Acasa InternationalExterne TENSIUNE: Rusia face manevre militare la granița cu Ucraina

TENSIUNE: Rusia face manevre militare la granița cu Ucraina

scris de C.S.
4 afisari

Criza din Crimeea se amplifică. Rusia a lansat manevre militare în mai multe regiuni situate la frontiera cu Ucraina, scopul acestora fiind verificarea pregătirii pentru luptă a trupelor din cadrul forţelor terestre.

Rusia face manevre militare la granița cu Ucraina.

În cursul manevrelor, trupele urmează să efectueze deplasări şi să se asigure că sunt capabile să se deplaseze pe terenuri necunoscute fără să fie reperate. Ele urmează să efectueze şi exerciţii de tir de luptă.

„Unităţile şi diviziile din cadrul forţelor armate intensifică exerciţii pe teren, în poligoane din regiunile Ristov, Belgorod, Tambov şi Kursk”, a anunţat ministerul într-un comunicat, precizând că aceste manevre vor continua până la sfârşitul lui martie.

Ministerul nu a precizat, însă, câţi militari sunt mobilizaţi la aceste exerciţii.

„Scopul principal al măsurilor este verificarea aptitudinii trupelor de efectua exerciţii de luptă în locuri necunoscute şi în poligoane netestate”, a precizat el.

Ministerul a declarat totodată, pentru agenţia oficială Itar-Tass, că alte exerciţii ale unor unităţi de paraşutişti, la care participă aproximativ 4.000 de militari, 36 de avioane şi aproximativ 500 de vehicule militare se desfăşoară în regiunea Rostov.

Rusia a efectuat deja, în peroada 26 februarie-6 martie manevre în districtele militare Central şi Vestic.

18 comentarii

pathfinder 13-03-2014 - 15:09

Se pregatesc…
Asa este inainte…

briel 13-03-2014 - 15:46

Cred ca ai avut dreptate in legatura cu teritoriul dorit de rusi …. ala maro din poza
http://www.spiegel.de/international/germany/bild-957988-669162.html

In alta foto am vazut o concentrare mare de sonde in aceeasi regiune maro, plus reteaua densa de conducte de gaz; si uriase zacaminte de carbune.

Pungescu Gazian 14-03-2014 - 06:50

Hm, de ce „dorit” si nu contrariul? Adica de ce numai o felie, cand tot tortul este la indemana?

Caci, conteaza punctual de vedere ucra – pierdem o parte (eventual jumate) sau nu pierdem nimic si inca ne castigam si prieteni INTRAND IN UNIUNE?

salut 13-03-2014 - 16:32

Nu se pregatesc ca nu mai au de ce.
E razboi propagandistic, pentru d’astia ca tine.

Repriza asta s-a terminat, pricepeti odata! Crimeea bye, bye.
Ukr raman sa dea marunt din buze, UE da sfaturi de bine, SUA da cu ochiul la manevrele rusilor ca sa-si imbunatateasca manualelel de lupta…cam asta-i,

Repriza viitoare peste cativa ani. Daca UE gaseste alti idioti utili, America le da funie sa se spanzure…iar rusii le dau la cap, ca asa sunt ei, mai ghiolbani.

Asta-i si cauza pentru care sper ca Basarabia sa se decupleze de Transnistria. Daca romanii au lipsa de inspiratie sa se bage intr-o porcarie de genul asta, macar sa fie constienti ca rusii reactioneaza dur la Transnistria. Moldova pur si simplu nu-i intereseza.

Oricum, dpdv logic, vad estul UKR inaintea Transnistriei, asa ca Ro mai are timp sa cugete.

pathfinder 13-03-2014 - 16:42

Iti spun frumos: inainte sa te arunci cu capu’ inainte, gandeste-te putin.
O secunda.
Dupa aia poti sa vezi care e mai tare: capu’ sau peretele?

Imi explica el mie ca e „razboi propagandistic” (pentru d’astia ca tine).
Ma lasi?!?

Imi mai explica si cum e cu Crimeea si cum e cu estul Ucrainei…
Stiu bre!
De zece ori mai bine!

Data viitoare am sa pun vreo 10 zambareti.
Poate te prinzi.
Si nu te mai arunci asa…

salut 13-03-2014 - 16:49

Adica, cu sau fara zambareti, ce ai spus?

Iti redau postarea, adanca ca noaptea:

„pathfinder
13-03-2014 at 15:09
Se pregatesc…
Asa este inainte…”

==========================

Deci ai spus ceva? Ai ragait?

pathfinder 13-03-2014 - 16:51

1. Joc de glezne.

2. Am ragait astazi.
M-am basit.
M-am cacat.
M-am pisat.
E absolut normal din punct de vedere fiziologic.
Nu toata lumea rumega si se balega…

salut 13-03-2014 - 16:54

Adica esti un clovn rujat. Sa ai grija sa miauni ca te jignesc data viitoare, ca „nu am argumente”.

pathfinder 13-03-2014 - 17:00

Impungi degeaba.
Si jignesti inutil.
Barbie…

Pungescu Gazian 14-03-2014 - 06:43

@ copilu salut

imi pare ca iar ti-ai mundarit spielhosenu, ai grija ca iar te cearta bunica!

afla, te rog, acest lucru nou: cand rusii or sa renunte la un teritoriu pe care are au sanse sa puna laba, o sa se faca gaura in cer, si toate stelele verzi o sa-ti cada pe acolo.

iar cand or sa renunte sa alimenteze, ba inca sa si creeze, noi focare de tensiune ca Transnistria, si care sunt atuuri la mana pentru interventii de forta si rasturnari de echilibru sau principia de politica internationala, aceasta gaura o sa devina tot mai paroasa pana se acopera tot cerul cu floci rosii, numai secera si ciocanul or sa se mai vada stralucind.

Tache 14-03-2014 - 02:28

E-mailuri hackuite din Ucraina.

E-mail de la Jason Gresh:

Evenimentele se mișcă rapid în Crimeea. Prietenii noștri din Washington așteaptă acțiuni mai decisive de la rețea ta.
Cred că e timpul să pui în aplicare planul despre care am discutat în ultima vreme. Misiunea ta este de a provoca unele probleme in nodurile de transport în sud-est, în scopul de a da vina pe vecin.
Se va crea condiții favorabile pentru ca Pentagonul și Compania sa poata acționa.
Nu pierde timpul, prietene.
Cu respect,
JP
Jason P. Gresh
Locotenent-colonelul, US Army
Atașat adjunct
Ambasada SUA, Kiev
Tankova 4, Kiev, Ucraina 04112
(380-44) 521-5444 | Fax (380-44) 521-5636

……………………………………………………………………………………………….

E-mail catre IGOR de la un oficial ucrainean

Oleg, e nevoie urgentă de o gluma în numele rușilor pe aeroportul din Melitopol. Acest lucru trebuie făcut până pe 15 martie. Sam înțelege de ce.
In primul rand trebuie să-l contactezi pe Pasha Tarasenko. Trebuie să-l cunosti, el este un Liberty local și are o lectie.
Înaintea ta vor ajunge 10-12 băieți de la Centru. Luptători de top Trident. Șeful acolo este Mike, ar trebui să-l știi si pe el. Detaliile le vei afla de la el. Avem nevoie de oamenii să se întâlnească și să va ofere tot ce aveti nevoie.
Procedati cu prudență. Vorbeti doar limba rusă. Echipa 25 execută misiuni de luptă, așa că nu le provocati prea multe stricaciuni la aeronave. Există o mulțime de resturi de fier vechi, cu care poti face tot ce vrei. Aeronavele deteriorate trebuie sa le specificați. Este esențial ca toate astea sa para atac real al Forțele Speciale vecine. Dar fără cadavre.
Dă-mi din nou contul tău. Banii vor veni la timp, nu vă faceți griji.
A se vedea anexa. Acesta este un exemplu de acțiune. Deciziile vor fi luate personal.

………………………………………………………………………………………………..

EMAIL catre Igor:

Basil, trebuie să actionezi rapid si proactiv la Melitopol. La brigada 25 de aviație. Trebuie zamaraty prietenii noștri declarati și buni vecini. Cred că m-ai înțeles.
Doar procedeaza cu grijă și prudență. Brigada 25 executa misiuni de luptă in afară, așa că nu le provoca multe stricaciuni aeronavelor. Au deja avioane deteriorate, că El poate face totul. Le dai numere de bord Yihny. Amintiți-vă, aveți nevoie ca totul sa para atac real al forțele speciale ruse.
Comandantul de brigadă este un om rezonabil. Detaliile nu trebuie sa le stie, dar, în cazuri extreme, se poate apela la el. Noi am venit.

Cine este Igor:

COL Igor PROTSYK
Șef, Direcția de Cooperare bilaterală militară
Direcția principală pentru Cooperare și PKO militar
General Maior, Forțele Armate ale Ucrainei
tel +38044 481-5407
celular +38067 407 97 40

http://sherriequestioningall.blogspot.co.uk/2014/03/hacked-email-from-us-army-attache-in.html

salut 14-03-2014 - 02:56

Nu sunt credibile, Tache. Cine dreaq comunica in clar, isi da numele, gradul, adresa in astfel de chestiuni?

Gata. Asta s-a rasuflat deja. Pe bune. Incearca unii sa mai sufle in foc, da’ e stins de o saptamana.

Tache 14-03-2014 - 05:15

Eu cred ca e-mailurile sunt reale. Explicatia ar fi ca ucrainenii au inceput sa-i saboteze pe americani. Americanii sunt cei disperati… Ei au investit 5 miliarde de dolari.

Pungescu Gazian 14-03-2014 - 07:02

Ups, dar daca de fapt americanii ii sprijina pe rusi sa-i tina pe ucrainieni sub tensiune, ca sa intre economic si politic in uniune cu Russia si nu cu EU?

De ce ar avea nevoie americanii de o EU noua si extinsa?

Si de ce rusii nu-si mai arata muschii in Mediterana si in particular in Siria?

UnUL 14-03-2014 - 07:12

Tu crezi tata prostiile, Tăchiță, numai să ți le spună Mândrășescu și Vocea Rusiei.

Pungescu Gazian 14-03-2014 - 07:28

cele mai multe email-uri au fost interceptate pe cand erau transmise prin tunelurile de sub Marea Neagra.

se stie précis ca erau transmise prin morse, o oaie alba este un o liniuta, una neagra este un punct, si oile sunt lasate sa fuga prin tuneluri

UnUL 14-03-2014 - 08:50

Domnule Pungescu supozițiile dumitale sunt extrem de credibile, la fel de credibile ca spusele lui Mândrășescu. (??!!)

George W. Bush 14-03-2014 - 04:35

ukraina fara crimeea,e ca o fata urata,batrana,fara zestre si inglodata de datorii.n-o mai vrea nimeni..nici ue,nici usa,

Comments are closed.