Acasa InternationalExterne Siria: Bashar al-Assad despre distrugerea armelor chimice și amenințarea Al-Qaida

Siria: Bashar al-Assad despre distrugerea armelor chimice și amenințarea Al-Qaida

scris de Laurentiu Banches
3 afisari

Președintele sirian Bashar al-Assad a recunoscut ȋn seara de miercuri, 18 septembrie, că țara sa are multe arme chimice și a asigurat că acest arsenal va fi distrus.

Siria: Bashar al-Assad despre distrugerea armelor chimice și amenințarea Al-Qaida

Assad, al cărui interviu pentru televiziunea americană FoxNews a fost realizat la Damasc marți, a declarat că desființarea acestui arsenal ar costa „un miliard de dolari” și va dura cel puțin un an. Președintele sirian a recunoscut cu ocazia acestui interviu difuzat miercuri, 18 septembrie, că „aderând săptămâna trecută la un tratat internațional asupra armelor chimice„, Siria și-a dat acordul „să se debaraseze de aceste arme, pentru a le distruge„.

Desființarea acestui arsenal se va face după „un anumit calendar… va dura un an, poate un pic mai mult”, a declarat Assad. Președintele sirian a mai afirmat că țara sa „nu este în război civil”, ci atacată de „zeci de mii de jihadiști”, cei mai mulți aparținând organizației teroriste Al Qaida. Assad de asemenea s-a adresat în mod indirect omologului său american Barack Obama cerându-i „să asculte bunul simț al poporului” său.

În acest lung interviu realizat de doi jurnaliști americani de la FoxNews, președintele sirian a asigurat că țara sa „nu este în război civil”. „Avem un război, un nou tip de război” cu „zeci de mii de jihadiști” de peste 80 de naționalități diferite. „Ce pot să vă spun este că 80%—unii spun 90%, nu avem date precise—dintre acești teroriști sunt membri ai Al Qaida și filialelor sale”, a spus șeful statului, vorbind în limba engleză.

Potrivit lui Assad, de la izbucnirea conflictului în urmă cu doi ani și jumătate, „zeci de mii de sirieni” și 15.000 de soldați guvernamentali au fost uciși, majoritatea în „atacuri teroriste, asasinate și atentate sinucigașe”. El a mai afirmat că atacul cu arme chimice de pe 21 august a fost comis de rebeli și nu de forțele sale armate.

Occidentalii și mai multe țări arabe acuză regimul de la Damasc de comiterea acestui masacru, care aproape că ar fi declanșat lovituri militare americane și franceze. Potrivit Agerpres, Rusia, un aliat al Siriei, și Statele Unite au încheiat sâmbătă un acord la Geneva asupra desființării arsenalului chimic sirian, amintește

17 comentarii

Tache 19-09-2013 - 09:42

„…care aproape că ar fi declanșat lovituri militare americane și franceze.”

Chiar le-au declansat, dar cele doua rachete de croaziera americane, trase de la bazele NATO din Spania, in directia Siriei, au fost doborate de catre armata rusa. Presa a relatat incidentul ca fiind un antrenament israeliano-american de aparare anti-racheta, o racheta de incercare, trasa de armata israeliana si doborata de armata americana. Desi israelienii n-au stiut nimic despre acest eveniment, si l-au asumat, cu mistificarile de rigoare, la cererea americanilor.

Dupa ce americanii s-au convins ca rusii nu glumesc, au inceput negocierile.

ValVerde 19-09-2013 - 14:20

Logica briel

Dupa ce americanii s-au kkt pe ei pentru ca rusii nu glumesc, s-au asezat la masa tratativelor.
Inaintea negocierilor propriu zise, rusii au anuntat in presa ca isi dau pantalonii jos si se pun capra. Dar ca sa-si ogoiasca durerea, i-o trag intii lu’ ala micu’ Assad.

briel 19-09-2013 - 15:35

Habar n-ai. Da’ eu tot te ajut sa te mai luminezi … cate un pic, cate un pic, poate reusesti sa asamblezi tot puzzle-ul.
Uite, iti mai dau inca o piesa,
http://www.ahavat-israel.com/eretz/future

Cand mai ai nevoie de ajutor, cheama-ma.

pathfinder 19-09-2013 - 16:29

Esti cu capu’.
De fapt nu tu…
Sau…?!? Ca doar tu ai pus link-ul…

briel 19-09-2013 - 17:30

Cu capu’ esti tu. Eu sunt numai cu urechile si cu ochii.

http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-Netanyahu_riot_at_Concordia_University

Cand a venit in Canada Netanyahu, la universitatea Concordia si a fost kafteala (ca sunt multi evrei si arabi in zona) l-am vazut in direct la tv cand a dat declaratia de presa. Intre altele a spus : „Noi vrem pamantul Israelului de acum 2000 de ani, iar atunci nu era picior de arab acolo.”

Asta a fost o singura data, in direct. Toate, absolul toate stirile ulterioare au fost cenzurate si s-a scos partea cu pricina. Nu ma intereseaza daca ma crezi pe mine cand iti spun ce am vazut cu ochii mei si am auzit cu urchile mele, cert este ca de atunci am cautat info referitoare la acest „vis al reintregirii” … si da, asa e. Mai studiaza si tu …

pathfinder 19-09-2013 - 17:44

OK.
Io cu capu’.
Tu numai cu ochii si urechile. 😉

Acuma serios: ce te faci cu sirienii, iordanienii si irakienii care le stau in cale? 🙂
Sunt apropape 50 de milioane de oameni in zona aia, in afara de aia din IL…
Foarte serios. Ce te faci cu astia?!?

Dar te rog raspunde cu capul si nu cu ochii sau urechile.

briel 19-09-2013 - 18:03

Se asteapta ca evenimentele sa se desfasoare oarecum „de la sine”. In nici un caz nu va exista o declaratie de razboi. Solutia ideala este faramitarea, luptele interne, autodecimarea. Suna cunoscut ?

In Irak merge struna; explozii si morti saptamanal, petrolul curge ca sa mai acopere din costul invaziei americane.

http://www.iraqoilreport.com/beyond-the-headlines/export-pipeline-bombed-again-11178/

Cum vrei sa citesti ceva mai de doamne-ajuta, trebuie sa platesti … dar, sunt solutii paralele 🙂

Ionel 19-09-2013 - 12:46

Siria e o tara plinaa de petrrol si gaze naturale. Problema israelienilor e ca se oprovizioneaza cu gaze naturale din Egipt prin Sinai cu o conducta pe care islamistii o arunca in aeer toata ziua. Ei vor sa se aprovizioneze din mai multe surse , inclusiv din Siria.

pathfinder 19-09-2013 - 13:28

Ionel cu cap de fier,
„Siria e o tara plinaa de petrrol si gaze naturale”???

Haida de…
E abia pe pozitia a-35-a in ceea ce priveste rezervele de petrol.

De unde dreaq va luati voi informatiile mai copilasi?!?
Sau asa v-a dictat la tabla idiotelul ala de la Haznaua 3…

MalVerde 19-09-2013 - 14:05

DA’ ARE PETROL? ARE! DECI….

Ca minciunile americane sunt ca stratul de muschi de pe copaci, cresc pe petrol, si arata directia spre zacaminte, pana si ValVerde stie asta.

MI-5 19-09-2013 - 13:52

Din trupele rebele din Siria membri ai AlQaeda, fac parte peste 800 de persoane provenite din Uniunea Europeana.

MalVerde 19-09-2013 - 14:01

Iar vine Assad cu galeata de gaze de mintit in masa???

Adica a vazut el ca CIA a inventat ca are gaze toxice, sau gaze de sist, sau ce-o fi mintit si bush-itii lui Rumsfeld din CIA ca are, si acum se impauneaza cu asa zisele arme de mintit in masa?

Nu e bine Assadule, nu e bine!

MI-5 19-09-2013 - 14:19

Siria produce zilnic aproape 400 mii barili de petrol.
Gaze naturale 23 milioane mc zilnic.

Siria are 7000 (sapte mii) Km autostrazi…
Telefonie fixa: aproape 3 milioane abonati.
Telefonie mobila: cca 10 milioane abonati.

ValVerde 19-09-2013 - 14:22

Sa fie telefoanele mobile motivul invaziei americane ?
Sau autostrazile???

Antibasistul 19-09-2013 - 15:15

Petrolul si gazele naturale, la astea se lacomesc americanii!

ValVerde 19-09-2013 - 14:30

De unde ati luat poza aia cu Assad si „Administratia Prezidentiala” si stema Romaniei?

Hahahahah…..jurnalism de canal.

pathfinder 19-09-2013 - 14:51

In noiembrie 2010 Assad a fost la Bucuresti.

Uite aici inca una faina:
http://media.suceavapenet.ro/2010/11/basescu-si-al-assad.jpg

Comments are closed.