Acasa InternationalExterne UPDATE – Ucraina: Avion militar IL-76 doborât de separatiști la Lugansk

UPDATE – Ucraina: Avion militar IL-76 doborât de separatiști la Lugansk

scris de M. BÂTCĂ
11 afisari

UPDATE – Cel puțin 49 de militari ucraineni și-au pierdut viața după ce un avion Il-76 a fost doborât de separatiști, sâmbătă dimineața, la Lugansk, relatează Reuters
Un avion militar de transport Il-76 a fost doborât de separatiști sâmbătă dimineață, la Lugansk, în estul Ucrainei, mai multe persoane pierzându-și viața, a anunțat Ministerul Apărării de la Kiev, transmit AFP și Xinhua.

 Avion militar IL-76 doborât de separatiști la Lugansk

Avion militar IL-76 doborât de separatiști la Lugansk

‘Teroriștii au tras cinic și în mod trădător cu o mitralieră de calibru mare și au lovit avionul IL-76 al armatei ucrainene care transporta trupe și urma să aterizeze pe aeroportul din Lugansk’, a indicat ministerul, potrivit unui comunicat.

‘Militari si echipamente’ se aflau la bordul avionului, a menționat sursa citată. Ministerul prezintă condoleanțe familiilor ‘soldaților uciși’ al căror număr nu a fost precizat. Lugansk este capitala uneia din cele două regiuni din estul Ucrainei unde are loc o insurecție armată prorusă.

Un portal de ştiri din Ucraina scrie, însă, că 30 de soldaţi ar fi murit după ce avionul a fost lovit de o rachetă trasă de miliţiile proruse. Aparatul de zbor transporta, pe lângă trupe, echipamente şi provizii pentru soldaţii mobilizaţi în estul ţării, în cadrul ofensivei împotriva separtiştilor.

13 comentarii

salut 14-06-2014 - 16:26

Acolo-i razboi. Doar imbecilii basisti cred altceva. De fapt, ei nu cred, asa le zice Vocea !

MI-5 14-06-2014 - 18:51

Un asmenea avion nu poate fi doborat de o mitraliera, mai ales ca se afla pe panta de aterizare.
Acolo a fost o racheta AA.
Ghici cine-i vecinul care le fabrica?

ValVerde 14-06-2014 - 18:55

L-a dat Huhu jos cu scuipatu’, ‘tu-l in proteza de rusnac !
Tache era mecanismu de ochire, ca arata bine cu degetu’ si Bula tinea de sase sa nu vina termonucleara.

BULA 14-06-2014 - 19:13

Tanti, n-ai mai vazut barbat ca mine. Ma porti in gand.

ValVerde 14-06-2014 - 22:15

N-am mai vazut, Bula, ca esti rar ca un vitel cu doua capete si neuronul in copita…tu si salut.

Antibasistul 14-06-2014 - 20:15

A fost o racheta cu scuipat, nu termonucleara, scuipata de un soldat rus, dintr-un dispozitiv de scuipat rachete, rusesc!!!

BULA 14-06-2014 - 18:58

Rachete din astea sunt peste tot. E posibil sa aiba si tiganii din Strehaia, ca au luat de la sarbi camioane intregi cu kalasnicoave. Cica sunt organizati din afara tarii sa declare o republica autonoma in sudul tarii.

- - प्रिंस Parpanghel Carpathian LORD 14-06-2014 - 20:01

Ce face …SYPHILLISU ne t r s t a t , din t r – u n PHaLLUS !

salut 14-06-2014 - 23:46

Bre, MI-5, incearca sa nu-ti mai dai cu parerea aiurea.

Uite aici o „mitraliera AA”

http://en.wikipedia.org/wiki/ZPU

Varianta romaneasca se numeste MR-4.

Avand in vedere ca fiecare teava isi scuipa cele 150 de gloante cam in 20 de secunde, daca sunt bine tintite, inseamna ca in 20 de secunde un avion primeste cam 600 de lovituri de 12,5 mm. Nu s-a proiectat inca avionul care sa zboare si sa reziste la asa ceva.
Posteaza despre ce te pricepi. Poate stii retete interesante.

Tache 15-06-2014 - 00:08

MI-5 contrazice si comunicatul Ministerului Apararii (…fata de proprii cetateni….) din Ucraina, nu te pui cu el….

‘” ‘Teroriștii au tras cinic și în mod trădător cu o mitralieră de calibru mare și au lovit avionul IL-76 al armatei ucrainene care transporta trupe și urma să aterizeze pe aeroportul din Lugansk’, a indicat ministerul, potrivit unui comunicat.”

salut 15-06-2014 - 00:37

Ce „comunicat” la sectantii astia? „Vocea” le spune tot.

MI-5 15-06-2014 - 14:54

Bai tache fesebistu’
In alt comunicat tot oficial se vorbea de o racheta…
Dar tu ca fiind de la fesebe trebuie ca stii mai bine…

salut 15-06-2014 - 16:32

Era Vocea !

Comments are closed.