti la butoane, dar eu l-am avut acum citeva mii de ani”

Asa ca atunci cind exista dispute teritoriale, ecuatia e simpla: forta sau trocul. Nimic altceva.

Se aplica perfect la israelieni si arabi, la sirbi si musulmani…la toata lumea.

Ereticul 22-08-2013 - 22:32

„forta sau trocul. Nimic altceva.”

Mai exista si revendicarea, sau litigiile internationale (arbitrajul international) – vedeti cazul „Insula Serpilor”.

ValVerde 22-08-2013 - 23:06

@Ereticul

Arbitrajul international tot la „troc” sau „forta” se rezuma, pentru ca deciziile trebuiesc implementate.

Revendicarea nu e o metoda de decizie.
Este actiunea care demareaza procesul.

CONGO 23-08-2013 - 01:07

erecticul se conduce dupa zborul pasaricii eretele fara pene

Ereticul 23-08-2013 - 01:21

@ Congo: o „pasare” fundamentala pentru existenta noastra, a tuturor 😉

CONGO 23-08-2013 - 01:25

correct, dar capitanul nu a fost insurat, oare nu-i zbura bine?

Georgel 23-08-2013 - 11:13

De unde naiba ai mai scos ca sirbii s-au fabricat in Kosovo? De fapt Timocul e leaganul poporului roman si Serbia adevarata e pe undeva intre Don si Volga.

pathfinder 23-08-2013 - 11:47

Asa spun sarbii.
Ca dupe ce au „descalecat”, in regiunea aia s-au „fabricat” ei…

Pribeagul 22-08-2013 - 21:55

Nu-i nici un secret. Ultimii sunt protoromanii care acum se chiama bulgari.

ValVerde 22-08-2013 - 22:01

„Este ceva de speriat cu oamenii astia.”

===

Si atunci de ce te sperii ??!!

Pribeagul 22-08-2013 - 22:08

Ce-i atit de greu de inteles? Ca niste protoromani din Romania n-au toate drepturile de care se bucura romanii?

Cit de speriat, veni vorba, vorba lui UnUL.

Mai ai nelamuriri? 🙂

ValVerde 22-08-2013 - 22:10

Da.
Mai explica-mi odata.
Te rog.

CONGO 23-08-2013 - 01:35

totul este foarte clar, protoromanii cu capul mare (si deci greu) au cazut mai la sud, este fenomenul de sedimentare, tot asa cum apa limpede iese la suprafata, malul se depune, iar la fund de tot gasim aurul cu masa protomoleculara foarte enorm si prea exagerat de grea.

iar gazul de sist iese la suprafata, daca e cazul.

ValVerde 23-08-2013 - 05:02

CONGO, esti bulgar care nu crede in reincarnare.
POSTARILE TALE O DOVEDESC !

Ai sa arzi in iadul dintre sisturi forever, evreule.

Dovada ca bulgarii nu au capul greu, (au doar ceafa groasa), e ca daca ar avea capul greu forta centrifuga ce rezulta din invirtirea planei i-ar arunca in cosmos, nu la sud, unde forta gravitationala e firava..

Citeste-l pe neacsum si miscarile Soarelui printre bulgari.

ValVerde 23-08-2013 - 06:28

CONGO, tine-o tot asa !
Cind imbecilii forumului se iau de tine, trebuie ca faci ceva bine !
Daca incrincenatii in ura tampa, care nu au nimic de zis decit sa injure, nu au simtul umorului, nu e vina ta.

urbos 23-08-2013 - 07:17

Da, lindic, e mult umor in a scrie in dementa pana umpli paginile forumului. Bineinteles lindic, sa nu crezi ca speram ceva de la dementi ca voi. Uite in ce hal va prezentati, apoi grohaiti despre ura, incrancenari, cand reactia e umplerea forumului in dementa. Boala psihica, diliul e in delir schizofrenic, iar tu te freci pe lindic, ca ultima satisfactie, ramasa insa imposibil de atins, caci e vorba doar de chinul prostiei si al neputinta.

Antibasistul 23-08-2013 - 03:51

Deci dupa nebunia ta, Hitler avea dreptul sa ramina stapinul Europei, el a ultimul care a ocupat-o!

Antibasistul 23-08-2013 - 03:58

Hitler e ultimul care a ocupat Europa deci dupa nebunia ta ValV, el trebuia sa ramina stapinul Europei!

ValVerde 23-08-2013 - 04:54

🙂
Du-te mai copile si fa nani….
Nu te mai amesteca cu adultii ca iar o sa-ti rupa astia urechile….obraznicatura !!!

Antibasistul 23-08-2013 - 05:04

Tanti, adevarul supara!!

CONGO 23-08-2013 - 05:07

Huhu nu mai poate sa doarma de cand cu cosmarul cu evreii care ii aruncau bani, era inpotmolit in zeci de mii de portofele doldora plus ca-i intrasera diamante in ochi si in urechi, aruncate ca graul la nunta.

Dar nu are dreptate, ultimul care a ocupat Europa e neamtul ala sef la banca Germaniei care a tiparit euro si a cumparat tarile europei si sute de milioane de sclavi.

CONGO 23-08-2013 - 05:09

lasa-ne antibasinosule
cum mai combati maine daca nu dormi?
ORI TE-A DAT AFARA DE LA POSTACII PLATITI?
sa spui drept!

ValVerde 23-08-2013 - 05:11

Te-ai spalat dupa urechi?
Ai mincat frumos, fara sa plimbi mincarea-n gura ?
Fa-ti rugaciunea si stinge lumina !
Sa nu mai aud nici „pis” ca-ti iau sigurantele de la tablou si te joci cu usa de la cuptorul cu microunde cind te scoli.

CONGO 23-08-2013 - 05:12

hehehe, evreii dorm pe ruptelea la ora asta, de aia te dovedesc in fiecare zi, si nu ai nici un spor!

CONGO 23-08-2013 - 05:15

Madoff doarme cel mai mult, de aia e sanatos tun si invartea banii cu lopata. Dar…. exista pericolul ca daca dorrmi si tu huhule mult sa te trezesti evreu dimineata!
si atunci ce te faci?

CONGO 23-08-2013 - 05:19

huhule, dar mai inainte sa-ti impaturesti bine covorasul, sa nu faca bumbe si sa stea sui, ca nu se cade.

bogdan 23-08-2013 - 12:28

astia sunt niste ipocriti!ei sunt cei care nu respecta acordurile privind minoritatile si tot ei sunt cei care fac galagie.ar trebui un pic de flit din prtea autoritailor romane

Comments are closed.