Acasa InternationalExterne Sudul Israelului atacat cu rachete lansate din Fȃșia Gaza

Sudul Israelului atacat cu rachete lansate din Fȃșia Gaza

scris de Laurentiu Banches
4 afisari

Armata israelianǎ a anunțat cǎ trei rachete au fost lansate joi, 6 februarie, din Fâşia Gaza spre sudul Israelului, fără să provoace victime sau pagube majore.

Sudul Israelului atacat cu rachete lansate din Fȃșia Gaza (foto: hurriyetdailynews.com)

Două dispozitive au fost doborâte în cursul zilei în zone nepopulate din sudul ţării. O a treia rachetă a explodat în cursul serii în regiunea Eshkol, a precizat armata. Niciunul dintre cele trei incidente nu s-a soldat cu victime sau pagube. În ianuarie, 28 de rachete au fost lansate din Fâşia Gaza spre Israel, potrivit mediafax.

În ultimele săptămâni, multiplicarea raidurilor israeliene, tirurilor de rachete şi incidentelor frontaliere au generat temeri, potrivit comentatorilor, cu privire la posibilitatea unei noi confruntări majore între Israel şi Hamas. Mişcarea Hamas nu revendică în general tirurile de rachete, însă Israelul o acuză frecvent că recurge la astfel de atacuri din momentul în care a preluat controlul asupra Fâşiei Gaza, în 2007.

30 comentarii

CONGO 07-02-2014 - 09:49

Rachetele nu au fost aruncate cu gand rau, ci in spirit de pace.
E adevarat ca puteau sa le arunce in directia exact opusa, deci in Mediterana.
Dar daca lua foc toatra aceasta apăraie, nu era oare mai rau?

pathfinder 07-02-2014 - 12:45

Corect!
Au vrut sa scape de ele in semn de impaciuire cu Israelul cel pacifist!

Bre ZV, une-i stirea cu aia ultraortodocsi ce au luat-o in freza de la Israeli Police?
Ha?

BULA 07-02-2014 - 12:50

Alea sunt niste biete rachetomodele, care mai mult sperie pasarelele. Arabetii au si ei tradatorii lor, care sunt pusi de MOSAD sa se faca ca ataca Israelul, pentru ca sa aiba evreii motiv sa-i bumbaceasca bine dupa aia.

Gisela 08-02-2014 - 12:29

pulica-bulica gandeste bine…..

Antibasistul 08-02-2014 - 15:57

Sas prost ai revenit pe forum, idiotule, ptiu!

CONGO 08-02-2014 - 16:01

Azi a sambata, deci zi de dichiseala.
Ti-ai pigulit sprincenele?
Dar cu ceara la mustata te-ai dat?
E bine sa te ocupi de tine, sa fii si tu baba mai frumoasa.

UnUL 08-02-2014 - 12:53

Domnule Bulă, antisemitismul tău funciar te face să aberezi în acest caz.

salut 08-02-2014 - 14:45

Una-doua, „antisemitism”. Mai, mononeuronel, Bula a constatat o realitate: sunt deja ani de zile de cand se pretind „atacuri” cu rachete. In afara faptului ca nu le vede nimeni, cu exceptia alora care pretind ca au mai doborat, ieri vreo doua, azi vreo trei, nimeni nu le revendica, nimeni nu vede vreun efect. Constatarea asta e „antisemitism”, mai secatura, sluga? Daca cineva zice ca afara ploua si nu convine vreunui ji/dan, e „antisemitism”, mai cap de poola?

UnUL 08-02-2014 - 14:52

?????????????

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 07-02-2014 - 13:35

@RED . ZV;
Rog sa va readaptatzi maniera de poblicare pt. persoane cu capacitate cognitiva ,ushor redusa !
Ca si my sheii de mai , sous !
Multzam , antyci path !

pathfinder 07-02-2014 - 13:47

@RED ZV
Capacitatea pisocognitiva masurata la roata carutei, in functie de gradul de imprastiere al lichidului uric, este direct proportionala cu numarul firelor de paie din capul (sic) pasaricii.
Never ever again sa nu se masoare numarul firelor flocosoase de pe roata care este alt indicator, total diferit, al mancarimii buhei scarpinate!!!
Azorel stie de ce…

urbos 07-02-2014 - 14:24

Iar trag ji danii cu petarde goale, sa aiba pretext sa mai omoare niste femei si copii. Mai crapa de inima cate un bosorog de-al lor din cauza zgomotului si guita ca cica victime. Ii mai gasesc si un jurnal de la „holocaust” scris pe tableta in pivnita.

UnUL 07-02-2014 - 14:28

Da, C u r bubos, „j i d a n i i ” din fâșia Gaza (dacă găsești vreunul acolo să mă anunți și pe mine!) dau cu rachete în Israel.

urbos 07-02-2014 - 14:30

Jigodie, iar te simti vizat? Ia povesteste cum a supravietuit ma-ta la „holocaust”. Hai sa mai si radem. Cu lacrimi, evident.

pathfinder 07-02-2014 - 14:31

Cacacarie usuoara!

urbos 07-02-2014 - 14:34

Povesteste tu atunci, vad ca te mananca(pe tine te mananca mereu dar e alta discutie).

pathfinder 07-02-2014 - 14:37

Arzate-ar focu’!

urbos 07-02-2014 - 14:39

Scrie ma gainatule corect ma.

UnUL 07-02-2014 - 14:43

Nu vezi că face mișto de tine?
P.S. Vocativul se pune între virgule, mă găinațule.

urbos 07-02-2014 - 14:47

Face misto de mine batandu-si joc de limba romana, ma cacatule? Esti tare cacatule.
Iar tu ai face bine sa taci, ma vierme, n-ai calitatea sa dai indicatii.

pathfinder 07-02-2014 - 15:47

Duti brie diasilea ca imputzi furumica asiesta di oamini di ominiii.
Ptiuuuu!

UnUL 08-02-2014 - 12:55

@C u r Bubos.Sigur, Buboșel, doar tu ai toate calitățile.

UnUL 07-02-2014 - 14:33

Eu nu mă simt vizat câtuși de puțin, voiam doar să corectez imbecilitățile tale. Iar mama nu a avut treabă cu Holocaustul, că nu avea de ce; s-a refugiat la Sibiu când a fost cedat Ardealul, apoi a revenit bine-merci la Cluj,

UnUL 07-02-2014 - 14:37

Mă rog, nordul Ardealului, că după câtă istorie știi…

Antibasistul 08-02-2014 - 16:04

S-a refugiat ca era jiidanca ma-ta, un NUL basist, ptiu!

pathfinder 07-02-2014 - 14:31

Tieoria constipatiei!
Ia-te di o minuti cu ailalti tzvai profiesionistii…
Cacacarie usuoara!

Gisela 08-02-2014 - 12:34

excrement cu creier…..ratiune si logica omeneasca un dement ….asa te vad si te caracterizaza mai t5oto de cand lumea SOBRULE de Ploiesti……

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 08-02-2014 - 16:11

Giseluta, el la Ploiesti ,doar …lucreaza cu masa impreuna,
A batrina se babardeste in wc-uri ,iar PNL-istu da cu mangla la
calatori
Daca doresti totusi sa-l feliciti cu ocazia comemorari morti plozilor, uite adresa reala;
Sandu Dobre Pogoanele Buzau str Uniri 793.
Daca ai aplicatia Maple ERTh , poti sa-l surprinzi in latrina la care el zice , casa !
EChte Rumanische seisse !

ValVerde 08-02-2014 - 16:19

Sandu Dobre ???
Asta-i nume de ji dan !

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 08-02-2014 - 16:46

Inca , nu-i , dar
Il , bothez IO!
Daca nu mi-ia
Richteruu 7/8
S-au chiar ca
CA ,rau !

Comments are closed.