Acasa InternationalExterne Turcia: Manifestații de amploare împotriva guvernului Erdogan

Turcia: Manifestații de amploare împotriva guvernului Erdogan

scris de C.S.
15 afisari

Zeci de mii de protestatari s-au adunat astăzi la Ankara pentru a manifesta împotriva guvernului condus de liderul islamisto-conservator Recep Tayyip Erdogan, ca răspuns la recentul scandal de corupție în care sunt implicați apropiați ai premierului.

20.000 de oameni au manifestat la Ankara împotriva guvernului Erdogan.

Aproximativ 20.000 de locuitori ai capitalei Ankara au răspuns la apelul unor sindicate și ONG-uri în piața Sihhiye, strigând ‘Revoluția va curăța această mizerie’ sau ‘Sunt hoți’, referindu-se la Partidul Justiției și Dezvoltării (AKP), aflat la putere și condus de Erdogan.

De trei săptămâni în Turcia a izbucnit un scandal care vizează zeci de apropiați ai guvernului islamist-conservator, amenințând direct poziția șefului executivului, Recep Tayyip Erdogan, cu trei luni înaintea alegerilor locale. Erdogan susține că este vorba de un complot și acuză poliția și justiția că vor să îl înlăture de la putere instrumentând aceste anchete anticorupție.

Conflictul dintre guvernul turc și justiție s-a transformat într-un război deschis vineri, când Parlamentul a început examinarea unui controversat proiect de lege, prin care s-ar întări controlul politic asupra magistraților.

22 comentarii

UnUL 11-01-2014 - 22:45

Turcii au „cohones”, românii – NU.

urbos 12-01-2014 - 00:26

Asta cam asa e, Basescu trebuia omorat demult.

UnUL 12-01-2014 - 09:08

Dacă înlocuiești „Băsescu” cu Felix-Ponta-Antonescu și pui verbul la plural, sunt perfect de acord cu tine.

BULA 12-01-2014 - 09:08

Sunt si evreii implicati in declansarea acestor manifestatii, pe asa o dadu UnUL pe aia cu „turcii au cohones”.

BULA 12-01-2014 - 09:09

.. de asta…

UnUL 12-01-2014 - 09:12

Iartă-mă, Bulă, vrei să traduci în română „pe asa o dadu UnUL pe aia cu…”
În ceea ce privește obsesia aberantă că evreii ar fi amestecați peste tot, e atât de ridicolă încât nu mai merită comentarii.

BULA 12-01-2014 - 10:59

Scriu la repezeala si uneori nu recitesc textul. De aici apar repetarile si cuvintele in plus.

UnUL 12-01-2014 - 09:22

Cum scriam deja cândva, mulți nătărăi de pe acest forum mă trimit cu gîndul la un excelent film pe care l-am văzut în adolescenșa mea. Se numea „Corabia Nebunilor” și se petrecea pe un vas de croazieră, în anii ascensiunii nazismului în Germania. Pe vas se afla și un ofițer german, de un antisemitism visceral (ca mulți dintre forumiștii noștri!), care nu pierdea nicio ocazie ca să facă declarații antievreiești. La un moment dat, nu se sfiește să afirme că evreii sunt vinovați de toate relelele de pe lumea asta (cum cred și Bubos, Bășinel, Degețel, Salaud, Bulă – pe care îmi cer scuze că – doar la acest capitol! – îl bag în aceeași oală cu gunoaiele de pe această listă, etc.). La care „evreul” de pe vas, jucat de excelentul actor Heinz Rühmann – răspunde:
– Da, evreii și bicicliștii.
Uluit, nemțul întreabă:
– Dar de ce bicicliștii?
La care Rühmann replică:
– Dar de ce evreii?

Antibasistul 12-01-2014 - 10:18

Esti prost, ca toți basiștii, postarile tale te tradeaza!

UnUL 12-01-2014 - 11:50

„ești prost” – copy-paste nr. 15
„ca toți băsiștii” – copy-paste nr. 2338
„postările tale te trădează” – copy-paste nr. 139
„băsist/băsistă” – copy-paste nr.3794

pathfinder 14-01-2014 - 10:31

1. „este vorba de un complot și acuză poliția și justiția că vor să îl înlăture de la putere instrumentând aceste anchete anticorupție”
2. „proiect de lege, prin care s-ar întări controlul politic asupra magistraților”

Erdogan asta e de la USL…
N-asa?

urbos 14-01-2014 - 12:13

Hahaha, talamba. Dobitoaca iar invata sa numere, altfel nu stie sa se exprime.

UnUL 14-01-2014 - 13:22

Buboșel, asta se cheamă „sinteză”. Între două înjurături și fraze fără cap și fără coadă pe care le deversezi pe forum , caută și tu în DEX ce e aia!

urbos 14-01-2014 - 13:26

Sigur ca da talambule, mereu sintetizezi, ca la partidu comunist. Hai mars in gatu ma-tii.

UnUL 14-01-2014 - 13:30

Ah, deci numai comuniștii sintetizează?! Interesant punct de vedere. Mă dus să rid nițeluș; asta mă va ajuta să dorm mai bine.

UnUL 14-01-2014 - 13:33

Și nu eu sintetizez (de fapt, să nu mint, mi se întâmplă și mie, dar destul de rar!) ci domnul Pathfinder, Eu numai îți explicam ce e aceea o sinteză.

urbos 14-01-2014 - 13:35

Nu vierme mic, doar comunistii sintetizeaza orice cacat, ca sa se dea destepti, altfel sint prosti gramada.

pathfinder 14-01-2014 - 14:33

@urbos
Esti comic.

urbos 14-01-2014 - 14:37

Sintetizeaza proasto, ai uitat?
1.@
2.urbos
3.esti
4.comic
Ia uite, si-s patru puncte fa tampito. Erai tare daca sintetizai asa.

ValVerde 14-01-2014 - 14:50

Oare nu ar fi mai bine sa lansam o petitie care e aproape jalba, dar nu cere nimic? Arata ca exista statistici si citeodata numerele se comporta asa-si-asa.
Prin definitie, cine o lanseaza cistiga.

Subiectul noii petitii sa fie: sinteza la romani si amenintarea dreptului din stramosi foarte vechi de a sintetiza liber intr-un stat aproape de drept cu respect pentru statistici si si nu ne vindem tara, ba p-a ma-tii boule, noi vrem pamint. !

Eu o semnez !

urbos 14-01-2014 - 14:52

Hehehe lindicule, cat te mai chinuie, cat te mai chinuie, hahahaha!

salut 14-01-2014 - 14:35

Mda, Erdogan a platit datoriile catre FMI si le-a dat viteza alora. Pacat mare !
Dar cozile de topor isi fac datoria. N-a mers cu parculetul ala, poate merge cu „statul de drept”; a mers si in Romania. Nu merge nici cu asta, trec cateva luni si se incearca altceva. Orice, numai sa cada Erdogan, nealiniatul !

Comments are closed.