Acasa InternationalExterne SUA denunţă acordul economic semnat de Rusia şi Ucraina

SUA denunţă acordul economic semnat de Rusia şi Ucraina

scris de D.S.S.
65 afisari

Acordul economic semnat între Rusia şi Ucraina nu răspunde preocupărilor manifestanţilor proeuropeni de la Kiev, consideră Casa Albă, citată de AFP.

SUA denunţă acordul economic semnat de Rusia şi Ucraina

SUA denunţă acordul economic semnat de Rusia şi Ucraina

„Niciun acord între Moscova şi Kiev nu va răspunde preocupărilor exprimate în stradă, în Ucraina”, a reacţionat Jay Carney, purtătorul de cuvânt al Preşedinţiei SUA, îndemnând liderii ucraineni să înceapă un dialog cu opoziţia proeuropeană.

Ucraina şi Rusia au semnat marţi un acord bilateral, în cursul vizitei la Moscova a preşedintelui ucrainean, Viktor Ianukovici. În virtutea acordului, Rusia va împrumuta Ucrainei 15 miliarde de dolari prin achiziţii de obligaţiuni emise de Ministerul Finanţelor de la Kiev, în 2013 şi 2014, şi va reduce preţul gazelor cu o treime, a anunţat preşedintele rus, Vladimir Putin. Rusia a acceptat să micşoreze cu o treime preţul gazelor pe care le exportă în Ucraina. Acestea vor costa 268,5 dolari/1.000 de metri cubi faţă de peste 400 de dolari în prezent.

Vladimir Putin a precizat că problema aderării Ucrainei la Uniunea vamală Rusia-Belarus-Kazahstan nu a fost discutată în cadrul acestor negocieri.

Proteste masive au izbucnit în Ucraina după decizia Administraţiei Viktor Ianukovici de suspendare a negocierilor pentru semnarea unui acord de asociere cu Uniunea Europeană.

41 comentarii

salut 18-12-2013 - 00:35

“Niciun acord între Moscova şi Kiev nu va răspunde preocupărilor exprimate în stradă, în Ucraina”, a reacţionat Jay Carney, purtătorul de cuvânt al Preşedinţiei SUA,”
============================

Are dreptate purtatorul de cuvant.
Aia (protestatarii) sunt platiti pentru altceva, nu pentru acorduri cu Rusia, chiar daca aceste acorduri aduc conditii de 10 ori mai avantajoase pentru Ukraina decat cele propuse de UE.

salut 18-12-2013 - 03:17

Sa nu uit:

O alta mare victorie a UE. Inca vreo doua d’astea si o sa-l ceara guvernator pe Putin. Cand isi termina mandatul in Rusia.

pathfinder 18-12-2013 - 11:33

Rahat cu perje.

Am mai postat:
Ucraina se intoarce acolo unde este locul, adica in sfera de influenta a Rusiei.
Si va stagna din toate punctele de vedere.
Asta pana va exploda si la ei mamaliga. Sau vodka…
Si cand va exploda, se va destrama.
Simplu.

urbos 18-12-2013 - 13:44

Altfel nu stagna, urca pe noi culmi de progres si civilizatie. Mars ma otreapa la cotet. Imbeciloooo!

pathfinder 18-12-2013 - 13:59

A revenit electoratul USL.
Daca nu-ti place in UE, mars in China.
Sau Corea de Nord.
Rujatule!

nae girimea 18-12-2013 - 10:26

Nu stiti adresa individului , ca am o urgenta : vreau sa urinez si am nevoie de aprobare .

pathfinder 18-12-2013 - 11:30

Adresa carui individ?

UnUL 18-12-2013 - 13:03

Dacă înțeleg eu bine, domnule Pathfinder, lui Girimică i s-a pus pata pe Jay Carney.

UnUL 18-12-2013 - 13:04

Probabil e unul dintre aia care îi adoră pe ruși și are ce are cu americanii.

pathfinder 18-12-2013 - 13:18

Daca are curaj tovarasesc raspunde el…
Deabia astept! 😉

salut 18-12-2013 - 17:06

Ce-i aia „deabia” rujatule?

pathfinder 18-12-2013 - 17:16

Regionalism.
Cauta-l cu cratima.
Io il scriu asa cum l-au scris si bunicii mei.
Intelighentule… 🙂

pathfinder 18-12-2013 - 17:16

Rujatule….;)

salut 18-12-2013 - 17:18

Bunici analfabeti, parinti analfabeti, copii analfabeti. Familie de kkt. D’aia s-a si rujat. Ca s-a excitat.

pathfinder 18-12-2013 - 17:23

Intelighentule,

Incearca sa citesti o carte din 1870, una din 1918, una din 1940, una din 1050 si una din 2013.
Ai sa vezi si cum a modificat academia felul in care scriu romanii.

Faptul ca eu scriu un regionalism local asa cum il scriau si bunicii mei arata cu totul altceva decat ce „guiti” tu acolo.

In rest, asta cu „rujatul” nu face decat sa te descalifice. Asta-i nivelul tau…

Intelighentule…

urbos 18-12-2013 - 17:35

Hahahaha, ce cretin analfabet!
Ieri zicea „vazusi” in loc de „vazui”.
Poate dispare iar cateva ore de pe forum cretinul, ca asa face dupa ce se face de ras. Cica uita lumea. Hahahaha!

pathfinder 18-12-2013 - 18:06

Da urboaso, te-ai prins.
Acu-s mobile, dar cum revin vedem si cine- i analfabetul.
Daca te mananca… 🙂

urbos 18-12-2013 - 18:28

Da, da, esti mobile, uscheala!
Da-te dreacu de prost, hahaha!

neacsum 18-12-2013 - 15:53

Rusi, americani, ucrainieni, chinezi, nu e treaba magarului pe unde se pisa oile. Acordurile economice, politice sau de orice alta natura le fac conducatorii tarilor care le semneaza, nu chibitii. Daca cineva are ceva de spus este poporul ucraibnian. Daca poporul uncrainian vreau cu Putin, cu Putin sa se duca, daca vrea cu Merkel, la Merkel sa suga, dar nu e treaba altora ce drum isi aleg ei.

ValVerde 18-12-2013 - 15:59

Poporul ucrainian decide, de acord.
Dar e treaba restului jucatorilor sa comenteze si sa-si exprime pozitia TARII LOR cu privire la decizia luata de ucrainieni.

Poti sa intelegi diferenta?

neacsum 18-12-2013 - 16:02

Nu am spus nimic de comentatori, eu ma regeream la alte guverne.

pathfinder 18-12-2013 - 16:06

N-ai inteles…

neacsum 18-12-2013 - 16:05

Iar ceilalti „jucatori”sa joace pe tabla lor de sah si sa aplice legea chibitului.. sa nu le puta picioarele si sa-si tina gura. E treaba celor care isi joaca soarta cum si-o joaca. Comentariile gen cine s[ fie numit la DNA, cine la Procuratura, nu ii privesc pe chibiti. Ei sa se spele pe picioare ca put de nu le spala nici oceanul.

ValVerde 18-12-2013 - 16:20

Asta e parerea ta, si se vede din context ca ti-ai trait viata prin cazarmi si popote.

Toate tarile, prin reprezentantii lor legali, au nu numai dreptul dar si obligatia sa isi spuna pozitia cu privire la probleme de interes comun.

Ucraina are tot dreptul sa-si aleaga singura drumul, dar trebuie sa fie informata de cu privire la consecintele pe care le va avea decizia lor in relatiile bilaterale, sau multilaterale cu alte state.

Pentru ca ai tu apasari la declaratiile americane (esti impartial, de) sa-ti spun concret: SUA isi exprima pozitia ei, a SUA, cu privire la drumul ales de Ucraina.
Dupa care e problema Ucrainei sa ia nota sau sa-i ignore.

urbos 18-12-2013 - 16:31

Aici Neacsu se refera la DNA, Procuratura… Ma si gandesc cum ar guita animalul daca reprezentantii altor state si-ar exprima parerile(fie si doar in public, nu sa se mai duca sa si ceara socoteala) pentru ce numiri sau masuri s-ar face sau s-ar lua de catre guvernul american sau alte institutii.
Apoi tu stii ce-i ala diplomatie, relatii internationale etc? Cacatu dreacu. Ai auzit de asa ceva ma avorton necitit?

Ma tampitule ma, ma iobag limbist ma…

pathfinder 18-12-2013 - 16:50

@urbos
Cum dracu’ poti sa scrii o fraza cu 44 de cuvinte care sa nu aiba absolut nici un sens?!?
Si sa o incepi cu „Ma si gandesc…”

salut 18-12-2013 - 17:02

Ai avut dificultati pana si la citire, nu-i asa rujatule? Ca despre intelegere si logica, Dumnezeu cu mila.

ValVerde 18-12-2013 - 17:17

🙂
Boul salut si limbricul isteric parca ar fi Stan si Bran !!

Conversatia a inceput cu Ucraina.
Dupa care Neacsu, fara preaviz si fara legatura a mutat-o pe DNA si Procuratura.

Ai aplicat strategia Pactului de la Varsovia, caporale ?

E tema diferita, dar la alta scara se aplica acelasi principiu: orice tara isi poate exprima opinia guvernului ei cu privire la evenimente care se intimpla in alta tara.

Din nou la americani, ca de ei va phoote grija.

Prin ambasadorul acreditat in Romania, ei exprima pozitia guvernului lor cu privire la numirea lui Gigi Becali (sa zicem) la Curtea Constitutionala. Ei spun: daca Guvernul Roman il va numi pe Gigi, relatiile noastre bilaterale, sau economice, etc etc etc vor avea de suferit.
Dupa care e decizi Guvernului Romaniei sa-l faca pe Gigi judecator sau pe Vadim ambasador in Israel.

Asta e drum de doua sensuri. Guvernul roman poate face acelasi lucru in SUA, sau Tanzania sau pe unde mai vor ei.

Cu un an in urma, PM al Israelului a luat pozitie cu privire la candidatii la presidentie in SUA.

Daca declaratiile cu privire la politica unui guvern sunt acceptabile, luarea de pozitii in cadrul alegerilor este foarte rar. Si-a asumat responsabilitatea, si consecintele.

De credeti voi ca-l injura tomi pe Obama ???

🙂 🙂

urbos 18-12-2013 - 17:26

Hehehe, lindicul frustrat intelectual…
Nu mai baga ba cacatule zambete d-alea, te scremi sa pari vesel chinuitule. Hehehe!

urbos 18-12-2013 - 17:29

Hahahaha, ce exemplu gaseste lindic, premierul Ji daniei care s-a trezit grohaind despre candidatii din SUA, iar SUA au inghitit. Exceptional!

salut 18-12-2013 - 17:43

@ urbos

Observa ca nu am participat cu nimic la discutia asta. Doar am observat ca rujatul nu-i in stare sa citeasca si sa priceapa o fraza perfect normala pe motivul ca…mama, mama, „are 44 de cuvinte” !!!

Ceea ce totusi nu l-a impiedicat pe lindic sa ma treaca pe lista injuraturilor. A vazut numele meu pe acolo, judeca cu lindicu, urmarea e fireasca…injura. Atata poate!

Vine si rujatul sa bage un QED desi n-a demonstrat nimic sau sa-si laude analfabetismul …”ca asa scriau bunicii lui”. Grup de adunati sau scapati de prin ospicii, altfel n-ar fi basisti.

ValVerde 18-12-2013 - 17:48

Stan si Bran

un golan 19-12-2013 - 09:53

n-am inteles daca sunt diferente intre limba ucrainiana si cea rusa ?
sau sunt aceleasi limbi ?
adica un rus si un ucrainean au limba comuna ? se pot intelege intre ei ?
de exemplu daca un rus incearca se explice unui ucrainean teoria gravitatiei electromagnetice – va intelege acel ucrainean teoria ?

BULA 19-12-2013 - 10:00

Intreaba si tu o gagica, cum e cu diferentele dintre limbi.

Antibasistul 19-12-2013 - 10:14

Daca vorbesc ivrit, se ințeleg intre ei!

Ad 19-12-2013 - 10:16

Diferenta dintre rusa si ucrainiana e ca votka ucrainiana se face din rosii si cea ruseasca din prune, cartofi sau porumb.

pathfinder 19-12-2013 - 11:52

Ucraineana este de fapt un dialect al limbii ruse.

Raspunsul la intrebarea ta: DA, un ucrainean si un rus se pot intelege intre ei vorbind ucraineana respectiv rusa. Fara nici o problema.
De obicei nu este cazul pentru ca 99% dintre ucraineni vorbesc si rusa. Mostenirea imperiului sovietic…

ValVerde 19-12-2013 - 15:05

Am un coleg ucrainian.
Mi-a spus ca sunt doua limbi diferite.
Un rus care nu a invatat ucrainiana ar intelege ideile principale, dar in nici un caz nu o va putea vorbi.
De fapt e mai aproape de poloneza decit de rusa.

E drept ca practic toti ucrainienii vorbesc ruseste, dar ucrainiana nu e dialec al limbii ruse, sunt doua limbi cu origini comuna.

Uite ce zice Wiki:

” Lexically, the closest to Ukrainian is Belarusian (84% of common vocabulary), followed by Polish (70%), Serbo-Croatian (68%), Slovak (66%) and Russian (62%).[7] But even with Russian, Ukrainian language has some degree of mutual intelligibility.[8]”

pathfinder 19-12-2013 - 15:26

1. Colegul ucrainean ce sa spuna?
Spune-i ca un patriot polonez i-a transmis ca ucraineana lui e poloneza stricata… 😉 (JJ)
Intreaba-l de limba ruteana.
Sau de dialectul de ucraineana folosit in Bucovina de Nord.
Sau de dialectele ucrainene flosite in mediul rural in est…

2. Sunt tot felul de teorii privind limbile slavice. Uite cateva dintre cele mai sugubete: limba rusa e un dialect al limbii bulgare, limba ucraineana e poloneza stricata, ucraineana si bielorusa sunt niste limbi slavice pervertite, limba slavona e una „inventata”, s.a.m.d.

3. Cand am facut afirmatia aia cu dialectul nu am facut referire la datele oficiale care vin dinspre lingvistii rasariteni. Astia mint mai ceva decat Tonta.
M-am bazat pe observatii de bun simt. Ascultand ambele limbi. Si vorbind cu oamenii. La Cernauti.
Ca sa intelegi mai bine despre ce vorbesc, ucraineana seamana mai bine cu rusa decat seamana limba romana cu aromana.

4. Treaba asta:
„….dar in nici un caz nu o va putea vorbi”,
nu are nici o legatura cu ce am afirmat eu.
Am spus ca rusul si ucraineanul s-ar intelege fara probleme vorbind fiecare limba lui. Si asta am vazut pe viu… Atat.

ValVerde 19-12-2013 - 15:35

🙂
1. Colegul a venit aici cind avea vreo 6 ani.
Se duce in Ucraina ca impreuna cu verii de acolo sa alerge dupa fete (cred ca inca nu a implinit 30 de ani si nu e casatorit. Bineinteles ca aste-s amanunte de importanta secundara cind e vorba de alergat dupa ucrainience.)
2. Nu prea ma intereseaza limbile slave.

jan dinu 19-12-2013 - 10:41

Ucraina este vitala pentru Rusia ,dar fosta putere coloniala
inca nu shi-a destainuit pacatele cu incercari adevarate de-a
cere scuze pentru crimele bolsevice sovietice mai ales asupra acestora
care nu pot uita canibalismul trecut in memeorie vesnica .
Dupa 23 ani sa-i pastrezi statuia lui – LENIN – este o dovada cit de
indobitociti shi dominati acesti sclavi – slavi ortodocshi .
Nici romanii nu fac exceptie fiind tot in acelashi trib religios …care
tine POP-orul in tzarcul animal ……dresat ortodox !!
Interesant : se va injumatati Ucraina …ori accepta stagnarea unitara
cu rusul docil – blajin invatzat sa nu fie liber ,,,vegetind in chin …!
Astept miscarile ” vestului ” shi prin ucrainienii „agatza shi Rusia
spre a salvaua de la – CHINAzeria … mondiala viitoare !
Daca elita (XXXX ) joaca rezonbil ar avea avantaje spre a nu pierde
suprematia care inc-o mai are …..
JD-USA

Comments are closed.