Acasa InternationalExterne Ucraina cere un ajutor de 20 miliarde de euro în schimbul acordului cu UE

Ucraina cere un ajutor de 20 miliarde de euro în schimbul acordului cu UE

scris de C.S.
9 afisari

Ucraina ar putea semna acordul de asociere cu Uniunea Europeană, dacă un ajutor în valoare de 20 miliarde de euro va fi aprobat de reprezentanții celor 27 state membre. Anunțul a fost făcut, astăzi, de premierul ucrainean, Mykola Azarov.

Premierul ucrainean solicită un ajutor european de 20 miliarde de euro. (foto: ria.ru)

‘Noi propunem rezolvarea problemei ajutorului financiar pentru Ucraina. Noi am stabilit suma la aproximativ 20 de miliarde de euro’, a declarat Azarov, citat de Agerpres.

Cele 20 miliarde solicitate ar urma să fie dedicate susținerii cheltuielilor necesare aducerii economiei ucrainiene la standardele UE. Azarov a ținut să sublinieze titlul rambursabil al împrumutului pe care îl cere cabinetul său, fiind vorba de investiții europene în proiecte derulate sub atenta supraveghere a Uniunii.

Semnarea acordului de asociere cu UE a fost abandonată, în urmă cu două săptămâni, decizie care, potrivit opoziției ucrainiene, ar favoriza aderarea Ucrainei la uniunea vamală Rusia-Belarus-Kazahstan, provocând protestele masive de la Kiev, amplificate în ultimele zile.

Negocierile cu UE au demarat în urmă cu trei ani, încheierea unui acord fiind amânată, în repetate rânduri, chiar de președintele ucrainean, Viktor Ianukovici.

25 comentarii

digital 11-12-2013 - 14:15

bă proștilor, poate 200!

UnUL 11-12-2013 - 15:37

Mai prost ca tine, degețel, mai greu !

Romeo2110 12-12-2013 - 12:42

200 pt 5 ani ! Asa de proba !
Apoi totul trebuie renegociat.

urbos 12-12-2013 - 12:51

UE nu da banii, iar astia vor putea spune pop ulatiei, vedeti ma ca nu ne ajuta, deci mai bine cu rusii.

pathfinder 12-12-2013 - 13:08

Deci de la Costesti sape Gheraseni, Spre Pogoanele.
Undeva inainte de cladirea ACS.
Visavis de cimitir … casa alba, albastra sau roz cu butoi?
Ca nu mi-e clar…

pathfinder 12-12-2013 - 13:11

spre Gheraseni…

urbos 12-12-2013 - 13:12

Viteazule, cat esti de penibil.

pathfinder 12-12-2013 - 13:18

Pai ce? 🙂
Ramane stabilit au ba?

urbos 12-12-2013 - 13:23

Muistule, poti sa-ti spui macar porecla? Care e? Olga?
Altfel esti o simpla gloaba, cum tu insuti te-ai caracterizat.

pathfinder 12-12-2013 - 13:26

🙂
Porecla: pathfinder.
Maaa, tot n-ai spus daca e casa alba, albastra sau roz cu butoi…

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 12-12-2013 - 13:37

Dobitock ku staif, tu ma nyomorikule crezi ca viermele ar avea caracter si ar iesi la …duel !

Io am stat la panda cu juma de shatra , si viermele era asuns !
Dobitock ku …staif!

urbos 12-12-2013 - 13:41

Alt viteaz, vine cu juma de satra dupa el. Hahahahaha!

pathfinder 12-12-2013 - 13:47

@parapanta
Nu se stie niciodata.
Nu vezi ce buric se da pe forum???

P.S. Daca mi te mai adresezi din nou fara respect (aka Dobitock) schimb si eu foaia.
Daca te mananca…

urbos 12-12-2013 - 13:52

Tot eu ma dau ma pederastule? Hahaha! Bolnav psihic, dupa ce invarti iataganul p-aici, zici ca vrei intalniri, te ascunzi ca starpitura.
Te lingi acuma cu alt cretin care spune c-a venit cu juma de satra. Ma nesanatosule ma, tu intelegi ce spui? Hahahaha!
Urdoarea dreacu. Mai ai si pretentii.

pathfinder 12-12-2013 - 13:59

urboaseeeee
Unde vezi ca ma ascund, urboase?
Ti s-a parut! 🙂

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 12-12-2013 - 14:01

Bey poola , tu cu mini , frey sa schimbi , kalimera !?!

Tu si dobitocku di Somes si imprejurimili ,
Santetzi , neica nimee ‘ma !
Analizati , si interpretati cu DEXu’nFATZA !
Pullylor !
(Si un ,amanunt; Viermele skatophag este

a lu’mandelu, l’am arvunit , demult!
Pe felli il DAU !)

pathfinder 12-12-2013 - 14:03

@parapanta
OK.
Daca te mananca…

pathfinder 12-12-2013 - 14:20

@parapanta
„Na na Pa pici” ?!? 🙂

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 12-12-2013 - 14:25

Sigur ca Pika !

Si sa vad , a doua zi !

Cumm fortzatzi …s f i n k t e r e l e ,
urmatorului !

Badea si alti …mi-au furat ”PATENTUL ”

Pa . PICI
si after sa vedetzi ; Na . NA -na !

pathfinder 12-12-2013 - 14:28

Bine … bine… 🙂

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 12-12-2013 - 14:32

E …ghini , breee?
E …ghini ! noa’h ;

SECVENTIAL kkt.findere!

Chiombu A Schimbat Militantu’

Funie De Usturoi

Cu Militantu Funeriu !

next steep!

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 12-12-2013 - 14:37

Hay , la Niellu cu noroace , findere!

Ti-ai gasit, insa! Aceasta creatura este o sursa inepuizabila de grotesc si penibil lasand aceste notiuni fara limite, gasindu-le periodic noi dimensiuni care fac sa crape de rusine si infinitatea cosmica.
Ramas in penurie de pupincuristi portocalii, dupa ce a divortat public de ei pe motiv de neindeplinit toanele amantei si fara aportul militantului politic cu sfoara de usturoi pe post de etola, traienel recurge la ultimile rezerve strategice din ograda si-si scoate alde consilierii pe post de revolutionari anti-pontisti la vitrina labeunu unde, constituiti intr-un grup de f’o douazeci persoane conduse de consilierul fara bacalaureat Funeriu, acestia ii servesc de butaforie la scenariul securistic “hai la lupta cea dreapta !” marelui om de stat jos. Ca in picioare nu prea mai are cum sa stea aceasta caricatura dupa ce a fost flituit de majoritatea romanilor.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 12-12-2013 - 14:34

May suportzi ,fidere ?

(kkTfindere?)

Dupa noua ani de politica de mahala si balci facuta de chiriasu’ de la Cotroceni pe splaiul dambovitean am putea spune ca acesta a ajuns deja la fundul sacului cu abjectii, mitocanisme, mahalagisme, golanisme etc cu care a otravit spatiul politic romanesc atata amar de vreme fara ca sa ia macar un cap in gura avand in vedere ca sutul in cur l-a rezolvat cu pactu’ de coabitare.

pathfinder 12-12-2013 - 14:43

🙂
Pune bre si sursele.
Altfel dai impresia ca-s scrise de tine. Da nu-s.
Ce sa nu suport?
Ti-am mai zis ca nu-s fan de-al lui Base’.
Si pe Funeriu l-as scuipa in ochi…

Deci…
Da-i inainte!
“Na na Pa pici” 🙂

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 12-12-2013 - 14:50

OK ! findere ok !

CIU -r-PRIZA cu shukkaR

Circul pitecantropului nu s-ar putea desfasura insa daca actuala putere nu i-ar oferi materialul necesar prin balbele pe care le comite in incercarea de a repara stricaciunile guvernarii basescu-boc. Nu este suficient ca Ponta se lasa calcat in picioare de troglodit, dintr-un exces de masochism probabil, dar USL-ul ii mai ofera si gloante cu care sa traga in el pe principiul “multi vad putin, pricep despre ce este vorba”. Si unde mai pui ca magarul inca mai gaseste loc de intors pe la urechile ambasadelor USA sau GB, ambasade care se baga cu bocancii in politica interna a Romaniei, fara ca macar sa vada despre ce este vorba si ignorarand orice principiu de neamestec in ciorba altui stat ii dau astfel apa la moara pitecantropului.

Comments are closed.