Înalţi responsabili militari chinezi şi americani au început o serie de convorbiri miercuri la Beijing, la câteva ore după ce Pentagonul a cerut Chinei să acţioneze în deplină ‘transparenţă’ în ceea ce priveşte modernizarea forţelor armate.
Adjunctul ministrului american al apărării, Michele Flournoy, numărul 3 în Pentagon, a fost primit la Ministerul chinez al Apărării de adjunctul şefului Statului Major Ma Xiaotian, a anunţat ambasada SUA. Aceasta este cea de-a 12-a sesiune a acestor ‘discuţii cu titlul consultativ’, a precizat cancelaria americană, transmite Mediafax.
Preşedintele chinez, Hu Jintao, a îndemnat marţi Forţele Navale să fie pregătite de confruntări armate şi să continue modernizarea pentru a garanta securitatea naţională a Chinei, informează Xinhua. Preşedintele Hu a îndemnat Forţele Navale să „accelereze modernizarea” şi să „înceapă pregătiri intensive pentru confruntarea militară”, pentru a ” garanta securitatea naţională şi pacea mondială”, raportează agenţia oficială, în timp ce ambiţiile maritime ale Chinei stârnesc preocuparea Statelor Unite.
Hu Jintao a făcut aceste declaraţii în faţa membrilor Comisiei Militare Centrale, pe care o conduce, şi în prezenţa potenţialului succesor la conducerea ţării, vicepreşedintele Xi Jinping.
8 comentarii
Obama a spus ,,Ajunge” si a mai spus ca nu-i e frica de china.Chinezii au spus acum10 ani cind SUA a atacat ,,din greseala”ambasada chineza din Belgrad ca au timp si vor analiza ce s-a intimplat peste 20 de ani….Se pare ca 10 au trecut ,si chinezii au inceput o inarmare teribila.Tarile din Asia de sud-est reclama permanent,,agresivitatea”Chinei.Acum China a intrat pe ultima turnanta-inarmarea cu ultimele tehnologii .Reactia americanilor se pare ca este ,,unirea cu toti”contra chinezilor.Un fel de bloc anti China.Sa speram ca le iese pt.ca noi suntem aliatii lor !
Nu suntem aliati cu nimeni. Americanii ne-au facut colonia lor si ne-au pus la carma tarii niste marionete.
Astazi, se lanseaza oficial blogul http://www.moralist.haipa.ro
Dupa lansarea oficiala a radio Chisinau, a venit timpul lansarii oficiale a BLOGULUI ROMANILOR DE PRETUTINDENI
Prin acesta vom redestepta constiinta nationala romana si vom putea pune la punct planul pentru NOUA ROMANIE
Nici cu frectii speciale ! apropo de titlu …
US a trimis marines in Australia, cica sa arate ca nu le este frica de China. In realitate le tremura toate cele, cu tot cu dinti.
Numa’ fiti atenti aici:
China holds a US$2-trillion mortgage on the United States and is not happy.
This country, along with others that lend money to the United States, such as Saudi Arabia, will determine the value of the U. S. dollar and gold. And they have spoken. They are not buying more U. S. treasuries and are buying gold as a new asset class.
http://www.nationalpost.com/opinion/columnists/story.html?id=974d25f5-8c5a-4bc2-a65c-3fbdc12fbdef
Toata lumea se uneste impotriva Americii. Musai, musai trebuie schimbata foaia, altfel e de rau.
China sa-si puna la punct sistemul de rachete cu care sa scufunde portavioanele americanilor, sa le mai taie din nas. S-a dus si epoca portavioanelor. Sunt bune doar imptriva unor tari mici, cum e Libia. Dar in lupta dintre marile puteri sunt inutile.
Nu vreau sa mai aud de americani, pentru saracia in care ne-au bagat dupa ’89. Sunt niste jeguri ordinare.
Nu SUA tremura de frica Chinei, ci Israelul.
Asta dupa ultimele declaratii ale Beijingului ref. la Iran.
Sa nu uitam nici reactia Arabiei Saudite.
Nu-i asa ca nu intelegi engleza ?
Eu (si articolul citat) m-am referit la economic. Militar nu se va intampla nimic intre doua puteri nucleare. Se mai incordeaza, mai desfac o conserva de spanac, iar se mai incordeaza …
In US deja a inceput „deflation”. Canadienii trec granita la cumparaturi si cheltuiesc jumatate si mai putin decat la ei acasa. Cu tot cu ce platesc la vama. Federal Reserve a iesit pe piata cu tiparitura proaspata de dolari intr-o incercare disperata de a stopa sau amana prabusirea.
http://www.reuters.com/article/2011/10/26/us-usa-economy-deflation-idUSTRE79P7FV20111026
Bancherii Americii, adica chinezii, nu mai vor sa le accepte dolarul. Absoluta disperare.
Israelul va fi victima colaterala. Aia de-s mai informati pleaca din Israel.
The problem is that a brain that escapes westward takes the body and family along with it. Scientists, doctors, authors and artists are fleeing our country as if they were frightened mice on a sinking ship.
(articol de azi) http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4158505,00.html
Comments are closed.