Acasa InternationalExterne Tragedie în Gaza. Cadavre pe străzi

Tragedie în Gaza. Cadavre pe străzi

scris de A.B.
10 afisari

Armata israeliană a anunțat duminică că-și va intensifica ofensiva terestră în Fâșia Gaza în cea de a 13-a zi a operațiunilor care s-au soldat până acum cu peste 350 de morți, cel mai sângeros conflict din 2009.

foto: Agerpres

„În această seară, faza terestră a operațiunii (…) se extinde cu forțe suplimentare pentru a combate terorismul în Fâșia Gaza și a stabili o realitate care le garantează israelienilor o viață în securitate”, a anunțat armata într-un comunicat.

Mii de palestinieni părăsesc duminică dimineață cartierul Shajaya, aflat în estul orașului Gaza, informează AFP citând informații ale corespondenților de la fața locului, care au văzut numeroase victime pe străzi după bombardamente israeliene violente. Ambulanțele nu se pot deplasa în această zonă apropiată de frontiera cu Israelul din cauza tirurilor intense ale tancurilor. Purtătorul de cuvânt al serviciilor de urgență, Ashra al-Qoudra, a declarat pentru AFP că cel puțin 20 de cadavre au fost scoase de sub dărâmături în cartier.

Postul de televiziune local al-Ketab a difuzat imagini cu cadavre arse, printre care și copii, despre care susține că sunt filmate în cartierul Shajaya.

61 comentarii

tomi 20-07-2014 - 12:10

Urbos digital tache salut ereticul cioxe sant invitati sa dea o mana de ajutor si solidaritate sarmanilor teroristi ai hamasului din Gaza. Le asiguram revenirea la domiciliul din Pogoanele in cutii de lemn de maslin si cruce autentica din Tara Sfanta.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 20-07-2014 - 12:18

V I T E A Z U L E ! ! !
…deocamdata , tu esti ascuns la socrii , in ARAD -ROMANIA
…pe Bulevardul REVOLUTIEI …
…MONI -MONI TORRIzat ,
…PERMANENT , scoate capul de dupa perdele ,
…si vei avea un …CONTACT !
…nici in piscina incalzita cu elemente solare ,
..nu vei ….
Fii sigur !
Nu se vede GARDA de CORP !?!

UnUL 20-07-2014 - 12:26

Ești absolut scârbos cu amenințările tale, securist infect. Nu te apucă o greață infinită când te uiți în oglindă? Hai, trimite pe cineva să mă supravegheze și pe mine, că poate îi mut fălcile !

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 20-07-2014 - 12:30

…Bataushule ! ….
Ce astea sant ca FALCILE …nanoBOCULUI!

UnUL 20-07-2014 - 12:37

Am fost supravegheat suficient pe vremea securității, nu suport intruziunile cu bocancii în viața privată a cuiva. Și când ceva (sau cineva) mă calcă pe bătături, văd roșu, mi se rupe filmul și…. noroc că nu se întâmplă prea des.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 20-07-2014 - 12:41

Tu esti si daltonist !
Cu tac-tu legionar /verde,
Tu , ai fost la PCR -r o s i i !
De aici …confuzia !Dar se …corecteaza!
Cu un implant minor …
capul !

UnUL 20-07-2014 - 12:52

Mai verde ca tine (și cu petlițe albastre) mai greu.

Antibasistul 20-07-2014 - 14:23

un NUL nebunul BASIST, ACUM BASESCU SI „„ORGANELE” LUI TE ASCULTA DE MII DE ORI MAI MULT CA CEAUȘESCU!!!!

PS. un NUL basist fara creier, NU AI OBSERVAT INCA, CA TOȚI FORUMISTII ÎȚI SAR ÎN CAP PENTRU TOATE POSTARILE TALE EXTREM DE CRETINE, IDIOATE!!!!????

UnUL 20-07-2014 - 15:32

Bășinel, iar delirezi. Calmantele, repede!!!!

Antibasistul 21-07-2014 - 02:57

Dobitocule basist un NUL, a spune adevarul NU ÎNSEAMNA a delira!!!

UnUL 20-07-2014 - 12:43

Parpanghel, vai de mama ei de școală pe care ai făcut-o.
Corect e fie „stai la SOCRI” (nearticulat, cu un singur i), fie „stai la SOCRII tăi (articulat cu articolul hotărât, cu 2 i!!)

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 20-07-2014 - 12:46

Ba’h , animal batrin si dementh,
Tu ai trecut de la/pe ROSU
la PORTOCALIU !
orbetele dreaq!

UnUL 20-07-2014 - 12:52

Tu ai trecut de la prost la tâmpit.

UnUL 20-07-2014 - 12:57

Și nu te mai enerva aiurea! Eu încerc doar să ta ajut să nu te mai faci de kkt la fiecare postare..

Antibasistul 20-07-2014 - 14:10

un NUL basist fara creier, NU AI OBSERVAT INCA, CA TOȚI FORUMISTII ÎȚI SAR ÎN CAP PENTRU TOATE POSTARILE TALE EXTREM DE CRETINE, IDIOATE!!!!????

UnUL 20-07-2014 - 15:33

„Toți forumiștii” fiind haita de cretini antibăsești? M-ar întrista să nu îmi sară în cap și să mă aprobe.

Ionel 20-07-2014 - 16:40

@UnUl: ai sa ramai ultimul basist in Cotroceni in timp ce sefii tai or sa fuga in tarile calde cu banii lui Bercea in fata multimii dezlantuite ca in 1907 .

UnUL 20-07-2014 - 17:17

Iar încurci borcanele.Ionelaș, eu nu sunt și nu am fost prin Cotroceni și nici nu-mi doresc să ajung pe acolo. Statutul meiu de pensionar îmi convine perfect.
Oricum chestia cu mulțimea dezlănțuită ca în 1907 m-a făcut să mă amuz copios. Merci că mi-ai descrețit fruntea (chiar5 dacă ai făcut-o fără intenție, doar din prostie)!

ancuta 20-07-2014 - 19:20

Asadar, conform asteptarilor debilului forumului, „toti forumistii”=Ionel?
cine dracu’ o mai fi si asta?

Ereticul 20-07-2014 - 12:21

Semnează petiţia adresată directorilor companiilor ABP, HP, Veolia, Barclays, Caterpillar și G4S:

În urma violențelor recente din Israel și Palestina, suntem profund îngrijorați de consecințele investițiilor companiilor dvs. în firme și proiecte israeliene care finanțează coloniile ilegale și ocuparea opresivă a poporului palestinian. 17 țări au recomandat recent cetățenilor lor să nu facă afaceri sau investiții legate de coloniile israeliene ilegale. Urmând aceste considerații legale, aveți acum șansa de a vă retrage investițiile și a vă supune legilor internaționale. Este o șansă de a schimba istoria.

https://secure.avaaz.org/ro/israel_palestine_this_is_how_it_ends_loc/?ckGpWdb

UnUL 20-07-2014 - 12:29

Ereticule, teroriștii Hamas au aprins focul, au refuzat semnarea încetării focului mediate de Egipt și pe care Israelul o semnase deja, acum suportă consecințele (cu efecte tragice, din păcate, și asupra p o p u l a ț i e i civile).

Tache 20-07-2014 - 13:37

Interesting discussion of hidden history and the politically correct agenda behind the mainstream media.

Red Ice Radio – E Michael Jones – Culture Wars & Catholic/Jewish Conflict

http://www.youtube.com/watch?v=Ojx8-oNGnMU

„Greco-catolicule” !!!

UnUL 20-07-2014 - 15:38

E prea lung, n-am timp acum să stau 50 de minute, am de lucru. Dar salvez link-ul și promit să mă uit altă dată, deși cine știe ce aiureală sau răstălmăcire a evenimentelor e.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 20-07-2014 - 16:16
UnUL 20-07-2014 - 17:12

A. nu: linkurile tale nu le deschid, ți-am mai spus. Nema șansa!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 20-07-2014 - 17:23

Deschizi si pe Coana
metta’n !
…3,14147 ….

tomi 20-07-2014 - 22:56

Auzi Tache tataie uite cata dreptate ai avut, este um frig de crapa pietrele in Israel si am venit sa ma incalzesc in Romania. Zii ma sulla tu nu vrei sa vi la Arad sa te vad ce culoare ai? Dupa ce te-as intalni stiu cum vei fi, alb cadaveric . Singurul care face exceptie la culoare este tziganul Carpatian Lordul sulli care tot pamantiu ar ramane.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 20-07-2014 - 23:03

Te mai tine socrutzul peacilea ! La Sag si la Pancota te mai scoate , sa pasti si tu , iarba verde!
La Moneasa anul asta e mai eftin, dar oricum mergi pe cheltuiala socrilor, care au un NEAM . Din NEAMUL …ALLES -….

UnUL 21-07-2014 - 00:10

Parpangelaș, dacă tu ai obiceiul să paști, am serioase dubii că dl. Tomi face la fel; el nu e b o u ca tine.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 21-07-2014 - 12:02

…gunoiere , ai platit cu varf si indesat pt ,sticlutza de Curvoasier contrafacuta da luata la Duty FREY SHOP de la BEN GURION AIRPORT , + cei 10 codolani scazutzi de papagalul perush eviscerabil !

Fa si un inventar la efectele personale dupa mirificul ,,kontact ‘ cu un HOTZ- cu TRADITZI
milenare!

UnUL 21-07-2014 - 15:45

1. „Courvoisier” se scrie cu i, nu cu a.
2. Contrafăcută, s-o crezi tu!
3. De unde știi cât era de „sticluță”?
4. Legătura dintre coniacul băut de mine și nu știu ce aeroport e arbitrară.
5. După inventar am avut impresia că mi-a dispărut un Parpanghel; din păcate mă înșelasem.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 21-07-2014 - 16:00

DOBITOCku…. esti un gunoier ..MINCINOS !
Dar esti IMBECIL , si crezi ca toata LUMEA ,
E ca tine , REDUS MENThal !

urbos 20-07-2014 - 14:15

Cu ji danii nici un om nu trebuie sa faca afaceri vreodata.

tomi 20-07-2014 - 22:46

Domnule inteligent Ereticul sant incantat ca inca nu ai crapat deci sansele sa stai dupa gratii inca sant posibile si sper ca si apropiate. Auzi bestie fascista ca sa nu mori prost una din firme care o cunosc deorece agentii lor fac instructii de tragere si eliberari de ostatici in facilitatile departamentului in care lucrez adica G4S este firma israeliana pe paza si security, deci creierasu tau mult sclerozat tataie cum vede situatia ca o firma israeliana sa-si boicoteze propria tara. Incearca sa nimresti alta firma ca cu asta ai dat-o in balta. Succes.

Ionel 20-07-2014 - 22:52

Tomi! Incepi sa suferi de claustrofobie de cand cu razboiul asta, asa ca incearca sa plimbi caprele la iarba verde ca sa zici ca ai fost in excursie la munte.

UnUL 21-07-2014 - 00:12

De ce nu le plimbi tu, țapule?

Ereticul 20-07-2014 - 23:09

G4S has a heritage of more than 100 years

1901–1950: Our foundation in Denmark, our national growth, our first moves into overseas territories and the emergence of Securitas International…

Restul istoricului firmei daneze la: http://www.g4s.com/en/Who%20we%20are/History/ .

urbos 20-07-2014 - 14:13

Ji danii bestii ca intotdeauna. D-aia starpirea ji danilor este o necesitate urgenta pentru omenire.

UnUL 20-07-2014 - 15:36

Eu aș stârpii gunoaiele ca tine, și încă de mici.

urbos 20-07-2014 - 15:49

Vei arde scursura scelerata cu tot neamu tau de sobolani. Balul e aproape de sfarsit usturoiatule, ati huzurit destul la Auschwitz.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 20-07-2014 - 16:20

…aka kaTurboase;
Marsch in Quizhdoloantza catzelei de metta!
Feliorabile !

UnUL 20-07-2014 - 17:11

Boule, ți-am spus de 1000 de ori că sunt mult mai român ca tine: Și de ars nu va arde nimeni.

urbos 20-07-2014 - 17:17

Scursura infecta, ce declari tu e irelevant, se vede din ce borasti p-aici ce fel de taratura esti.

UnUL 20-07-2014 - 17:19

Nu „declar” ci doar afirm, gunoiaș; și e suficient.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 20-07-2014 - 17:22

De 1000 de ori !
Mai nebun decat cazatura din pogniciu!

UnUL 20-07-2014 - 20:46

Bine, tracă de la mine, lighioană împuțită : de 998.

UnUL 20-07-2014 - 20:47

„treacă”

UnUL 20-07-2014 - 20:49

P.S. Scuze pentru eroare și pentru altele ce vor urma în seara asta: tocmai am dat gata un litru de bere. Relax: de-a noastră, românească, nu din Israel. 🙂

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 20-07-2014 - 22:08

…Nu te scuza , gunoiere ,
Beath esti din OUA , de la Tac-tu legionaru,
De la perush , sa primesti si o bere, ar fi prea mult !
Vandut pe o sticla de 330ml de Curvoasier contrafacut luat de la Duty Frei Shop la iesire, ca la handicapati , nu se vinde alcool !

UnUL 21-07-2014 - 00:03

N-ai înțeles, lighioană: eu nu mă îmbăt prea ușor, și îmi păstrez minte limpede.
P.S Dacă nu știi ce e aceea „minte” caută în DEX!

urbos 20-07-2014 - 18:28

N-ar fi un moment bun sa atace si Hezbollahu izdraielu?

ancuta 20-07-2014 - 18:30

cine sa mai atace, 3,14…?
se dadeau sobolani!
hahahaha!
hahahahahahahahaha!

urbos 20-07-2014 - 18:34

Cand o sa-ti vezi neamu ars de tot, sa razi. Pana atunci mucles.

Antibasistul 20-07-2014 - 19:02

DXN-Anpuța iarasi estei beat, BASISTULE fara creier!!!

ancuta 20-07-2014 - 19:08

impreuna cu π… (toate, le stii!)n-aveti creier nici cat am eu in alup!
hahahaha!
hahahahaha!

Antibasistul 22-07-2014 - 16:49

Basiștii sunt sobolani!!!

UnUL 22-07-2014 - 16:51

… chițcăi Bășinel.

ancuta 20-07-2014 - 19:05

HAHAHAHA!
HAHAHAHAHAHAA!
HAAHAAHAHAHAHAHAHAHAHA!
ALUPITEGUS…π

UnUL 20-07-2014 - 20:45

Te referi la ăia ascunși prin vizuini pe sub pământ?

Antibasistul 22-07-2014 - 16:34

Da, la basiști se refera, ei sunt sobolani!!!

jan dinu 22-07-2014 - 16:54

Tot asha prost shi fara rost ?????
JD-USA

Comments are closed.