Acasa InternationalGeopolitica Barack Obama ordonă continuarea bombardamentelor din Irak

Barack Obama ordonă continuarea bombardamentelor din Irak

scris de A.P.
2 afisari

Barack Obama nu va opri bombardamentele din Irak. Președintele american a decis continuarea atacurilor aeriene împotriva jihadiștilor care amenință Kurdistanul irakian.

Obama nu va opri bombardamentele din Irak.

Liderul de la Casa Albă a explicat în alocuțiunea sa săptămânală că a autorizat efectuarea de atacuri militare în Irak pentru a proteja personalul american aflat în post la Erbil, în nordul Irakului. ‘Dacă este necesar, vom continua’ atacurile, a afirmat Obama, potrivit agenției citate.

Două avioane de luptă F/A-18 au lansat vineri bombe de 250 de kilograme asupra unei unități mobile de artilerie a grupării jihadiste Statul Islamic lângă localitatea Erbil. Câteva ore mai târziu, alte raiduri au vizat ‘teroriști’, apoi un convoi și un mortier în apropiere de Erbil.

Dând asigurări că nu va permite ‘ca Statele Unite să fie din nou angrenate într-un război în Irak’ și că nu se pune problema trimiterii de ‘trupe americane în Irak, pentru că nu există o soluție militară americană la criza din această țară’, Barack Obama a afirmat că nu ar trebui să li se permită ‘acestor teroriști (jihadiștii) să aibă un refugiu permanent pentru ca apoi să poată ataca Statele Unite’. ‘Ne vom proteja cetățenii’, a adăugat el.

Șeful statului american a confirmat totodată că a autorizat ‘un efort umanitar’ pentru a veni în ajutorul miilor de civili care au fugit din orașul Sinjar la apropierea jihadiștilor și s-au refugiat în munți.

‘Mii, poate zeci de mii de bărbați, femei și copii care au fugit în munți sunt amenințați să sufere de foame și de sete. Mâncarea și apa pe care le-am trimis-o îi vor ajuta să supraviețuiască’, a mai spus Barack Obama.

Statele Unite, a subliniat Obama, ‘nu pot și nu trebuie să intervină de fiecare dată când în lume este o criză’.

‘Însă, când există o situație ca cea din munți, unde numeroase persoane nevinovate riscă să fie masacrate, și când noi avem capacitatea de a împiedica acest lucru, SUA nu își pot întoarce privirea. Această atitudine nu ne reprezintă. Noi suntem americani. Noi acționăm. Și asta vom face pe acest munte’, a mai spus președintele Barack Obama.

62 comentarii

urbos 09-08-2014 - 16:55

Asta e o buna oportunitate pentru Obama, abate atentia de la alte chestii, si gurile javrelor razboinice se cam astupa. Uite ba ca fac razboi, deci ce mai comentati, ar fi mesajul lui Obama, asigurand astfel in continuare o prabusire lina a imperiului SUA, spre binele intregii omeniri.

digital 09-08-2014 - 17:02

e presat săracul, under pressure, că nimic nu mai merge, dar muniția și armamentul…„merge” pe glob, și ebola „merge”, și jizii „merge”, …..să vedem ce mai merge after that!

BULA 09-08-2014 - 17:14

Zici ca e demolare controlata, ca la turnurile din New York ?

UnUL 09-08-2014 - 18:59

Nu, ca la creierii tăi.

andra 09-08-2014 - 17:59

Daca este necesar, asa suna comunicatul official.

digital 09-08-2014 - 18:03

stabilești tu, ce și cât e necesar sau știi deja?!
nu vezi că o belești la rece!?

BULA 09-08-2014 - 19:53

Altceva nici nu stie sa faca.

pathfinder 09-08-2014 - 19:56

Gruparea extremistă intitulată Statul Islamic din Irak şi Levant a proclamat Califatul Islamic. Acesta cuprinde, deocamdată, teritoriile pe care le controlează în Irak şi Siria.

BULA 09-08-2014 - 20:00

E facatura a CIA.

pathfinder 09-08-2014 - 20:02

🙂
E cam intinsa facatura asta…
Si razboinica tare…
Acu au pus ochii pe Liban.
Ajung la granita cu Israelul…

tomi 10-08-2014 - 13:26

Da! Asa-i, de acolo vor ajunge direct la allah. Nare necaz mare, allah nu este in ceruri ci in iad ca servant al satanei. Musulmanii stiu asta de aceea se roaga cu curul la cer si cu fata in pamant, in directia domnului lor!

Ionel 10-08-2014 - 13:36

@tomi: Analfabet ateu care se pozeaza langa zidul plangerii ca sa-i manance de bani pe sionisti.

pathfinder 10-08-2014 - 13:50

Nu stiu ce legatura are asta cu ce am postat eu, dar matale stii mai bine cum e sa stai cu curul in sus…

pathfinder 10-08-2014 - 13:50

@Tomi….

tomi 10-08-2014 - 14:16

Vorbeai cu mine? Am vazut apel la numele meu. Vad ca-ti place sa-l fredonezi.
——++++++++——–++++++
pathfinder10-08-2014 at 13:50
@Tomi….
„””””””””””””””””
Si referitor la ce te balbaiai mai sus tu nu-ti citesti postarile ? Aminteai parca de fratii tai islamisti ISIS ce vor ajunge la granita cu Isrelul. Nu vad de ce mintea ta lucreaza cu incetinitorul. Era greu de inteles ca eu iti explic ce va urma cu acesti imbecili daca ajung cumva la granita noastra? Acum vezi legatura ? sau iti mai explic odata?

pathfinder 10-08-2014 - 14:20

Nu e nevoie sa mai stai cu curul in sus.
Explicatiile tale sunt copilaresti.
Stiu ca de la o anumita varsta toti crestem ca morcovul dar, in general, e vorba despre inaltime si nu inteligenta.
Care, din pacate, te-a parasit…
Condoleante!

UnUL 10-08-2014 - 14:38

Domnule Pathfinder, cred că gâlceava dintre d-ta și dl, Tomi e fără rost: sunt destui idioți cu care te poți certa pe acest forum, nu are rost să ne consumăm „săgețile” între noi, cei ce gândim relativ normal.

pathfinder 10-08-2014 - 14:40

@UnUL
Am sa-ti raspund ca ala micu’ 🙂 :
El a inceput!

UnUL 10-08-2014 - 14:51

Chiar și atunci… Nu uităm, dar iertăm…

UnUL 10-08-2014 - 14:52

Și trebuie să-l înțelegi; și eu în locul lui aș fi exasperat de toate porcăriile antisemite de pe forum și m-ar mai lăsa nervii.

salut 10-08-2014 - 14:58

Tovarasul pathfinder „raspunde ca ala micu+ el a inceput” .Eu sant neutru dar raspuns mai idiot era greu sa gaseasca „tovarasul”. El este cel care inca da calificative de inteligenta ??!! Este chiar cel mai potrivit in a da calificative, desigur cand cel cu HQ 0 da referiri celor cu pana la 100. Celui de care zice ca si-a pierdut inteligenta ii este mult inferior, cel putin a avut-o fata de tovarasul care n-a avut-o niciodata. Iaca asa s-a nasut fara”!”

pathfinder 10-08-2014 - 15:00

@Salut
Ti-am spus ca impotenta intelectuala poate duce la simptome ca cele ale tale?
Ti-am spus!

Vezi zambaretul ala, desteptule?
Vai de steua ta de rusnac idiot.

pathfinder 10-08-2014 - 15:01

@UnUL
Pai sa-si gaseasca alte supape…

UnUL 10-08-2014 - 15:02

@Salaud
Domnul Pathfinder („tovarăș” ești doar tu!) este infantil în glumă – și subliniază acest lucru, tu ești infantil „pe bune”: n-ai reușit niciodată să depășești nivelul de gândire al unui copil nu prea inteligent de 10 ani. Iar de IQ, ce să mai vorbim? Ai oare 30? Mă îndoiesc serios.

UnUL 10-08-2014 - 15:03

P:S: Probabil vei spune că ai 270: tu și Parpanghel !!! 🙂

salut 10-08-2014 - 22:17

Pentru Salutul de la ora …

(salut
10-08-2014 at 14:5)
=================

Mersi, dar nu, mersi !

Recunosc ca e o distractie sa vad cum Rujatul sare ca gaina la flegma la chestii pe care nu le-am zis eu, dar poarta numele meu pe eticheta….
….dar nu e stilul meu.

Ma descurc singur.

UnUL 10-08-2014 - 14:10

E o „făcătură” a prostiei tale infinite, Bulă.

neacsum 09-08-2014 - 20:19

Prin Congres se vorbeste despre susapendare, asa ca mister Obama aplica si el tactici vechi, mutarea interesului pe alt subiect.Prostimea va pune botul, ca doar nu ar fi prima oara. Matoda e patentata.

BULA 09-08-2014 - 22:42

Neoconilor din Congres le-a venit de moarte. Vor razboi cu Rusia, care nu se poate incheia decat dupa ce dau fiecare cu toate focoasele nucleare din dotare. Sunt degenerati mintal !

salut 10-08-2014 - 01:34

Situatia, pastrand proportiile, se aseamana cu cea dinaintea primului razboi mondial. Toata lumea stia ca va fi razboi, pur si simplu pentru faptul ca umanitatea nu mai putea continua asa (dpdv geopolitic), avea nevoie de un reset. De o schimbare fundamentala a modelului international.

Acum e acelasi lucru. Sistemul creat dupa al doilea razboi mondial NU mai produce prosperitate pentru „partea conducatoare” a lumii. America are 17.600 de miliarde dolari datorie si creste. Nici un efort – nu conteaza presedintele – nu a reusit macar sa blocheze cresterea acestei datorii.
Pe partea cealalta, China acumuleaza prosperitate pe zi ce trece. Daca nu se intampla nimic major, e doar o chestiune de timp pana cand ala mai bogat, mai prosper, ia comanada.
Dupa parerea mea, americanii pregatesc acel „ceva major”, nu pentru ca ar fi inumani ci pur si simplu din motive de Real Politika: daca vor sa conteze in lumea urmatorilor 50-100 de ani. S-ar putea sa se intample mai curand decat cred unii.

Rusia? : Rusii s-au prins de miscare si se pregatesc si ei la randul lor. iata o stire care a trecut aproape neobservata dar care – in opinia mea – e mai importanta decat toate stirile recente despre Ukraina, la un loc:
„Cutremur la Moscova: Putin demite in secret 18 ofiteri de rang inalt
de Narcis Anton HotNews.ro
Vineri, 8 Aug 2014 Revista Presei | Internaţional
Un eveniment destul de neobisnuit, care a avut loc pe sest, s-a petrecut miercuri la Kremlin. 18 dintre cei mai inalti ofiteri si-au pierdut posturile: lideri militari, sefi ai ministerului de Interne, ai Serviciului Federal de Control al Drogurilor, si ai Comitetului de Investigatie. Decretele pentru demiterile surprinzatoare au fost semnate de urgenta de presedintele rus, Vladimir Putin. ”

Ce a facut Stalin inainte de cel de-al doilea razboi mondial? A scapat de incompetentii din armata…

Hehehehe !

PS: Romania? A, Romania, DACA va mai exista, va fi din nou pe pagina gresita a cartii de istorie. Asa e cand ai conducatori netrebnici.

urbos 10-08-2014 - 04:00

Asa a facut Stalin inainte de razboi? Dupa ce a casapit ca orice imbecil comunist toata elita armatei ruse si a adus toti talambii, de-au murit rusii ca vitele, abia intr-un tarziu a inceput sa schimbe tactica, fortat de situatie si sa puna pe unii capabili, pe care tot el i-a matrasit dupa victorie.

salut 10-08-2014 - 04:29

Citeste V Suvorov. (Spargatorul de gheata, Epurarea, Ultima republica, Ziua M). E invers.

Antibasistul 10-08-2014 - 04:38

Nu citi minciunile rusesti, majoritatea spun ca monstrul Stalin a ucis si epurat elita conduceri Armatei, inaintea razboiului!

salut 10-08-2014 - 04:41

Doua cuvinte ca sa intelegi. Suvorov asta (nu e numele lui real! ) e fost GRU si a defectat in occident.
Inainte de asta, pentru o scurta perioada cand rusii au dat un anumit acces la arhivele secrete, a vazut documente la care pareristii de azi doar viseaza si isi dau cu presupusul. Cum a ajuns sa le vada? Era GRU, deci de-al lor.
Fiind ca formatie istoric, a unit punctele si a iesit altceva decat istoria oficiala, a invingatorului, aia cu holoca$ul si ce bazaconii mai zic astia. Nu te obliga nimeni sa-l pui cap de lista, insa nu prea reuseste nimeni sa-i combata argumentele.
Aia cu „floarea (ma rog, elita) armatei ruse” e una dintre cele mai tari glume, creata dupa moartea lui Stalin din motive evidente de propaganda si destructurare a imaginii „tatukului”. Vezi, spre exemplu, „elita” maresal Tukhacevsky si o sa intelegi.

urbos 10-08-2014 - 04:47

Pai ce-mi trebuie sa mai citesc si ce zice rusul ala, cand evenimentele de pe teren au vorbit de la sine? Sau tocmai din cauza ca Stalin a scapat de incompetenti, mureau rusii pe front la inceputul razboiului, cu sutele de mii, ca animalele? De i-au facut franjuri pana si o mana de finlandezi.
Si dupa ce a scapat de incompetenti inainte de razboi, Stalin ii executa in timpul razboiul pe cei ramasi unul dupa altul,de buni ce erau, sa inteleg.

salut 10-08-2014 - 06:05

Nu vrei sa citesti, asta e. Daca argumentele ar fi simetrice, am putea zice ca francezii si-au omorat si ofiterii si jumatate din soldati inainte de razboiul cu nemtii, d’aia au fost atat de viteji.Las-o asa cum a cazut.

urbos 10-08-2014 - 06:33

Ce-i rationamentu asta stupid? Francezii nu si-au omorat pe nimeni, erau idioti din nascare, d-aia nu au facut nimic in fata nemtilor. Dementul ala de Stalin insa da. O spui si tu insuti, doar ca, dupa tine, au ramas competentii care erau mai idioti decat incompetentii, caci asa au aratat rezultatele maretelor actiuni ale lu Stalin, in teren.
Nu mai zic elita, ca am observat ca provoaca printre mujici, o enervare evidenta.

urbos 10-08-2014 - 06:38

Sau si rusii erau idioti de fel, iar epurarile tovarasului Stalin n-au avut nici o insemnatate, in afara de a arata cat e el de scelerat. Ceea ce inseamna, revenind la inceputul discutiei, ca Stalin nu a eliminat incompetentii, ci doar incompetentii care nu-i placeau lui.

Ionel 10-08-2014 - 09:37

Numai tampenii ! A epurat cu motiv pentru ca multi dintre ei erau cartitele nemtilor care se antrenau la ei inainte de 1940. Mai tineti minte cand Putin i-a facut de ras pe polonezi cu un dosar ca le dadeau materii prime la nazisti? Acelasi lucru a facut si Romania pentru unguri dupa 1920 . Si acelasi lucru cum vorbiti de ofiterii sovietici imbecili se poate spune si de cei regalisti care la diktat erau mai preocupati de bagaje in retragere. Lasi, fara constiinta si au fugit cu coada intre picioare ca niste africani.

salut 10-08-2014 - 14:07

@ Ionel
Nu poti sa explici necititilor. Lasa-l asa, e doar un limitat.

Ionel 10-08-2014 - 14:23

@salut: Ai dreptate , ca degeaba imi racesc gura pe astia. Mai spun o ultima poveste si incepand de auzi nici daca ma roaga nu mai spun .
1953 filiera militienilor- prin care sute de anchetati de securitate au trecut granita de idiotii din CIA: cei anchetati de o directie se duceau la alta(la tatal meu) si dupa aia ajungeau in Yugoslavia: la final toti au fost arestati si cea mai mare parte au ajuns la Poarta Alba pe mana lui Papat.(motive legale) si executati. Un singur om a scapat din filiera asta pentru ca stia lucruri grele.

UnUL 10-08-2014 - 14:34

Ionele, cred că bați câmpii fără grație: probabil că – după cum gândești – ești fiu de spurcat securist, dar restul sunt, cum bine spui, „povești”.
Oricum, e din ce în ce mai evident că ai nevoie de tratament psihiatric de urgență.

salut 10-08-2014 - 14:38

@ Ionel

Pe mine ma distreaza cum aceste sosete gaurite, urlatoare sumar alfabetizatesar si folosesc cuvinte precum „elite” cu o „solidaritate” de parca ei insisi, adica nespalatii necititi ar fi neam cu Romanovski.

In exemplul meu, „elitele” armatei omorate Stalin in 1938, cu prilejul Epurarii erau – in buna parte – criminalii sadici ale fostelor Garzi Rosii care omorau sate intregi de civili in anii 20′, unele dintre descrierile cele mai cutremuratoare a ceea ce s-a intamplat fiind romanul „Donul linistit” al lui Solohov.

Astea sunt „elitele” carora le tine partea necititul cu cultura formata la lectiile de partid (nici nu mai conteaza care e ala…ca nu mai e). Intr-un fel e genetica treaba, noroiul dintre degetele la picioare sustinatorilor se asociaza perfect cu elitismul alora – criminali sadici si barbari.

BULA 10-08-2014 - 10:04

Poate ca ofiterii demisi de Putin puneau de-o lovitura de stat. Ca nu se stie cat de competenti sunt pana nu sunt verificati in conditii reale.
Iar „resetarea” nu se mai poate face prin razboi mondial, pentru ca ar implica utilizarea armelor nucleare si moartea tuturor. Trebuie ca America sa se reseteze din interior. Sa faca o stabilizare monetara si sa treaca la reforme sociale.

Ionel 10-08-2014 - 10:28

Ce resatari ? te crezi in Romania? La americani si rusi nu exista ,,resetari” de parca ai vorbi de marea revolutie din octombrie! Da’ noi traim in Romania , ei n-au treaba, directorii de servicii lanseaza carti de poezii(maior) , isi fac domenii agricole si servicii secrete in slujba lor la fel ca Lupeasca inainte de diktatul de la Viena, e acelasi sablon, ce naiba!

pathfinder 10-08-2014 - 10:59

@mancurtului piticot

1. Nu vreau sa-ti raman dator…
„Nuuuuu, n-ai fugit. Nici ieri, nici altadata, nici macar atunci cand aveai ocazia sa te dai mare IT, asa cum pretinzi.”

pathfinder 09-08-2014 at 22:00
1. Tovarase, nici macar nu stii despre ce vorbeam cu Ereticul.
2. Eu nu prea injur. In comparatie cu tine sunt un sfant.
3. Daca asteptai un raspus da link-ul la articolul respectiv. Daca spui ca mi-a scapat.Raspund imediat.

Daca nu ai link-ul inseamna ca esti idiot.
Esti oricum dar asta-i alta treaba…

2. „America are 17.600 de miliarde dolari datorie si creste.”
Asa, si?
A mai fost discutia asta, ce anume nu ai inteles data trecuta?!?

3. „China acumuleaza prosperitate pe zi ce trece.” 🙂
GDP per capita:
United States 53101$
China 9844$

Hai sa vedem si alte tari din din zona aflate sub aripa US:
Japan 36315$
South Korea 33140$

Da’ China e prospera tovarasu!
ninooo-ninoooooo-ninooooooooo

4. politika, tatuku’,…
Bai tampila, in romaneste se scrie cu ‘c’ nu nu ‘k’.
Mama ta de rusnac idiot…

5. In rest, la treaba cu Stalin/Putin si ofiterii esti idiot.
Dar daca asta e linia oficiala de la Moscova, tine-o pe-a ta pana la pastele cailor.
Cine poate sa te opreasca…

salut 10-08-2014 - 14:04

Tu ai vrut sa zici ceva, Rujatule ?

pathfinder 10-08-2014 - 14:08

Tovarase, daca nu intelegi, trimite epistola celor aflati ierarhic deasupra ta.
Pana la urma se va gasi cineva care sa intleaga.
Co doar nu sunt toti comunistoizii tampiti.
Unii „stie sa scrie si sa ceteasca”, tovarase!

salut 10-08-2014 - 14:23

Rujatule, dupa parerea ta, erai mare IT, ba chiar tineai Romania pe umeri….
….pana cand au aparut niste articole despre IT la care s-a comentat.

Tu i-ai injurat pe comentatori, ai lins borala basista obisnuita , insa la partea de IT, exact partea pe care prretindeai ca o stapanesti NU AI ZIS NIMIC….

Ia te rog viteza. Contaminezi ….pe puncte….postari care zic ceva. Ma rog, asta-i rolul tau, nu-i asa?

PS: Nu ma deranjeaza cuvantul „tovarase”. Numai ca nu putem fi tovarasi, eu n-am avut colegi atinsi de o asa crunta prostie. Si, din stiinta mea, nici pederasti nu erau. Matale ai tovarasi la parada gay, partea imbecila de pe acolo.

Mircea 10-08-2014 - 14:43

Tovarasul pathfinder crede ca a ramas secretar de partid la trustul avicola sectia de oua. Atunci purta halat alb si cravata rosie. Muncitorii ii spuneau ” tovarasul doctor secretar de partid”. In buzunarul de la vesta si acum tine inca carnetul de partid care din rosu devenise mov insa nu poate renunta la acest document al superioritatii specific nulitatilor.

Mircea 10-08-2014 - 14:51

Vad ca a iesit clona mea la lupta.

Mircea 10-08-2014 - 14:54

Pentru clona:
Eu nu scriu asa
inCA CArnetul

pathfinder 10-08-2014 - 14:54

Link-ul?

Pe puncte, fara punte esti varza.
Orbit de furia propriei impotente intelectuale.
Nu ai spus absolut nimic.

postari care zic ceva?!? 🙂
Pai tocmai ti-am demonstrat, pe puncte, ca se „spui” matale acolo e fix-pix.
Adica zero barat…

Tovarase…

Mircea 10-08-2014 - 14:55

ZV
Mai aveti halebarda la indemina ?

pathfinder 10-08-2014 - 14:56

@Mircea
Se dau de gol incet-incet tovarasii.

pathfinder 10-08-2014 - 14:58

puncte…
ca ce…

Caldura mare!

UnUL 10-08-2014 - 14:58

Domnule Mircea, asta e sistemul ticăloșilor ăstora : când nu mai au argumente (și de obicei nu au) trec la clonat și la postat porcării cu nickurile furate. Și sunt mereu cu CA-CA în gură.

Mircea 10-08-2014 - 15:00

pathfinder
Am mai avut o clona care era relativ pe linia mea si m-am multumit sa-i atrag atentia discret. Clona asta se face de ris cu amatorismul ei.
CA CA
🙂 🙂 🙂
Numai un tovaras poate asa ceva.

salut 10-08-2014 - 16:47

Ii scriu necititului rujat numele a patru volume -cele pe care le-am considerat mai importante – dintr-o serie care macar incita la meditatie pe o anumita tema, ii dau numele unui titan clasic al literaturii care pune lumina pe un aspect al subiectului in discutie ….

… iar Rujatul cu cultura de internet ce face?

Behaie si se invarte in cerc : „linkul, linkul….”

pathfinder 12-08-2014 - 09:49

Tia-m raspuns de vreo zece ori la asta tovarase.
Ai ramas dator.
Ca orice rusnac care se respecta…

Ionel 12-08-2014 - 10:07

@UnUl 14.58: Argumentele sunt peste tot pentru ca liberal+basist= tradator= delapidor de la stat = parveniti pe banii statului pentru ca un liberal basist nu stie sa faca bani in mod cinstit si incearca sa-ti amintesti faza cu Irinel Columbeanu care a dovedit la poligraf ca nu a furat de la stat.
Tradarea liberalilor basisti e pe tot internetul si gasesti probe cate vrei . E o mentalitate de slugoi si de interlopi afiliati clanului Bercea .

UnUL 12-08-2014 - 10:27

Ionele, „argumentele” ales sunt doar în capul tău cel tâmpit și în mintea ta cretină și ticăloasă de progenitură de infect securist.
Nimeni în țara asta nu a furat vreodată cât au furat PSDii tăi, inclusiv iubitul tău Linte (pardon : Mazăre!).

Comments are closed.