Acasa InternationalExterne Românii sparg bancomatele franceze cu furculiţa

Românii sparg bancomatele franceze cu furculiţa

scris de Șt. C
43 afisari

Hoţi originari din România au reuşit să extragă peste un milion de euro din bancomate folosind o simplă furculiţă cu dinţi îndoiţi, relatează  site-ul elveţian 20minutes.

După deja cunoscutul ‘skimming‘, iată ‘forking‘-ul, o nouă metodă, care necesită o oarece dexteritate, dar care ar fi fost utilizată de zeci de ori de la începutul verii pe anumite bancomate din Franţa, potrivit Le Parisien, care explică tehnica în imagini.

Poliţia judiciară din Rouen (nordul Franţei) a arestat la începutul acestei săptămâni patru presupuşi membri ai acestei bande originare din România. Peste 15 persoane au fost identificate ca făptaşe în astfel de cazuri în Ile-de-France , în vestul Franţei şi în Belgia. În Elveţia nu se ştie de existenţa vreunui asemenea caz, mai menţionează 20minutes.

27 comentarii

BULA 16-08-2012 - 19:15

Nevoia te invata. Uite ca hotii sunt mai destepti cu un ordin de marime decat aia cu doctorate.

tomi 17-08-2012 - 00:45

Daca vrei poti sa ridici si o statuie hotului roman destept,dar fara diploma.Cred ca devii tot mai ridicol Bula,asa-i cum zici daca-s hotii nostri hai sa-i iertam si sa le mai si cautam motivatii.Asa cum urbos digital,ciu ciu ereticul au plecat in acest moment chiar la baie si nici din greseala nu vad articolul,de indata ce va aparea ceva palpitant legat de Israel sau de evrei vor iesi fuga din closetul lor plin ce ca-cat.

Ereticu1 17-08-2012 - 01:16

Am vazut articolul si am zambit cand l-am citit. Desi este negativ, gestul in sine se integreaza perfect in adaptabilitatea si inventivitatea romaneasca. Partea pozitiva a trasaturii de care vorbim se evidentiaza prin medicii romani, obisnuiti sa se descurce cu mijloace precare dar cu rezultate excelente, sau pilotii romani, considerati printre cei mai bun din lume, chiar daca flota romaneasca sufera dpdv tehnic in multe cazuri. Mai sunt cateva exemple de „descurcareala” romaneasca – moneda de 10 lei (vechi) cu care smecherii nostri au umplut automatele de tigari germane (corespundea ca greutate si diametru cu moneda de 1 marca) sau capacele de la sticlele de bere pilite, umplute cu apa si congelate, apoi folosite drept jetoane in caloriferele ale caror aparate de taxare recunosteau jetoanele dupa un anumit diametru si o anumita greutate. Vorba d-lui Val Verde – imaginati-va ce se intampla daca hotii nostri aveau in dotare si tirbusoane … 🙂
Despre baie si wc, desigur, noi asa le folosim. Dvs. la tel aviv va faceti nevoile in bucatarie?

tomi 18-08-2012 - 01:29

Cu toate explicatiile voastre indesate cu puternice si solide argumente pro,nu ma las convins ca furtul ar fi o calitate cit de inteligent ar fi utilizata.Obiectul in sine,furtul este un gest criminal.Acum 6 ani cind mi-am petrecut concediul de o luna in Romania cu familia,am avut o mica surpriza nu prea placuta la intoarcere; toata casa era ravasita,dulapurile pina la ultima camasa erau imprastiate prin casa.Pe scurt am fost pradat de hoti.Culmea ca stau la etajul doi dintr-un bloc cu patru etaje,loc destul de greu de „vizitat” de hoti,insa ce sa-i faci si hotii evrei sint „talentati”.In plus aveam gratii la toate geamurile,le montasem cu o luna inainte de plecarea de atunci in concediu,alertat fiind de un val suspect de spargeri, doar pe strada mea s-au reclamat 11 hotii,jajuri de apartamente, cu toate ca in cartierul in care stau nu auzisem de vreo spargere in cei 15 ani de cind cumparasem apartamentul acolo. Deci cu gratii,cu etajul doi,cu acele clasice usi de otel ce se inchid in toate directiile stil seif ce nici pompierii nu le pot deschide,iata ca hotii tot au reusit sa-mi patrunda in casa. Au furat normal ce era mai de valoare, vreo jumatate de kilogram de aur in bijuterii,cam 3000 de dolari si 2000 de euro ce-i tin in casa pentru mici cheltuieli si spre a nu fugii mereu la banca,colectia de ceasuri scumpe ramase mostenire de la tata si o colectie de stilouri de la Pelican in sus,adica valoroase.De rest nu s-au interesat. Singura parte pozitiva este ca nu ma zgircesc ca altii si aveam asigurare pe bunurile din casa asa ca am primit cam intr-o luna,dupa ce inspectorii de la asigurari au cercetat paguba, contravaloarea obiectelor furate.Culmea este ca dintre toti ce au suferit in acea vara acte de jaf eram singurul asigurat.Credeti-ma ca am motive sa nu-i iubesc pe hoti,cu toate ca in cam trei luni au fost arestati,la noi politia nu ia salariul degeaba, insa paguba sentimentala a obiectelor ce sint legate de familie, de parinti,bunici, nu se pot despagubi cu nici o suma.De atunci am tapitat casa cu senzori si alarme ce ma anunta telefonic in timp de 15 secunde de la intrarea unui musafir nepoftit in casa,si cu toate ca de la arestarile bandelor de hoti, normal ca vor veni si altii sa-i inlocuiasca acum va fi cam greu sa mai fiu deranjat. Iar placerea va fi nu numai sa-l prind pe viitorul potential hot insa conform noilor legi asemanatoare ca in USA voi avea dreptul sa-i zbor si creierii daca-l prind in casa.
La noi hotul prins in casa este considerat potential criminal si pericol la viata proprietarului deci se pot aplica metode extreme de aparare spre eliminarea pericolului.

Ciu Hu 18-08-2012 - 02:10

Fi sigur ca hotul iti zboara creierii, inainte de ai zbura tu creierii lui, esti prea prost si bleg!

Lupu Ardelean 19-08-2012 - 14:56

Bravo, intr-adevar motiv de mandrie nationala…in special „capacele de la sticlele de bere pilite, umplute cu apa si congelate”…

Ciu Hu 17-08-2012 - 05:14

Da, evrei-s hoti cu diploma, de asta-s cei mai mari hoti din Univers, fura toate popoarele lumii de sume uriase de bani si de bogatii naturale!!!!!

BULA 17-08-2012 - 07:44

Exemplul cel mai bun e cu megahotii de la FMI.

BULA 17-08-2012 - 07:42

Prostovane, afla ca hotii sunt dotati cu inteligenta nativa, peste media pop.ulatiei. Mi-a confirmat asta si un profesor de filosofie (coleg cu tata in primul an de facultate), care preda la cel mai bun colegiu din oras, dar avea si cateva ore la penitenciarul de minori. Zicea ca ii ieseau orele mult mai bine cu hotii. pentu ca erau atenti si aveau idei interesante. Elevii de la colegiu erau blocati mintal (ca si tine), apatici, desi invatau bine si erau cititi.

Romeo2110 17-08-2012 - 10:13

>Prostovane, afla ca hotii sunt dotati cu inteligenta nativa,
>peste media pop.ulatiei.

Nu e vorba de inteligenta: e vorba de posedare demonica !
Ii invata dracii ce sa faca !

PS: O buna parte dintr-o anumita minoritate, prin practicile „traditionale” (de pilda vrajitoresti si ghicitoresti), traieste dupa voia satanei.

BULA 17-08-2012 - 10:33

Dracii sunt destepti, daca se pricep la atatea chestii. Cinste lor !

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 17-08-2012 - 09:07

Si pe tine te-a invatat sa te dai ce nu iesti ! Desigur BOVIS RaARA este pe deplin ,meritata! In rest PROF. Dr . Ing. Bula este o metafora, tu de TAMPIT ce esti nici macar nu poti fi tinut intr-un amfiteatru , s-au atelier ! De HOTz ce esti !

BULA 17-08-2012 - 10:36

Iar esti in criza. Sa dormi mai mult, sa-ti revii.

gicu 17-08-2012 - 18:24

au luat economia sa ia si hotia au luat resursele moca au crescut preturile ,la salarii cica nai productivitate da ne au luat la munca asa ca am vazut cum muncesc prostii lor am vazut preturile can Romania si salariile de 10 ori mai mari deci dati salarii normale de 3000 de euro nu de 300 si vor venii tiganii inapoi

Ciu Hu 17-08-2012 - 23:07

Ti-e dor de tigani? mai sint destui in Romaia, du-te si traieste cu ei.

Mariana Cristescu 16-08-2012 - 19:54

Eu nu inteleg de ce va formalizati atat. Unii conationali care nu au citit Codul manierelor elegante sub coviltir, nestiind la ce foloseste furculita, i-au gasit, iata, alte intrebuintari.
In fond, cat de curand, nici noi nu vom mai avea la ce sa intrebuintam tacamurile. Atata doar ca si pentru furat e nevoie de… talent si expertiza! Si, de unde nu-i, nu stiu de ce tot cereti…

Dorin C. 16-08-2012 - 20:29

Toate tarile au hotii lor, dar in Romania par a fii mai multi pentru ca lumea e mult mai saraca si….asta e „educatia” si „antrenamentul” date de bolsevism oamenilor muncii. A devenit un reflex, poti sa muncesti cit ai vrea ca tot nu ai nimic.

ValVerde 16-08-2012 - 20:41

Iti dai seama ce faceau daca aveau un tirbuson….

ionut 17-08-2012 - 10:18

50 ani in inchisoare sa vezi dupa mai fura la batranete;)

preot vasilescu 17-08-2012 - 22:50

Eu ma mandresc cu romanii nostri,chiar daca sunt hoti……ca si asta e o profesie cu cap……..

Ciu Hu 17-08-2012 - 23:01

Ba evreule Tomi, iarasi o faci pe preotul!

jan dinu 17-08-2012 - 23:02

…:-))))) ” …cu cap ” …dar shi cu mainile … bine coordonate !!!
JD-USA

ValVerde 17-08-2012 - 23:09

Deci tu esti mindru de conationalii tai, chiar daca actioneaza imoral, fara etica, in contradictie cu legea…

Ce dracu’ preot esti tu mai Vasilescule ??? 🙂

Ciu Hu 17-08-2012 - 23:15

Nu e preot, e evreul Tomi!

gabriell 20-08-2012 - 17:32

daca am inteles bine s-au apucat si romanii de furat(stiiam ca tiganii fura…)

Comments are closed.