Ucraina solicită excluderea Rusiei din ONU | Ziua Veche
Acasa InternationalExterne Ucraina solicită excluderea Rusiei din ONU

Ucraina solicită excluderea Rusiei din ONU

scris de C.S.
1 afisari

Ucraina dorește excluderea Rusiei din ONU. Parlamentul de la Kiev (Rada Supremă) urmează să examineze în cursul zilei de astăzi un proiect de rezoluție în acest sens.

Vladimir Putin ar putea primi o surpriză din partea ONU.

În textul menționat, Moscova este acuzată de încălcarea principiilor ONU amintind faptul că parlamentul rus a aprobat în luna martie utilizarea forțelor militare ruse pe teritoriul Ucrainei. Autorii proiectului consideră că acțiunile Moscovei sunt îndreptate împotriva integrității teritoriale a Ucrainei și a independenței sale politice.

Textul precizează că Ucraina se va adresa pentru excluderea Rusiei din ONU Adunării Generale și Consiliului de Securitate, organisme ale Națiunilor Unite cărora le va solicita ‘să analizeze faptele care pot duce la conflicte internaționale și care amenință securitatea și pacea în lume’.

Pe de altă parte, Rusia insistă pe lângă Națiunile Unite ca organizația să condamne operațiunile militare ale Kievului în estul rusofon al Ucrainei, care, în opinia Moscovei, au agravat considerabil criza din această țară.

20 comentarii

salut 06-06-2014 - 17:06

„Ucraina solicită excluderea Rusiei din ONU”
=====================
„sa radem mai tare, sau mai discret?”

neacsum 06-06-2014 - 17:21

Nu prea e de ras. Conducatorii fac declaratii iresponsabile, iar populatia suporta consecintele. Uita tovarasii ca de fapt ei sunt cei care incalca drepturile cetatetilor propriilor cetateni, ca au fost pusi in scaun cu ajutorul armelor, ca nu au organizat inca un referendul sa consulte populatia in nici o privinta si ca practic lupta impotriva propriilor cetateni. Hotul care striga ~hotul!~.

neacsum 06-06-2014 - 17:16

Ucraina sta cu curul la bariera si spune ce ii spun americanii sa spuna crezand ca ii apara cineva. Se pare ca conducatorii ucrainienii sunt mai prosti decat ai nostri, pentru ca ei nu invata macar din greselile noastre. Vine ea iarna.

ValVerde 06-06-2014 - 17:22

Si tu te oftici ca ti-au ocupat bariera…

pathfinder 06-06-2014 - 17:32
ValVerde 06-06-2014 - 21:28

🙂
L-au matrasit si stie el de ce.
Poate statea prea mult la bariera.
Noua nu vrea sa ne spuNA TOt.

ValVerde 06-06-2014 - 17:24

In NATO sunt numai oameni rai…te-au dat afara !

urbos 06-06-2014 - 17:33

Cere Ucraina care e gata sa fie stearsa de pe harta…

pathfinder 06-06-2014 - 17:58

Inca nu e gata.
Rabdare.
Stai olecutica…

CONGO 07-06-2014 - 06:31

Rusia ar trebui sa ne multumesca ca nu am dat-o afara din Tratatul de la Varsovia.

Dar, au Lunahodul inca ramas pe Luna, si chiar daca dezactivat, trebuie distrus. Iac-asa, mama lor!

BULA 06-06-2014 - 17:48

Rusii asteapta ca pop.ulatia din Ucraina sa vada ca noile autoritati nu pot sa schimbe in bine situatia. Industria s-a distrus la fel ca la noi, resursele sunt jefuite, bani nexam, coruptie de o mie de ori mai a dracu decat in Romania, etc. Capitalistii din Vest nu isi vor risipi banii personali ca sa-i scoata pe ucrainieni din kakat. Vor fura si ei cat ii vor duce puterile, dupa care vor spala putina.
Dupa cel mult doi ani de guvernare lumea va iesi din nou in strada, de data ata cu topoarele si furcile, cu tot ce se poate folosi ca arma.

pathfinder 06-06-2014 - 17:57

Si-uite-asa se destrama Ucacaina.
Ce basca mea!

ionisus 06-06-2014 - 18:30

Pe principiul asta, USA trebuiau excluse de mult din toate organismele internationale!

Gisela 06-06-2014 - 21:49

siiiiii care tara dupa tine, inteligentule,ramane bosul ????

CONGO 07-06-2014 - 01:21

The Democratic Republic of the Congo!

Tache 06-06-2014 - 21:23

Recomand sa cititi toate aceste texte. Ele arata acelasi fenomen din unghiuri diferite:
ttp://romanian.ruvr.ru/2014_06_06/Russko-kitajskij-bank-razvitija-alternativa-MVF-9346/
ttp://romanian.ruvr.ru/2014_06_05/Germania-intoarce-spatele-Americii-2424/
http://romanian.ruvr.ru/2014_06_03/Noua-alianta-anti-americana-6460/

CONGO 07-06-2014 - 01:22

Hai gata mergi in izda matii, ca ai umplus forumul de tampenii!
USCHEA BAI!

Gisela 06-06-2014 - 21:47

un pai pe valul marii……

Virgiliu Soare 08-06-2014 - 18:49

Ucraina are dreptul la libertate! Actiunile subversive ale Rusiei trebuie condamnate si respinse in mod intransigent. Daca actuala conducere rusa e incapabila sa-si stapaneasca imensele frontiere si incearca sa le extinda in dauna celorlalte natiuni, aceasta conducere trebuie sa plece. Micul Giudoca et compania n-au prea dovedit ca inteleg democratia. Scoala KGB-ista pe care au absolvit-o cu ~tagma cum laude~ i-a cam scos din joc. Iar daca intind prea mult coarda nu le va fi bine. Deja incep sa culeaga ce au semanat. S-au expus oprobiului international si se pare ca nici inlauntru nu se prea misca in largul lor. Rusii cu crelerele inca nespalate de iluzia puterii supranationale dau semne ca vor alteva. Iar cu domnul Putin accesul la civilizatie le este din ce in ce mai mult interzis. Iar duhoarea KGB-ista care s-a instalat la putere in tara le cam muta nasurile din loc.

salut 08-06-2014 - 19:04

Preferata mea e asta :

„Daca actuala conducere rusa e incapabila sa-si stapaneasca imensele frontiere si incearca sa le extinda in dauna celorlalte natiuni, aceasta conducere trebuie sa plece”

Asta:
„S-au expus oprobiului international si se pare ca nici inlauntru nu se prea misca in largul lor”

Vine abia pe locul 2.

Ku-kuuuu !

Mai treci pe aici, bre, Soare. Veselesti natiunea ! Criza ta e vesela !

Comments are closed.