Acasa InternationalExterne SUA: Furtuni de zăpadă și minime de -29 grade Celsius

SUA: Furtuni de zăpadă și minime de -29 grade Celsius

scris de C.S.
7 afisari

Statele Unite au fost afectate de căderile masive de zăpadă din ultimele zile. Furtunile înregistrate în mai multe regiuni ale țării au dus la perturbarea traficului aerian și rutier.

Statele Unite, lovite de furtuni de zăpadă și temperaturi minime extreme. (foto:SkyNews)

Temperaturile au scăzut până la -29 grade Celsius în Montana și Dakota de Sud, iar în Midwest, termometrele arătau sâmbătă -17 grade. Potrivit Sky News, în următoarele zile, locuitorii din nord-vestul statului Minnesota s-ar putea confrunta cu minine istorice de -46 grade Celsius.

Până în prezent, au fost raportate cinci decese cauzate de condițiile meteo extreme. Un șofer din Texas a murit după ce camionul pe care îl conducea a alunecat pe un pod înghețat, iar patru persoane fără adăpost din California au căzut victime hipotermiei.

Agenția meteo americană anunță noi furtuni de zăpadă, care vor lovi cu precădere statele Texas, Ohio, Tennesse și Virginia, fiind așteptate pene extinse de curent și închiderea a numeroase drumuri din regiunile afectate. Peste 100.000 de americani au rămas fără energie electrică în acest weekend, iar 400 de zboruri au fost anulate din cauza condițiilor meteo nefavorabile.

40 comentarii

urbos 09-12-2013 - 14:45

Lasa ca au gaze de sist.

pathfinder 09-12-2013 - 14:48

ValVerde!!!!!!!
Esti in regula?!?

„Un șofer din Texas a murit după ce camionul pe care îl conducea a alunecat pe un pod înghețat”
Asta-i nemaivazut si nemaiauzit!!!

ValVerde 09-12-2013 - 14:56

Texas e mare. Cam cit trei Romanii.
Soferii de camion mor tot timpul…nimic iesit din comun. 🙂
Merci de intrebare.

pathfinder 09-12-2013 - 15:11

1. „a alunecat pe un pod înghețat”… la asta ma refeream …

2. Stiu ca Texasul e mare.
Si daca veni vorba, vrei sa-ti spun un banc local?
Stii de ce aeroportul din Austin este International?

ValVerde 09-12-2013 - 16:01

🙂
Texas e mare…prin nord ingheata tot timpul…

PS Austin are aeroport International ??? 🙂

pathfinder 09-12-2013 - 16:06

Raspuns gresit!
Austin are aeroport International.
Sunt vreo 4 curse spre Mexic! 😉

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 09-12-2013 - 15:13

O,perioda sa may stai dreaq in grajdul ala, nu mai iesi la pascut in TABULATIE , libera !
Mai pierdem dreaq, o khornutha !

pathfinder 09-12-2013 - 15:32

Arie:
Texas: 696,241 km2
Romania: 238,391 km2

pathfinder 09-12-2013 - 15:33

Ii raspundem lui urbos.
Insa a folosit un cuvant al carui inteles ii scapa si postarea i-a fost stearsa….

UnUL 09-12-2013 - 15:39

Lui Buboșel îi scapă cam multe, nu numai înțelesul unor cuvinte.

urbos 09-12-2013 - 15:41

Hahaha, ce retardati!

pathfinder 09-12-2013 - 15:45

Nu-i rasul tau…

pathfinder 09-12-2013 - 15:52

Nu mai razi…
Vezi?!?

briel 09-12-2013 - 16:04

Am vazut un film splendid, un documentar ce mi-a ramas la inima,

Happy People : A Year in the Taiga (2010)
http://www.imdb.com/title/tt1683876/

Acolo puteti vedea un pic de trailer … si o iarna adevarata. -50°C este ceva obisnuit si oamenii nici macar nu par imbracati prea gros ori hi-tech. E o pace si o liniste, un curs al vietii aproape primordial. Si destul de filozofic.

Cine are Netflix il poate viziona acolo. Incidentally, the film features a relative of famed Russian director, Andrei Tarkovsky. (fratele)

ValVerde 09-12-2013 - 16:08

Si cind te intreaba nevasta unde-i mall-ul, ce-i spui ?

briel 09-12-2013 - 16:14

That’s disappointing.

digital 09-12-2013 - 16:18

poate omu nu trăiește ca tine, american dream de kkt, și se simte bine în Natura Primordială, hai că ești deosebit de prost, vitălăule!
tu nu poți ieși din îngustimea frustrării ce te macină!

pathfinder 09-12-2013 - 16:23

„Natura Primordială”? 🙂
Asa cu cucu gol?
Sau cu frunza?
Ha?

Antibasistul 09-12-2013 - 16:29

Cucul nu e gol, este la Cotroceni si iese aproape zilnic, la 18,30 la conferințe de presa idioate!

digital 09-12-2013 - 16:46

nu, mă cu lindiku gool!
ce dreq ești prost așa?!

digital 09-12-2013 - 16:21

gunoiul, repede cu mall-ul și cu întrebările retardate de care nu poate scăpa!
revino-ți cretin-vitălău, viața are multe fețe!!!!!!!!!!!!!!!

urbos 09-12-2013 - 16:37

Pentru ce crezi c-a plecat prostul asta patentat acolo? Lindic se oftica si pentru ca Romania are mall-uri, ca nu poate sa se mai laude si cu asta.
Un ratat hranit cu resturi, exact ca potaile. D-aia si linge mana stapanului si latra la „dusmani”.

digital 09-12-2013 - 16:44

daaaa!
lindiku-vesel!
îl freakă amerlocii de fum iese din el!
dă-l în morții măssii de gunoi!

pathfinder 09-12-2013 - 17:03

Bre,
Voi cat de frustrati sunteti?

urbos 09-12-2013 - 18:03

In Romania toti oamenii normali sint frustrati cand vad ca o analfabeta ca EBA ajunge europarlamentar, in timp ce oameni cu studii raman someri. Sau cand vad o scarba betiva, care toata viata a stat parazit la stat, cum ajunge milionar in dolari sau cum dupa ce a fost demis, animalul sta inca in functie.
Evident ca un muist ca mataluta, nu poate avea frustrari de genul asta. Are altele, care tin de prostia crunta care te chinuie. Ca si pe lindic, ca tot ii sari in ajutor.

Antibasistul 09-12-2013 - 18:03

Cacatfinder, rahatcuochi basist BASIST, te jurai ca esti APOLITIC!!!!!!!!!!!!!

UnUL 09-12-2013 - 18:14

Da, domnule Pathfinder, este vorba de frustrarea paranoid-furioasă a unor indivizi care nu au realizat absolut nimic în viață.

urbos 09-12-2013 - 18:18

Da, domnule cap de poola…

UnUL 09-12-2013 - 18:20

… și Bubos a demonstrat-o încă o dată.

urbos 09-12-2013 - 18:28

Ce? Ca gloaba analfabeta scursa din organul infect al Kiorului e europarlamentar?

UnUL 09-12-2013 - 18:30

Buboșel, așa ești tu, pricepi mai greu (atunci când pricepi până la urmă). Dar compensezi din plin lipsa de creier cu mitocănia și vulgaritatea.

urbos 09-12-2013 - 18:36

Grohait-ai ceva despre analfabeta ajunsa europarlamentar, cumva?

UnUL 09-12-2013 - 18:56

1. Spre deosebire de tine, eu nu grohăi.
2. Tema discuției nu era EBA.

urbos 09-12-2013 - 19:04

Dar care era mai cap de poola?
Eu am zis de analfabeta si tu ai inceput sa grohai p-alaturi. Daca n-ai nimic de zis la ce-am spus eu, de ce te bagi ma cap de poola in vorba?
Mars la gropa cu fi-tu cu tot. Plezni-i-ar creierii.

UnUL 09-12-2013 - 19:22

Eu dialogam cu dl. Pathfinder privind frustrarea voastră toxică și veninoasă de ratați, de persoane care nu au realizat nimic în viață. Și tu te-ai băgat ca musca în rahat aducând vorba de EBA.

urbos 09-12-2013 - 20:23

Ce cacatfinder ma labagiule, nu vezi cine cu cine vorbeste? Tampitu dreacu!
Mars ma senilule la gunoi.

UnUL 09-12-2013 - 21:12

Buboșel, am dreptul să intervin într-o discuție, cu un om inteligent; cu cretini ca voi nu discut decât atunci când sunt obligat de lăturile pe care le deversați pe forum.

urbos 09-12-2013 - 21:59

Te bagi peste tot senilule si apoi zici ca te obliga cineva? Spanzura-te ma tampitule.

UnUL 09-12-2013 - 22:35

După tine, Scârboșel, după tine !

Pribeagul 09-12-2013 - 19:51

Buna seara tuturor.

Se pare ca i-a luat iarna pe nepregatite. Mai cunoastem niste cazuri.

Daca o zapada de doua degete creeaza dezastru asta, fereasca Domnul de una de trei degete.

Comments are closed.