Acasa InternationalExterne Ucraina își securizează frontierele, de teama unei invazii ruse

Ucraina își securizează frontierele, de teama unei invazii ruse

scris de C.S.
0 afisari

Autorităţile ucrainene au sporit măsurile de securitate la frontiere, pe fondul informaţiilor privind prezenţa trupelor ruse la graniţa estică, relatează site-ul agenţiei Interfax Ukraine.

Ucraina se teme de o invazie rusă.

Oleg Tiahnibok, liderul grupului parlamentar al partidului Svoboda, a declarat luni, în Parlament, că Rusia a mobilizat trupe la frontiera Ucrainei, sugerând că Moscova ar pregăti o invazie.

În acest context, Agenţia pentru protejarea frontierelor a decis consolidarea măsurilor de securitate.

„Serviciul pentru protejarea frontierelor este în alertă. Nu au fost observate mişcări de trupe la frontiera cu Ucraina”, a declarat Serghei Astahov, purtătorul de cuvânt al instituţiei.

22 comentarii

urbos 24-02-2014 - 18:37

Pai rusii sint si la Vest, hehehe.

pathfinder 24-02-2014 - 18:42

Si la sud…
Daca vorbesti de armata a-XIV-a ucrainenii au trupe in apropiere.
La Cernauti…

Oricum ar fi interesant sa se bata astia intre ei…
Incurca-i Doamne!

digital 24-02-2014 - 18:47

la felul cum s-au comportat ministerul de interne și serviciile de securitate pe timpul euromaidanului, mira-m-aș ca armata ucraineană să fie mai brează!
norocul lor este că nimeni nu îi va invada, ci și-o vor face pe mâna lor!

pathfinder 24-02-2014 - 18:49

1. Nu-i.
2. Da.

digital 24-02-2014 - 18:55

tu vorbești din Kiev mă panaramă!?

pathfinder 24-02-2014 - 18:58

Nu, Claudia!

digital 24-02-2014 - 19:01

hahaha!
mă gândeam eu că ești mult mai prost!

pathfinder 24-02-2014 - 19:15

Tu te gandeai?!?
Ma lasi…

UnUL 24-02-2014 - 19:33

Să înțeleg, Degețel, că ai monopol să vorbești despre Kiev?

digital 24-02-2014 - 19:37

tu să-nțelegi doar că ești clujan!

UnUL 24-02-2014 - 19:48

Asta nu trebuie șă o înțeleg : o știu.

digital 24-02-2014 - 20:10

UnUL
24-02-2014 at 19:48

oare de ce nu mă miră…că poți înțelege că ești…clujan!
hahaha!

UnUL 24-02-2014 - 20:17

Puișor, pricepi cam greu. Spuneam ca nu e nimic de „înțeles” sau de „neînțeles” aici, ci e vorba de un fapt cert și incontestabil/

Pungescu Gazian 24-02-2014 - 19:18

nu numai juma de Ucraina, dar bunaoara orasul Soci e teritoriu strabun romanesc, dovada: un soc, doi soci, deci romaneste!

pathfinder 24-02-2014 - 19:24

Clar!

Soci may refer to several villages in Romania:
Soci, a village in Pânceşti commune, Bacău County
Soci, a village in Miroslovești commune, Iaşi County
Soci, a village in Borca commune, Neamţ County
Soci, a village in Ştefan cel Mare commune, Neamţ County
Soci, a village in Gherghești commune, Vaslui County

See also
Sochi, a city in Krasnodar Krai, Russia

UnUL 24-02-2014 - 19:34

Oare nu de la tătari ni s-o fi trăgând – și nouă și lor?

pathfinder 24-02-2014 - 19:41

Sincer sa fiu habar nu am.
In regiunea Krasnodar Krai au fost bulgari, khazari, ucraineni, turci, samd.
Acum sunt multi rusi si ceva armeni.
Tatarii nu au stapanit, din cate stiu eu, regiunea.
Dar cine stie?
Multe cuvinte din rusa sunt imprumutate de la tatari…

UnUL 24-02-2014 - 19:56

Între 1441 și 1783 cea mai mare parte a Crimeei a făcut parte din Hanatul Crimeii. Acum mai sunt doar vreo 300 000 de tătari acolo, Majoritatea au fost mutați de Stalin pe Volga, în cadrul politicii lui de amestec al populațiilor și de denaționalizare, de care a „beneficiat” și Basarabia.

UnUL 24-02-2014 - 20:00

Acolo a fost timp de secole hanatul Crimeei, de unde tătarii făceau adesea incursiuni în Principate, îndeosebi în Moldova.Acum au mai rămas doar vreo 300 de mii, majoritatea fiind mutați de Stalin pe Volga, în cadru binecunoscutei lui =p o l i t i ci de amestec al p o p u l a ț i i l or și de deznaționalizare de care a „beneficiat” și Basarabia.

pathfinder 26-02-2014 - 10:29

UnUL-eeeeeeee
Vorbeam de Soci din regiunea Krasnodar Krai.
Nu despre Crimeea…

Eu unul cel putin. 🙂

UnUL 26-02-2014 - 10:57

Scuze, mea culpa, nici nu știam că e vreun Soci pe acolo.

UnUL 26-02-2014 - 10:58

Promit să fiu mai atent pe viitor!

Comments are closed.