Acasa InternationalExterne Ucraina: Arseni Iațeniuk, propus premier, anunțǎ mǎsuri nepopulare

Ucraina: Arseni Iațeniuk, propus premier, anunțǎ mǎsuri nepopulare

scris de Laurentiu Banches
1 afisari

Liderul partidului Batkivşcina, Arseni Iaţeniuk, desemnat miercuri, 26 februarie, pentru funcţia de premier, a afirmat că noul Guvern va fi nevoit să ia măsuri nepopulare pentru a ieşi din criză.

Ucraina: Arseni Iațeniuk, propus premier, anunțǎ mǎsuri nepopulare (foto:publika.md)

Ucraina va rămâne unită”, a asigurat Arseni Iaţieniuk, într-un interviu pentru BBC News, adăugând că va face „tot posibilul” pentru a păstra integritatea teritorială a statului. Liderul de partidului de opoziţie Batkivşcina a acuzat fostele autorităţi că au agravat situaţia în Ucraina care, în opinia lui Iaţeniuk, „este în pragul catastrofei naţionale”.

Miercuri, Consiliul Pieţei Independenţei, din care fac parte liderii politici proeuropeni, reprezentanţi ai societăţii civile şi grupuri extremiste, l-a desemnat pe Arseni Iaţeniuk pentru funcţia de prim-ministru. Potrivit mediafax, anunţul a fost făcut în faţa zecilor de mii de manifestanţi care sunt în continuare în Piaţa Independenţei din Kiev

26 comentarii

Tache 27-02-2014 - 09:17

Deci este asa cum a cerut madam Nuland…. Democratie si independenta.

Ucraina care a fost, vazuta prin ochii unui chinez :

http://translate.google.com/translate?hl=fr&sl=zh-CN&tl=ro&u=http%3A%2F%2Fclub.autohome.com.cn%2Fbbs%2Fthread-c-526-25612880-1.html

Daca nu se incarca toate pozele, dati refresh.

pathfinder 27-02-2014 - 09:28

Ai vrut sa spui ceva cu asta?

Ca Ucraina are peisaje, femei si (unele) orase frumoase stiam.

Cele mai frumoase orase din Ucraina actuala sunt (intr-o ordine oarecare):
1. Kiev (Stii cine l-a intemeiat? Stii cine l-a dezvoltat?)
2. Odessa (Stii cine l-a intemeiat? Stii cine l-a dezvoltat?)
3. Lvov (Stii cine l-a intemeiat? Stii cine l-a dezvoltat?)
4. Cernauti (Stii cine l-a intemeiat? Stii cine l-a dezvoltat?)

Daca raspunzi la cele 4 intrebari identice vei afla si raspunsul la intrebarea ce e Ucraina de fapt.
Si de ce trebuie democratie si unde trebuie.
Si de ce trebuie sa se sparga.

Aia cu madam Nuland a fost de umplutura, nu-i asa?

Tache 27-02-2014 - 10:09

Victoria Nuland, sora geamana a lui Tzipi Livni, a hotarat ca Yatz (numele de alint al lui Yatzeniuk) va fi prim-ministru, iar Kitschko nu va fi membru al guvernului (pentru ca nu se intelege cu Yatz).

Ai inregistrarea aici :

http://www.youtube.com/watch?v=r5n8UbJ8jsk

Democratie si independenta, ca peste tot unde domneste banul.

urbos 27-02-2014 - 09:28

Asta din poza are o mutra cam ciudata.

Antibasistul 27-02-2014 - 10:31

E jiidan.

urbos 27-02-2014 - 10:33

Are mecla pocitania.

Tache 27-02-2014 - 10:35

Si Turchinov, noul presedinte, cat si Yatzeniuk sunt etnici evrei. Yatzeniuk este petreromanul Ucrainei.

pathfinder 27-02-2014 - 10:50

@Tache
Yatsenyuk e „acuzat” de origini evreiesti.
Dar este greco-catolic.

Turchinov e baptist.

Ai vazut un singur evreu crestin de cand te ocupi de teoria conspiratiei?

cipcirip-cipcirip-cipcirip

Ereticul 27-02-2014 - 11:03

@ pathfinder: ovrei crestinati sunt multi, dar n-am inteles de ce majoritatea au ales catolicismul (romano-catolic); singurul care a ales ortodoxia (din cate stiu eu) a fost N. Steinhardt.
Nu uitati insa o vorba din popor: un ovreu crestinat este un crestin in plus, dar niciodata un ovreu in minus …

UnUL 27-02-2014 - 11:05

@Pathfinder
Da. Doar unul singur. Celebrul cardinal francez Jean-Marie Lustiger, evreu convertit la catolicism, membru al Academiei Franceze.
Pardon, doi : îl avem și noi pe N. Steinhardt.
Dar, evident, cazurile sunt rarisime.

UnUL 27-02-2014 - 11:06

Ereticule, vorba aia este o aiureală antisemită.

UnUL 27-02-2014 - 11:13

E simptomatic pentru mentalitatea intolerantă și fixistă a unor nătărăi ca tine că orice creștin convertit la budism, la islamism, etc. beneficiază de prezumția unei convertiri sincere, bazate pe schimbare unor concepții și opțiuni fundamentale, dar dacă un evreu se convertește la creștinism, faptul nu poate fi decât suspect și ascunde, desigur, niște intenții machiavelice.

Romeo2110 27-02-2014 - 11:29

>Turchinov e baptist.
>Ai vazut un singur evreu crestin de cand te >ocupi de teoria conspiratiei?

Neo-protestatntismul aproape in totalitate, – LA VARF – este o mare loje masonica.

Pe de alta parte, evreul „crestinat” din oportunism concluziona:
orice crestin care paraseste catolicismul si trece la protestantism, paraseste „idolatria trinitara” crestina si se apropie de iudaism.

Evident si Heine era adeptul „teoriei conspiratiei” ! – acum 2 secole…

pathfinder 27-02-2014 - 11:30

@Ereticul
Din cate stiu eu, atunci cand se convertesc la alta religie, isi pierd calitatea de evrei.
Asta era sensul intrebarii.

Putin background…
Ma repet, cunosc multi evrei.
Am lucrat cu ei.
Am calatorit mult in Israel.
Cunosc fii de evrei romani care s-au nascut in Israel, nu au calatorit niciodata in Romania si totusi vorbesc fluent limba romana.
Ti-am spus astea ca sa intelegi din ce postura vorbesc.

Revenind,
Stiu cat pret pun pe religia lor.
Sau, ma rog, pe pastrarea identitatii lor de evrei.
Un astfel de individ, care s-a convertit, nu va fi bagat in seama de nici un alt evreu „serios”.
Ba din contra.

Asa ca, ce spune Tache acolo e de doua ori gresit:
1. sunt „acuzati” ca sunt evrei fara nici o dovada palpabila;
2. sunt crestini (daca bagam si baptismul in categoria asta).

Concluzionand, teoria aia a conspiratiei de sorginte Tachista e doar o petarda.
Cel mult.

pathfinder 27-02-2014 - 11:31

@Romica
cipcirip-cipcirip-cipcirip

Tache 27-02-2014 - 11:36

Eu am spus ca sunt ETNICI evrei, n-am vorbit de religie !!

„Some 2,000 European Jews converted to Christianity every year during the 19th century, but in the 1890s the number was running closer to 3,000 per year, — 1,000 in Austria Hungary (Galizian Poland)( ……adica UCRAINA GALITIANA astazi…..), 1,000 in Russia…….

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_converts_to_Christianity_from_Judaism

pathfinder 27-02-2014 - 11:41

@Tache
Ba tu ce dracu’ stii despre evrei si iudaism?
Ma enervasi…

Tache 27-02-2014 - 11:41

@ Romeo 2110

Karl Marx a fost un etnic EVREU de religie BAPTISTA !!

Stim bine pentru cine si pentru ce a lucrat el. Vezi Pathfinderica ca romanii nu sunt asa de spalati pe creier ca americanii si nu reactioneaza precum cainele lui Pavlov, atunci cand aud cele 2 cuvinte, ” teoria conspiratiei „.

pathfinder 27-02-2014 - 11:51

@Tache
N-am ce sa-ti fac…
cipcirip-cipcirip-cipcirip

Ereticul 27-02-2014 - 11:56

@ pathfinder:

„atunci cand se convertesc la alta religie, isi pierd calitatea de evrei.”

Calitatea? Ce intelegeti prin asta? Ca cetatenia nu si-o pierd sigur. Si nici legaturile de afaceri. Un exemplu romanesc: petre roman, fost neulander, nepot de rabin.
In plus – din cunostinte personale – exista familii cu cetatenie israeliana care la data emigrarii au avut numai un bunic de origine „aleasa”. Sa inteleg ca nici pe aia nu-i baga nimeni in seama in noua lor patrie (pentru ca nu practica toti iudaismul)?

Tache 27-02-2014 - 12:05

” Karl Heinrich Marx was born on 5 May 1818 to Heinrich Marx and Henrietta Pressburg. He was born at 664 Brückergasse in Trier, a town then part of the Kingdom of Prussia’s Province of the Lower Rhine.[14] Ancestrally Ashkenazi Jewish, his maternal grandfather was a Dutch rabbi, while his paternal line had supplied Trier’s rabbis since 1723, a role taken by his grandfather Meier Halevi Marx.”

………………………………………….

Religion None (Atheist) (Formerly Lutheranism)

Deci a fost lutheran si nu baptist. Mea Culpa

http://en.wikipedia.org/wiki/Karl_Marx

pathfinder 27-02-2014 - 12:07

@Ereticul
Nu-si pierd cetatenia.
Ti-am spus ce cunosc si ce am simtit.
Si cum sunt tratati in Israel.

In ceea ce priveste treaba cu doar un bunic de origine „aleasa” habar nu am.
Nu am ajuns atat de departe in discutiile mele.
Pot „ajuta” cu alte informatii…

urbos 27-02-2014 - 10:34

Nu stiu insa cum il vor suporta aia de-au luptat, si care erau in mare parte ultranationalisti.

Gisela 27-02-2014 - 19:53

la fel cum te suportam noi pe tine….si altii la fel…..

digital 27-02-2014 - 20:00

ăla din poză e un parvenit, infiltrat cu „noua revoluție„, sau ce plm a fost euro-maidanul ăla, iar ăia de s-au zbătut pe-acolo n-au absolut nici o legătură cu cioclul ăsta!
și-o vor fura ucraineenii, la modul en-gross!

urbos 27-02-2014 - 20:05

Tu fiind cine sobolane?

Comments are closed.