SUA – Alegeri prezidenţiale: Obama îl învinge pe Romney | Ziua Veche
Acasa InternationalExterne SUA – Alegeri prezidenţiale: Obama îl învinge pe Romney

SUA – Alegeri prezidenţiale: Obama îl învinge pe Romney

scris de Z.V.
0 afisari

Democratul Barack Obama a obţinut un nou mandat de preşedinte al Statelor Unite, depăşind pragul de 270 (obţinând 303) de mari electori necesari si învingându-l  astfel pe republicanului Mitt Romney.

SUA - Alegeri prezidentiale: Obama reales pentru un nou mandat (foto:examiner.com)

Imediat după anunţarea victoriei, Obama a ţinut să posteze un mesaj pe reţeaua de socializare Twitter în care a mulţumit tutoror celor care l-au votat pentru ajutor: „Totul s-a întâmplat cu ajutorul vostru.” Preşedintele a precizat „Suntem cu toţii împreună. Astfel am făcut campanie şi astfel suntem”, menţionând că urmează „încă patru ani” şi a adăugat o fotografie în care apare îmbrăţişând-o pe Michelle Obama, în timp ce posturile americane de televiziune anunţau victoria sa.

Aceasta este a doua oară, după Bill Clinton în anii 1990,-1998, când un democrat este reales la Casa Albă după cel de-Al Doilea Război Mondial, mandatul lui Barack urmând să se încheie în 2016. Victoria lui Obama a fost anunţată la posturile de televiziune americane la ora 6:20, ora României.

Cu doar 1 ora înainte în jurul orei 5 ora României, Mitt Romney se afla în avantaj, obţinând 163 de mandate din partea marilor electori, faţă de cele doar 158 de mandate pe care le obţinuse Obama, potrivit mediafax. Victoria lui Obama a fost decisă la aceste alegeri în momentul în care a fost anunţat succesul în statul Ohio. Printre statele în care a obţinut victoria Obama s-au numărat Iowa, Colorado, Nevada, California, Hawaii, Washington, New Mexico, Pennsylvania, New York, New Jersey sau Wisconsin. De cealalta parte, Romney s-a impus în Kansas, Louisiana, Mississippi, Nebraska, Missouri, Utah, Montana, Carolina de Nord, Idaho, North Dakota, South Dakota, Texas sau Wyoming.

18 comentarii

BULA 07-11-2012 - 08:18

Era normal sa castige alegerile, la cate mii de miliarde de dolari a pompat in bancile unor particulari smecheri. La castig suntem privati, iar la pierderi financiare suntem comunisti.

Tache 07-11-2012 - 08:53

Mersi, Bula, pentru excelenta sintetizare a problemei.

vodka 07-11-2012 - 11:54

Aha, e cum am prezis! Deci si Antonescu pierde, o sa ne prapadim de ras.

CAMY 07-11-2012 - 14:20

Ce ne intereseaza pe noi de USA? Da-i dracu, ca la ei e bine, nu se fura la vota ca la noi. Pe noi ne intereseaza altceva, si anume: INUNDATIILE cu membri ARD la ppdd si usl. A ramas MRU cu chilotii in vine !

briel 07-11-2012 - 17:13

Pentru ziua speciala de astazi voi adapta niste glume cu Chuck Norris …

Barack Obama can kill two stones with one bird.

Barack Obama can unscramble an egg.

When Barack Obama enters a room, he doesn’t turn the lights on, he turns the dark off.

ValVerde 07-11-2012 - 18:09

„When Barack Obama enters a room…”

Esti obligat sa te ridici in picioare si sa raspunzi numai daca iti vorbeste, neuitind sa i te adresezi cu formula: „Mister President”

digital 07-11-2012 - 18:15

neam de slugă ești,neam de slugă vei rămâne!

ValVerde 07-11-2012 - 18:21

Mai degetel, asta e protocolul in lumea civilizata.
E respectul pe care trebuie sa-l arati functiei de Presedinte si milioanelor de oameni care l-au ales.

Tu crezi ca comportamentul de manelist te face liber si independent?
Tu crezi ca mahalaua din tine e un titlu de glorie?

digital 07-11-2012 - 18:30

respectă tu,mă protocolul ,și pentru mine…adică ridică-te de două ori!
n-ai înțeles nimic,de fapt nici nu mă așteptam la prea multe de la tine!

digital 07-11-2012 - 18:34

uite,mă,briel își respectă președintele cu niște glume,băiat isteț și șarmant briel,ăsta….tu de ce nu poți glumi elegant?!
vrei să-ți spun?!
dar știi și tu,dar ești orgolios de papagal ca s-o recunoști!

briel 07-11-2012 - 18:49

Hey, digital, umbla vorba pe aici ca ai fost arestat si pus la pastrare intr-un loc secret. Cand colo, vad ca disparut lordul tiganilor. Sa fi fost o incurcatura cu identificarea ? 🙂

digital 07-11-2012 - 18:53

la cât sunt de îngrămădiți,nu e nici o surpriză să se împuște între ei,darămite să se aresteze unii pe alții!
cine dreq crezi că-i bagă-n seamă pe toți retardații!

digital 07-11-2012 - 19:16

sper totuși că nu l-au lichidat pe lordul țighan,era totuși o ființă!

briel 07-11-2012 - 18:35

Tu draga, eu nu-s obligat la nimic. El nu ma cauta pe mine, eu nu il caut pe el; n-avem camera comuna.

Mie-mi place aia cu unscramble the egg. The financial one.

Congratulations Divided States of America !

jan dinu 07-11-2012 - 19:32

– NU sunt democrat – dar presedintele OBAMA a meritat
un nou – mandat !
God bless America !
JD-USA

Huhu Ciu 07-11-2012 - 19:33

Io-s bucuros ca Obama a invins, a ramas presedinte!

Erwin.de 07-11-2012 - 21:59

Obama a invins!
America defragmentata!
Traditionalii americani/Afro-spaniolitii(america latino)=gloata alegatorilor
Numai roze nu vad USA-ul!!!!!!!!

Hap Ciu 08-11-2012 - 01:15

DAR DACA IESEA ROMNEY
pai ii stergea pe ayatolahi de pe fata pamantului, cu 30-40 de bombe atomice bine tintite, dar asa porcii au scapat, ca Obama e cam moale, nu se baga la atomice

Comments are closed.