Acasa InternationalExterne Rusia ar putea fi exclusă definitiv din G8

Rusia ar putea fi exclusă definitiv din G8

scris de C.S.
3 afisari

Rusia a putea exclusă definitiv din grupul celor mai industrializate state ale lumii, G8. Anunțul a fost făcut de premierul britanic David Cameron în Camera Comunelor, în ajunul summit-ului extraordinar convocat de președintele SUA, Barack Obama.

Rusia riscă să fie exclusă definitiv din G8.

Eu cred că este important ca noi să acţionăm împreună cu aliaţii şi partenerii noştri şi să discutăm dacă este convenabil sau nu ca Rusia să fie exclusă în mod permanent din G8, în cazul în care sunt adoptate alte măsuri„, a declarat premierul britanic, relatează AFP. „Acesta este modul bun de a proceda„, a adăugat el.

Expulzarea Rusiei din grupul celor mai mari puteri economice, la care a aderat ca membru cu drepturi depline în 2002, este una dintre sancţiunile internaţionale luate în considerare în urma alipirii Crimeei la Rusia marţi.

Celelalte şapte state membre – Canada, Franţa, Italia, Japonia, Marea Britanie şi Statele Unite – şi-au suspendat deja participarea la reuniunile în vederea pregătirii summitului G8 prevăzut în iunie la Soci, în Rusia, în semn de protest faţă de încălcarea suveranităţii Ucrainei de către Moscova.

50 comentarii

urbos 19-03-2014 - 16:59

Sa speram ca incepe un razboi economic adevarat, sa nu ramana piatra pe piatra. Sa se spulbere si sistemul ji danesc.

digital 19-03-2014 - 18:10

jizii n-au nici un fel de sistem, ei doar parazitează și sug, parazitează și sug, sug și parazitează….la infinit!

urbos 19-03-2014 - 18:12

E vorba chiar de sistemul ji danesc de parazitare. Sistemul bancar este un mijloc pentru asta. Ii iei parazitului sursa de hrana, crapa.

digital 19-03-2014 - 18:20

ai râs mă sau te-ai minunat, că la cât ești de prost, nu prea se înțelege, sta-ti-ar koayele-n ghâtu măttii!!

Tache 19-03-2014 - 18:27

Cata prosie zace in voi, pai nu va este clar cat de ji dov este acest Putin, ia uitati-va la moaca lui, tipic nas si urechi de ji dov. Pai este clar ca acesta nu are alt scop decat sa ruineze Rusia iar voi va certati ca prostii pe seama lui. Toate manevrele ce le face acum sant in detrimentul Rusiei.

digital 19-03-2014 - 18:29

digital
19-03-2014 at 18:20

ți-am mai zis, copiază și e-mail-ul dacă ești tare!
hahaha!

urbos 19-03-2014 - 18:30

Nu-i nimic, Ji dania sa crape!

US 19-03-2014 - 18:43

Tache este cumva cel de care se zice ca-i din Ucraina? Tampiti rau ucrainienii, rusii vor extinde Cenobalul peste toata Ucraina.

UnUL 19-03-2014 - 18:46

Nu, de fapt Tache are un nume cu „ov„ : Popov, Ivanov – sau ceva de genul ăsta. Și e agent infiltrat al FSB.

pathfinder 19-03-2014 - 18:49

Curov…

pathfinder 19-03-2014 - 18:53

Ciudatov

jan dinu 19-03-2014 - 18:57

urbocienko !

pathfinder 19-03-2014 - 19:00

урбоциенко !

UnUL 19-03-2014 - 18:44

Mda, adică exact ca tine, Degețel:

pathfinder 19-03-2014 - 17:41

1. Excludem Rusia din G8 !!! Asa si?

2. O excludem definitiv !!! Cat de definitiv? Pana la disparitia civilizatiei?!?

Frectie…

UnUL 19-03-2014 - 18:43

Foarte definitiv! (???!!!)

pathfinder 19-03-2014 - 18:47

🙂

pathfinder 19-03-2014 - 18:48

Cel mai definitiv! (???!!!)

UnUL 19-03-2014 - 18:55

ASTA E DE PE SITE-UL ANTENEI 3, CA SĂ-I FAC O BUCURIE LUI C U R BUBOS:
Sancţiunile se ţin lanţ pentru Moscova, după anexarea Crimeei. Rusia a fost suspendată din grupul G8, unde deţinea preşedinţia. În plus, Casa Albă a recomandat investitorilor să evite acţiunile ruseşti deoarece se aşteaptă la prăbuşirea bursei de la Moscova.
Regatul Unit a oprit orice cooperare cu Rusia pentru implicarea ei în criza ucraineană, care a fost catalogată drept cel mai dur test pentru securitatea europeană din secolul 21. Marea Britanie a suspendat toate operaţiunile cu Moscova, inclusiv finalizarea Acordului de Cooperare Tehnică Militară. De asemenea, a anulat exerciţiul francezo-ruso-americano-britanic de anul acesta, a suspendat vizita marinei regale la Sankt Petersburg şi toate vizitele militare de rang înalt.
Deşi anul acesta deţinea, prin rotaţie, preşedinţia summitului G8, pe care trebuia să îl organizeze în iunie la Sochi, Rusia nu va putea participa la lucrările celui mai influent grup al lumii.
Celelalte şapte ţări au suspendat deja pregătirile pentru summit. Grupul se va întruni totuşi, la o dată necunoscută, într-o locaţie necunoscută, fără Rusia. O spune chiar ministrul francez de Externe, care a suspendat un contract, în valoare de 1,2 miliarde de dolari cu Rusia, prin care Franţa se angaja să îi furnizeze un portavion de tip Mistral.
Aceste decizii au venit la numai o zi după ce Uniunea Europeană şi Casa Albă au blocat conturile şi au ridicat vizele de călătorie pentru zeci de oficiali ruşi şi ucraineni, care au subminat sau ameninţat integritatea teritorială, suveranitatea şi independenţa Ucrainei. Pintre cei vizaţi de sancţiuni sunt şi cei trei lideri din Crimeea, care au semnat la Moscova Tratatul de Aderare la Federaţia Rusă.
(Antena 3)

urbos 19-03-2014 - 19:03

Mos sclerozat, o sa implori sa crapi si n-o sa crapi, o sa te zavarcolesti ca animalul in chinuri luni de zile , infectie umana, blestemat nenorocit, cu toata familia ta de caini!
Au sa te rastigneasca pe poarta Kremlinului si-ti vor atarna pe gat o placarda cu „ji-dan”.

pathfinder 19-03-2014 - 19:07

Dementov…

urbos 19-03-2014 - 19:07

Nu mai baga de la tine sobolane, citeaza-ma exact in mortii ma-tii si gata, ca nu te pricepi.

pathfinder 19-03-2014 - 19:10

Cucuruzov

urbos 19-03-2014 - 19:15

Tu ma paduche ucrainian faci misto cu nume d-astea? Hahaha, schizofrenicule!

pathfinder 19-03-2014 - 19:18

Lindiciuc!

UnUL 19-03-2014 - 20:49

Shobolanov

ancuta 19-03-2014 - 20:57

musette?

UnUL 19-03-2014 - 20:51

Boulene, acum nu-ți maui place nici Antena 3? Vorba aua ; „Gura nu-ți mai tace, iarba nu-ți mai place.” Ia mai rumegă puțin, Boulov !

UnUL 19-03-2014 - 20:52

„ERATĂ: ”vorba AIA”

pathfinder 19-03-2014 - 19:09

Singura „treaba” care mi se pare oarecum „sanctiune” e asta:
„Casa Albă a recomandat investitorilor să evite acţiunile ruseşti…”

Prin suspendarea contractului ala Franta pierde 1.2 miliarde.
Nu castiga.

In rest, frectie…

UnUL 19-03-2014 - 20:48

Franșa pierde banii, dar Rusia nu mai are portavion.

UnUL 19-03-2014 - 20:53

Ptiu: „Franța”.

tomi 19-03-2014 - 22:22

Domnle profesor, UnUL, amice, vreau sa te consolez ca Franta nu va fi in pierdere, Israelul a oferit dublu pe marfa si de fapt oricum rusii pierdeau contractul care era un jaf la pretul mult sub valoare oferit de ciumeti. Asa ca vaporasul urmeaza sa acosteze in zilele urmatoare in portul Asdod, de unde va fi apoi transferat la marina militara din Haifa.

digital 19-03-2014 - 22:35

tomi
19-03-2014 at 22:22

hahaha!
norocul pe franțuji cu castraveții tăi!
du-te bă dreq, cu barca ta gonflabilă!!

Ionel 19-03-2014 - 22:38

@tomi:Si dupa care o sa debarci la Meca, wahabitule! Ca nu e portavion si e nava amfibie de asalt pentru TAB-uri si elicoptere.

tomi 20-03-2014 - 01:04

Unde ai observat psihopatule ca eu asi fi pomenit cuvantul „portavion” in postarea mea. Taci si rumega, mai reciteste-mi postarea de 10 ori ,apoi ti-o voi traduce si in ivrit daca vrei.

urbos 20-03-2014 - 01:39

Imbecilu tau amic, schizofrenicul „unu” a spus ca-i portavion. Si mataluta i-ai raspuns fara sa carai.

UnUL 20-03-2014 - 07:10

Repet ce scrie pe Antena 3, atât de dragă unora:
„Grupul se va întruni totuşi, la o dată necunoscută, într-o locaţie necunoscută, fără Rusia. O spune chiar ministrul francez de Externe, care a suspendat un contract, în valoare de 1,2 miliarde de dolari cu Rusia, prin care Franţa se angaja să îi furnizeze un portavion de tip Mistral.”
Deci PORTAVION DE TIP MISTRAL”, C u r Bubos, Dacă nici informația de pe Antena 3 nu e „FIABILĂ”… (????!!!!)
P.S. Ultimul cuvânt era special pentru Scabros.

un golan 20-03-2014 - 09:43

@Unul – esti naiv , prietene.

a rupe relatiile economice inseamna :

retragerea reciproca a 100% din banii detinuti de fiecare parte din bancile celeilalte parti,

oprirea totala si reciproca a participarii partilor aflate in conflict din activitatea de comert cu hartii de valoare si bunuri pe bursele respective,

bloarea reciproca a 100% din valorile financiare INCA neretrase din
bancile ” beligerantilor ” ,

rezilierea tuturor acordurilor economice / comerciale / politice / diplomatice / culturale, militare, financiare, din telecomunicatii, etc,

inchiderea granitelor,

expulzarea intregului corp diplomatic – reciproc ,

incetarea totala de achizitionare de bunuri – reciproc ,

rezilierea tuturor intelegerilor din domeniile : circulatie de persoane , de marfuri , de capital, de informatie,

etc etc etc.

cand toate cele de mai sus se vor intampla – atunci sa vorbesti de ” sanctiuni ” .

UnUL 20-03-2014 - 10:10

A început deja, și dacă rușii nu se liniștesc (și nu se vor liniști) unul câte unul vor fi atinse toate punctele respective.

pathfinder 19-03-2014 - 17:57

Carevasazica maretul si superbul G8 are in componenta:
Canada, Franta, Germania, Italia, Japonia, Rusia, Regatul Unit si US.

Sa intelegem ca urmatoarele tari au PIB-ul de rahat in comparatie cu alea de mai sus?!?
China, Brazilia, India…

Ordinea asta mondiala pute!
Sau nu?

US 19-03-2014 - 19:06

Pute domnule, pute si inca mai rau decat urbos. Dubios acest individ, are un limbaj cam colorat.

pathfinder 19-03-2014 - 19:15

Daca stam si ne gandim mai bine, ar putea sa inlocuiasca Rusia cu Vaticanul in G8.
In felul acesta vor avea si voia Domnului cu ei!?!

briel 19-03-2014 - 19:45

G7 a fost surprinsa cu chilotii la genunchi. Ca sa ia o hotarare trebuie ca liderii sa se intalneasca, sa discute si sa cada de acord. (Germania maraie ceva printre dinti … http://www.spiegel.de/international/europe/germany-to-play-central-but-expensive-role-in-sanctions-against-russia-a-959019.html )Asta va fi saptamana viitoare.

Mai cred ca daca chiar va fi data afara din G8, Rusia ocupa imediat estul Ucrainei … pana la Nipru.

Intre timp Rusia matraseste armata ucrainiana afara din Crimeea si au emis deja moneda locala noua, pana sa intre pe rubla.

urbos 19-03-2014 - 20:01

Cred ca cel mai important lucru este ca la nivelul conducerii UE sa se schimbe orientarea. Cozile de topor americane trebuie inlaturate, si inclin sa cred ca sint sanse mari pentru a se intampla asta.

Tache 20-03-2014 - 00:57

Daca se vor impune sanctiuni adevarate, dupa cum descrie articolul situatia, in curand vom avea „oameni politicosi” sau „oameni imbracati in verde” si la Berlin, in uralele germanilor.

Tache 20-03-2014 - 01:01

Este de o IMPORTANTA VITALA ca americanii sa fie dati afara, cu suturi in fund, din Europa. Nu lasa pe nimeni sa traiasca…..

Tache 20-03-2014 - 02:39

It is unlikely that such punitive measures would go unanswered by Russia; Putin has not been shy about threatening retaliation. A senator with his United Russia party is now calling for the expropriation of foreign companies doing business in the country. Moscow could respond by freezing bank accounts held in Russian banks as well as seizing assets.

Tache 20-03-2014 - 03:07

Dupa ce tocmai am avut un incident cu armata americana, tot ceea ce pot spune americanilor este SA LASE EUROPA IN PACE !!!

Let Europe be !!!

Si americanii vor trai mult mai bine, caci BUNASTAREA vine numai, si numai, din EUROPA !!

Gisela 19-03-2014 - 19:57

Reinvatati vechile lozinci din vremea…vremurilor,se apropie….:
„Cu Partidul nostru in frunte,v-om avea victorii multe !”
„Proletari din toate tarile,unuti-va!”etc….
Ce bine o sa mai fie…..hehehe domnilor cu gatul lung….

Comments are closed.