Acasa InternationalExterne Tupeu de moscali. Se bagă şi Ivan în seamă. Moscova îl ceartă pe Băsescu

Tupeu de moscali. Se bagă şi Ivan în seamă. Moscova îl ceartă pe Băsescu

scris de M. BÂTCĂ
0 afisari

Ministerul Afacerilor Externe de la Moscova reactionează dur faţă de declaraţiile preşedintelui Traian Băsescu referitoare la evenimentele din 1941.

rusia v

Reprezentanţii ministerul rus de Externe au declarat că este sunt contrariaţi de declaraţia preşedintelui potrivit căreia şi el ar fi ordonat trupelor să treacă Prutul pentru a ataca URSS în 1941, transmite Antena3.

Potrivit purtătorului de cuvânt al ministerului rus de Externe, Alexandr Lukashevich, Traian Băsescu a justificat agresiunea armatei germane împotriva Uniunii Sovietice.

Preşedintele român a provocat o furtună de indignare în cadrul Ministerului rus de Externe, după ce a declarat că în 1941 ar fi trimis şi el soldaţi români să lupte împotriva Uniunii Sovietice. Diplomaţii ruşi au clasificat declaraţia liderului român drept o “bravadă neruşinată” care justifică “agresiunea nazistă”, cerând implicarea “Europei civilizate”.

49 comentarii

vanesa 30-06-2011 - 16:05

reactie tipică pentru un minister supus lui Putin dictatorul din umbră de la Moscova mai viclean decât Stalin şi mai periculos decât Hruşciov

urbos 30-06-2011 - 16:44

Reactia normala ca de la dictator la dictator.

Ciu Huhu 30-06-2011 - 17:53

Mai viclean si mai periculos decit chiorul-chel-betiv nu mai e nimeni in lume!

chioru 01-07-2011 - 14:04

te referi la mine ?

salut 30-06-2011 - 16:30

Si ce-au castigat romanii?

Orice lider din lumea asta, la orice nivel, are simpatii, antipatii, viziuni proprii asupra istoriei, etc. Dar liderii care sunt intr-adevar interesati de poporul lor, pun toate acestea deoparte sau se pronunta numai in cazul in care sunt in concordanta cu anumite interese ale poporului lor.

Ma intreb ce castiga Romania prin aceste declaratii. Ma intreb de ce alti lideri, spre exemplu Merkel – care are cel putin tot atatea reprosuri de facut rusilor – nu face, la fel ca Basescu, tipul asta de declaratii prostesti, neprovocate?
Sa fie numai alcoolul de vina, sau e vorba de un antiromanism mai subtil, dar cu atat mai periculos?

pathfinder 30-06-2011 - 16:42

In mod direct romanii nu au castigat nimic din declaratiile astea.

Indirect trebuie spus cat mai des ca Romania a intrat in acel razboi ca raspuns la agresiunea URSS. Beneficiile unei astfel de intreprinderi sunt multiple.

Daca tot n-ai inteles, iti explic mai pe larg…

urbos 30-06-2011 - 16:49

Explici pe (EDITAT) sa te ia de papagal. Lucruri d-astea le spun istoricii , analistii, nu un „sef al diplomatiei” unei tari. Asta daca nu vrei sa pui iar mana pe arma.
Dar daca ai votat fiul asta de (EDITAT) care se foloseste de papagali ca matale, e firesc sa vezi „beneficii”. Auzi la (EDITAT), „beneficii” hahaha!

pathfinder 30-06-2011 - 17:08

Tu chiar esti (EDITAT) sau numai te faci?

Problema aici nu e Basescu. Si urmatorul presedinte roman ar trebui sa aiba aceeasi atitudine fata de Rusia.
Si ailalti de dupa.

Da’ cu tine n-are ce discuta omul ca tu de fapt incepi sa te inverzesti numai daca auzi de baselu. Daca declaratia asta era data de Antonescu sau Ponta te mai atacai asa???

Si, ca sa termin in stilul tau: (EDITAT)!

urbos 30-06-2011 - 17:18

Problema tarii idiotule ESTE Basescu! Ai inteles ma vierme?

urbos 30-06-2011 - 17:21

Ai un dictator, un vierme tradator care distruge tara, iar tu, un papagal fara creier pui botu la diversiuni d-astea penibile, discutand despre efectul razelor de luna asupra pantofilor de guma. Nu vezi cat esti de prost?

pathfinder 30-06-2011 - 17:28

Pt. urbos
Banuiam eu ca asta e singurul lucru care te supara… 🙂
(EDITAT)

u s 30-06-2011 - 17:31

Ai un dictator, un vierme tradator care distruge tara, iar tu, un papagal fara creier pui botu la diversiuni d-astea penibile, discutand despre efectul razelor de luna asupra pantofilor de guma. Nu vezi cat esti de prost?

Imi taie un inteligent comentariile, asa pare si el genial.

salut 30-06-2011 - 17:34

Adica, ce „atitudine fata de Rusia”?
Provocare permanenta? Lipsa oricarei legaturi cu interesul national?
Si care sunt „beneficiile ” alea, rezultate dintr-o stare permanenta de tensiune? Sau, daca exista, ale cui sunt acele beneficii? Unde si cand anume, in istoria moderna, o astfel de stare de tensiune a adus „beneficii” popoarelor participante?
Te intreb toate astea ca te vad mare cunoscator in ale istoriei. Eu cunosc doar beneficiile (de data asta, fara ghilimele) reconcilierilor istorice, cum ar fi exemplul Frantei si Germaniei.
Ai ocazia sa ne uimesti !

pathfinder 30-06-2011 - 17:51

Nu e vorba de o stare de tensiune permanenta. Schimburile comerciale bilaterale isi vor vedea de treaba lor. Nu e o stare de razboi…

Unele de „beneficiile” de care aminteam sunt:

1. Incercarea de a trecere peste momentul in care Romania este acuzata tot timpul de agresiune impotriva URSS ca si motivatie a ocuparii Bucovinei de Nord si a Basarabiei. Nu va fi o trecere usoara, dar rusii nu vor putea sa spuna aceeasi prostie la nesfarsit daca vor primi acelasi raspuns corect (de fapt) din partea Romaniei. Si a Poloniei…

2. In cazul in care (niciodata nu se stie) Romania va reusi sa se reintregeasca, altfel vor fi percepute argumentele sale de catre politicienii vestici. Care fie vorba intre noi habar n-au cu ce se mananca republica Moldova. Istoria Europei de est este o mare-mare necunoscuta pentru acestia.
Winston Churchill(i) care sa cunoasca istoria acestei parti de lume nu mai exista din pacate (vezi declaratia acestuia vizavi de posibilitatea unor pretentii ale Romaniei asupra teritoriilor de la est de Nistru!!!)

salut 30-06-2011 - 18:17

„… schimburile comerciale bilaterale…”
…In momentul de fata, pe relatia cu Rusia SUNT DEZASTRUASE pentru Romania. Zici tu ca starea actuala in relatia Romania-Rusia, latratul permanent neprovocat a celui ce-si spune presedintele Romaniei nu are nici o influenta?

„Beneficiile” (ai mentinut ghilimelele, te-a dat de gol Freud)…

La pct 1)
Si acum exista controverse serioase intre istoricii germani si cei francezi cu privire la portiuni mari din istoria celor doua tari. Probabil ca vor mai exista inca 100 de ani, poate si mai mult. Dar asta nu are nici o legatura cu actiunea politica a liderilor DE AZI !

La pct 2)
Romania va avea noroc daca – post Basescu – se va regasi in granitele actuale. Eu am mari indoieli. Asa ca … Basarabia e aproape dincolo de orizontul istoric previzibil.
Nu acceptul liderilor occidentali e esential pentru rentregirea cu Basarabia. Ci acceptul populatiei BASARABIEI. Iar pe partea asta…hm… lucrurile nu stau tocmai pe roze, asa cum ar crede unii.

pathfinder 30-06-2011 - 18:21

Incecarea de a trece…
Scuze.

urbos 30-06-2011 - 22:34

Hahahaha! Ce inseamna prostia! Deci treci peste momentul in care Romania e acuzata de agresiune impotriva URSS insistand pe atacul Romaniei asupra URSS. Esti tare papagalule, hahaha!
Vai de capu tau de basist jenant.

urbos 30-06-2011 - 22:40

Psihopatul tau putea vorbi despre pactul Ribbentrop-Molotov nu despre ce ordine ar da el ca Napoleon, si atunci rusii nu puteau decat sa-si inghita flegmele, dar creieru tau mic nu poate mai mult. Ca si al idolului tau schizofrenic, de altfel.

pathfinder 01-07-2011 - 10:07

Urbos io zic ca tu ai o problema la cap.

Am inteles ca nu iti place basescul, dar ce faci tu e prea mult. La tine problema e personala.

In plus mi se pare ca nici cu echilibrul psihic nu stai prea bine. De aici si violenta verbala de care dai dovada.

Cuvintele pe care le folosesti sunt dintr-un vocabular limitat: dictator, papagal, vierme, tradator, etc, permutate intre ele.

Nu pari a intelege intotdeauna ce vor sa spuna oamenii, logica ta se impotmoleste la basescu…

pathfinder 01-07-2011 - 10:14

Pt. salut.
Daca tu ai indoieli in ceea ce priveste integritatea teritoriala a Romaniei in momentul asta inseamna ca in sinea ta traiesti de fapt in alte vremuri.

Am pastrat ghilimelele pentru a sublinia „umorul” situatiei. E clar ca nu gandim la fel relatia Romania-Rusia.

Din punctul meu de vedere Romania trebuie sa arate ca are cojones. E un principiu simplu. Daca mie nu-mi place sa pupincuresc e clar ca nu-mi place nici ca diplomatia noastra sa pupincureasca. Si, atat cat poate, sa tot aminteasca „eliberatorilor” de la rasarit ca nu-s iubiti.

urbos 30-06-2011 - 16:43

Rahat cu apa rece, il loc sa omoare naparca, astia il iau la injuraturi.
O ciorba de poloniu vrem!

nimeni 30-06-2011 - 16:58

e clar ca-ti este simpatic basescu!

oricum, altii si mai ales rusii nu sunt deloc recomandati pentru reglarea deconturilor interne. astia au principiul lui ivan cel groaznic- decat sa scape un vinovat mai bine sa moara 1000 de nevinovati! vin nechemati si nu pleaca decat fortati , si ar mai fi destule.

urbos 30-06-2011 - 17:02

Eu n-am zis sa vina, Doamne fereste, eu vorbeam de-o ciorbita de poloniu. Vine una bucata chelner, serveste clientul si pleaca.

urbos 30-06-2011 - 17:08

Si nu e vorba de simpatia sau antipatia fata de Basescu. E vorba de Romania al carei dusman principal e la Cotroceni.
Cat l-am urat pe Ilici tot nu ajunsesem sa-l vad ca dusman al tarii si al propriului popor, era doar o javra comunista care facea rau in baza ideologiei pe care o slujea, dar tot nu ameninta existenta natiunii asa cum o face acest blestemat de Basescu.

Paul din Ohio 30-06-2011 - 17:15

Daca tu crezi ca „ciorba de poloniu” o dau rusii dusmanilor Romaniei, te inseli AMARNIC.

urbos 30-06-2011 - 17:16

Da, nici eu cred….

urbos 30-06-2011 - 17:15

In orice caz, e din ce in ce mai clar ca lepadatura de la Cotroceni e pe ultima suta de metri, caci apeleaza la ultima arma, arma impotentei „NATIONALISMUL”.
Gramada de imbecili se va alatura ticalosului pe principiul, o fi el rau dar e cu romanii.
Prostia se va plati. Scump.

Marius Bâtcă 30-06-2011 - 17:22

@ Urbos
Nu te mai obosi degeaba ca oricum iti scot toate comentariile. Astazi iei o pauza!

urbos 30-06-2011 - 17:24

Esti inteligent.

salut 30-06-2011 - 17:43

Deci daca nu e de acord cu ideea generala din articolul tau, pui mana pe retevei, nu-i asa?
Si numesti asta „drept la libera exprimare”?
Probabil ca pui metoda si in galeria metodelor democratice, nu-i asa?
Vezi tu, norocul este ca dincolo de forumul asta nu ai nici o putere. Pe de alta parte, ghinionul este ca Basescu ARE. Rezultatele se vad.

Marius Bâtcă 30-06-2011 - 17:52

Cand o sa am nevoie de parerea ta privind puterea mea, o sa te anunt. Da, din pacate, Basescu are puterea. Da, din pacate, rezultatele dezastruoase se vad.
In ceea ce-l priveste pe Urbos, e foarte simplu. A fost avertizat sa inceteze cu injuriile.
Din pacate, sunt unul dintre cei care a insistat sa nu ii fie interzis accesul la comentarii. Daca se racoreste o zi, nu e nici o problema.

u s 30-06-2011 - 19:12

D-aia m-ai taiat a? Hehe.

Marius Bâtcă 30-06-2011 - 19:22

Da

Ciu Huhu 30-06-2011 - 17:54

CORECT!

Ciu Huhu 30-06-2011 - 17:51

Asta inseamna ca chiorul e un mare erou nationalist roman ce se opune cuceritorilor rusi? ha ha ha ha ha ha ha, asta-i propaganda scirboasa-mincinoasa-diversionista-basista-portocalie-pedelista!

Marius Bâtcă 30-06-2011 - 18:06

Привет, ФСО России (95.173.128.131)! Нравится ли вам, что вы читаете?

nimeni 30-06-2011 - 21:10

domnule , este incorect . sau publicati IP -ul tuturor, sau ne spuneti sub ce nume scrie. din ce spun cei care se pricep mai bine,un IP identifcat de bucuresti, poate fi din china!
da ramane valabil ce-am spus mai sus, cum il cheama pe celavec?
nu-s curios, asa e corect.

nimeni 30-06-2011 - 21:11

ip-urile tuturor.

Marius Bâtcă 30-06-2011 - 21:17

Stai linistit. Nu este comentator. IP-ul apartine Serviciul Federal de Protectie de la Kremlin. Ne citeste frecvent 🙂
Daca ar fi fost unul dintre comentatori va anuntam.

Cercul 30-06-2011 - 18:22

Basescu stie ceva! E evident ca Basescu vrea sa ramana pe vecie in scaun macar prin urmasii lui, de aceea continua tirada impotriva regelui Mihai.
Lumea care crede ca vorbeste tupeul whisky-ului din butoiul situat in capul prezidentiabil este pripita. Sa fiti sigur ca Basescu e contact permanent cu SUA, si stie toate noutatile pe plan militar. Superioritatea pe plan militar a SUA, nu mai poate fi rapita din spionaj, si asta ii da lui Basescu indrazneala paternalista.

Rodu Aurelian 30-06-2011 - 18:24

Ca maresal al curtii locale,poate emana la soare.

Arhimede 30-06-2011 - 19:20

şi dacă basescu face un joc secret, comandat de ruşi??

putem crede asta, văzînd faptele lui basescu,
care sunt toate îndreptate împotriva României şi a poporului român.

Marius Bâtcă 30-06-2011 - 19:25

Buna intrebare

Paul din Ohio 30-06-2011 - 19:38

Ai dreptate. Romanii ar trebui sa recunoasca aceasta „metoda” expermentata cu succes de KGB in cazul lui Ceausescu.

Paul din Ohio 30-06-2011 - 20:19

Acest KGBist, Ba’secu, maraie impotriva Rusiei si in acelasi timp apara interesele mafiote rusesti in economia Romaniei. Romani, TREZITI-VA!

jan dinu 30-06-2011 - 22:19

BASESCU le-a tras cu flit …
Muscalilor din rasarit …
Ce se dau ca’s mari shi tari …
Triburi primitive de barbari !…
JD-USA

nedeshteptatu 01-07-2011 - 10:00

Citind aproape toate comentariile perfect tampite, fara nici o umbra de inteligenta istorica, imi vine sa ma scuip singur!
Daca tara asta trebuie sa fie considerata unitara asemeni unei familii, de ce ne bucuram ca ne injura vecinii? cine ar accepta sa ii fie injurat tata, mama, sora?
mai ales ca istoric vorbind, tata are dreptate. Ce „familist” onorabil n-ar imita ordinul lui Antonescu?
Uneori mi-e rusine ca sunt prea putini „familisti” langa mine, prea putine minti integre…
Nu uitati ca sunteti romani! nu va aruncati singuri capra in curtea vecinului, ca acesta n-are nici macar bunul simt sa o respecte!

nedeshteptatu 01-07-2011 - 10:02

Erata – nu sunt membru al nici unei organizatii politice, ong sau agentie.
Nu sunt nici pro basescu.
Recunosc, sunt pro Romania. Atat.

Comments are closed.